Psychologia Związek

Złote zasady miłości. Czyli jak „to” się udaje innym

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
7 listopada 2016
Złote zasady miłości. Czyli jak "to" się udaje innym
Fot. iStock / Geber86
 

Podobno w miłości i na wojnie wszystkie chwyty dozwolone…  Aż chciało by się powiedzieć „bullshit” jakich mało! Bo czy prawdziwa miłość – relacja między dwojgiem kochających się ludzi, może opierać się na jakichkolwiek chwytach? Czy tu można wygrać, walczyć, manipulować? Bzdura i kropka. Jeśli pragniecie miłości, a nie czyjegoś serca w roli trofeum, zasady są bardzo proste.

9 złotych zasad miłości w związku

1. Nigdy nie walcz z prawdziwą osobowością swojego partnera

Jesteśmy w miłości zachłanni, wciąż oczekujemy więcej od kogoś – niż od siebie. I tak jak możemy oczekiwać wsparcia czy szacunku dla własnych poglądów i przekonań – nie możemy oczekiwać, że partner z naszego powodu zmieni swoje. To działa w dwie strony.

Największym grzechem związkowym był, jest i będzie grzeszek oczekiwania zmiany. „On się dla mnie zmieni, zobaczysz”… Jeśli zakochałaś się w „nim”, tym „jedynym” – dlaczego chcesz, żeby został kimś innym? Czy chciałabyś, żeby on kazał ci zmieniać się w inną kobietę, nie pozwalał ci byc sobą?

2. Kompromis może się udać tylko wtedy, gdy każdy z partnerów dąży do znalezienia porozumienia

Nie może być ciągłym ustępstwem jednej ze stron. To się po prostu nie uda. To nie kompromis, a brak równowagi i przewaga nad jednym z uczestników tej relacji. Jeżeli konflikty i kłótnie, spowodowane różnicą zdań prowadzicie po to, aby wygrać i postawić na swoim – nie tędy droga. Tu się ni da wygrać. Można tylko coś dostać w prezencie (i warto być za to wdzięcznym) lub oddać w prezencie (i cieszyć się z tego, że się kogoś obdarowało). Dopóki wasze kompromisy będą się równoważyć po obu stronach szali, dopóty nie będziecie ze sobą walczyć.

Kompromis nie jest permanentnym poświęceniem jednej z osób…

3. Ona i On stoją bronią wspólnych przekonań

Bez względu na to, co wydarzyło się już w waszym wspólnym życiu, ile kryzysów, wzlotów i upadków macie za sobą – coś was kiedyś połączyło, i tego „cosia” trzeba bronić jak lew! Wspólne idee, przekonania, to co stworzyło między wami porozumienie dusz i chęć pójścia w tę samą stronę – jest filarem waszego związku. Bez względu na to ile razy będziecie w tym tańcu zbliżać się i oddalać od siebie, tak długo, jak to „coś” będzie dla was ważne, warte walki – tak długo wy będziecie dla siebie ważni (i warci każdej walki o związek).

4. Pamiętaj, dlaczego siebie wybraliście

Dlaczego akurat on? Dlaczego? Pamiętasz jeszcze?

Skoro właśnie przypomniałaś sobie jak i dlaczego ta osoba jest dla ciebie taka ważna – to chyba oczywiste, że chcesz dla niej jak najlepiej? A gdy trafiają się trudne momenty – pielęgnuj te myśli jeszcze mocniej – to one potrafią budować i leczyć. Te złe, które kłębią się w chwili złości lepiej wyrzucić do kosza.

5. Graj do jednej bramki

I razem. Bo na sukces w każdej grze zespołowej składa się wysiłek i praca wszystkich członków drużyny. Pamiętaj o tym, zwłaszcza, gdy masz ochotę strzelić „samobója” i dać komuś nauczkę.

6. Nie udawaj nikogo, bądź najlepszą wersją siebie

Bo całe życie nie da się grać. Udając kogoś kim nie jesteś oczekujesz dwie osoby – siebie i partnera. Naprawdę nie warto, nic nie jest warte starty samego siebie i nikt nie zasługuje na to by żyć z kimś obcym, nawet tego nie wiedząc.

