Filmy Kultura

Na dobre i na złe… Gwałt małżeński odziera z zaufania, z czułości, z miłości do siebie samego

Listy do redakcji
Listy do redakcji
3 marca 2021
Fot. iStock
 

Kiedy zrobił to pierwszy raz, całkowicie wyparłam ten gwałt. Nie, to niemożliwe, żeby to się stało. Gwałt w małżeństwie? Czy to w ogóle jest gwałt?-myślałam okrutnymi stereotypami. Za drugim razem usprawiedliwiałam go. Jest sfrustrowany, ma dużo pracy, stres. Musiał jakoś odreagować ten trudny moment. Przecież to nie jest zły człowiek, zły mąż. Za trzecim razem po prostu wyłączyłam się. Zamknęłam oczy i miałam wrażenie, ze jestem gdzie indziej. Tylko łzy płynęły mi po policzku. Ale przecież nie powiedziałam ani słowa. Tych razów było jeszcze kilka, zanim zdecydowałam się zareagować, powiedzieć jasno: przestań proszę, nie teraz , nie dziś. Nie w ten sposób. Ale wtedy usłyszałam: nie wygłupiaj się, nie mów, że nie chcesz, przecież to ja – kocham cię, jestem twoim mężem, a nie kimś obcym.  I pojawiło się poczucie winy, bo przecież on mnie kocha, a ja nie chcę, by mnie dotykał. Powinnam czuć co innego, prawda? To uczucie niezgodności ciała, które poddawało się jego rękom i głowy, która nie chciała dać się przekonać, że tych rąk pragnie… Nie potrafię porównać tej emocji do żadnego znanego mi uczucia. Było okropnie przytłaczające, smutne. Nie potrafiłam zmusić się, żeby oddać mu dotyk. Leżałam nieruchomo, czekając aż skończy. Uznał to chyba za jakiś mój kaprys. Nie zrozumiał. Nie zapytał.

Ale ja nie umiałam o tym rozmawiać. Ani z nim, ani z najbliższą przyjaciółką. Nie umiałam opowiedzieć sobie o tym nawet samej sobie. Przecież nie chciałam tego seksu i on to widział, słyszał. A jednak postawił na swoim, wbrew mojej woli. Po wszystkim poszedł wziąć prysznic, bez słowa, a potem zasnął obejmując mnie w pół. Ja nie spałam tej nocy. Byłam jak kamień. W głowie kołatały mi się myśli, których nie mogłam zatrzymać. Ale przede wszystkim, jak wielki, święcący neon, pojawił się sprzeciw, bezradna złość. I niemiłość, do siebie samej. Bo jak mogłam pozwolić na to, by ktoś, nawet ten kochany i znany, dotykał mnie, wykorzystał moje ciało? To moja wina, bo nie umiałam sprzeciwić się mocniej. To moja wina, bo nie obroniłam siebie.

Gwałt jest wtedy, gdy nie masz ochoty na zbliżenie. Gdy jesteś do niego zmuszona, gdy odbywa się wbrew twojej woli. Gwałt jest wtedy, gdy czujesz przerażenie, wstyd. I gdy nie potrafisz powiedzieć: przestań, bo paraliżuje cię niemoc, ale on to widzi. Gwałt jest wtedy, gdy nie zgadasz się na stosunek bez zabezpieczenia i zostajesz przez partnera oszukana. Długo zajęło mi zrozumienie, że gwałt nie musi być atakiem w ciemnej ulicy, aktem przemocy ze strony nieznanej osoby. Bo to nie chodzi o to, czy znasz twarz, która się nad tobą pochyla. Chodzi tylko i wyłącznie o to, czy tego chcesz. Czy się godzisz.

Kiedy powiedziałam mojemu mężowi, że poczułam się zgwałcona, że nie umiem sobie poradzić z tym, co się stało, zareagował złością i niedowierzaniem. Jak możesz w ogóle mówić o gwałcie? Za kogo ty mnie uważasz? – usłyszałam. Kiedy dorzuciłam, że czuję się zle psychicznie i że chciałabym, by mi pomógł, wyszedł z domu i wrócił po kilku godzinach.

Do szczerej rozmowie o tym, co się między nami wydarzyło doszło dopiero tydzień pózniej. Dopiero wtedy mój mąż był w stanie wysłuchać mnie na spokojnie, a ja mogłam powiedzieć mu, nie bez emocji, o swoich uczuciach. Do dziś trudno mu się pogodzić ze świadomością, że uważam tamte zbliżenia za gwałt. On jeszcze do tej świadomości nie dojrzał

Jednak mój proces wychodzenia z tej traumy trwał kilka miesięcy. Musiałam wybaczyć sobie moją niemiłość i wybaczyć jemu brak wrażliwości, nieuważność, brak chęci zrozumienia moich uczuć. Gwałt małżeński odziera z zaufania, czułości, miłości do samego siebie.

 


Filmy Kultura

WIDZĘ–REAGUJĘ–ZMIENIAM. Gry miejskie dla dzieci o ekologii

Redakcja
Redakcja
2 marca 2021
Fot. iStock

Agencja User Experience – Symetria – na początku 2021 roku podała wyniki badania dotyczącego segregacji śmieci. Jak się okazało, zaledwie 52% Polek i Polaków wie, jak robić to prawidłowo[1]. A w dobie kryzysu klimatycznego odpowiednia segregacja jest jednym z podstawowych i wydawałoby się najprostszych działań, aby dbać o środowisko naturalne. Jeżeli nie do końca radzimy sobie ze śmieciami, mimo że produkujemy ich tak wiele, to czy potrafimy zadbać o naszą planetę w innych aspektach? W jaki sposób sprawić, żeby Polacy i Polki przywiązywali większą wagę do bycia eko? 

