Związek

Trzy rodzaje miłości. W naszym życiu powinniśmy doświadczyć każdej z nich, a pozostać przy tej trzeciej

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
8 października 2019
Fot. iStock
 

Istnieje przekonanie, że w naszym życiu zakochujemy się tylko na trzy rodzaje sposobów, a każda z tych miłości ma konkretny cel. Wszystkie są na równi istotne.

Bajkowa miłość

Dorastaliśmy, oglądając ten rodzaj miłości w filmach, programach telewizyjnych i słysząc opowieści na dobranoc o księciu i księżniczce, którzy ostatecznie żyli „długo i szczęśliwie”. To miłość, której wszyscy pragniemy i o której myśleliśmy, że będzie łatwa do znalezienia, zwłaszcza w wieku nastoletnim. To wtedy jesteśmy przekonani, że taka będzie nasza jedyna miłość. Zakochujecie się i oboje udajecie, że jesteście kimś, kim nie jesteście. Głęboko wierzymy, że taka właśnie powinna być miłość. Stawiamy opinie i poglądy innych ponad nasze własne potrzeby i pragnienia, ponieważ to, jak postrzegają nas inni, jest ważniejsze od tego, jak się czujemy.

Twarda miłość

Wdech, wydech… Wiemy, o jakiej miłości mowa. To miłość, która boli. To ten jej rodzaj, który doprowadza do kryzysu, rzuca nas na kolana, każe płakać w samotności zastanawiając się, co poszło nie tak i czy ta miłość kiedykolwiek byłą dobra. Bolą nas wszystkie kłamstwa i manipulacje, ale z czasem wyciągamy wnioski, odrabiamy lekcje i zaczynamy rozumieć, jakiego związku nie chcemy.

Ten rodzaj miłości, do której często wracamy po kolejną lekcję jest destrukcyjny, niestabilny, a nawet egocentryczny. Możemy doświadczyć emocjonalnego, fizycznego nadużycia. Jednak podobnie jak ulubiony film, czy książka, ta historia nas uzależnia. To emocjonalny rollercoaster ekstremalnych wzlotów i upadków, i jak ćpun próbujący je naprawić, trzymasz się pętli zwrotów akcji, zakrętów i najniższych z oczekiwań i nadziei na wejścia na szczyt.

Miłość, której nigdy nie widziałaś

To miłość, która wychodzi z lewej strony, gdy akurat patrzysz w prawo. To jest tak proste, że wydaje się niemożliwe lub realne. Bo co, gdy rzeczy wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe, a ty czekasz, aż coś pójdzie nie tak, a to jednak nie nadchodzi? Jesteście w dobrej formie? Nie macie żadnych oczekiwań, nie czujecie presji, nikt nie chce byście stali się kimś innym niż jesteście.

Jesteśmy akceptowani za to, kim dokładnie jesteśmy, i szczerze mówiąc, przeraża nas to na początku. Ten rodzaj akceptacji szokuje nas i pozwala doświadczyć prawdziwej i szczerej miłości.

Jest to miłość, która utrzymuje nas kilka centymetrów nad ziemią i pozwala nam zobaczyć najlepszą wersję nas samych. To miłość, na którą wszyscy zasługują i miejmy nadzieję, że pewnego dnia ją znajdą. To miłość, w której czujemy się dobrze, po prostu.

Może nie wszyscy mamy szansę doświadczyć tych miłości w tym życiu, ale dlatego, że nie jesteśmy na nie gotowi. Może najpierw musimy się dowiedzieć, czym miłość nie jest, zanim będziemy mogli zrozumieć, czym jest.

Możemy wybrać miłość, która wydaje się być domem, tę, która cię buduje, prawdziwy skarb w życiu. Jasne, zawsze będzie coś niezapomnianego w naszej pierwszej miłości i coś niesamowicie gorzko-słodkiego w drugiej… ale jest też coś zapierającego dech w piersiach w naszej trzeciej. Tej, której nigdy się nie spodziewasz. Tej, która pokazuje, jak powinna wyglądać szczera i dobra relacja. Tej, do której doświadczyć będą chciały wasze dzieci i wnuki.


Związek

10 rodzajów relacji, które nie mają szans na przetrwanie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
8 października 2019
Fot. iStock
 

Czy jesteśmy w stanie patrząc na jakąś parę w 100 proc. stwierdzić, że będą żyli długo i szczęśliwie do późnej starości? Raczej ciężko. I tak jak ciężko określić, czy komuś się uda, tak o wiele łatwiej wskazać relacje, które są skazane na niepowodzenie, a przynajmniej ryzyko rozstania w ich przypadku wzrasta.

