Go to content

Salon – inspiracje na sezon jesień-zima

Salon inspiracje w stylu eko, boho, vintage, velwet
Fot. iStock

Inspiracje na salon zmieniają się tak, jak zmienia się moda. Miłośnicy pięknych wnętrz starają się jednak za tymi zmianami nadążyć, chętnie podglądając, co obecnie jest na topie. Inspiracje na salon zmienią każde niewyróżniające się dotychczas pomieszczenie w modne i stylowe. A co będzie na topie w sezonie jesień-zima 2020/21?

Salon to pomieszczenie szczególne, zazwyczaj najbardziej reprezentacyjne i skupiające centrum życia domowego. To najczęściej tu gromadzą się domownicy w ciągu dnia, spędzając czas na rozmowach, grach, czy oglądaniu filmów.

Salon — inspiracje kolorami

To, jak czujemy się w salonie, lub innym pomieszczeniu, zależy w dużej mierze od wyglądu salonu. Co zrobić, po jakie sięgnąć inspiracje, by salon miał swój urok, był elegancki lub przytulny?

Królujące długi czas minimalistyczne wnętrza w kolorze czerni i bieli powoli odchodzą do lamusa. Inspiracji na salon jest wiele, a w sezonie jesiennym i zimowym prym wiodą kolory bardziej stonowane, mniej lub bardziej intensywne. Pojawiają się barwy od kawy z mlekiem, karmelu, cynamonu, oraz zaczerpnięte z cięższych, nasyconych kolorów ziemi.

Salon inspiracje w stylu eko, boho, vintage, velwet

Fot. iStock/Salon inspiracje

Tego typu barwy mają dać wrażenie ciepła, harmonii i przytulności, co w chłodne miesiące wyjątkowo są nam się przydaje, w kontrze do królującego na zewnątrz zimna i nieprzyjemnej aury. Salon w beżach, brązach lub szarościach to nie wszystko, co będzie na topie, bowiem pojawiać się mogą również intensywne barwy granatu, zieleni, czerwień wina, czy terakota. Z tej palety kolorów można z powodzeniem tworzyć przytulny salon, czerpiąc inspiracje z samej natury. W takim sprzyjających  wnętrzu aż chce się odpoczywać i prowadzić życie rodzinne.

Inspirujące dodatki 

Pomalowanie ścian to jedno, drugą, równie ważną rzeczą jest dobór odpowiednich dodatków, które uzupełnią i nadadzą charakter pomieszczeniu. Prym nadal wiodą naturalne materiały, takie jak drewno i kamień. Coraz łaskawszym wzrokiem spoglądamy na tapety, cegłę, oraz kolorowe dodatki, które spychają na margines dotychczasowy minimalizm. Nie może zabraknąć także dywanów, zaokrąglonych luster i lamp. Do łask wraca również ręcznie wykonana ceramika, szczególnie kamionki, szkło oraz gliniane naczynia.

Salon — skąd czerpać inspiracje?

Jest wiele inspiracji, które pokazują, jak stworzyć modne i funkcjonalne pomieszczenie. Bez kłopotu przyjrzymy się nowoczesnym trendom w internecie, gdzie nie brakuje zarówno profesjonalnych zdjęć i opisów, jak i tych z prywatnych mieszkań, odnowionych na potrzeby konkretnego właściciela. Same media społecznościowe stanowią kopalnię pomysłów na to, jak można ładnie i funkcjonalnie mieszkać. Dostępność katalogów wnętrzarskich przedstawiających modne meble i dodatki zdecydowanie ułatwia poszukiwania w tej materii. Nietrudno jest stworzyć własne miejsce, mając do dyspozycji inspiracje na salon z wielu innych wnętrz. Do najchętniej wykorzystywanych pomysłów na salon w sezonie jesień-zima 2020/2021 należą m.in.:

Styl eko

Salon w stylu eko to przede wszystkim wielki ukłon w stronę natury. Powrót do łask kolorów ziemi, obecność żywych roślin, a drewno, wiklina, len, juta, bawełna wiodą tu prym. Styl eko tworzy wnętrza przytulne i ułatwiające odpoczynek.

Salon inspiracje w stylu eko, boho, vintage, velwet

Fot. iStock/Salon inspiracje

Styl boho

Tu także widoczne są odwołania do natury. Podobnie jak w wydaniu eko, salon boho cechuje się obecnością naturalnych, plecionych mebli i dodatków, które komponują się dobrze z kolorami ziemi na ścianach. Króluje wiklina, rattan, bambus, liście bananowca oraz trawa morska. Sprzęty wykonane z tych materiałów są lekkie, wytrzymałe i doskonale komponują się z modnymi kolorami beżów.

Vintage design

Inspiracje na salon mogą łączyć się z recyklingiem i to w sposób fantastyczny. Vintage design to jest coś, co miłośnicy nadawania przedmiotom użytku codziennego drugiego życia, kochają najbardziej. Umiejętne włączenie do salonu mebli z poprzedniej epoki, wyciągniętych z przysłowiowej graciarni u babci i odpowiednio odświeżonych, nada pomieszczeniu nowoczesny wygląd w modnym stylu vintage. Nie należy przesadzać z ilością tego typu przedmiotów, by salon nie zmienił się w muzeum. Umiejętne zestawienie ich z nowoczesnymi propozycjami pozwoli uniknąć tego zarzutu.

Fot. iStock/Salon inspiracje

Salon inspiracje — Velvet

W tym stylu niezwykle ważne są meble, coraz mniej prostokątne, o wyraźnie zaznaczonych miękkich i opływowych kształtach, co szczególnie przełoży się na kanapy i fotele. Małe, prostokątne stoliki ustąpią miejsca stolikom o bardziej cylindrycznym kształcie, a miejsce puf zajmą wygodne, duże fotele. Ich barwa z popularnej dotychczas szarości przeszła w nasycone i zdecydowane kolory granatu, butelkowej zieleni,  musztardowej żółci. Coraz bardziej popularne są kanapy i fotele w kolorach beżu i pasteli. Nie zabraknie dobrze już znanych obić z połyskującego aksamitu i weluru.

źródło:  www.homebook.pl