Filmy Kultura

Jak narcyzi udają szlachetnych męczenników… Nic nie dzieje się bez przyczyny

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
20 sierpnia 2020
Fot. iStock
 

Ludzie z narcystycznymi i mrocznymi cechami osobowości udają wiele rzeczy, przekręcają prawdę i kreują niezliczone kłamstwa. To samolubne zachowanie jest bardzo opłacalne i ma konkretny cel. Na przykład, manipulując innymi, aby uwierzyli, że złośliwy narcyz jest w rzeczywistości dobrą osobą, mogą łatwiej osiągnąć swoje cele. W ten sposób zyskują to, co dla narcyza najcenniejsze (poza nim samym oczywiście) władzę, wpływy, bogactwo, kontakty, seks i tak dalej.

Na głębszym poziomie psychologicznym, cały mechanizm jest tak samo prosty, jak i opłacalny dla narcyza… Bo przecież nic nie dzieje się bez przyczyny.

Dlaczego udają, że są kimś, kim nie są?

Zaprzeczanie i ukrywanie ich obraźliwych, drapieżnych, wyzyskujących i innych niepokojących tendencji, pozwala narcyzowi regulować swoje chwiejne poczucie własnej wartości. To świetny sposób na zdobywanie narcystycznej podaży.

Przekonują siebie i innych, że nie są odpowiedzialni za swoje problematyczne zachowanie, a robiąc to, mogą zachować swoją fantazję, że są dobrym, silnym, szlachetnym człowiekiem – znacznie lepszym niż wszyscy inni – podczas gdy w rzeczywistości są zepsuci do szpiku kości. Często nie ma siły, która mogłaby to zmienić.

Jak narcyzi udają szlachetnych męczenników?

Aby być postrzeganym, jako szlachetny męczennik, narcyz powoli konstruuje swój misternie wykreowany obraz w umysłach innych. Przeważnie cała operacja polega na opowiadaniu kłamstw na temat tego,  co zrobił.

Narcyzi lubią udawać, że kierują się silnymi zasadami, lubią widzieć siebie, jako herosów stających w obronie tego, co słuszne. Niestety w tym przypadku, to jedynie chore i wyolbrzymione fantazje. Olbrzymich rozmiarów maska, którą z przyjemnością zakładają.

W rzeczywistości narcyzi, nie mają prawdziwych zasad. Nie dbają o nic ani o nikogo poza własnymi potrzebami. Nie są przyzwoitymi ludźmi, są patologicznymi kłamcami, chronią siebie i innych okropnych ludzi tylko wtedy, gdy im to przynosi korzyści. Co jeszcze mają za uszami? Rutynowo nadużywają i wyzyskują tych, którzy są w potrzebie lub znajdują się w niekorzystnej sytuacji.

Są hipokrytami najwyższej rangi. W życiu narcyza wszystko musi się opłacać…

Co robią, gdy ich przyłapiesz?

Kiedy już mleko się rozleje nie spodziewaj się przeprosin i żalu. Nie. Narcyz zrobi coś zupełnie innego.

„To dla Twojego dobra”

Czasami narcyzowi może zająć trochę czasu i zachodu, by uzyskać to, czego pragnie. W końcu musi się jednak zmierzyć się z konsekwencjami swojego zachowania. Zwykle narcyzi mają kilka, bardzo przewidywalnych reakcji.

Jedną z takich taktyk jest twierdzenie, że jest to:

  • „dla twojego dobra”,
  • „z miłości”,
  • „to wszystko dla ciebie”,
  • „boli mnie bardziej niż ciebie”
  • i tak dalej.

Oznacza to, że to TY źle zrozumiałeś (znowu…). To, co wydaje się być szkodliwym i manipulacyjnym zachowaniem, jest w rzeczywistości zachowaniem „kochającym” i „opiekuńczym”. Widzisz, twój narcyz zrobił to wszystko dla ciebie i właściwie to było dobre… Jest to powszechny sposób, w jaki oprawca zrzuca odpowiedzialność na swoją ofiarę.

 „To JA, jestem tutaj prawdziwą ofiarą”

Inną taktyką, którą złośliwy narcyz stosuje, jako obrona przed pociągnięciem go do odpowiedzialności, jest udawanie ofiary. Biedny, skrzywdzony, który przecież chciał dobrze… Próbują w ten sposób wymazać to, co faktycznie się wydarzyło, kłamiąc, odbijając piłeczkę, minimalizując i atakując innych. Często nawet nie zajmując się prawdziwym problemem.

Mówią o tym, jak sami się poświęcili, ponieważ chcieli tylko tego, co najlepsze dla innych… a zły świat jak zawsze nie docenił ich męczeństwa.  Są tak szlachetni i ofiarni, a teraz są karani za swoje odważne i bezinteresowne działania, które przyniosły tak wiele korzyści innym… Jawna niesprawiedliwość. Brak słów…

Nie zmienisz tego czarodziejską różdżką. Możesz jednak zastanowić się, co zrobić, by ratować siebie.


źródło: psychcentral.com

Filmy Kultura

Twerking – sposób na to, by dosłownie ruszyć cztery litery. Na czym polega ten taniec?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 sierpnia 2020
twerking taniec
Fot. iStock

Twerking to rodzaj tańca, który opiera się na intensywnym poruszaniu pośladków. Zyskuje on niezwykłą popularność, ale bywa także kontrowersyjny i odbierany negatywnie, ze względu na występujące w nim erotyczne zabarwienie ruchu. Twerking ma wielu zwolenników zarówno wśród zwykłych ludzi kochających taniec, jak i wśród  największych gwiazd muzyki. Co to jest twerking i  na czym polegają ruchy w tym tańcu?

