Dom i wnętrze Zwierzęta

10 rzeczy które powinnaś odrzucić w swoim życiu, kiedy wciąż masz 30 lat

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
25 maja 2020
Mężczyzno, nie będziemy "ogarniać" za ciebie twojego życia. 7 rzeczy, których silne, niezależne kobiety oczekują w związku
Fot. iStock/Martin Dimitrov
 

Niedługo skończysz 40 lat. Nie wiesz, jak to się dzieje, że czas zleciał tak szybko. Przecież w głębi duszy wciąż czujesz się bardzo młoda. Patrzysz na swoje ciało i nie widzisz żadnych „niepokojących” zmian. Pierwsze zmarszczki, cóż w tym złego? Wydajesz się sobie piękniejsza niż 10 lat temu, a z całą pewnością łatwiej akceptujesz siebie, swój wygląd. Problem pojawia się zupełnie gdzie indziej.

Lata płyną, a ty nie możesz pozyskać jednej, ważnej rzeczy: wewnętrznej harmonii. Słowa ranią cię tak jak dawniej, tak samo mocno rozczarowują cię ludzie, którym zaufałaś. Ciągle nie możesz zrozumieć, jak to się dzieje, że stale znajdujesz się w takich samych sytuacjach, toksycznych układach. A przecież jest na to prosta recepta. Są rzeczy, których musisz się pozbyć, bo one ci szkodzą. Jeśli to sobie uświadomisz i wcielisz w życie plan pozbycia się tego, co szkodliwe, osiągniesz upragniony spokój.

10 rzeczy które powinnaś odrzucić w swoim życiu, kiedy wciąż jeszcze masz 30 lat

Liczby

Wiek to tylko liczba, prawda? Dopóki w pełni tego nie zrozumiesz i nie zaakceptujesz, dopóty będziesz czuła wszelkie ograniczenia i nie będziesz do końca dobrze czuła się sama ze sobą. To samo dotyczy cyferek na wadze (o ile rzeczywiście nie wskazują one na poważną chorobę). Najważniejsze to skupić się na tym, jak się naprawdę czujemy.

Negatywni ludzie

Niezależnie od tego, czy masz z nimi styczność w mediach społecznościowych, czy w realnym życiu, może nawet w twoim domu. Jesteś na takim etapie, w którym powinnaś zrobić wokół siebie „porządki” i pożegnać się z osobami, które nie wnoszą nic pozytywnego do twojej codzienności, ale na które wciąż tracisz mnóstwo energii.

Rzeczy, które nosiłaś w wieku 20 lat

To samo dotyczy nawyków. Pora na coś nowego, coś w czym poczujesz się lepiej i w czym lepiej będziesz wyglądać. Ubrania to także wspomnienia, przeszłość, dobra lub zła energia. A ty powinnaś patrzeć do przodu, szukać tego, co cię buduje pozytywnie.

Nieprzespane noce

Żaden serial, żaden facet, żaden dramat nie jest tego wart (może jedynie dobra książka). Nie rób tego swojej psychice – potrzebujesz snu, żeby nabrać sił, zregenerować się, wstać z jasnym umysłem, umieć rozwiązać życiowy problem. Poza tym, bezsenność mści się okrutnie na twoim organizmie.

Jedzenie „byle jak i byle gdzie”

Nawet jeśli nie przepadasz za warzywami, jest tak wiele pysznych sposobów na które można je przyrządzić. A dobrej jakości mięso czy ryba nie muszą być najdroższe. Suplementy to nie wszystko. Zadbaj o siebie naprawdę. Na sto procent.

Rozpaczliwe pragnienie akceptacji

Po co ci to? Od dawna wiemy, że nie da się zadowolić wszystkich. Że zawsze znajdą się tacy, którzy będą chcieli cię zmienić, kontrolować, dawać „dobre rady” podszyte hipokryzją. Że są ludzie zawistni, którzy nigdy nie przyznają, że coś ci się udało, że jesteś w czymś dobra. I że trzeba dbać przede wszystkim o to, żeby żyć w zgodzie ze sobą, nie rezygnować z tego, co może przynieść nam osobiste szczęście.

Kariera, która sprawia, że ​​jesteś nieszczęśliwa

Jeśli nie znosisz swojej pracy, zacznij szukać nowej. Nie chcesz obudzić się 30 lat z poczuciem, że nie robiłaś w życiu tego, o czym marzyłaś. Jeśli kariera sprawia, że nie możesz ułożyć sobie sfery osobistej tak, jakbyś tego chciała, pokieruj nią inaczej. Relacje z innymi to prawdziwa wartość.