7. Nie wiń za swoje błędy i problemy

Choć to bardzo kusząca, ta łatwiejsza opcja. Wykrzyczeć: to twoja wina, to wszystko to twoja wina! Wszystko, zawsze, nigdy – co tak naprawdę oznaczają te słowa? Niewiele prawda. Zamiast tracić lub krzywdzić, zdecydowanie lepiej skonfrontować się z rzeczywistością. Nawet, gdy na początku to wydaje się niemożliwe i bolesne.

8. W miłości nie ma miejsca na władzę

Nie ma miejsca na przewagę, na argumenty nie do obalenia, na szantaż, na poczucie wyższości. To się nie może udać, nigdy. Miłość zawsze jest równością. Miłość wybieramy sami – nie musimy w niej żyć, nie wiąże nas więzami krwi, obowiązkiem. I właśnie dlatego, nigdy, przenigdy nie powinna być zależnością, niewolnictwem emocjonalnym. Miłość to decyzja dorosłych ludzi. Sami ją wybieramy – i sami możemy ją albo rozwinąć albo zniszczyć.

9. Zawsze się rozwijaj i pokonuj własne ograniczenia

Bo, gdy nie potrafisz zadbać o siebie – trudno zadbać o kogoś innego…

Jednak to wszystko, można zamknąć w jednej złotej zasadzie. Prostej, oczywistej – a jednak tak cholernie trudnej do wyegzekwowania od siebie, gdy człowiek zły, zmęczony, rozczarowany, gdy toczy się zwykłe życie.

Złota zasada: Kochaj, szanuj i traktuj tak, jak sam byś chciał być kochany, szanowany i traktowany! 


Źródło: Randi Gunther – psychologytodayStan Tatkin – psychologytoday


Psychologia Związek

Najlepsze naturalne triki na jesienną chandrę. Akcja „Bądź aktywna jesienią”, #zadanie nr 12

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
7 listopada 2016
Fot. iStock / valentinrussanov
 

To ostatni wpis w ramach naszej akcji! Dlatego dziś mamy wyzwanie poprawienia sobie nastroju na ten (bezwzględnie) wyśmienity – poniedziałek nie jest tu żadną wymówką – i kilka trików na naturalne wspomagacze dobrego nastroju!

Nie zapomnijcie napisać w komentarzach, jak dziś zadbaliście o swoją jesienną aktywność, i czy skusiliście się na któryś z naszych trików! To już ostatni dzwonek – a super nagrody czekają!

7 naturalnych trików na jesienną chandrę:

Surowe kakao

To prawdziwy niskobudżetowy superfood! Zamiast obrastać w zimowe oponki z powodu czekoladek na pocieszenie, pralinek na deszcz i gorącej czekolady z bitą śmietaną na zawieruchę – łap za kakao. Uwaga – to prawdziwe, a nie napój kakaowy z wesołym misiem albo innym zającem, dla dzieci. Naturalne kakao bowiem, ma w sobie to „coś” – a dokładnie:

 • magnez – wspomaga koncentrację, obniża skutki stresu
 • żelazo – wiadomo, żeby się cieszyć trzeba mieć „siłę” 😉
 • antyoksydanty – ku chwale młodości (i zdrowia)
 • fenyloetyloamina – niech żyją wyzwolone przez nią endorfiny!

Dodawaj gdzie chcesz, do owsianki, kawy, mleka, koktajli, jogurtu. Macie inne pomysły?

Rośliny

I motywy roślinne w twoim otoczeniu skutecznie poprawią nastrój, dodadzą energii i odpędzą złowieszcze marudzenie! Bo nawet kocyk w polne kwiatki, jakoś tak uspakaja, prawda? 😉

Wprowadź więcej pozytywnej energii do swojego domu, dzięki tym roślinom – koniecznie sprawdźcie, jakie rośliny dodadzą energii w domu (klik – pisaliśmy o tym tutaj).

Domowe SPA

Bo to nie żadna wymyślna filozofia, a:

 • czas dla siebie,
 • przyjemność,
 • widoczne efekty, które poprawiają nastrój i nadają tym działaniom sens.

Witamina D3

I mówcie co chcecie, ale gdy nie udaje się czerpać jej prosto ze słońca, warto sięgnąć jednak po suplementację. Według badań, w okresie jesienno-zimowym (a ten trwa u nas przez większość roku) trudno wysycić się odpowiednią dawką tej witaminy, jej skrajne niedobory po cichutku prowadzą do obniżenia nastroju i zaburzeń depresyjnych. A może warto wyskoczyć w ferie do ciepłych krajów?