Spojrzenie całościowe

Mimo że aż tak duży odsetek naszego społeczeństwa nie potrafi odpowiednio segregować śmieci, to mamy się też z czego cieszyć. Według badania Symetrii tylko 3% Polek i Polaków nie segreguje odpadów. Na pewno przyczyniają się do tego kampanie informacyjne, np. takie jak w Warszawie. W całym mieście możemy znaleźć billboardy czy citylighty ze wskazówkami, gdzie wyrzucić np. resztki po rybie, kości czy skorupki po jajkach. Pomocna jest też strona www.segregujna5.um.warszawa.pl. Jednak dobro naszej planety to nie tylko segregacja. Jakie gatunki roślin i zwierząt są w Polsce pod ochroną? Dlaczego olej palmowy nie jest dobry dla środowiska? Aby sprawić, żebyśmy przywiązywali większą wagę do kryzysu klimatycznego, zwracali uwagę na to, co jemy oraz dbali o naturę, potrzebna jest odpowiednia edukacja ekologiczna.

Edukacja ekologiczna

Edukacja ekologiczna jest obecna w polskich szkołach. Na różnych zajęciach dzieci poznają, czym jest ekologia, uczą się zagadnień dotyczących ochrony środowiska, zmian klimatu, oszczędzania wody, energii itp. Od 1 września 2020 roku, czyli od tego roku szkolnego, wszedł w życie przepis Ministerstwa Edukacji i Nauki, który zobowiązuje nauczycieli, żeby omawiali z uczniami najistotniejsze problemy klimatyczne i ochrony środowiska[2]. Czy to jednak jest wystarczające? Na pewno edukacji ekologicznej nigdy za wiele. Najważniejsze jest dotarcie do grupy docelowej – przedstawienie problemów związanych z kryzysem klimatycznym w przystępny sposób.

Fot. Materiały prasowe

Jednym z najtrudniejszych wyzwań, przed jakimi stoi nasze społeczeństwo, jest kryzys klimatyczny. Obserwujemy wzrost średniej temperatury na Ziemi, a głównym tego powodem jest działalność człowieka, m.in. rolnictwo. Dlatego jednym z elementów dbania o planetę może być żywność organiczna. Przede wszystkim do wytwarzania produktów ekologicznych wykorzystuje się naturalne metody i środki produkcji pochodzenia biologicznego. Oznacza to, że nie stosuje się żadnych chemicznych nawozów i pestycydów. Zakazane jest również stosowanie GMO, także pasz GMO. W ten sposób producenci zyskują produkty wysokiej jakości, a konsumenci mają pewność, że nie są one zanieczyszczone i nie zawierają szkodliwych substancji. Dzięki temu produkty ekologiczne nadają się nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. To tez nasz wkład w życie Planety – mówi Krystyna Radkowska, prezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.

Edukacja ekologiczna poprzez gry miejskie

Warszawska Fundacja Zwalcz Nudę – która organizowała już takie projekty jak Ekoliderzy (gry w szkołach o ekologii) czy Wymieniam – świat zmieniam (comiesięczne wymianki ubrań, roślin, książek itp.) – proponuje, żeby dzieci o ekologii uczyły się podczas zabawy. Już w marcu startuje projekt WIDZĘ-REAGUJĘ-ZMIENIAM, czyli cykl gier miejskich mówiący o ekologii, tolerancji i osobach z niepełnosprawnością. W ramach dwóch pierwszych gier, które odbędą się 20 marca na Wawrze i 21 marca na Pradze-Południe, uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się, jak dbać o planetę, a co wpływa na nią niekorzystanie. Dzieci poszerzą swoją wiedzę na tematy związane z czystością powietrza, gospodarowania odpadami i wodą. Partnerem gier o ochronie środowiska jest Polska Izba Żywności Ekologicznej. Pozostałe gry w ramach projektu WIDZĘ-REAGUJĘ-ZMIENIAM odbędą się w kwietniu, a ich partnerami będą m.in.  Fundacja Polska Bez Barier, Kampania Przeciwko Homofobii oraz Centrum Wielokulturowe.

Więcej informacji o grach na stronie www.zwalcznude.pl/widze-reaguje-zmieniam oraz w mediach społecznościowych Zwalcz Nudę. Udział w grach jest bezpłatny, zapisy na gry ekologiczne startują 4 marca na stronie www.zwalcznude.pl/wydarzenia.

Projekt jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa.


Patroni medialni

Gazeta Wawerska, Kurier Praski, MiastoDzieci.pl, Świat na obcasach, e-Szkrab.pl, Warszawa za darmo, Mały Uczeń, EgoDziecka, Qlturka.pl, Gaga Magazyn, przedszkola.edu.pl,

[1] Dane pochodzą z: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Tylko-polowa-Polakow-dobrze-segreguje-smieci-8032546.html [27.01.2021 r.].

[2] Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/tresci-dotyczace-edukacji-ekologicznej-obecne-w-polskich-szkolach [27.01.2021 r.].


Zobacz także

10 najpiękniejszych filmów dla dzieci, które powinny zobaczyć dorośli!

Ten duet nigdy nie zawodzi. Muzyczne hity 2019 roku w 4 minuty

Wkurzona żona walczy o kobiety!