Książki Kultura Lifestyle

Daj córce siłę – nigdy nie mów jej tych pięciu rzeczy! Pokaż jej, jak silne są kobiety

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
8 marca 2019
Fot. iStock / gradyreese
 

Co najcenniejszego można otrzymać od swojej mamy? Siłę. I choć zabrzmi to jak banał, ta siła bierze się z tego, na ile naszym córkom pozwolimy być  silne. Tylko poczucie akceptacji, wsparcie, pomaga nam ukształtować wiarę we własne siły. Tylko przestrzeń do podejmowania własnych decyzji i próbowania życia, pozwoli nam mądrze wybierać i swoim wyborom ufać. Jeśli dziś nasza córeczka nie dostanie tego cennego prezentu, już jutro, jako młoda kobieta, będzie wątpić… najczęściej w siebie.

Daj córce siłę – nigdy nie mów jej tych sześciu rzeczy! Pokaż jej, jak silne są kobiety

„Nie wiesz, co jest dla ciebie dobre (najlepsze)”

To szalenie trudne, choć jest tak oczywiste. Jak chronić nasze dziecko, a jednocześnie nie odbierać mu samodzielności, poczucia własnej wartości i dumy z tego? Jak nauczyć je stawiać granice? I jak w tym wszystkim pokazać mu, że jego decyzje, marzenia i wybory są ważne, znaczące?

Aż na usta ciśnie się nam to, co powtarzaliśmy, gdy się urodziła, a inni wchodzili w nasze życie z buciorami: „jestem mamą, wiem, co najlepsze dla mojego dziecka”. I chcę tego najlepszego, bo kocham je idealną, matczyną miłością. A jednak od chwili, gdy nasze dziecko zaczyna świadomie chłonąć z każdym dniem świat, wreszcie komunikuje, czego pragnie – to „wiem” nie jest już najważniejsze. Pewnego dnia przed każdą z nas stanie nie dziecko wymagające naszej obecności w każdej minucie życia, a dziewczynka, dziewczyna, wreszcie młoda kobieta. I jedną z najcenniejszych rzeczy jakie możemy jej dać, to odpowiednio dużo miejsca, by być.

Nie uczmy naszych córek, że nie mogą o sobie decydować. Nie uczmy, że ich głos się nie liczy. Nie demonstrujmy niechcący, przez nieuwagę,  że ich zdanie jest światu obojętne.

„Dziewczynki tak nie robią”

Walczymy o równość, o równe płace, parytety. Głośno protestujemy, gdy ktoś sprowadza kobiety do roli obiektów seksualnych, roli prokreacyjnej czy wręcz własności. A z taką łatwością powielamy stereotypy wobec naszych dzieci. Każdy stereotyp jest zły. Każdy piętnuje i buduje głęboko w podświadomości złudne przekonania.

Ileż razy wypsnęło nam się:

  • że dziewczynkom, czegoś nie wypada,
  • że to męski sport,
  • „rzuca, jak baba”,
  • „a bo chłopaki tak mają”…

Przykłady można by mnożyć. I w większości przypadków nie ma w nas złej woli, a zakorzenione bardzo głęboko przyzwyczajenie, to powtarzane od pokoleń frazesy, zwroty, nad których znaczeniem nigdy głęboko się nie zastanowiliśmy.

Ilu kobietom mówiono, że nie dla nich są uniwersytety, matematyka, fizyka, chemia… Ile z nich, na szczęście, nie posłuchało?

„Nie bujaj w obłokach”

 

„Taka artystka”. „Z tego nie będzie pieniędzy”. „Będziesz rowy kopać”… Brzmi znajomo? Słyszeliśmy to setki razy, kiedy sami byliśmy dziećmi. Czasem walczyliśmy, ale częściej w końcu musieliśmy ustąpić. I choć rodzice chcieli nas z całego serca uchronić od rozczarowania życiem, przygotować do tego, co czeka na nas w dorosłości, to dziś w tej dorosłości te słowa odnajdujemy tuż za rogiem lub w lustrze.

