Książki Kultura

Jak się nie dać toksycznym relacjom. Miej swój własny kodeks postępowania

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 lutego 2021
Fot. iStock / gremlin
 

Toksycznych możesz spotkać właściwie wszędzie: w domu, w pracy,  wśród najbliższych przyjaciół i członków rodziny. Wcale nie muszą być wyjątkowo złośliwi, czy szkodzić ci bezpośrednio. Chodzi o negatywne emocje, o uczucie paniki, o lęk przed kontaktem. I to poczucie, że się dusisz, brak ci powietrza, kiedy wiesz, że będziesz musiała znów się spotkać z konkretną osobą. Jest na to rada. Musisz trzymać się kilku prostych zasad.

Kodeks postępowania w stosunku do osób toksycznych

Po pierwsze: Bądz ostrożna

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić… Jeśli z zasady wierzysz w dobre intencje ludzi, warto odrobinę zweryfikować swoją postawę. Warto dbać o to, by najbardziej osobiste fakty z naszego życia zachować dla siebie. Co innego zwierzyć się wieloletniej przyjaciółce, a co innego zbyt szczera rozmowa z nowo poznana osobą. W stosunku do osób, które są toksyczne, zachowaj szczególną ostrożność. Nie dziel się z nimi swoimi problemami, ani lękami. Nawet nieświadomie, mogą one zostać wykorzystane przeciwko tobie. No i nie licz na zachowanie dyskrecji.

Po drugie: Im dalej, tym lepiej

O ile to możliwe, staraj się trzymać toksyczne osoby na fizyczny dystans. Ta negatywna energia, którą cię obdarzają za każdym razem, gdy masz z nimi styczność, skutecznie zaburza wewnętrzną harmonię. Trzymaj się z dala od ludzi, którzy sprawiają, że natychmiast zamykasz się w sobie, a każdy mięsień twojego ciała reaguje na nie mocnym spięciem. Chroń siebie, swoich najbliższych. Chroń swoją przestrzeń i swoje zdrowie psychiczne.

Po trzecie: Wyznacz granice

Nie pozwalaj na zachowania i słowa, które ci szkodzą i których nie potrafisz zapomnieć. Ucinaj złośliwe komentarze, nie dawaj zielonego światła na wchodzenie z butami w twoje życie. Wyrażaj się jasno i stanowczo. Nawet jeśli toksyczny jest bliską ci osobą z rodziny, nie ma prawa sprawiać, że czujesz się osaczony. Nie obawiaj się mówić, że coś Ci nie odpowiada. Przecież można to zrobić w kulturalny sposób.

Po czwarte: Zaakceptuj, że inaczej nie będzie

Nie staraj się naprawiać, zmieniać toksycznych osób. To syzyfowa praca, która jedynie wpędzi cię w jeszcze większe kłopoty. Zaakceptuj fakt, że są takie jakie są. Nie marnuj życiowej energii i wewnętrznej siły na tłumaczenia i próby wpłynięcia na toksycznego.

 

 Zobacz także

Konkurs poetycki „Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy” polskiego radia dzieciom

“Dziewczyny zawsze trzymają się razem”. Fantastyczny serial na Netflixie

Świetny sposób na spędzenie czasu z babcią. Jeszcze lepszy, by na zawsze zachować wspomnienia