Lifestyle

10 rzeczy, które świadczą o tym, że wcale się nie starzejesz, tylko dojrzewasz

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
16 stycznia 2018
Fot. iStock/Xsandra
 

„Nie wyprawiam już urodzin” – mówi przyjaciółka. No tak, klątwa wieku, to jest coś z czym czasami trudno nam sobie poradzić. Bo przecież kobiet  o wiek się nie pyta, a my coraz mniej chętnie zerkamy w swoją metryczkę. A przecież nie wiek świadczy o tym, kim jesteśmy. Rzadko kiedy pamiętamy, że z wiekiem przychodzi do nas coś znacznie cenniejszego, niż kolejne lata, a jest to dojrzałość. Trudno ustalić jej granice, bo to sprawa indywidualna. Może jednak zamiast obawiać się „starzenia”, lepiej skupić się na dojrzewaniu?

10 rzeczy, które świadczą o tym, że wcale się nie starzejesz, tylko dojrzewasz

Jesteś bardziej cierpliwa niż kiedykolwiek

Cierpliwość to rzadka cecha ludzi, którzy żyją w dzisiejszych czasach. Jedna ty już wiesz, że nic w życiu nie przychodzi szybko. Nie wyprzedzasz siebie i rozumiesz, że czasami zwolnienie, wyhamowanie  jest ważne.

 Nie boisz się już zmian

Zmiana jest czymś, czego nie możemy zatrzymać. Jest co najmniej nieuniknione. Wiesz o tym i jesteś otwarta na to, co się dzieje wokół ciebie i z tobą.

Nie oczekujesz już zbyt wiele od innych

Zdajesz sobie sprawę, że oczekujesz zbyt wiele od wszystkich wokół. Ale też masz świadomość, że czasami pewne sprawy musisz załatwić sama i że nie ma w tym nic złego. Rozumiesz, że każdy ma swoje życie i swoje sprawy, którymi jest zajęty.

Kochasz siebie

Miłość do siebie jest jedną z najtrudniejszych w życiu rzeczy do osiągnięcia. Jesteś w stanie zaakceptować siebie za to, kim jesteś. Dzięki temu nikt nie może cię zniszczyć.

Uważniej słuchasz innych

Potrafisz słuchać ludzi, kiedy wiesz, że tego potrzebują. Teraz już  nie wpuszczasz uchem jednej rzeczy, tylko po to, by za chwilę ją wypuścić drugim. Jesteś zdecydowanie lepsza w zwracaniu uwagi na potrzeby innych, na słuchaniu ich. A to umiejętność, którą bardzo trudno rozwinąć.

Wiesz, że nigdy nie przestajemy się uczyć

Bardzo często ludziom się wydaje, że jak są starsi, to już wszystko wiesz, ale tak nie jest. Uczymy się przez całe nasze życie, do samego końca. Ważne, by o tym nie zapominać.

Pomagasz innym najlepiej, jak potrafisz, jednak w granicach rozsądku

Ważne jest dla ciebie, by ci, którzy są tobie bliscy, byli szczęśliwi. Jednak nie zatracasz się już w pomaganiu, wyręczaniu. Potrafisz postawić granicę, bo ty też jesteś dla siebie ważna.

Wiesz, że szczęście pochodzi z wewnątrz

Nauczyłaś się, że prawdziwe szczęście nie pochodzi od drugiej osoby, nie rodzi się w związku. Szczęście pochodzi z naszego wnętrza. Tylko ty możesz sprawić sobie prawdziwą radość.

Nie boisz się swoich potrzeb stawiać na pierwszym miejscu

Zrozumiałaś, że zdrowy egoizm to nic złego, że każdy z nas ma prawo zadbać o siebie najlepiej, jak potrafi.

Ufasz sobie

Nauczyłaś się słuchać siebie i sobie ufać. Zrozumiałaś, że kierowanie się własną intuicją, tym, co podpowiada ci serce, jest najlepszą drogą, jaką możesz podążać.

I wiek nie ma tu znaczenia, ważna jest dojrzałość, którą zdobywamy dzięki naszym doświadczeniom i otwartości na to, co niesie nas świat.