Kolorowanka

ART terapia, szczególnie ta barwami pomaga skutecznie poprawić sobie nastrój, zwolnić, odprężyć się. Przede wszystkim jednak pozwala na oderwanie myśli od ich natłoku. Konieczność skupienia uwagi na kolorowaniu drobiazgów, to doskonałe lekarstwo na jesienne przygnębienie – szczególnie, gdy na co dzień jesteśmy zmuszeni szybko i wbrew sobie wskakiwać bezlitośnie w dzień, bez względu na to czy za oknem ciemno, zimno i plucha.

Ruch

Wyzwala endorfiny, to wiemy na pewno. Najtrudniejszym wyzwaniem jest przemóc się na początku. A potem, już nie trzeba będzie nas przekonywać!

Miłość

Ta romantyczna i każda inna. Słyszeliście o love bombing? Spróbujcie koniecznie! Ta technika znalazła swoje zastosowanie nawet jako metoda wychowawcza, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować ją ze swoim partnerem czy mamą labo siostrą. W dużym skrócie chodzi o wyznaczenie sobie czasu na emocjonalne i fizyczne pieszczoty – czyli przytulanie, łaskotki, całusy – co kto lubi! Mówi się, że chociaż 30 minut „miłości” ma już cudowne skutki.

Możecie umówić się na 30 minut beztroskich przytulańców – i w tym czasie nie robić nic innego lub zaszaleć i zarezerwować na okazywanie sobie miłości i czułości cały dzień czy weekend, wspólnie gdzieś wyjechać. Jeśli myślicie, że to „dziwne”, bo nienaturalnie wymuszone w czasie – STOP, spróbuj sama. Nasze życia toczą się tak szybko, że pewnie każdy z nas ma na koncie parę dni, podczas których czasu na takie drobiazgi jak przytulenie, czy pocałunek na pożegnanie/na dobranoc już nie starczyło.

Akcja „Bądź aktywną jesienią”

ZADANIE KONKURSOWE: W trakcie trwania akcji „Bądź aktywna jesienią” na naszym portalu pojawi się 12 wpisów zachęcających do podjęcia różnego rodzaju aktywności. Umieść pod każdym z wpisów swój komentarz, czy podejmujesz wyzwanie, w jaki sposób zmieniasz swój jesienny nastrój. Nagrodzone zostaną osoby wykazujące największą aktywność, umieszczające najciekawsze komentarze.

NAGRODY: 

DF MEDICA 1 x badanie IGenesis (wartość 3500 zł)

Chcesz skutecznie schdudnąć? iGenesis to przełom w żywieniu dla zdrowia! iGenesis to jedyne badanie w Polsce, które poprzez analizę ponad 100 polimorfizmów genów i niemal 600 procesów z nimi związanych, określi wzajemne oddziaływanie twoich genów na organizm. Wykonując badanie raz otrzymujesz przewodnik po pięciu kluczowych obszarach twojego zdrowia, który będzie służył ci przez całe życie.

Print

Zestaw iGenesis

1 x zaproszenie do MERCURE MRĄGOWO RESORT & SPA

Zaproszenie obejmuje 2 noclegi dla 2 osób w pokoju  2-osobowym z bogatymi śniadaniami, wstęp do Centrum Wellness : basen rekreacyjny z masażami wodnymi i zjeżdżalnią, basen pływacki, jacuzzi zewnętrzne, sauna fińska, siłownia techno-gym.

Czterogwiazdkowy Hotel Mercure Mrągowo Resort & Spa, położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie czystego jeziora Czos. Goście mają do dyspozycji komfortową strefę Spa & Wellness, w której oprócz bogatej oferty zabiegów do dyspozycji jest basen z masażami wodnymi i jacuzzi, basen pływacki, zjeżdżalnia, całoroczne jacuzzi na zewnątrz hotelu, sauny, siłownia oraz sala fitness.

mercure-mragowo-logo

byINSOMNIA – 3 x bluzka  Foxy long w wybranym kolorze

byinsomnia_logo

BY INSOMNIA_ FW16_ FOXY LONG MIODOWA_ 129 PLN BY INSOMNIA_ FW16_ FOXY LONG SZMARAGD_ 129 PLN FOXY LONG GRAFIT MELANŻ (1) 129 PLN

EVELINE COSMETICS – 5 x zestaw kosmetyków

Eveline_logo_czarny

W skład zestawu wchodzą:

1.       Paleta do konturowania Contour Sensation 3in1

2.       Podkład Ideal Cover Full HD

3.       Lip Tint Balm

4.       Krem do twarzy Gold Lift Expert 40+

5.       Serum na twarz, szyję i dekolt Gold Lift Expert​

P_mak_twarz_contour sensation_01 P_piel_gle_krem 40
LIP TINT BALM 107 BURGUND P_piel_gle_krem-serum P_mak_twarz_ideal cover_203 natural

GAIA 2 x body do wyboru ze strony sklepu do maks. wartości 80 zł
gaia-poziom — kopiaGAIA ZDJECIE

www.gaia.com.pl

8 x zestaw kosmetyków V.LABORATORIES (wartość zestawu 250 zł)

RenoVital logo

W skład zestawu wchodzą:

 • żel nawilżający pod prysznic 500 ml ARGAN  ,
 • szampon do włosów suchych i zniszczonych 250 ml,
 • maska do włosów suchych i zniszczonych  200 ml  z olejkiem ARGANOWYM- SERIA OLEJE ŚWIATA VELLIE,
 • ŻEL pod prysznic regenerujący 500 ml MARULA – SERIA OLEJE ŚWIATA VELLIE,
 • RENOVITAL HENNA – czarna,brązowa,grafitowa – 6 ml,
 • RENOVITAL V-LASH – odzywka na porost rzęs – 3 ml.

Cała seria VITAL PHARMA +  KOZIE MLEKO

 • regeneracyjna odżywka do włosów 200 ml,
 • regenerujący szampon do włosów 250 ml,
 • nawilżający płyn miceralny 200 ml,
 • kremowy żel do mycia ciała 500 ml,
 • regenerujący krem na noc 50 ml,
 • krem nawilżający na dzień 50 ml,
 • aksamitne mleczko do ciała 500 ml,
 • regenerujący krem do rąk 100 ml ,
 • pielęgnacyjny krem do ciała 200 ml,
 • krem do ciała  słoik 200 ml.
szampon vital pharma plus 250ml regeneracyjna odżywka do włosów vital pharma plus 200ml płyn miceralny vital pharma plus 200ml
pielegnacyjny krem do ciała vital pharma plus 200ml mleczko do ciała vital pharma plus 500ml kremowy żel do mycia ciała vital pharma plus 500ml
krem na noc vital pharma plus 50ml krem do rąk vitak pharma plus krem na dzień vital pharma plus 50ml
szamopon argan maska argan
henna renovital zbiorcze 3 kolory v-lash zbiorcze

INDIGO 8 x zestaw o wartości 135 zł

indigo logo FINAL

W skład zestawu wchodzą:

 • Olejek arganowy Pop Sugar 100 ml
 • Masło shea Raspberry love 75 ml
 • Balsam do ciała Raspberry Love 100 ml
 • Sample Collection – zestaw mini balsamów i kremów
 • Serum do paznokci z Mirrą.
 • Złota torba Indigo
balsam_sample maslo raspberry love
argan_oil fa_2164_9b5bd1f serum_mirra

Poznaj ulubione perfumowane balsamy i kremy Natalii Siwiec, a także masła do ciała i olejki arganowe po kąpieli. Indigo to marka kosmetyczna, która podbiła serca kobiet na całym świecie. Dowodem na to jest fakt iż nasza firma jest znana i dostępna w 24 krajach świata. Jesteśmy marką mocno skoncentrowaną na jakości produktów, innowacyjnej technologii oraz własnych recepturach.

Specjalna linia Indigo Home SPA, w której skład wchodzą produkty do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci  – potrafi uzależnić! Kosmetyki Indigo zawdzięczają swoją skuteczność bogactwu witamin i soli mineralnych, a także rewolucyjnemu połączeniu naturalnych składników z przepięknymi zapachami, które utrzymują się na skórze przez wiele godzin od aplikacji.