Negatywna samoocena

I ciągłe śrubowanie oczekiwań wobec samej siebie. Zamiast tego, powinnaś praktykować zrozumienie dla siebie i wyrozumiałość wobec błędów, które popełniasz. Czas mija szybko, powinniśmy być dla siebie dobrzy.

Dążenie do tego, by być w związku za wszelką cenę

Czujesz społeczną presję, boisz się, że już zawsze będziesz sama? Uwierz mi, lepsza dobra samotność, wypełniona spotkaniami z wartościowymi osobami i dbaniem o samorozwój niż związek byle tylko być w z kimś relacji. Toksyczne związki mają długotrwały, negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne oraz na relacje z bliskimi.

Niezdrowe nawyki

Szkoda życia na to, co niszczące. Szkoda zdrowia na to, by stale wystawiać je na próbę. Nadużywanie alkoholu, brak odpowiedniej ilości snu, brak wysiłku fizycznego, niezdrowe jedzenie… Nie rób sobie tego. Zasługujesz na o wiele więcej i lepiej.

Zadbaj o siebie, nie ma lepszego momentu niż ten teraz. Nie odkładaj na pózniej miłości własnej i troski o siebie samą.

 

 

 

 

 

 


Dom i wnętrze Zwierzęta

Bóle brzucha, biegunki naprzemienne z zaparciami? To może być zespół jelita drażliwego

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
25 maja 2020
Zespół jelita drażliwego - przyczyny, objawy, leki, dieta
Fot. iStock

Zespół jelita drażliwego (IBS) to przewlekła choroba układu pokarmowego, która może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Coraz więcej osób w krajach wysoko rozwiniętych obserwuje u siebie jej symptomy, więc IBS zaczyna być coraz częściej rozpatrywany w kategoriach choroby cywilizacyjnej. Czym dokładanie jest zespół jelita drażliwego, jakie objawy powoduje, czy dieta i leki mogą pomóc w tym zaburzeniu?

Zespół jelita drażliwego – co to jest?

Zespół jelita drażliwego (IBS, ZJD) jest tzw. czynnościowym zaburzeniem układu pokarmowego i trudno jest ustalić organiczną przyczynę tego schorzenia. Zauważono, że zaburzenie to występuje rodzinnie. Podejrzewa się, że wpływ na jego rozwój mogą mieć: predyspozycje genetyczne, przebyte zatrucia i infekcje jelitowe, nietolerancje pokarmowe, operacje, silny i długotrwały stres.

IBS łączy się przede wszystkim ze skurczowymi bólami brzucha oraz dokuczliwą zmianą rytmu wypróżnień. Wiadomo, że zaburzenie może się ujawnić już w okresie dojrzewania, jednak większość przypadków diagnozuje się w dorosłości, u osób do 45. roku życia. Wg statystyk, dwukrotnie częściej diagnozowane są kobiety, co może wynikać z ich większej chęci szukania wsparcia lekarskiego. W Polsce na IBS może chorować 10% populacji. Nie da się wyleczyć na stałe zespołu jelita drażliwego, ale pocieszające jest to, że nawet wieloletnia choroba nie prowadzi do wyniszczenia organizmu.

"<yoastmark

U chorych rozpoznaje się cztery  postacie zaburzenia:

 • z dominującą biegunką – cierpi na nią ok. 1/3 chorych; IBS-D (diarrhea)
 • z dominującym zaparciem – dotyczy ok. 1/3 chorych; IBS-C (costipation)
 • podtyp mieszany – dotyka ok. 1/3 chorych; IBS-M (mixed)
 • niesklasyfikowany zespół jelita drażliwego; IBS-U (unclassyfied)

Typy mogą przechodzić  jeden w drugi.

Zespół jelita drażliwego – objawy

Mimo tego, że zespół jelita drażliwego powoduje pewne określone objawy, każdy pacjent może odczuwać je inaczej. Niektóre osoby odczuwają dyskretne objawy, gdy u innych osób utrudniają prowadzenie zwykłego życia. Objawy dla kobiet mężczyzn są takie same, różnić je może jedynie fakt, że u kobiet mogą się nasilać w trakcie miesiączki oraz w ciąży, natomiast menopauza wycisza chorobę.