 


 

źródło:


Lifestyle

Nie potrafisz się oprzeć słodyczom przed okresem? To wszystko przez hormonalny rollercoaster

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
16 stycznia 2018
Fot. iStock/wundervisuals
 

„I całą dietę szlag trafił” – która z was tak nie pomyślała, kiedy przed miesiączką jedyne o czym marzyłyście, to była czekolada, a przynajmniej coś słodkiego? Możemy przez trzy tygodnie fantastycznie trzymać się diety, ale przed  okresem wszystko obraca się w niwecz, bo ochota na czekoladę okazuje się silniejsza. Dlaczego tak się dzieje?

Pragnienie zjedzenia jakiegoś produktu jest często oznaką tego, że organizmowi brak konkretnego składnika odżywczego. Powszechnie uważa się, że ochota na coś słodkiego przed okresem wynika z braku równowagi hormonalnej – tak twierdzi dietetyczka Melanie McGrice. Spadek progesteronu i estrogenu, do którego dochodzi tuż przed okresem powoduje zwiększenie uczucia głodu. W tym samym czasie nasz hormon „dobrego samopoczucia, czyli serotonin,a gwałtownie spada, podczas gdy wzrasta hormon stresu – kortyzol.

Ten hormonalny rollercoaster powoduje, że sięgamy po czekoladę lub inne słodycze tylko po to, żeby poczuć się lepiej. W czasie miesiączki mamy często obniżony nastrój, jesteśmy bardziej zestresowane, czekolada jest tą rzeczą, która pomaga nam przetrwać  trudniejszy czas, dlatego sięgamy po nasze ulubione smakołyki.

Jak więc możemy oprzeć się tym zachciankom?

Dietetyczka Melanie McGrice mówi o tym, by przez miesiączką zmniejszyć ilość wypijanej kawy, gdyż ta podwyższa jeszcze poziom kortyzolu. Ponadto warto zrezygnować z wysoko przetworzonych węglowodanów, ponieważ te powodują wzrost cukru we krwi, po którym następuje gwałtowny jego spadek, a to z kolei prowadzi do utraty energii i sięgania po słodycze. Dlatego na kilka dni przed okresem warto wzbogacić dietę o produkty zawierające białko i błonnik, żeby poczuć się pełniejszym. Można jeść twaróg, jajka, warzywa, owsiankę. Warto też zadbać o aktywność fizyczną, gdyż ta podwyższa poziomo serotoniny, dzięki czemu nasze samopoczucie jest lepsze.

A jeśli już naprawdę nie możemy się oprzeć pokusie zjedzenia słodyczy, dietetyczka radzi, żeby pozwolić sobie na kawałek czekolady czy ciasta. Lepiej zjeść trochę niż rzucić się ostatecznie na ogromną porcję.


źródło: dailymail.co.uk

 

 


Lifestyle

11 sekretów kobiet, które nie mogą się opędzić od facetów

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
16 stycznia 2018
Fot. iStock/Lordn

Każda zna chociaż jedną taką kobietę, która nie może narzekać na brak adoratorów. I nie mówimy tu o żadnych bóstwach czy celebrytkach z pierwszych stron gazet. Niektóre kobiety mają po prostu w sobie to „coś”, co przyciąga facetów jak magnes. Co je wyróżnia i czy można stać się jedną z takich kobiet? Tak, ale łatwo nie będzie. Bo ich największy sekret polega na tym, że niektóre, charakterystyczne zachowania i cechy występują u nich naturalnie. Ale próbować zawsze można, prawda? 

Poznaj swoją wartość

Skoro czytasz ten tekst, naprawdopodobniej nie uważasz siebie za kobietę wartościową, a to podstawowy błąd. Pewność siebie i świadomość swoich zalet (ale i wad) potrafi zdziałać cuda. Takie kobiety roztaczają wokół siebie pewną aurę, która przyciąga facetów. Ważne jednak, żeby się nie zapędzić i nie zamienić pewności siebie w pogardę dla innych.

Oczekuj szacunku

Kobiety mają z tym problem. Wydaje nam się, że na szacunek trzeba sobie zapracować. Tymczasem jest czymś, czego masz prawo oczekiwać od innych osób. Nigdy nie powinnaś akceptować żadnych zachowań, które temu przeczą.

Wiedz, że zasługujesz na najlepsze

Jeżeli widzisz, że ktoś nie traktuje cię tak, jak na to zasługujesz, odejdź. Nie ciągnij takiej znajomości. Umiejętność racjonalnej oceny własnych oczekiwań i konfrontacja jej z tym, co zastajemy, jest cechą charakterystyczną pewnych siebie kobiet.