 IOSSI, 10 x zestaw kosmetyków 258zł

LOGO IOSSI - manufaktura

Joanna Hołuj o swojej marce mówi tak:

Tworząc IOSSI postanowiliśmy, że wszystkie nasze kosmetyki będą od podstaw powstawać w naszej pracowni. Od stworzonej przez nas, unikalnej receptury zapisanej w zeszycie aż po rozlanie do butelek i naklejenie etykiet. Wiedzieliśmy, że chcemy by były pełne dobrych olejów i ziół, pochodzących z upraw nie modyfikowanych genetycznie, w których nie stosowano chemii. Tęskniliśmy za kosmetykami, które będą naturalne, wolne od szkodliwych dodatków, ale też skuteczne w działaniu i dostarczające przyjemności podczas używania. Bo natura przecież zna lekarstwo na każdy problem, a przy okazji pięknie pachnie. Udało się nam stworzyć takie kosmetyki, cieszymy się nimi każdego dnia i uwielbiamy dzielić się tą radością. Wprawdzie nie chcemy nikogo od siebie uzależniać ;), lecz klientki o pięknych cerach powracające po kolejne opakowanie to coś co w IOSSI lubimy najbardziej”.

W skład zestawu wchodzą:

 • IOSSI Serum rozświetlające Dzika róża, geranium, cyprys, witamina E i C, 30ml
 • IOSSI Krem nawilżający NAFFI Awokado & Jojoba 15ml
 • IOSSI Peeling do ciała Energetyzująca trawa cytrynowa, 250ml
 • IOSSI Regenerujące masło do ciała May Chang z olejek konopnym, 120ml

Prosto z natury, doskonałe kosmetyki polskiej marki IOSSI.

Pielęgnację twarzy zapewni delikatny krem NAFFI, który dogłębnie nawilża, pielęgnuje i odżywia nawet najwrażliwszą skórę. Znajdziemy w nim m.in: olej z awokado bogaty w witaminy, aminokwasy i proteiny, olej z pachnotki o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, przyspieszający produkcję kolagenu i elastyny oraz olej z rokitnika, który hamuje procesy starzenia skóry, poprawia ukrwienie oraz zapobiega powstawaniu przebarwień.

Esencjonalne Serum rozświetlające pełne oleju z dzikiej różyskwalanu, olejeku cyprysowy i olejku z geranium w wyraźny sposób poprawi kondycję oraz koloryt skóry. Już po kilku dniach Twoja skóra będzie gładka, dogłębnie zregenerowana i rozświetlona.

Peeling cukrowy z różową solą himalajską i trawą cytrynową doskonale przygotuje ciało na przyjęcie aromatycznej formuły Masła May Chang. Zaskakująca forma lekkiej pianki, która uwalnia nierafinowane oleje, organiczne masła oraz olejki eteryczne, dotrze w głąb skóry, by odżywić ją i otulić zapachami natury. Pełen zachwyt!

1

Peeling-TrawaCytrynowa-250ml-EN-L Masło-MayChang-120-ml-L
Krem-Naffi-15ml-EN-L IOSSI serum rozswietlajace 30ml

8 x zestaw kosmetyków roślinnych TOŁPA® green (wartość 150 zł)

logo_tolpa_bez hasla

W skład zestawu wchodzą:

 • men, orzeźwiający żel pod prysznic
 • men, nawilżający balsam łagodzący po goleniu
 • men, oczyszczający żel peelingujący do mycia twarzy
 • higiena intymna, nawilżający płyn do higieny intymnej
 • odżywianie, odżywczy krem wygładzający
 • odżywianie, odżywcze mleczko wygładzające
 • odżywianie, wygładzający koncentrat do rąk
 • odżywianie, odżywczy żel pod prysznic
 • naczynka, regenerująca maska na naczynka 2×6 ml (saszetka) NOWOŚĆ
 • oczyszczanie, delikatne mleczko do demakijażu twarzy i oczu
 • oczyszczanie, łagodny żel do mycia twarzy i oczu

green_zestaw_150_zl

PURITE 5 x zestaw kosmetyków naturalnych

logo_purite

W skład zestawu wchodzą:

 • masło ujędrniające 120 ml,
 • mydło płatki owsiane + kozie mleko + miód,
 • pudełko z wysokogatunkowej eko tektury + opaska ozdobna.

Kosmetyki nie zawierają konserwantów, sztucznych aromatów i barwników.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

GENTLE DAY 15 x Zestaw ekologicznych podpasek 

unnamed1

W skład zestawu wchodzą:

 • Podpaski Gentle Day® TEENS Day (dla kobiet w każdym wieku) – nadzwyczaj delikatne, bardzo cienkie i wygodne podpaski dla nastolatek i kobiet do użycia w czasie okresu gdy krwawienie jest normalne.
 • Podpaski TEENS Day ze skrzydełkami,  hydrożelem oraz powierzchnią z bawełną, która pozostaje sucha. Podpaski TEENS Day wchłaniają kilkakrotnie więcej nież zwykłe podpaski.
 • Gentle Day® TEENS Mini (dla kobiet w każdym wieku)– nadzwyczaj delikatne, cienkie i wygodne podpaski dla nastolatek i kobiet do użycia w czasie okresu i każdego dnia przy obfitrzej wydzielinie czy też skąpym nietrzymaniu moczu.

unnamed

Podpaski ze skrzydełkami,  hydrożelem oraz powierzchnią z bawełną, która pozostaje sucha. Podpaski są mniejsze i węższe niż klasyczne, ale przy pomocy hydrożelu znajdującego się wewnątrz podpaski wchłaniają prawie tyle ile zwykła klasyczna przeznaczona na okres.  Najwyższej jakości Gentle Day® podpaski z paskiem anionowym: do produkcji nie używa się materiałów szkodliwych i alergizujących, są całkowicie wolne od chloru, środków zapachowych i chemikaliów, które mogą powodować podrażnienia skóry. pH przyjazne dla skóry. www.gentleday.pl

JANPOL  3 X PODUSZKA SMART LATEX (wartość 184 zł)

LOGO JANPOL 10 cm_szer

Poduszka firmy Janpol posiada wkład profilowany tzw. „smart latex” z pionowymi kanałami powietrznym, co pozytywnie wpływa na dobrą cyrkulację powietrza i komfort snu. Dodatkowo posiada zalety pianki termoelastycznej i lateksu, gwarantuje idealne dopasowanie się do kształtu ciała i pełne podparcie, a dodatkowy profil poduszki sprawia, że sen i odpoczynek jest jeszcze bardzie komfortowy.

smart_latex_profil

 

NUTRO PHARMA, 3 x kuracja VITAPIL

w skład zestawu wchodzą: Vitapil tabletki + Vitapil lioton

Vitapil tabletki + Lotion (1)

4F

15 x t-shirt damski o kroju regularnym,

lekko dopasowany do sylwetki, wykonany z elastycznej dzianiny. 5 różnych wzorów (wzory przydzielane losowo laureatom, rozmiary: S-M).

1405940806865

www.4f.com

 T4L16_TSD305B_BIALY_1 kopia_1  T4L16_TSD305E_NEONOWA_CZERWIEN_2 kopia
 T4L16_TSD305B_NEONOWA_CZERWIEN_1 kopia  T4L16_TSD305C_SZARY_MELANZ_1 kopia_1

Czas trwania akcji: 12.10.2016 – 12.11.2016. Wyniki akcji zostaną ogłoszone do dnia 20.11.2016.

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Źródło: Elle

 


Psychologia Związek

W życiu nic nie jest nam dane na zawsze, dlatego nie bądź tak głupia, jak ja. Nie trać swojej niezależności w imię miłości

Listy do redakcji
Listy do redakcji
6 listopada 2016
Fot. iStock/Sensay

Dlaczego piszę? Żeby was ostrzec, żebyście nie były takie głupie jak ja, nie rozsiadały się wygodnie w waszych związkach, ze spokojem i poczuciem bezpieczeństwa wierząc, że teraz to już na zawsze i wszędzie i na pewno.

Nic nie jest na pewno i na zawsze. Nie ma takiej rzeczy, do której możesz mieć niepodważalną pewność, a już na pewno nie do drugiego człowieka. To tylko człowiek, tak jak ty, jak ja. I choćby wydawało ci się, że znacie się jak łyse konie, że po tylu latach związku on już nie jest w stanie niczym cię zaskoczyć, to może bardzo się zdziwić. Bardzo.

