Go to content

10 zasad emocji, które każdy powinien znać

Fot. iStock/BalazsKovacs

Czy czasami czujesz się zdumiony własnymi uczuciami? Nie ma w tym nic dziwnego, nasze życie emocjonalne potrafi zaskakiwać. Nie zawsze wiadomo, dlaczego przez cały dzień czułaś się smutna.  Takie doznanie wcale nie jest niezwykłe.  To prawda, że ​​uczucia są niewiarygodnie skomplikowane. Są one jednak integralną częścią naszego codziennego życia. Naprawdę niesamowite jest, jak bardzo jesteśmy pod wpływem tego, co czujemy, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie. Nasze uczucia kierują naszymi decyzjami i naszymi działaniami. Sprawiają, że jesteśmy w konflikcie i stwarzamy sobie problemy. Pomagają nam wybrać naszych partnerów, nasze kariery i wszystko inne w naszym życiu.

Więc pomyśl o swoich emocjach jako o silnym nurcie, który przenosi cię przez całe życie. Im lepiej rozumiesz to, co czujesz, tym lepiej możesz wykorzystać tę energię. 

 10 zasad emocji, które każdy powinien znać

  1. Twoje uczucia nie pochodzą z części twojego mózgu, która jest pod twoją kontrolą. Nie możesz wybrać swoich uczuć.
  2. Uczucia nie podlegają żadnemu kodeksowi moralnemu. Nie są ani dobre, ani złe, słuszne lub niesłuszne. One po prostu są tym, czym są.
  3. Nawet jeśli nie możesz wybrać swoich uczuć, jesteś za nie odpowiedzialny.
  4. Emocje można „zamurować”, ale nie można ich zgasić. Jeśli odgradzasz się od emocji, nie znikną.
  5. Uczucia mogą poprowadzić cię właściwą ścieżką lub mogą sprowadzić cię na manowce. Wszystko zależy od tego, co z nimi zrobisz.
  6. Kiedy lekceważysz emocje, faktycznie wzmacniasz je. Ignorowanie, odpychanie lub odgradzanie od uczuć może dawać złudne wrażenie, że one „przechodzą”, ale to właśnie te uczucia, których najmniej jesteś świadomy, mogą wpłynąć na ciebie najsilniej i bez twojej wiedzy.
  7. Jest tylko jeden sposób, aby ukoić uczucie dyskomfortu, a to pozwolić sobie na to, by go odczuć.
  8. Twoje uczucia napędzają twoje myśli, ale możesz też używać swoich myśli do zarządzania swoimi uczuciami.
  9. Stając „oko w oko” z silną emocją i pozwalając sobie ją poczuć, myśląc o tym, aby zrozumieć, dlaczego to robisz, co to znaczy i co ci mówi, „przetwarzasz” uczucia.
  10. Twoje uczucia są cennymi wiadomościami od twojego najgłębszego ja. Postępując zgodnie z zasadą 9, słuchasz tych wiadomości, szanujesz siebie i używasz tego cennego zasobu płynącego z twojego wnętrza.

Na podstawie: psychcentral.com