10 rodzajów relacji, które nie mają szans na przetrwanie

1. Ci, którzy nie dyskutują o sprawach finansowych

Jeśli nie potraficie rozmawiać o finansach, wasze problemy będą powoli narastać, a w przyszłości staną się podstawową przyczyną rozwodu. Dlatego warto na samym początku określić, jak widzicie waszą finansową przyszłość, kto ma jakie ambicje zawodowe, jakie macie oczekiwania, czy oboje jesteście w stanie poświęcić swój komfort w razie kryzysu?

2. Ci, którzy zakochują się w swoich iluzjach

Głupotą jest wybór partnera, o którym myślimy, jaki będzie w przyszłości. To są tylko twoje domysły i wyobrażenia, a żyć będziesz z kimś, kto jest naprawdę. Dlatego warto się zmierzyć ze wszystkimi wadami swojego partnera, a nie udawać, że ich nie ma.

3. Ci, którzy muszą dostawać coś w zamian

Są takie pary. Nie pójdę z tobą do łóżka, bo zapomniałeś kupić mi kwiaty. Nie pojedziesz ze mną na wakacje, to pojadę sama. Zawsze coś za coś, tyle, że stawka z czasem zaczyna rosnąć i żadne z was nie chce zrezygnować ze swoich potrzeb. Prawdziwa miłość nie toleruje konkurencji.

4. Gwiazda i wielbiciel

W takim związku jeden partner jest samolubny i wymaga niekwestionowanej czci i uwielbienia, które zapewnia mu druga osoba. Tyle tylko, że wymagania „gwiazdy” wzrastają i nie idą z nimi w zamian jakieś rzeczy. Ktoś musi być dawcą, a biorcy nie interesuje dawanie. Musisz zachować równowagę energii i wsparcia, jeśli nie chcesz, aby twój związek został skazany na zagładę.

5. Myśliciel i manekin

Nawet jeśli jesteście razem dzięki prawdziwej miłości, prędzej czy później da się zauważyć między wami różnicę na poziomie intelektualnym. Ciężko być razem, jeśli ktoś dąży do doskonalenia się i rozwijania swojej wiedzy, podczas gdy druga strona nie potrzebuje niczego od życia.

6. Partnerzy o sprzecznych interesach

Związek, to nie tylko miłość, musimy mieć podobne cele i zainteresowania, by relacja mogła się rozwijać. Co w sytuacji, gdy jedno z was chce mieć dziecko, a drugie nie? Jeśli jedno chce poświęcić się ratowaniu świata, podczas gdy drugie dba tylko o siebie? Trudno się oszukiwać i udawać, że się tego nie widzi i liczyć, że może z czasem coś się zmieni. To tak nie działa. Styl życia i ideały muszą się pokrywać.

7. Ludzie z dużą różnicą wieku

Oczywiście nie jest to regułą, a jednak często się zdarza, że z czasem duża różnica wieku zaczyna stanowić problem, bo jedno ma jeszcze dużo energii do działania, pomysły do realizacji, a drugie chciałoby już jedynie świętego spokoju. I znowu pojawia się pytanie o dzieci, o energię, jaką trzeba im poświęcić, o potrzebę samorealizacji, poszukiwania pasji. Jeśli witalność i chęć eksplorowania życia i świata nie idą z wami w parze, może być trudno przetrwać.

8. Dwóch liderów

Ten rodzaj relacji dotyczy siły, celowości i silnej woli. Jeśli nie jesteście w stanie współpracować, pójść na kompromis, przyznać się do błędu, walczycie o władzę, raczej trudno wam wróżyć świetlaną przyszłość.

9. Para niestabilna emocjonalnie

Kiedy jedno z was odgrywa rolę opiekuńczego rodzica, prędzej czy później poczuje się wyczerpany, zwłaszcza, gdy nie dostaje nic w zamian. Każdy ma prawo zmęczyć się kochanie i wybaczaniem, zwłaszcza, gdy jego wysiłki są bezustannie sabotowane i krytykowane. Dlatego w efekcie odchodzą i idą tam, gdzie będą doceniani i zawsze mile widziani.

10. Ci, których łączy tylko fizyczna bliskość

Seks w związku jest niezwykle ważny. Jeśli jednak relacja opiera się tylko na fizycznej bliskości, raczej trudno, by utrzymała się przez dłuższy czas. W każdym związku trzeba rozmawiać, dzielić się obowiązkami, być przy sobie w smutku i radości. A co, jeśli pojawią się problemy zdrowotne, finansowe lub osobisty kryzys? Jak stawicie im wspólnie czoło?

Oczywiście nie jest tak, że każda z przywołanych relacji skazana jest na niepowodzenie. Niech będzie to ostrzeżenie, wskazanie deficytów w waszym związku, nad którymi można popracować.