Byliśmy razem 17 lat. Poznaliśmy się jeszcze na studiach. Ja na trzecim roku, on pisał pracę magisterską. Ja z rozbitej rodziny, ojca właściwie nie znałam, odszedł, gdy miałam niecałe trzy lata. Mama dwoiła się i troiła, by nigdy niczego mi nie brakowało, jakby wypruwanie sobie przez nią żył na nowe spodnie dla mnie miały mi zrekompensować jego nieobecność. Patrzyłam na jej starania ponad siły i nienawidziłam go za to, co jej zrobił…

On, jak się okazało z rodziny sukcesu. Rodzinna firma, dochodowa od wielu lat z dobrą renomą, właściwie działalność rozpoczynał jeszcze jego dziadek. Fajny, spokojny chłopak. Co poczułam pierwsze: poczucie bezpieczeństwa. A przecież to jedna z tych potrzeb, którą w pierwszej kolejności chcemy zaspokoić. Ja – z domu, w którym każda złotówka obracana była trzy razy, gdzie mama pracowała na dwa, czasami trzy etaty, gdzie ja pracowałam od kiedy mogłam, żeby mamie pomóc, nagle poznaję chłopaka, który nigdy tego nie doświadczył.

Nie był typem, który na lewo i prawo szasta pieniędzmi. Ale miał w sobie taką pewność, która mnie pociągała. Jego mama powiedziała: „Fajna, taka skromna” – myślała, że nie słyszę.

To nie była przekalkulowana miłość. Po prostu się w nim zakochałam. W chłopaku, który zabrał mnie w wakacje na żagle, który zapraszał do kina, który swoim starym co prawda oplem, ale jednak własnym autem woził za miasto na wycieczki. Była w nim taka beztroska… Kiedy powiedział: „kocham cię”, byłam najszczęśliwszą kobietą na świecie.

Nie wiem, kiedy to się stało. Kiedy z zaradnej dziewczyny, która zawsze umiała o siebie zadbać stałam się zależna od drugiego człowieka. Kiedy straciłam pewność siebie, kiedy pozwoliłam, by powoli odbierano moją niezależność…

Wzięliśmy ślub. Piękne wesele. Miałam z mamą o nich się nie martwić, choć czułyśmy się nieswojo na początku, że to jego rodzice finansują niemal wszystko. Ale przyszła teściowa przytulała mnie i mówiła: „Kochanie, przecież to wszystko zaraz będzie też twoje”. Szybko zaszłam w ciążę. Chyba nawet w naszą noc poślubną. Nie poszłam do pracy po studiach, zostałam w domu. Miałam zająć się urządzaniem naszego miejsca na ziemi, domu, który mój mąż dostał w spadku po swojej babci. Piękny z dużym ogrodem. „Jeszcze się nie pracujesz, teraz najważniejsze, żebyś dbała o siebie i naszą córeczkę” – mówił on. Ufałam mu. Było nam dobrze. On pracował w firmie ojca. Jego rodzice raczej nie wtrącali się w nasze życie. Dzwonili pytając jak się czuje, wpadali na kawę. Zapraszałam ich na obiad. Normalne życie.

Urodziła się Ola. Macierzyński. Wszyscy mówili, że lepiej jak z nią zostanę w domu, w końcu to najważniejszy czas w jej życiu i mama powinna być blisko. Druga ciąża, bo lepiej przecież od razu dwójka, na co czekać. Nawet nie wiem, kiedy stałam się częścią ich scenariusza idealnego życia.

Córka, syn. Piękny dom. Ładna synowa. Szczęśliwa rodzina. Sielski obrazek. Dzieci poszły do przedszkola, a ja chciałam w końcu iść do pracy. Trudno było mi coś znaleźć, a on powtarzał: „no przestań za takie pieniądze? Lepiej, żebyś w domu była”. No i byłam.

Zmieniłam się. Z roześmianej dziewczyny, stałam się spiętą kobietą, która wszystko musi mieć pod kontrolą. Jakbym nieustannie była na cenzurowanym. Między nami dochodziło do kłótni, przede wszystkim o to, że w domu wszystko jest na mojej głowie – sprzątanie, gotowanie, opieka nad dziećmi, on wiecznie w pracy, albo na delegacjach. Jak już na weekend wracał do domu, to potrzebował odpocząć, wyluzować. Chodził na basen, siłownię, wyjeżdżał na żagle. Sam. Bo przecież musiał odpocząć. Ja nie mogłam narzekać? Ja, która miała wszystko. Jak Kopciuszek, którego książę uratował i dał jej wszystko. Tylko bucik zaczął być trochę przyciasny…

„Czego ty jeszcze ode mnie chcesz” – słyszałam, gdy prosiłam, żebyśmy wspólnie wybrali się na wycieczkę do lasu. „Nie za dużo wymagasz” – gdy pytałam o wakacje i jego czas wolny, żeby było wiadomo, jak się zorganizować. Przejął firmę wraz z bratem po ojcu. Jeszcze więcej nie było go w domu.

Postanowiłam poszukać czegoś dla siebie. Skończyłam pedagogikę. Dostałam pracę w jednej ze szkół z oddziałami integracyjnymi. Kilka godzin na szkolnej świetlicy. Nie musiałam zarabiać nie wiadomo ile– tak wtedy mi się wydawało. Jego postawiłam już przed faktem, że idę do pracy i że ta w żadnej sposób nie koliduje z opieką nad dziećmi. Chciałam wyrwać się z domu, do normalnych ludzi, oderwać od zależności, kiedy ktoś zapraszał nas na imprezę ze względu na pozycję mojego męża.

Nie wiem, kiedy to się zaczęło. Kłóciliśmy się coraz więcej. On pakował się i wyjeżdżał bez słowa na weekend. Ja z dziećmi, z pracą. Pamiętam, jak pomyślałam: „A co, jeśli będziesz chciała odejść?”. I nagle dotarło do mnie, że nie mam nic. Kilkaset złotych wypłaty. Bez doświadczenia. Z dwójką dzieci. Dom był jego, firma jego. My nawet nie mieliśmy wspólnego konta. On mi po prostu przelewał pieniądze. Nigdy nie brakowało, nigdy też nie wyliczał, zresztą ja też ich nie wydawałam bez powodu.

Kiedy dowiedziałam się, że ma romans, pierwsza myśl: „Wyprowadzam się”. I stajesz z pustą walizką w ręce i nagle z całą siłą dociera do ciebie – ale gdzie? Z czym? Jak? Do matki, która by tego nie przeżyła? Co z dziećmi? Za co je utrzymam. Za co będę żyć. Wysyczał mi tylko: „Jak odejdziesz, zniszczę cię”.

Nie znalazłam wtedy w sobie tyle siły i odwagi, by odejść. Zaczął się największy koszmar mojego życia, który trwał cztery lata… Cztery lata upokorzeń, poniżania, żebrania najpierw o miłość, później o możliwość odejścia. Były dni, kiedy nie mogłam wstać z łóżka. Gdyby nie dzieci, nie byłoby mnie dzisiaj. Musiałam w końcu zobaczyć na jak głębokim dnie się znalazłam. Jak pogubiłam się, jak bardzo zaufałam drugiemu człowiekowi, jak stałam się od niego zależna tłumacząc to kiedyś poczuciem bezpieczeństwa. Dzisiaj wiem, że prawdziwe bezpieczeństwo możemy dać sobie same nie oglądając się na nikogo.

Zrobiłam to. Stanęłam na nogi. Z dziećmi mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu, mam własną działalność, on na szczęście po wielkiej batalii płaci alimenty, ale nie liczę już na to, że tak będzie zawsze. Znalazłam sposób na siebie. Tyle tylko, że zdecydowanie za późno. Wiem, że mogłabym uniknąć całego koszmaru, gdybym nie straciła swojej czujności… Odzyskuję spokój.

Jeśli patrzycie dziś na faceta, który siedzi obok was, który was utrzymuje. Jeśli myślicie – praca może poczekać, na nic nam nie brakuje. Jeśli nie zależy ci na twoim zawodowym rozwoju, bo dzieci, bo dom, bo obiad dla niego. Otrząśnij się! Zacznij działać, zadbaj o siebie, o własną niezależność. Nie mówię, że kiedyś musicie się rozstać, ale mówię, że nic nie jest nam dane na zawsze. Proszę cię, nie bądź tak głupia jak ja.


Zobacz także

„Dla dobra dziecka” – czyli rozwód po polsku

3 etapy rozwoju chłopców, o których naprawdę warto wiedzieć, żeby nie być potem beznadziejną teściową. Albo teściem

Nadużywanie internetu, gdzie jest granica?