Go to content

Jak przedłużyć życie ciętych kwiatów w wazonie? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów

Fot. iStock

Kwiaty cięte w wazonie mają to do siebie, że pięknie wyglądają jedynie przez kilka dni, szybko marniejąc. Na szczęście istnieje kilka różnych sposobów na to, by odświeżyć rośliny w wazonie, przedłużając ich życie.

Kwiaty cięte są częstym podarunkiem z różnych okazji, ale trafiają do wazonów i bez nich, jako subtelna ozdoba. Wnoszą świeżość i piękno, cieszą oczy, nadając pomieszczeniu przyjemną atmosferę. By efekt utrzymał się jak najdłużej, należy odpowiednio o nie zadbać.

5 sposobów na świeże kwiaty w wazonie

Kupuj nierozwinięte kwiaty

Jeśli samodzielnie wybierasz bukiet do wazonu, wybierz ten, w którym jeszcze jest sporo pąków, ponieważ one zdążą się rozwinąć. Zakup w pełni rozwiniętych kwiatów skutkuje tym, że szybciej przekwitną i będą do wyrzucenia.

Przycinaj łodygi

Przycinanie końcówek łodyg kwiatów wpływa na przedłużenie świeżości kwiatów. Potrzebujesz do tego ostrego narzędzia — sekatora ogrodniczego albo bardzo ostrego noża. Łodygi najlepiej przycinać pod kątem 45 stopni, około 1-2 cm od dołu łodygi. Dzięki czemu rośliny będą lepiej pobierały wodę. Przed włożeniem ich do wazonu przytnij także niepotrzebne liście, pąki, które mogłyby się znaleźć pod lustrem wody. Inaczej te części kwiatów szybko zaczną gnić, wydzielać przykry zapach i skrócą znacznie życie roślin. Tulipanom możesz nakłuć igłą dół łodyżek, aby usunąć tzw. korek powietrzny, który blokuje dopływ wody.

Wymieniaj wodę

Kwiaty trzymane stale w jednej wodzie bardzo szybko stracą na świeżości i będą już tylko do wyrzucenia. Wodę należy zmieniać co 2 dni, przy czym od razu trzeba umyć wazon. Kwiaty najlepiej wkładać do wody o temperaturze pokojowej, najlepiej wlanej do 1/3 wysokości wazonu.

Znajdź dla nich odpowiednie miejsce

Unikaj stawiania wazonu w pełnym słońcu, ponieważ w wysokiej temperaturze z kwiatów szybciej będzie uciekała woda. Z tego samego powodu nie stawiaj ich nad kaloryferem czy przy grzejącym mocno kominku. Kwiaty nie lubią także stać w przeciągu. Unikaj również stawiania wazonu w towarzystwie w pobliżu pater z owocami, ponieważ owoce wydzielają etylen, związek, który przyspiesza proces dojrzewania kwiatów.

Stosuj odżywki do kwiatów ciętych

Możesz kupić gotowe odżywki w kwiaciarni lub w sklepie ogrodniczym. Dodawane do wody raz na 2-3 dni przedłużają one żywotność ciętych kwiatów i usuwają szkodliwe bakterie i toksyny z wody, wpływając na zachowanie przez nie ładnego wyglądu. Jeżeli nie masz pod ręką kupnej odżywki, możesz zrobić własną, nie mniej skuteczną.

  • aspiryna — połowę tabletki aspiryny rozgnieć na pył i rozpuść w wodzie do kwiatów. Pozwoli to zahamować rozwój szkodliwych bakterii w wodzie, dzięki czemu kwiaty dłużej będą cieszyły świeżym wyglądem;
  • ocet jabłkowy i cukier — cukier to naturalna pożywka dla roślin, która je wzmacnia, natomiast ocet jabłkowy, jako naturalny produkt, zwalcza szkodliwe drobnoustroje prowadzące do szybszego psucia się wody i rośliny. Po prosty wlej do wazonu łyżkę octu, dosyp łyżkę cukru i wymieszaj do rozpuszczenia.
  • możesz wykorzystać również sposób z miedzianą monetą. Wrzuć do wazonu kilka groszy, ponieważ miedź w nich obecna zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii w wodzie, dzięki czemu pozostaje ona dłużej świeża.

Z dobrych rad warto zapamiętać jeszcze, by nie łączyć tulipanów z innymi kwiatami, szczególnie z narcyzami, które przyspieszą ich więdnięcie. Podobnie żonkile nie powinny stać z innymi kwiatami w wazonie, gdyż wydzielają szkodliwy dla nich sok.