Co widzimy? Księgową, która chciała być malarką. Lekarza, który marzył, by zostać weterynarzem. Prawniczkę, która chciała piec torty.

Oklepane? A co z tymi wszystkimi marzeniami, o których nigdy nie ośmielimy się pomyśleć na poważnie?

Własna firma? Gdzie, ja? Bujanie w obłokach, nie dam rady.
Dobra miłość? Tylko w bajkach, przecież powinno wystarczyć, że nie bije i jest.

Nauczmy nasze córki, że marzenia są piękne i potrzebne. I nie zapomnijmy im powiedzieć, że same się nie spełniają.

strona 1 z 2
czytaj dalej – druga część artykułu na następnej stronie

[po publikacja ta część będzie znajdowała się na kolejnej stronie galerii]

„Zbyt wiele oczekujesz”

Bierz, jak leci. Co? Wszystko: miłość, pracę, szczęście i przyjaciół. Nie licz, że zasługujesz na coś więcej, nie jesteś wyjątkowa… – czy tego chcesz ją nauczyć? A może znacznie lepiej powiedzieć, że w pewnych częściach naszego życia nie ma miejsca na kompromisy. Że każdy z nas zasługuje na najlepsza miłość i najlepszych przyjaciół. I że inni też na to zasługują. Niech nie bierze „jak leci”.

Naucz swoją córkę odróżniania toksycznych relacji od dobrych. Naucz ją, jak nie uzależniać się emocjonalnie od innych. Czy może być lepsza recepta na szczęście? Naucz ją dobrej wdzięczności, a nie braku oczekiwań wobec życia, ludzi i siebie.

„Kobiety nie zajmują się takimi sprawami”

Jeszcze nie tak dawno w głowie nie mieściło się, że kobieta może głosować, prowadzić samochód, rządzić krajem… Dziś mogą tańczyć w balecie lub prowadzić ciężarówkę. Choć czasem wydaje się nam to niewinne, nie wzmacniajmy w naszych dzieciach przekonania, że płeć jest ograniczeniem. Dla dzieci ta różnica nie istnieje – to my ją konsekwentnie budujemy.

Powodów, by sięgnąć po Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek jest dokładnie dwieście – bo tyle historii silnych, wspaniałych i utalentowanych kobiet znajdziecie w tych książkach. I każda z nich pokazuje, że przeszkody na drodze najczęściej sami sobie stawiamy…

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek to książki na miarę naszych czasów. Czasów, które jeszcze od czasu do czasu próbują o kobietach zapomnieć. My nie zapominajmy, skąd bierze się nasza siła i jak wiele z niej dały nam w życiu inne kobiety.

 

Wszystkie portrety pochodzą z tomu 1 i 2 „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” Eleny Favilli i Franceski Cavallo. Książki po raz pierwszy wydano nakładem Timbuktu Labs, Inc., Copyright ©2016 & 2017 Timbuktu Labs, Inc. W Polsce książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Debit.

Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Debit.


Książki Kultura Lifestyle

10 piosenek na Dzień Kobiet. Co dodałybyście do kobiecej playlisty?

Redakcja
Redakcja
8 marca 2019
Fot. iStock/PeopleImages
 

Dostałyśmy bardzo trudne zadanie. Stworzyć listę 10 piosenek, które kobiety kochają. Po pierwsze – jak to tylko dziesięć? Po drugie – jakie obrać kryterium, przecież gusta mamy różne? Są jednak evergreeny, które nigdy się nie kończą i zawsze wzbudzają w nas emocje. Różne emocje, ale przecież najważniejsze, żeby muzyka poruszała, żeby była pełna wspomnień, wzruszeń, a czasami marzeń i nieodgadnionych pragnień. By nazywała to, czego my nie potrafimy wyrazić, a co nosimy w sobie. 