Twerking — skąd się wziął ten taniec?

Twerking rozpowszechnił się w Stanach Zjednoczonych, gdzie nadal święci największe triumfy. Nie można jednak powiedzieć, by to USA było jego kolebką. Ten rodzaj ruchu posiada korzenie afrykańskie, łączone z różnymi plemiennymi tańcami, w szczególności mapouka, pochodzącego z Wybrzeża Kości Słoniowej.

Zanim zainteresował on masę ludzi, twerkujące tancerki zaczęły pojawiać się od lat 90. XX wieku w teledyskach wykonawców hip-hopu. Potraktowany on został nie tylko jako oryginalna choreografia, ale także jako element ruchu przywołujący erotyczne skojarzenia. O wiele większą popularność ten taniec zyskał kilka lat temu, dzięki wykonawcom takim jak Nicki Minaj, czy Miley Cyrus. To one, jako jedne z pierwszych piosenkarek, pochwaliły się swoimi umiejętnościami we własnych teledyskach, zachwycając swoich fanów, którzy zaczęli naśladować idolki.  Ale nie ominęło to innych gwiazd — z zamiłowania do twerkowania znane są np.: Iggy Azaela, Rihanna, Ciara, Vanessa Hudgens, Jennifer Lopez.

twerking taniec

Fot. iStock

Twerking — na czym polega?

Twerking polega na rytmicznym potrząsaniu pośladkami, ale nie tylko. Bardzo często twerkowaniu towarzyszą skomplikowane układy choreograficzne, które wymagają niemałej wprawy i wyczucia rytmu. Sam ruch pośladkami w rytm muzyki przyciąga uwagę, bywa naprawdę zmysłowy. By zatańczyć efektownie, wymagane jest nie tylko poczucie rytmu, ale i sporej dawki energii, ponieważ ruchy wymagają włożenia w nie odpowiedniego wysiłku. Twerkować mogą kobiety, jak i mężczyźni, osoby szczupłe, a także te o pełniejszych kształtach. Przede wszystkim chodzi tu o poddanie ciała ruchowi i dobrą zabawę, luz.

Twerking — zalety tańca

Wiele osób traktuje twerking także jako sposób na utrzymanie dobrej sylwetki. Dzięki intensywnemu ruchowi bioder  można spalić sporo kalorii i poprawić wygląd. Podczas tańca pracują mocno mięśnie ud i pośladków, można także wyszczuplić talię i biodra, wzmocnić dolne partie pleców, a także brzuch. W trakcie 15 minut tańca można pozbyć się  100 kalorii. Dodatkowo, w trakcie przyjemnego ruchu, wytwarzają się endorfiny wpływające na poprawę samopoczucia.

Jak nauczyć się twerkować?

Aby posiąść umiejętność twerkowania można albo nauczyć się ruchów samodzielnie, z filmików dostępnych na kanałach internetowych, lub też zapisać się na zajęcia proponowane przez różne szkoły tańca. Ucząc się samodzielnie, warto mieć do dyspozycji lustro, w którym można obserwować własny ruch i korygować go, jeśli trzeba. Konieczne jest opanowanie podstawowych kroków, które umożliwiają prawidłowy ruch.

Fot. iStock

Trzy kroki do twerkingu:

Krok pierwszy: zrób głęboki przysiad tak, by kąt tworzący się pomiędzy udem a łydką był równy lub większy 90º. Kolana nie powinny wychodzić przed palce stóp, nogi należy rozstawić na szerokość większą niż szerokość barków, palce stóp należy skierować do zewnątrz, a dłonie oprzeć na biodrach. Jest to istotne, by zachować stabilną postawę ciała, które umożliwi komfortowy ruch.

Krok drugi: odchyl pośladki do tyłu, jak najdalej możesz (warto wyobrazić sobie siadanie na dalej odsunięte krzesło). Górna część ciała powinna być usztywniona, a plecy wyprostowane.

Krok trzeci: poruszaj pośladkami w górę i dół, zachowując cały czas proste plecy i napięte mięśnie brzucha.

Gdy podstawa jest już opanowana, można dodać poruszanie biodrami do boku i przejść do bardziej zaawansowanych pozycji, na przykład twerkowanie w klęku czy też stania na głowie.

twerking taniec

Fot. iStock

Twerking — jak się ubrać?

Odpowiedni strój jest istotny. Zazwyczaj podkreśla on sylwetkę i pozwala poczuć się pięknie i zmysłowo podczas tańca. Aby ruch był w nim komfortowy, trój musi być przewiewny, oddychający i wygodny. Często wybierane są przylegające do ciała legginsy lub króciutkie spodenki podkreślające pośladki, ale równie dobrze sprawdzi się wygodny dres. Góra jest dowolna, choć najczęściej widuje się niekrępujące ruchów topy i krótkie koszulki. Wygodne obuwie jest równie ważne. Podczas treningu należy mieć pod ręką wodę, ponieważ twerking zabiera sporo energii i należy uzupełnić tracone z potem płyny.


źródło:  www.fitplanner.pl, uroda.info.pl, www.mentalfloss.com

Zobacz także

Gorący temat (Bombshell), Oskary

Gorący temat. Lekcja, którą każdy powinien odrobić

„Pokój z widokiem. Lato 1939” odsłania mniej znane z podręczników do historii oblicze Polski

Film „Jeszcze dzień życia” z szansą na Oscara!