Filmy Kultura

„Odeszłam, bo od tej miłości bym umarła. Nie dałabym sobie szansy, żeby nauczyć się żyć bez ciebie”…

Listy do redakcji
Listy do redakcji
30 kwietnia 2020
Fot. iStock/cscafeine
 

A miało być tak pięknie… Całą sobą czułam, że to ty jesteś facetem, z którym chcę spędzić swoje życie. Tak się kochaliśmy. Była wiosna, a mnie oszałamiał twój zapach. Byłeś czuły, troskliwy. Dawałeś mi wszystko to, dzięki czemu czułam się bezpiecznie. Bezpiecznie przy tobie i dzięki tobie. Ginęłam w twoich ramionach. Silny, stanowczy, zwłaszcza gdy stawałeś po stronie tych, którym działa się skrzydła. Zapewniałeś, że będziesz mnie nosić na rękach. Wady? Czy miałeś wady? Może trochę mnie martwiło, że jesteś zamknięty w sobie, że niedużo mówisz, że nie mogę z ciebie wyciągnąć, co cię dręczy. Ale myślałam, że to przejdzie, że ja cię otworzę, nauczę cię mówić. W końcu ty pochodziłeś z domu, w którym rządził wojskowy rygor, kto miał z tobą rozmawiać o emocjach.

„Możesz się zamknąć?!?” – usłyszałam kilka miesięcy po ślubie. Wróciłeś z pracy, a ja tak bardzo chciałam ci coś opowiedzieć, rozśmieszyć cię, podzielić historią. Zamknąć się… warknąłeś, a ja zamarłam, jakby ktoś mi właśnie wymierzył policzek. Łzy napłynęły mi do oczu i zupełnie nie wiedziałam, co powiedzieć. Szybko się zorientowałeś. Po kilkunastu sekundach już mnie przytulałeś, przepraszałeś, scałowywałeś moje łzy. Nie wiedziałeś, co cię opętało, tłumaczyłeś się zmęczeniem w pracy, stresem, nowymi obowiązkami, które dostałeś. Uspokoiłeś mnie, przynajmniej chciałam wierzyć, że tak się stało.

To był jeden malutki kamyk, który został w moim bucie i czasami boleśnie o sobie przypominał. Ale nie chciałam go zauważać, przecież wszystko było dobrze, nic się nie działo. Bywały dni, kiedy byłeś bardziej oschły, odsuwający się ode mnie, nieobecny. „To praca” – mówiłam przyjaciółce, która wpadła na kawę, a do której ty nie raczyłeś się nawet odezwać. „Jest zmęczony i zestresowany” – szeptałam mając nadzieję, że szybko ci przejdzie.

Zaczęłam ci schodzić z drogi. Wyczuwałam już te momenty, kiedy byłeś rozdrażniony. Ale nadal do mnie wracałeś – ciepły, czuły, kochający. I ciąża! Rety, jak się cieszyliśmy. Zabrałeś mnie do naszej ulubionej kawiarni na wielką porcję toru bezowego, bo przecież sam mówiłeś, że teraz zasługuję na najlepsze. Czułam, że wróciłeś. Że czarne chmury, które się ostatnio nad nami zbierały, w końcu rozgonił wiatr i wyszło słońce. Zapomniałam o tych wszystkich lękach, mówiłam sobie: „Zobacz, głupia, jak on cię kocha, jak mogłaś się go bać, myśleć o nim źle”. I faktycznie, bez lęku czekałam na twoje powroty z pracy. Choć ten czas tak bardzo mi uświadomił, jak się bałam, w jakim napięciu żyłam, jak wyczekiwałam, z jakim humorem wejdziesz po pracy do domu.

Odrzuciłam te myśli. Bo teraz kładłeś głowę na moim brzuchu, głaskałeś go. Wybierałeś wózek, łóżeczko, meble, wanienkę. Chciałeś nawet od razu kupować nocnik. Żeby wszystko było gotowe, kiedy twoja córka pojawi się na świecie. Jak w kompulsji, kiedy się poznaliśmy, na początku pragnąłeś dać wszystko co najlepsze – swoją uwagę, miłość, dobroć, jakbyś wiedział, że masz limit na uszczęśliwianie. Że dawać to, co dobre, możesz tylko do czasu, aż nie wyczerpie się w tobie wypracowany zapas.