Miej własne życie

Ciesz się z drobiazgów, planuj, rozwijaj swoje zainteresowania i spełniaj marzenia. Nie oczekuj, że nagle ktoś pojawi się w twoim życiu i nada mu sens. Pokładanie nadziei w kimś często powoduje, że żyjemy czymś życiem, a nie swoim. Realizujemy cudze marzenia i cele, a nie własne. Naucz się być sobą. Nie odwołuj wszystkich swoich planów tylko dlatego, że akurat on znalazł czas dla ciebie i chce się spotkać.

Odkryj w sobie pasję

Chodzi o głód życia. Wszystko co robisz, rób z pasją. To coś szalenie pociągającego. Pozwala na wytworzenie pewnej chemii między ludźmi. Pasja często wiąże się też z charyzmą. Za kimś takim po prostu chce się podążać. To przyciąga facetów, a niekoniecznie fizyczne pożądanie. Najseksowniejszy jest umysł. Tam rodzi się seksapil.

Bądź silna, ale kobieca

Tak, to prawdziwa sztuka. Nam się wydaję, że kobieta może być albo silna, albo delikatna. Na szczęście można te dwie cechy połączyć i odpowiednio wyważyć. Bądź silna, a więc trzymaj się swoich zasad i pamiętaj, jakie masz w życiu priorytety. Naucz się panować nad emocjami i stawiać czoła przeciwnościom losu, ale… nie zatrać swojej kobiecej wrażliwości. Doceniaj prozę życia, bądź empatyczna.

Bądź tajemnicza

Wyobraź sobie, że masz na sobie wiele warstw ubrań. Fajnie byłoby zdejmować je powoli i stopniowo, prawda? To teraz wyobraź sobie, że każda taka warstwa, to jakiś twój sekret, informacja na twój temat. Zdejmowanie kolejnych warstw nie powinno trwać ani 5 minut, ani 5 dni. Naprawdę, możesz to robić miesiącami…

Przestań być desperatką

Mamy tendencję do oplatania faceta niczym bluszcz, gdy tylko uznamy, że jest całkiem sensowny i coś może z tego być. Takie zachowanie tylko go odpycha. On nie będzie się uganiał za desperatką, chyba że naprawdę zakocha się od pierwszego wejrzenia i sam już tydzień później będzie mówił o ślubie (ale to też raczej podejrzane, więc lepiej uważać na takich gości).

Mów „nie”

Nie bój się głośno mówić, co myślisz. Jeśli masz inne zdanie, nie przytakuj, żeby się przypodobać. Może i chwilowo w czymś ci to pomoże, ale na dłuższą metę tylko zaszkodzi. Niektórym kobietom wydaje się, że kluczem do przyciągnięcia faceta, jest zgadzanie się ze wszystkim, co mówi. To błąd. Faceci naprawdę wolą kobiety, które mają swoje zdanie i jest z nimi o czym porozmawiać.

Przestań się czepiać

To niestety nasz znak rozpoznawczy. Uwielbiamy się czepiać i naprawdę nie musimy spędzić z facetem połowy życia, żeby zacząć wytykać mu błędy, drwić, komentować lub na siłę zmieniać. Poznawanie się i docieranie to jedno. Warto jednak akceptować drugiego człowieka takim, jaki jest. A poważne tematy po prostu omawiać, a nie się czepiać.

Miej klasę

Naprawdę nie trzeba nosić głębokich dekoltów i krótkich spódniczek, żeby być sexy. Elegancja jest sexy. Naprawdę można mieć klasę i jednocześnie rozpalać facetów do czerwoności. Inna zasada brzmi – noś to, w czym czujesz się sobą. „Przebieranie się” na siłę nic tu nie pomoże.

Bycie „wyjątkową kobietą” polega na poznaniu siebie i wydobyciu swoich najlepszych cech. Właśnie to, w połączeniu ze zwykłym lubieniem siebie, spowoduje, że będzie pewna siebie, a faceci nie będą mogli odwrócić od ciebie wzroku.

Na podstawie: Love Panky/Your Tango


Zobacz także

Rozwody będą kosztować więcej? Zmiana prawa uderza w tych, którzy chcą się rozwieść

17 niesamowitych miejsc, które wyglądają jak z bajki

Czego pragną kobiety?