"<yoastmark

Zespół jelita drażliwego – objawy:

Do podejrzeń w stronę IBS skłaniają objawy występujące co najmniej raz w tygodniu, w ciągu ostatnich 3 miesięcy i gdy pojawiają się co najmniej dwa z wymienionych niżej objawów:

 • bóle brzucha, związane z bolesnymi skurczami jelit – może im towarzyszyć zmiana częstotliwości ruchu jelit (biegunki, zaparcia) oraz zmiana wyglądu stolca. Charakterystyczne jest to, że bóle i biegunka nie występują w nocy. Bóle brzucha mogą mieć zmienne nasilenie i lokalizację, a pacjenci podkreślają uczucie ulgi tuż po wypróżnieniu;
 • wzdęcia i gazy – ustępują zazwyczaj tuż po wypróżnieniu;
 • zaparcia i biegunki, które mogą następować po sobie naprzemiennie;
 • obecność śluzu w stolcu;
 • nasilenie objawów może następować po posiłkach – często odczuwalne jest wczesne uczucie pełności po posiłku oraz uczucie zalegania pokarmu w żołądku. Może pojawiać się odbijanie po jedzeniu, uczucie pieczeniu w nadbrzuszu;
 • osoby chore częściej uskarżają się także na towarzyszący zaburzeniom pracy jelit uczucie zmęczenia i dyskomfort psychiczny, ból głowy, pleców i niekiedy konieczność częstego oddawania moczu.

Warto podkreślić, że ponad połowa pacjentów z IBS szukających pomocy lekarskiej, skarży się na odczuwanie lęku i depresję. Zaburzenia sfery psychologicznej mają wpływ na zaostrzenie objawów. Dolegliwości powodowane przez IBS występują epizodycznie lub przebiegają z okresami remisji i zaostrzeń u chorego.

Zespół jelita drażliwego – leki i dieta

Podejrzenie IBS u pacjenta wymaga konsultacji lekarskiej. Ponieważ zaburzenie powoduje objawy mogące dotyczyć inne choroby, należy je wykluczyć. Lekarz, poza wywiadem, może zlecić pacjentowi wykonanie badań takich jak: badania laboratoryjne krwi (OB, morfologia), badanie ogólne moczu lub stolca (obecność krwi utajonej, badanie bakteriologiczne i pasożytnicze). Leczenie zaburzenia jakim jest zespół jelita drażliwego, to nie tyle dieta, co leki dostosowane do pacjenta oraz psychoterapia.

"<yoastmark

Zespół jelita drażliwego – dieta

Wbrew pozorom, dieta przy IBS nie została odgórnie określona. Nie ustalono szczególnych wskazań, jednak istnieje kilka wytycznych, na które należy zwrócić uwagę układając codzienny jadłospis.

Zaleca się unikania pokarmów i napojów wywołujących lub nasilających objawy:

W postaci zaparciowej IBS:

 • pacjentom w postaci choroby z przewagą zaparć często szkodzi nadmiar tłuszczu i cukru,
 • zaleca się spożywanie produktów bogatych w błonnik pokarmowy (otręby, płatki owsiane,  warzywa, pieczywo pełnoziarniste, suszone owoce). Błonnik należy wprowadzać ostrożnie, obserwując organizm;
 • należy zadbać o odpowiednie nawadnianie organizmu, ok. 1,5-2 litrów/dziennie – zalecana jest woda mineralna, kawa zbożowa i mleczne napoje fermentowane (jogurt, kefir).

W postaci biegunkowej IBS:

 • zaleca się dietę łatwostrawną z ograniczeniem błonnika pokarmowego oraz tłuszczu,
 • niekiedy przez pacjentów źle tolerowana jest laktoza w mleku i  substancje  węglowodanowe w jabłkach, gruszkach, cebuli, porach, kapuście;
 • należy pić odpowiednią ilość płynów, by uniknąć odwodnienia.

Zespół jelita drażliwego – leki

O zastosowaniu odpowiedniej terapii farmakologicznej decyduje lekarz. Jeśli chodzi o zespół jelita drażliwego, zaleca się leki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe i przeciwzaparciowe. U części chorych zaleca się stosowanie leków przeciwdepresyjnych. Jeśli IBS występuje z biegunką i wzdęciem, stosuje się antybiotyki oraz probiotyki, które wspierają dobrą florę bakteryjną jelit, co może łagodzić objawy.

Chorym zaleca się także leczenie psychologiczne oparte na terapii poznawczo-behawioralnej, technikach relaksacyjnych, a także na hipnozie.


źródło:  www.mp.pl , www.medicover.pl 

Zobacz także

karaluchy - karaczany, jak się pozbyć z domu

Karaluchy – niszczą zapasy, brudzą i roznoszą choroby. Jak się pozbyć karaluchów z domu?

EKSPRESOWA EDUKACJA DOMOWA Z MAŁGORZATĄ OHME | Odcinek 1

Fotel obrotowy do biurka i salonu