Później już nic ci nie pasowało. Że mała płacze, że ja jestem zmęczona, że nie zawsze zdążyłam posprzątać i zrobić obiad. „Pracuję, słyszysz!” – syczałeś wyrzucając mi, że ja siedząc w domu nie jestem w stanie iść po głupie zakupy. Nie reagowałeś na mój płacz. „Przestań się mazać. To już na mnie nie działa” – mówiłeś. A ja na podłodze, koło łóżeczka Neli, pytałam się, gdzie ty jesteś, co za potwór mi ciebie zabrał…

Wyjechałam do mamy. Nic jej nie mówiłam, a ona głośno powtarzała, że muszę odpocząć, że jestem zmęczona, że nie może być wszystko na mojej głowie. Teraz ty płakałeś. „Nie umiem bez was żyć” – pisałeś. Na odległość miałam odwagę ci powiedzieć, że mnie ranisz, że krzywdzisz, że nie zasługuję na takie traktowanie, że ja się staram, kocham cię, ale to jak widać nie wystarcza, żebym była przy tobie szczęśliwa, żebyś ty był szczęśliwy ze mną. Może nie byłam tą kobietą, może go rozczarowałam, może myślał, że będę inna… Przez ten tydzień, kiedy byłam u mamy, rozmawialiśmy chyba więcej niż przez ostatni rok. Przez telefon, wieczorami, nocami. Zapewniałeś, że kochasz, że to nie tak, że nie zasługuję na ciebie, bo to ty nie zasługujesz na mnie. Że jestem taka dobra, kochana, cierpliwa. Obiecałeś zmienić pracę, bo to w niej oboje upatrywaliśmy wszystkich naszych kłopotów.

Kilka razy jeszcze od ciebie uciekałam. Nie byłam w stanie unieść poziomu lęku, który towarzyszyły mi przez lata życia z tobą. Nie wiedziałam, czego się po tobie spodziewać, co przyniesie mi kolejny dzień. Czy okropny chłód z twojej strony, czy złośliwe komentarze na mój temat. A może bukiet kwiatów, kiedy pamiętałeś o naszej rocznicy, moim urodzinach, imieninach, a nawet datę pierwszego spotkania? Ktoś kto nie kocha, mógłby to wszystko pamiętać? Z czasem przestało to być ważne. Za zimny obiad, ręcznik na podłodze w łazience, za za późno wstawione pranie karałeś mnie kilkudniowym milczeniem. Nic nie mówiłeś. Rozmawiałeś jedynie z Nelą, z nią się bawiłeś, jej dawałeś miłość, która dla mnie była coraz bardziej niedostępna.

Moje życie kręciło się wokół pracy, domu, córki i ciebie. Zamknąłeś mnie w złotej klatce strachu. Miałam wszystko – piękny dom, cudną córkę, męża, o którym wszyscy myśleli, że nieba by nam uchylił. Ale to ja przestałam spać po nocach, to ja z obawą czekałam na zgrzyt zamka w drzwiach. To ja wstawałam z łóżka, dopiero jak wyszedłeś z domu, bo nie chciałam stać się już rano pretekstem do kolejnej awantury.

Wylądowałam w szpitalu z okropnymi bólami głowy. Migreną, która myślałam, że rozwali mi czaszkę. Teraz ty się przestraszyłeś, trzymałeś mnie za rękę. A ja byłam jak wyzuta z uczuć, chciałam, żebyś poszedł, żebym nie musiała cię oglądać, żebyś dał mi spokój. „Ale ten mąż panią kocha” – powiedziała pielęgniarka, kiedy wyszedłeś. To wtedy coś we mnie pękło. Płakałam. Płakałam przez kilka godzin, kiedy przyszła do mnie psycholog, nie byłam w stanie nic powiedzieć. Ona czekała, aż mnie na chwilę opuści strach i wstyd, wstyd za to, jak beznadziejną żoną byłam… Bo tak się wtedy czułam. Bezwartościowa, nic nie potrafiąca, źle zajmująca się dzieckiem, domem i tobą. W końcu tyle razy to słyszałam, że byłam przekonana, że to prawda.

Dostałam zwolnienie od psychiatry. Załamanie nerwowe, głęboka depresja. Na kilka miesięcy. Pojechałam z Nelą do mamy. Nie odbierałam twoich telefonów, SMS-ów, gdy przyjeżdżałeś do Neli, chowałam się w pokoju albo wychodziłam. Musiałam pozbierać się na nowo, bez strachu przed tobą. Nie tym razem. Wiedziałam, że jeśli do ciebie wrócę, nie przeżyję, poddam się. W imię czego? Tej toksycznej miłości, którą mi dałeś. Tak, mój ojciec nas zostawił, jak byłam dzieckiem. Tak, twój ojciec był tyranem, wojskowym, który tylko was karał, nigdy nie nagradzał. Tak, oboje wyszliśmy z potłuczonych rodzin, z przetrąconymi emocjami, oboje mający deficyty miłości. Ale to nie znaczy, że ty możesz mnie niszczyć i że ja mogę na to pozwalać. Nic tego nie usprawiedliwia. Odeszłam, bo od tej miłości bym umarła. Nie dałabym sobie szansy, żeby nauczyć się żyć bez ciebie, żeby zrozumieć, że mogę być kochana prawdziwie. Chciałabym, żebyś ty zrozumiał, że kochać, to nie znaczy krzywdzić. To nie jest normalne, choć tak bardzo próbowaliśmy siebie przekonać, że jest.


Filmy Kultura

Rwa kulszowa – tego bólu nie życzy się najgorszym wrogom. Jak leczyć rwę kulszową i zapobiegać jej nawrotom?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
29 kwietnia 2020
Rwa kulszowa - objawy, leczenie, ćwiczenia
Fot. iStock/rwa kulszowa

Rwa kulszowa (ból korzonkowy, zapalenie korzeni) to dolegliwość, która potrafi spędzać sen z powiek. Niezwykle silny, promieniujący  ból pleców, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Z czego wynika rwa kulszowa, jakie objawy powoduje i na czym polega jej leczenie?

Rwa kulszowa – co to jest?

Na rwę kulszową skarżą się przede wszystkim osoby po 40 roku życia, ale osób młodszych również nie omija. Wg statystyk, cierpi z jej powodu 13-40% społeczeństwa. Rwa kulszowa to określenie na ból promieniujący od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa i pośladka, często przebiegający przez tylną powierzchnię uda i podudzie, aż do stopy. Ból wynika z ucisku na nerw kulszowy, który jest największym nerwem w ciele człowieka. Uciśnięcie nerwu powoduje również towarzyszące bólowi objawy neurologiczne.

Rwa kulszowa - objawy, leczenie, ćwiczenia

Fot. iStock/nerw kulszowy

Najczęściej rwę kulszową powoduje ucisk na korzenie nerwowe w kanale kręgowym przez fragment krążka międzykręgowego, i w tym przypadku mówimy o „zapaleniu korzonków”. Znacznie rzadziej rwę kulszową powodują: stenoza (zwężenie) kanału kręgowego, zespół mięśnia gruszkowatego, guzy nowotworowe lub zmiany ropne w kanale kręgowym. Jeżeli rwa kulszowa obejmuje także jedną lub dwie kończyny, mówimy wtedy o ostrej rwie kulszowej. Najczęściej tę postać rwy kulszowej powoduje ucisk na korzenie nerwowe przez zwyrodniały krążek międzykręgowy (dyskopatia). Problem może rozwijać się dłuższy czas (zwyrodnienia) lub pojawić się też nagle i mieć ostry początek, w wyniku urazu lub gwałtownego przeciążenia.

Rwa kulszowa – objawy  

Rwa kulszowa powoduje objawy bardzo dokuczliwe. Ból określany jest przez osoby cierpiące na rwę jako silny, rwący, bardzo ostry, kujący, utrudniający ruch. Wzmaga się on podczas śmiechu, kichania, kaszlu, lub w trakcie parcia. Towarzyszący mu często problem z poruszaniem się może dotyczyć nie tylko chodzenia, ale także wstawania z pozycji leżącej, czy nawet obrócenia się z boku na bok. Ból może przebiegać od kręgosłupa aż do pośladka/uda/ stopy, przez okolicę unerwioną nerwem kulszowym. Mogą mu towarzyszyć objawy neurologiczne – zaburzenia czucia lub osłabienie siły mięśniowej. Mówimy wtedy o ostrej rwie kulszowej. Ostra rwa kulszowa może również powodować trudności w oddawaniu moczu i defekacji.

Pierwsze objawy, jakie daje rwa kulszowa, zazwyczaj rozpoczynają się od nawracających bólów okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Początkowo są one tępe i pojawiają się one na skutek pracy w pozycji pochyłej lub intensywnego wysiłku fizycznego. Później pojawiają się również co kilka miesięcy (lub lat) ostre, trwające kilka/kilkanaście dni bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, którym towarzyszy sztywność kręgosłupa i przykurcz mięśni. W przebiegu nagłym, ostry ból pojawia się bez ostrzeżenia.

W skrajnych przypadkach może dojść do „wypadnięcia dysku”, gdy fragment jądra miażdżystego krążka międzykręgowego wypadnie do kanału kręgowego, uszkadzając korzenie nerwowe. Poza silnym bólem mogą pojawić się zaburzenia czucia na skórze kończyny dolnej, niedowład stopy czy osłabienie odruchów głębokich.

Rwa kulszowa - objawy, leczenie, ćwiczenia

Fot. iStock/rwa kulszowa

Rwa kulszowa – leczenie

By rozpocząć leczenie choroby, jaką jest rwa kulszowa, konieczna jest konsultacja ortopedyczna lub neurologiczna. Specjalista na podstawie wywiadu może już postawić diagnozę, ale w celu wykluczenia innych przyczyn bólu często konieczne jest wykonanie takich badań jak:

 • badania rentgenowskie,
 • tomografia kręgosłupa,
 • rezonans magnetyczny.

Rwa kulszowa – leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze rwy kulszowej opiera się na czasowym odciążeniu kręgosłupa (kilkudniowy odpoczynek w łóżku). Pacjent przyjmuje także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a niekiedy także rozluźniające mięśnie. Należy unikać obciążeń kręgosłupa, takich jak np. schylanie, podnoszenie ciężkich przedmiotów, wykonywanie skłonów. Warto zadbać także o prawidłową masę ciała, oraz zachowywać prawidłową pozycję ciała. To zwiększa szansę na to, że mniej obciążony kręgosłup, sprawi mniej problemów.

Rwa kulszowa – fizykoterapia 

Najczęściej proponuje się pacjentowi zabiegi zmniejszające dolegliwości bólowe i poprawiające sprawność takie jak:

 • przezskórna elektrostymulacja (TENS) – impulsy elektryczne z elektrody przesyłane są do nerwów przez skórę, co wywołuje efekt przeciwbólowy;
 • ultradźwięki (niewskazane w okresie ostrym) – ultradźwięki wytwarzają ciepło i pomagają zwiększyć lokalne krążenie krwi, działając przeciwbólowo i rozkurczowo;
 • krioterapia miejscowa (leczenie zimnem) –  zmniejsza ból i proces zapalny, zwiększa zakresu ruchu.

Zabiegi fizykoterapeutyczne powinny uzupełniać prowadzoną rehabilitację, czyli odpowiednie ćwiczenia.

Rwa kulszowa - objawy, leczenie, ćwiczenia

Fot. iStock/rwa kulszowa

Rwa kulszowa – leczenie operacyjne

Operacja nie jest stosowaną powszechnie metodą leczenia rwy kulszowej. Leczenie operacyjne konieczne jest jedynie w przypadku ok. 2-10% pacjentów z rwą kulszową. Wskazaniami do leczenia operacyjnego są towarzyszące ostrej rwie kulszowej niedowłady w obrębie kończyny dolnej, oraz zatrzymanie moczu i zaburzenia czucia na kończynach lub w okolicy krocza. Leczenie operacyjne u większości pacjentów z ostrą rwą kulszową powoduje ustąpienie bólu. W przewlekłych zespołach bólowych kręgosłupa, skuteczność operacji jest znacznie mniejsza.

Rwa kulszowa – ćwiczenia

Ćwiczenia powinny być dobrane do indywidualnego przypadku osoby cierpiącej na rwę. Powinien prowadzić je  rehabilitant do chwili, gdy pacjent będzie mógł wykonywać je samodzielnie w domu. Często zaleca się wykonywanie ćwiczeń rozciągających, takich jak np. 'koci grzbiet”  lub „skłon baletnicy”

Koci grzbiet

 1. Klęknij na macie, kolana i stopy ustaw na szerokości bioder, dłonie oprzyj o podłoże na szerokości barków
 2. Wypchnij kręgosłup do góry, jednocześnie skieruj twarz do klatki piersiowej, podwijając biodra do przodu
 3. Po 3 sekundach powróć do pozycji wyjściowej.
 4. Możesz również przy powrocie z wdechem wyginać kręgosłup do maty, podnosząc twarz ku górze, w tzw. pozycji krowy.

Fot. iStock/koci grzbiet

Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Skłon baletnicy

 1. Usiądź na macie w pozycji z wyprostowanymi nogami.
 2. Próbuj sięgnąć palcami dłoni do stóp, tak aby nie odrywać nóg od podłoża.
 3. Wróć do pozycji wyjściowej.

Fot. iStock/skłon baletnicy

Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Rwa kulszowa wymaga, by zalecone ćwiczenia wykonywać regularnie, by zapobiegać kolejnym atakom bólu. Takie działanie oszczędzi w przyszłości wiele cierpienia. Do sportów, które są szczególnie zalecane, zaliczamy pływanie, które wzmacnia mięśnie grzbietu, oraz rozciągającą i wzmacniającą jogę czy pilates.


źródło:  www.mp.pl  ,www.ortopedio.pl 

Zobacz także

Pojedynek na głosy, to film, któremu trudno się oprzeć, jak piosence, której nie możesz przestać nucić

Becoming? Przeczytałam biografię Michelle Obamy. Raczej jestem nią rozczarowana

Baku, Moskwa, Warszawa

„Arzu, znaczy marzenie… była moją fantazją i niezaspokojonym dotąd snem”. Fragmenty powieści Baku, Moskwa, Warszawa