Podjęłyśmy wyzwanie. Stworzyłyśmy listę dziesięciu utworów, które w pewnym stopniu (bo przecież nie całkowicie) definiują naszą złożoną kobiecość. Wybrałyśmy te, które w gronie przyjaciółek, bliskich nam kobiet, wszystkim są znane, a czasami wyśpiewywane do utraty tchu. I wiecie co… mamy niedosyt, bo tych piosenek mogłoby być ze sto, każda z was pewnie dołoży swoją cegiełkę. Dajcie znać, co wy dodałybyście do tej naszej skromnej listy, co byście wyrzuciły, stwórzmy sobie naszą babską playlistę, muzykę, która poprawia nam nastrój, daje kopa, ale też skłania do nostalgii.

Whitney Huston „I wanna dance with somebody”

Nie ma chyba kobiety, która nie znałaby tego utworu, a pewnie większość z nas właśnie ta piosenka wprowadza w dobry humor i sprawia, że chcemy się rzucić w wir tańca.

Cyndi Lauper „Girls wanna have fun”

Bo dziewczyny chcą się bawić, to nie ulega żadnej wątpliwości.

George Michael „Freedom!”

Dla wielu z nas to utwór naszych nastoletnich miłości, ale przede wszystkim muzycznych odkryć. Nie mogło go zabraknąć. Kto nie kochał George’a Michaela?

Dirty Dancing „Time of my life”

Każdy komentarz jest zbędny, w końcu nikt nie będzie trzymał Babe w kącie.

Berlin „Take my breathe away”

Pewnie na miejsce tego utworu każda z was mogłaby wrzucić inny… Jedna z nas pierwszy raz się przy nim całowała…

Zbigniew Wodecki „Rzuć to wszystko”

Czego byśmy Zbigniewa Wodeckiego nie wrzuciły, byłoby dobrze, ale przecież najważniejsze, to rzucić wszystko, co złe…

Andrzej Zaucha „Byłaś serca biciem”

Nucicie?

Alicja Majewska „Odkryjemy miłość nieznaną”

Szczerze – nie znamy kobiet, które na babskim spotkaniu (z winem w tle) nie zaśpiewałyby tego utworu przekrzykując się nawzajem!

Lady Gaga i Bradley Cooper „Shallow”

Jeśli już szukamy czegoś współczesnego… to dziś króluje Lady Gaga i Bradley Cooper i… ta chemia między nimi.

Paweł Domagała „Weź nie pytaj”

Możecie się wkurzać, bo ile razy można tego słuchać, ale piękna jest, prawda? I prawdziwa? I założę się, że za 10 lat każda z was z przyjemnością doda ją do swojej playlisty.

 

Macie ochotę na babski wieczór, przy waszej ulubionej muzyce? Skorzystajcie z oferty Fresh’n Rebel.  Znajdziecie tam między innymi wodoodporny głośnik Bluetooth Rockbox Bold S .

Nie zapomnijcie o porządnych słuchawkach i zapasowej energii -nie tylko tej własnej 😉

Weź udział w naszym konkursie na Facebooku

Artykuł powstał przy współpracy z Fresh’n Rebel


Książki Kultura Lifestyle

Konkurs #połączone. Wygraj smartfona TP-Link Neffos i połącz się z najlepszą przyjaciółką

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
8 marca 2019
Fot. iStock

Kto odbierze telefon o 2 w nocy. Kto rzuci wszystko, żeby przywieźć ci rajstopy na zmianę, bo poszło ci oczko? Kto doskonale rozumie i wreszcie, kto nawet, gdy nie rozumie, zawsze cię wspiera? Jest tylko jedna odpowiedź. Druga kobieta. Przyjaciółka. Ta, która nie chce cię zmieniać, ta która jest bezwarunkowo tak samo, jak ty jesteś dla niej. Ta sama, która zawsze da ci paczkę chusteczek, pudło lodów i kopa w tyłek – gdy tylko tego potrzebujesz.

Potrafi słuchać. Bo te nasze kobiece relacje buduje cała autostrada rozmów. I choć czasem dzielą was tysiące kilometrów, tygodnie nieprzespanych nocy, obowiązki i uciekający czas – zawsze, ale to zawsze możesz do niej zadzwonić. Dzień Kobiet to wyjątkowe święto. Wykorzystajmy je dobrze. Zamiast czekać na goździka, to ty doceń kobiety w swoim życiu.