Związek

100 000 dzieci w całej Polsce pozna zasady prawidłowej higieny jamy ustnej. Rozpoczęła się 7. edycja programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”

Redakcja
Redakcja
8 października 2019
Fot. Materiały prasowe

Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczęła się kolejna, 7. już edycja ogólnopolskiego programu „Dziel się Uśmiechem”. W Polsce ponad 70 proc. dzieci w wieku 5-13 lat na próchnicę[1]. Stanowi to znacząco wyższy odsetek w porównaniu ze średnią z innych krajów Unii Europejskiej. Dlatego właśnie celem kampanii jest edukowanie uczniów szkół podstawowych, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej i przeciwdziałać rozwojowi tej choroby. W ramach obecnej edycji programu 100 000 dzieci weźmie udział w cyklu lekcji poświęconych profilaktyce próchnicy. Otrzymają też zestawy do pielęgnacji zębów.

Program „Dziel się Uśmiechem” jest realizowany od 2013 roku przez Polski Czerwony Krzyż oraz firmę Mars Polska, przy stałym wsparciu merytorycznym Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. W tym roku do programu w roli Ambasadorki dołączyła Magdalena Różczka, aktorka znana nie tylko z ról filmowych, ale także zaangażowania w inicjatywy społeczne.

Polskie dzieci chorują na próchnicę

Walka z próchnicą wśród dzieci to jeden z celów WHO na XXI w.[2] Tymczasem w Polsce stan zdrowia jamy ustnej stanowi poważny problem – według Ministerstwa Zdrowia na próchnicę choruje już prawie 82% sześciolatków i 86% dziesięciolatków[3]. Z kolei z badania przeprowadzanego podczas 5. edycji Dziel się Uśmiechem wynika, że choroba ta dotyczy ponad 70% dzieci w wieku 5-13 lat1. Główne przyczyny tego problemu to niewłaściwa higiena jamy ustnej, zbyt rzadkie kontrole u dentysty i niewiedza wśród dzieci i ich opiekunów na temat tego, jak należy prawidłowo dbać o zdrowie zębów.1

Odpowiednio skierowana edukacja, szczególnie do dzieci w wieku rozwojowym i ich rodziców, może zmienić dotychczasowe niewłaściwe nawyki, wpływając na zapobieganie rozwojowi choroby próchnicowej w życiu dorosłymmówi prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. Ogólnopolski program „Dziel się Uśmiechem” włącza się w nurt działań profilaktycznych, wspierając walkę z próchnicą zębów poprzez promowanie świadomości prozdrowotnej wśród uczniów i rodziców.

100 tysięcy dziecięcych uśmiechów

Program „Dziel się Uśmiechem” jest odpowiedzią na alarmujący stan zdrowia zębów polskich dzieci. Od 6 lat Polski Czerwony Krzyż i Mars Polska wspólnie działają na rzecz edukacji w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. Wzorem poprzednich edycji, także w tym roku w szkołach podstawowych, które dołączyły do akcji, nauczyciele prowadzą cykl zajęć edukacyjnych. Podczas dedykowanych lekcji poświęconych higienie jamy ustnej, dzieci dowiedzą się, jak prawidłowo dbać o zdrowy i czysty uśmiech.

4 proste kroki do zdrowych i czystych zębów

Wszyscy uczniowie objęci programem – a w tym roku będzie ich w całej Polsce blisko 100 000– otrzymają specjalne materiały edukacyjne w ciekawy, angażujący sposób przedstawiające najważniejsze zasady dbania o zęby, zdrowej diety i aktywnego trybu życia.

W ramach zajęć edukacyjnych „Dziel się Uśmiechem” dzieci poznają 4 proste kroki do zdrowego i czystego uśmiechu.  Pierwszy z nich to szczotkowanie zębów pastą z fluorem przynajmniej dwa razy w ciągu dnia. Kolejny dotyczy używania dodatkowych produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej, takich jak płyn do płukania ust czy nić dentystyczna. Zdarza się, że po zjedzeniu posiłku lub wypiciu napoju nie mamy możliwości umycia zębów, a pozostawione na nich resztki pokarmów i cukrów wchodzą w reakcję z płytką nazębną i tworzą kwasy, które niszczą szkliwo. Aby tego uniknąć, należy wykonać krok trzeci, czyli sięgnąć po bezcukrową gumę. Żucie jej przez 10 minut po posiłku wpływa na zwiększenie produkcji śliny, która pomaga wypłukać resztki jedzenia. Czwartym, równie istotnym krokiem jest regularna kontrola zębów u dentysty, przynajmniej raz na pół roku.

W ramach zajęć dzieci otrzymują zeszyty edukacyjne, przygotowane przez ekspertów specjalnie na potrzeby programu, a także pakiety do pielęgnacji zębów, składające się ze szczoteczki, pasty oraz bezcukrowej gumy do żucia Orbit®.

Bezcukrowa guma do żucia jest rekomendowana przez ekspertów jako jeden z 4 podstawowych kroków dbania o higienę jamy ustnej. Wprowadzenie jej do codziennej higieny jamy ustnej pozwoli lepiej zadbać o zdrowe i czyste zęby, zwłaszcza że coraz więcej czasu spędzamy poza domem. Dla Mars Wrigley, firmy odpowiedzianej i będącej producentem bezcukrowych gum do żucia Orbit®, to naturalne, że wykorzystujemy nasze produkty w słusznej sprawie, a taką jest realizacja „Dziel się Uśmiechem”, i pomagamy rozwiązywać realny problem społeczny  – mówi Beata Rożek, Dyrektor ds. Korporacyjnych Mars Polska.

Dzieci w Polsce myją zęby rano i wieczorem, ale to zdecydowanie za mało. Posiłki i przekąski spożywane w ciągu dnia także wpływają na ryzyko próchnicy, dlatego po jedzeniu najlepiej dokładnie wyszczotkować zęby pastą z fluorem. Gdy nie ma takiej możliwości, z pomocą może przyjść bezcukrowa guma żuta przez kilka minut po posiłku. – wyjaśnia prof. Marzena Dominiak, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Mars wspiera walkę z próchnicą

Program „Dziel się Uśmiechem” jest w całości finansowany przez firmę Mars Polska, która co roku przekazuje na jego realizację 1% ze sprzedaży dowolnych gum Orbit® we wskazanych miesiącach, zazwyczaj wczesną jesienią. W tym roku akcją zostały objęte produkty sprzedawane w sklepach stacjonarnych w okresie od 1 września do końca października br. W ramach sześciu edycji firma Mars Polska przekazała na realizację programu (m.in. na zestawy do pielęgnacji zębów, materiały edukacyjne i organizację lekcji) łącznie ponad 4,6 mln zł.

Ponad 500 000 dzieci już wie, jak dbać o zdrowy uśmiech

Dotychczas odbyło się sześć edycji programu „Dziel się Uśmiechem”, w ramach których ponad pół miliona dzieci z klas I – VI wzięło udział w lekcjach edukacyjnych. Ostania trwała od października 2018 r. do czerwca 2019 r. i uczestniczyło w niej blisko 100 000 uczniów z ponad 760 szkół podstawowych w całej Polsce. Program „Dziel się Uśmiechem” cieszył się wówczas największą popularnością w województwie lubelskim (10 164 uczestników), warmińsko-mazurskim (9 500) oraz wielkopolskim (9 000).

Więcej informacji o programie „Dziel się Uśmiechem” można znaleźć na stronach: https://www.mojorbit.pl/dziel-sie-usmiechem   oraz  https://pck.pl/co-robimy/promocja-zdrowia/dziel-sie-usmiechem-1


[1] Informacje pochodzą z Raportu Ipsos pt. „Badanie przesiewowe stanu uzębienia wśród dzieci ze szkół podstawowych”, który powstał w oparciu o wyniki ankiet oraz przeglądów stomatologicznych realizowanych w ramach V edycji programu „Dziel się Uśmiechem” realizowanego w roku szkolnym 2017/2018. Akcja objęła 11 585 dzieci w wieku 5-13 lat z wybranych szkół podstawowych z województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Pełny Raport Ipsos uwzględniający wyniki z badań z piątej edycji programu znajduje się pod adresem:

http://mojorbit.pl/docs/Wrigley_Stan_uzebienia_dzieci_fala_5.pdf

[2] “Changing oral health profiles of children in Central and Eastern Europe – Challenges for the 21st century, https://www.who.int/oral_health/publications/icd01/en/

[3] Program Ministerstwa Zdrowia ”Monitorowanie Stanu Zdrowia Jamy Ustnej Populacji Polskiej w latach 2016-2020”  pt. Ocena stanu zdrowia jamy ustnej i jego uwarunkowań w populacji polskiej w wieku 6, 10 i 15 lat w 2018 roku”. Umowa nr 11/1/2018/1210/494;

Artykuł powstał w ramach akcji „Dziel się Uśmiechem”


Zobacz także

Na dobre i na złe… Gwałt małżeński odziera z zaufania, z czułości, z miłości do siebie samego

Nieziemski seks w trakcie okresu? Znamy na to sposoby

Seks z kolegą z pracy? Lista plusów i minusów