Go to content

10 rzeczy, które świadczą o tym, że wcale się nie starzejesz, tylko dojrzewasz

Fot. iStock/Xsandra

„Nie wyprawiam już urodzin” – mówi przyjaciółka. No tak, klątwa wieku, to jest coś z czym czasami trudno nam sobie poradzić. Bo przecież kobiet  o wiek się nie pyta, a my coraz mniej chętnie zerkamy w swoją metryczkę. A przecież nie wiek świadczy o tym, kim jesteśmy. Rzadko kiedy pamiętamy, że z wiekiem przychodzi do nas coś znacznie cenniejszego, niż kolejne lata, a jest to dojrzałość. Trudno ustalić jej granice, bo to sprawa indywidualna. Może jednak zamiast obawiać się „starzenia”, lepiej skupić się na dojrzewaniu?

10 rzeczy, które świadczą o tym, że wcale się nie starzejesz, tylko dojrzewasz

Jesteś bardziej cierpliwa niż kiedykolwiek

Cierpliwość to rzadka cecha ludzi, którzy żyją w dzisiejszych czasach. Jedna ty już wiesz, że nic w życiu nie przychodzi szybko. Nie wyprzedzasz siebie i rozumiesz, że czasami zwolnienie, wyhamowanie  jest ważne.

 Nie boisz się już zmian

Zmiana jest czymś, czego nie możemy zatrzymać. Jest co najmniej nieuniknione. Wiesz o tym i jesteś otwarta na to, co się dzieje wokół ciebie i z tobą.

Nie oczekujesz już zbyt wiele od innych

Zdajesz sobie sprawę, że oczekujesz zbyt wiele od wszystkich wokół. Ale też masz świadomość, że czasami pewne sprawy musisz załatwić sama i że nie ma w tym nic złego. Rozumiesz, że każdy ma swoje życie i swoje sprawy, którymi jest zajęty.

Kochasz siebie

Miłość do siebie jest jedną z najtrudniejszych w życiu rzeczy do osiągnięcia. Jesteś w stanie zaakceptować siebie za to, kim jesteś. Dzięki temu nikt nie może cię zniszczyć.

Uważniej słuchasz innych

Potrafisz słuchać ludzi, kiedy wiesz, że tego potrzebują. Teraz już  nie wpuszczasz uchem jednej rzeczy, tylko po to, by za chwilę ją wypuścić drugim. Jesteś zdecydowanie lepsza w zwracaniu uwagi na potrzeby innych, na słuchaniu ich. A to umiejętność, którą bardzo trudno rozwinąć.

Wiesz, że nigdy nie przestajemy się uczyć

Bardzo często ludziom się wydaje, że jak są starsi, to już wszystko wiesz, ale tak nie jest. Uczymy się przez całe nasze życie, do samego końca. Ważne, by o tym nie zapominać.

Pomagasz innym najlepiej, jak potrafisz, jednak w granicach rozsądku

Ważne jest dla ciebie, by ci, którzy są tobie bliscy, byli szczęśliwi. Jednak nie zatracasz się już w pomaganiu, wyręczaniu. Potrafisz postawić granicę, bo ty też jesteś dla siebie ważna.

Wiesz, że szczęście pochodzi z wewnątrz

Nauczyłaś się, że prawdziwe szczęście nie pochodzi od drugiej osoby, nie rodzi się w związku. Szczęście pochodzi z naszego wnętrza. Tylko ty możesz sprawić sobie prawdziwą radość.

Nie boisz się swoich potrzeb stawiać na pierwszym miejscu

Zrozumiałaś, że zdrowy egoizm to nic złego, że każdy z nas ma prawo zadbać o siebie najlepiej, jak potrafi.

Ufasz sobie

Nauczyłaś się słuchać siebie i sobie ufać. Zrozumiałaś, że kierowanie się własną intuicją, tym, co podpowiada ci serce, jest najlepszą drogą, jaką możesz podążać.

I wiek nie ma tu znaczenia, ważna jest dojrzałość, którą zdobywamy dzięki naszym doświadczeniom i otwartości na to, co niesie nas świat.

 


 

źródło: