Go to content

Najbogatsi ludzie tego świata, robią tych 5 rzeczy inaczej

Fot. iStock / lechatnoir

Jak  to jest, że jedni ludzie mają łatwość w odnoszeniu sukcesu podczas, gdy inni przez większość życia ledwo wiążą koniec z końcem lub co chwila pakują się w tarapaty? Czy to kwestia szczęścia, czy jakiś specjalnych umiejętności? Bycia zamożnym (i mowa nie tylko o bogactwie materialnym) można się nauczyć. Zdziwieni? Najważniejsze jest to jakie macie osobiste podejście do kwestii ”bogacenia się”.

Spróbujcie spojrzeć na swoje życie jak na przedsiębiorstwo, którym należy sprawnie zarządzać i weźcie pod uwagę 5 rzeczy, które najbogatsi tego świata robią inaczej…

1. Codziennie ucz się czegoś nowego

Twoje życie, czyli twoja firma potrzebuje ciągle nowych wiadomości o tym, jak dobrze… tobą zarządzać. Wiedza o sobie, rozwijanie twoich umiejętności, uzupełnianie braków to zwiększanie twojej szansy na sukces, również materialny. „Potrzeba pasji i zaangażowania, żeby naprawdę dogłębnie coś zrozumieć, przeżuć, a nie tylko szybko przełknąć. Większość ludzi nie poświęca na to czasu.” – powiedział twórca Apple, Steve Jobs.

2. Podejmuj ryzyko

Jeśli chodzi o podejmowanie ryzykownych inwestycji w twoim życiu, zawsze zadaj sobie pytanie, co może się zdarzyć, jeśli nie wykorzystasz swojej szansy, a dopiero potem o to jakie korzyści może ci przynieść wybrana decyzja.

Pomyśl. Zostałaś zaproszona na randkę przez kogoś, kto podoba ci się tylko trochę. Czy podejmując ryzyko i idąc na to spotkanie możesz „wszystko” stracić? Czy tylko trochę swojego czasu, jedno popołudnie, dwie godziny? Czy nie możesz zrezygnować  w trakcie spotkania, jeśli coś pójdzie nie tak? A jakie doświadczenie zyskasz podejmując to ryzyko? Czy może zaowocować nowa znajomość? Takie jest ryzyko życiowych inwestycji. Ale są w nim także inwestycje bardziej „pewne”. Inwestycja w dobre odżywianie pomaga rozwijać ciało. Inwestowanie w książki i kursy pomaga zwiększyć swój zasób wiedzy. Mówiąc „tak” działaniom, podejmowaniu ryzyka,  rozbudowujesz swój pogląd na świat.

3. Mądrze dysponuj tym, co masz

Czyli najbardziej cennymi i wartościowymi elementami w twoim życiu. Są to rzeczy, które zawsze występują w ograniczonej liczbie, ale tylko dzięki nim osiągasz swoje cele. Twoimi życiowymi aktywami są:

  • zdrowie
  • mądrość
  • czas
  • ludzie, których kochasz,
  • umysł
  • ciało
  • umiejętności
  • energia
  • marzenia.

4. Rozwijaj poczucie odpowiedzialności

Tylko ty jesteś odpowiedzialny za każdy swój sukces i porażkę. Bogaci ludzie, którzy wszystko, co mają osiągnęli własnymi siłami o tym wiedzą, rozumieją jak ważne jest poczucie osobistej odpowiedzialności za swoje życie. Wyznaczaj sobie cele i obserwuj swoją drogę do ich realizacji. Zwracaj uwagę na to,  co trzeba ewentualnie zrobić inaczej następnym razem. Zaakceptuj swoje wady i staraj się nad nimi pracować. Nigdy nie obwiniaj innych za to, że Tobie się nie udało.

 5. Zacznij już teraz

„Najlepszy czas, aby posadzić drzewo to ten dwadzieścia lat temu. Drugi następny taki moment jest teraz.” – mówi chińskie przysłowie.

„Teraz” jest najcenniejszą rzeczą, jaką można mieć, a najbogatsi ludzie na świecie wykorzystują tę wiedzę na swoją korzyść.

„Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem. Nie wpadajcie w pułapkę dogmatów, żyjąc poglądami innych ludzi. Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny wewnętrzny głos. I najważniejsze – miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją.”
Steve Jobs

A ty co robisz ze swoim „teraz”? Jak organizujesz swój czas? Czy umiesz dysponować nim mądrze…?

Nie ma łatwych przepisów na sukces. W życiu zawsze są i korzyści i straty. Ważne, na końcu towarzyszyło nam zawsze poczucie dobrze wykorzystanej szansy. A szansą jest samo życie.