Go to content

13 sposobów, które pomogą przetrwać zdradę i odbudować związek

Nim powiesz, że nigdy nie wybaczysz, że zdrada to granica, za którą nie chcesz już dalej budować związku, zastanów się, czy to tylko deklaracje? Jak zachowałabyś się, gdyby naprawdę do tego doszło?

Nigdy nic nie jest biało-czarne. Możemy zakładać, jak zachowamy się w danej sytuacji, ale gdy staniemy z nią o w oko nasza reakcja może być zupełnie inna, zaskakująca, wcale nie taka, jak się wydawało – oczywista.

Można budować związek po zdradzie, można budować głęboko relację na nowo. Jeśli się na taką próbę zdecydujecie, jeśli zechcecie zawalczyć o siebie nawzajem, co wam to ułatwi? Przeczytajcie.


źródło: yourtango

1/13 Praktyka wdzięczności

Bez względu na to, co wydarzyło się w twoim małżeństwie, zwróć się ku wdzięczności, bo to wdzięczność jest krokiem do pozytywnej przemiany. Pomyśl o wszystkim, co doceniasz u swojego partnera, za co jesteś mu wdzięczna każdego dnia. Po kilku minutach takiej praktyki wdzięczności zauważysz jakie zmiany zachodzą w tobie.

Fot. iStock / Martin Dimitrov

2/13 Stań twarzą w twarz z uczuciami

Kiedy czujesz ogromny ból – obwiniasz, chcesz wyjaśniać, szukasz winnego, analizujesz, jesteś w szale, amoku. To nie jest dobra droga. Powinniśmy dać sobie czas i pozwolić sobie na odczuwanie bólu, bez zagłuszania go różnymi działaniami, wówczas ten ból zacznie się zmieniać, będziemy umieli sobie z nim poradzić. Uwaga: jeśli nie radzisz sobie z emocjami, cierpisz na zaburzenia skorzystaj z pomocy terapeuty.

Fot. iStock / lolostock

3/13 Określ swój cel

Gdy najbliższa osoba nas skrzywdzi, mamy tendencję do myślenia o problemie, o tym, co się wydarzyło. Rozdrapywanie ran ciągle na nowo i na nowo odradzają w nas ból. Dlatego warto się skupić na rozwiązaniu tej sytuacji, na tym, co możemy z tym zrobić, a nie tym, co się stało.

Fot. iStock/PeopleImages

4/13 Zadbaj o intymność

Zdrada najczęściej boli nie ze względu na sam seks, ale z powodu zachwiania intymności. Tę jest najtrudniej odbudować po zdradzie, a jest ona niezbędna do budowania głębokiej relacji z partnerem. Dlatego trzeba podjąć ryzyko, pozwolić się zbliżyć partnerowi, spędzać z nim czas, rozmawiać, dzielić się codziennością. Jeśli będziemy trzymać go nieustannie na dystans, może nie ma sensu dłużej być razem?

Fot. iStock/Onfokus

5/13 Spędzajcie czas razem

Pary, które wspólnie spędzając czas na wspólnym hobby, mając te same pasje zdecydowanie szybciej odbudowują związek po zdradzie. To nie musi być hobby przywołane na siłę, byleby tylko było dobrze. Czasami wystarczy wyjść wspólnie na spacer. To już naprawdę dużo.

 

Prawdziwa miłość jest dla realistów. Romantyzm potrafi być męczący... Fot. iStock / AleksandarNakic

6/13 Wróć do przeszłości i spójrz w przyszłość

W przypadku odbudowy związku może pomóc prosta wizualizacja. Przypomnij sobie początku waszego związku, jak się w sobie zakochiwaliście, pierwsze randki, a później zwizualizuj sobie waszą wspólną przyszłość. Zobacz, jak się ze sobą starzejecie, co robicie, jak spędzacie czas.

 

Fot. iStock/Anna Rise

7/13 Spytaj o zdradę

To bolesne, chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć o zdradzie, ale to pozorne zakopywanie problemu. Dlatego pomimo bólu spytaj o wszystko, co chcesz wiedzieć: jak długo trwał ten związek, kim ona była. To też szczerość, której masz pełne prawo oczekiwać od partnera. Ale też nie pytaj o szczegóły, po co ci one?

 

Fot. iStock / FotoDuets

8/13 Odroczyć decyzję

Bardzo często pierwszym impulsem, kiedy dowiadujemy się o zdradzie jest: „odchodzę”. Tylko podejmowanie decyzji pod wpływem tak silnego impulsu, nie musi być wcale dobre, choć wtedy wydaje ci się jedynie słuszne. Daj sobie, wam czas. Poszukajcie przyczyny kryzysu, czas daje dystans, lepszy ogląd całej sytuacji. Jeśli nadal będziesz chciała odejść – wiesz, że robisz to w pełni świadomie.

 

iStock/teksomolika

9/13 Stwórzcie system ochronny

Brzmi może głupio, ale warto porozmawiać o tym, dlaczego doszło do zdrady i przygotować sobie listę rzeczy, które w przyszłości zapobiegną takiej sytuacji. Straszenie, że jeszcze raz i zniknę, nic tu nie da. Jeśli znasz przyczynę zdrady, ustal z partnerem, by gdy znowu będzie źle, powiedział ci o tym, byście mogli zapobiec w przyszłości temu, co się wydarzyło.

 

 

Fot. iStock/themacx

10/13 Wysłuchaj

Nie oskarżaj jedynie, wysłuchaj co partner ma ci do powiedzenia, nie mów, że szuka usprawiedliwienia w twoim zachowaniu, ale przyjrzyj się sobie, waszej relacji jego oczami. To nie jest łatwe, ale pozwala zobaczyć, jak ta druga osoba czuje się w związku, jak nas widzi.

 

Fot. iStock / da-kuk

11/13 Pozwólcie sobie na żałobę

Zdrada to też strata, strata naszych wyobrażeń, naszego myślenia o związku, o partnerze. To żałoba po tym, co było i co już na pewno nigdy nie wróci, bo już wasz związek nigdy nie będzie taki sam jak wcześniej. Przeżyjcie wspólnie tę żałobę, jest ona niezbędna, by przejść do kolejnego etapu odbudowywania związku.

 

7 problemów z którymi, według terapeutów, prędzej czy później zmierzy się każda para Fot. Unsplash / Nathan Walker / CC0 Public Domain

12/13 Skorzystaj z pomocy specjalisty

Warto pomyśleć o wizycie u terapeuty, który specjalizuje się w zdradach, w terapii małżeństw po zdradzie. Taka profesjonalna pomoc pozwoli zrozumieć to, co się wydarzyło, może sprawić, że lepiej i szybciej poradzimy sobie z niewiernością.

 

Fot. iStock / AleksandarNakic

13/13 Odbudowa zaufania

To bardzo trudne, jeśli mamy potrzebę kontrolowania partnera, sprawdzania – on musi to zrozumieć, bo to naturalne zachowanie. Z czasem, kiedy zaufanie zacznie powracać, przestaniemy kontrolować, nie będziemy czuć niepokoju, gdy później wraca, gdy przychodzi do niego SMS. Ale na to potrzeba dużo czasu i oboje musicie to zrozumieć.