Opowiedz nam o tej wyjątkowej. Kim jest? Jak ją widzisz? Za co jesteś jej wdzięczna? Napisz, co wyjątkowego połączyło akurat was! Wygraj boski smartfon TP-Link Neffos i połącz się ze swoją przyjaciółką! Zapraszamy do udziału w naszej zabawie – świętujmy #MiesiącKobiet!

Zasady:

  1. Aby wziąć udział w Konkursie, należy wykonać zadanie konkursowe.
  2. Za moment dokonania zgłoszenia Konkursowego w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na platformie do komentowania, pod niniejszym artykułem.
  3. Jedna osoba może przesłać tylko jedną odpowiedź. W przypadku udzielenia większej liczby odpowiedzi, Organizator weźmie pod uwagę podczas rozstrzygania konkursu, pierwszy opublikowany komentarz.

Zadanie konkursowe:

W komentarzu do tego artykułu, napisz nam, co łączy cię z twoją najlepszą przyjaciółką i dlaczego wasza więź jest tak wyjątkowa. Nie musisz przekonywać nas, że twoja przyjaciółka jest wyjątkowa – to pewne, ale napisz o niej i dla niej kilka wyjątkowych słów. #siłakobiet ma niezwykłą moc.

Nagrody:

Nagroda główna:

1 x TP-Link Neffos C9A

Fot. Materiały prasowe

Neffos C9A wyróżnia się 5,45-calowym wyświetlaczem typu full-view, zamkniętym w smukłej obudowie. Model ten wyposażono w 2GB pamięci wewnętrznej i 16GB pamięci na dane, funkcję rozpoznawania twarzy, czytnik linii papilarnych i system Android 8.1 Oreo.

Pojemna bateria 3020mAh pozwala na całodzienną pracę. Z tylnym obiektywem 13Mpx zrobimy ładne zdjęcia, a przednim 5Mpx wzbogaconym o funkcję upiększania – sellfie. Dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych: szarym i srebrnym. Poza smartfonem w zestawie startowym znajdują się także słuchawki, etui i folia ochronna na ekran.

Nagroda II stopnia:

4 x powerbank TL-PBB3000

Fot, Materiały prasowe

Smukły i lekki bank energii TP-Link TL-PBB3000 o pojemności 3000mAh będzie niezawodnym wsparciem dla każdego smartfona w czasie długich podróży. Otrzymał elegancki wygląd i nie zajmuje wiele miejsca – zmieści się nawet w kieszeni. Funkcja szybkiego ładowania dostarcza do 5V/ 1,5A mocy wyjściowej, co przekłada się na krótszy czas uzyskania pełnej baterii.

Regulamin konkursu znajdziecie tutaj.

TWOJE DANE: Pamiętaj, udział w konkursie jest dobrowolny. Dodając swój komentarz, wyrażasz zgodę na opublikowanie twojego imienia i nazwiska (lub pseudonimu), w przypadku ewentualnej wygranej, na liście laureatów, czyli na wykorzystanie i przetwarzanie twoich danych osobowych w celu przeprowadzenia niniejszego konkursu (zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO). Nie używamy twoich danych do  innych celów, niż czynności związane z niniejszym konkursem.

Konkurs trwa: w okresie od 08.03.2019 do 23.03.2019 r., wyniki zostaną opublikowane na stronie www.ohme.pl do dnia 28.03.2019 roku.*


*Aktualizacja 15.03.2019 – ze względu na problemy techniczny i czasowo ograniczony dostęp do strony, przedłużamy konkurs do dnia 23.03.2019


Zobacz także

Konkurs „Pokaż swojego pupila i napisz, dlaczego jest dla ciebie ważny!”

mózg brzuszny

Historia wewnętrzna. Jelito – najbardziej fascynujący organ naszego ciała

Powakacyjne przygnębienie? Nie daj mu się! Niech nie zabija twoich dobrych urlopowych wspomnień