Związek

Sprawdź, jak rozkwita twój związek. Dwanaście ważnych pytań dla kochających

Karolina Krause
Karolina Krause
13 grudnia 2016
Skala rozkwitu związku
Fot. iStokc/mediaphotos
 

Zimą także można rozkwitać! A to, co kwitnie najbardziej o tej porze roku, to wasza wzajemna relacja! Naukowcy z Miami, specjalizujący się w Psychologii Pozytywnej, stworzyli niedawno nową skalę, dzięki której można ocenić poziom zdrowia związku. Ma ona pomóc w znalezieniu i naprawie tych aspektów związku, które wciąż nieco kuleją w waszej relacji. Spróbujcie wspólnie odpowiedzieć, na tych kilka pytań i zobaczcie, do jakich wniosków mogą was doprowadzić.

Ustosunkuj się do poniższych 12. stwierdzeń, przypisując im liczbę w skali od 1 do 5, gdzie 5 oznacza „całkowicie się zgadzam” lub „zawsze”, a 1 „nie zgadzam się” lub „nigdy”:

1. Odnoszę więcej sukcesów w moich ważnych życiowych celach, dzięki pomocy ze strony mojego partnera.

2. Szukamy takich aktywności, które pomagają nam rozwijać się jako para.

3. Mój partner pomógł mi rozwinąć się w taki sposób, w jaki sama nigdy bym nie potrafiła.

4. Czuję, że warto jest się podzielić moimi najbardziej osobistymi przemyśleniami z moim partnerem.

5. Przy podejmowaniu ważnych decyzji, myślę o tym, co byłoby lepsze dla naszego związku.

Skala rozkwitu związku

Fot. iStock/wildpixel

Fot. iStock/wildpixel

6. Naturalnie i z łatwością przychodzi mi robić rzeczy, które umacniają nasz związek.

7. Dzięki rozmowie z moim partnerem potrafię zobaczyć rzeczy w inny sposób.

8. Widzę sens w świętowaniu sukcesów mojego partnera.

9. Szczerze pracuję nad poprawieniem naszej wzajemnej relacji.

10. Mój partner okazuje zainteresowanie sprawami, które są dla mnie ważne.

11. Robimy rzeczy, które mają głębokie znaczenie dla nas, jako pary.

12. Potrafię znaleźć czas na rozmowę ze swoim partnerem, kiedy on tego potrzebuje.

Skala Rozkwitu Związku

Wyniki uzyskane w teście dzielone są na 4 kategorie – 4 gałęzie rozkwitu waszego związku:

Dążenie do tych samych celów – pozycje: 1, 6, 10

Rozwój osobisty – pozycje: 2, 3, 7

Znaczenie relacji– pozycje: 5, 9, 11

Dawanie – pozycje: 4, 8, 12

Sumując punkty przypisane każdej z wymienionej pozycji, uzyskacie wynik świadczący o etapie, na którym znajduje się wasza relacja w danej kategorii. Na te same pytania powinien także odpowiedzieć twój partner. Dzięki temu przekonacie się, na ile wasze odpowiedzi są ze sobą zgodne. Może się bowiem okazać, że jedna strona daje z siebie więcej w tej relacji, niż druga, co już powinno doprowadzić was do pewnych wniosków.

Czy ty i twój partner uzyskaliście wysoki wynik na w skali dążenia do tych samych celów, ale za to niski na skali rozwoju osobistego? Może to oznaczać, że poświęcacie zbyt dużo energii na własny związek, a zbyt mało na to by realizować w życiu własne marzenia. Niski wynik na skali znaczenia, to prawdopodobnie efekt, tych wszystkich momentów, kiedy wydawało ci się, że wasza relacja jest nieco zbyt „płytka”.

Warto wówczas zastanowić się nad tym, czy moglibyście od czasu do czasu porozmawiać, o tym czego oczekujecie od waszego związku i w którym kierunku chcielibyście iść.


Źródło: psychologytoday.com

 


Związek

5 powodów, dla których ludzie o wysokim IQ mają większy problem, żeby się zakochać

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
13 grudnia 2016
Fot. iStock /BraunS
 

Do zakochania jeden krok… Ponoć, bo są osoby, na które wcale nie spada miłość jak grom z jasnego nieba. Czym można sobie to tłumaczyć? Brakiem odpowiedniego kandydata, nadmiernymi wymaganiami czy może … wysokim ilorazem inteligencji? Bo okazuje się, że to właśnie ludzie inteligentni w miłości mają odrobinę bardziej pod górkę.

Jeśli czujesz się źle w związkach i nie do końca masz świadomość, co idzie nie tak, jak powinno, sprawdź, czy wysokie IQ ci w tym nie przeszkadza. Intelekt jest rzeczywiście odpowiedzialny za życie uczuciowe, ale w sposób bardziej skomplikowany, niż mogłoby się to wydawać.

Dlaczego wysokie IQ może przeszkadzać w znalezieniu miłości? Jest 5 powodów

1. Niezależność ponad wszystko 

Dla osób cechujących się ponadprzeciętnym IQ, niezależność to rzecz, o którą są w stanie walczyć niczym o niepodległość kraju. Potrzebują oni miłości, ale nie ograniczeń, które może nakładać na nich bycie z kimś w związku. To może się jednak udać, gdy ich partnerzy zrozumieją i uszanują ich potrzebę prywatnego czasu i posiadania własnej przestrzeni. To pomoże stworzyć silną i trwałą relację.

2. Nie spieszą się ze stawianiem następnego kroku 

Osoby z wysokim IQ częściej analizują sytuację w jakiej się znajdują, więc są bardziej ostrożni we wchodzeniu w kolejne etapy realizacji. Chętniej zastanawiają się nad wcześniejszymi relacjami, w których byli, szukają popełnionych błędów, aby dowiedzieć się więcej o sobie i rozwijać bardziej świadomie następny związek. Ta cecha sprawia, że ​​mogą oni wydawać się zdystansowanymi i chłodnymi ludźmi, jednak zwyczajnie nie spieszą się, by nie popełniać tych samych błędów.

3. Analizują, analizują, analizują…

Bynajmniej z nudów! Wysoki iloraz inteligencji powoduje dominację myślenia analitycznego, zastanawianie się nad plusami i minusami danej sytuacji. Ta cecha akurat nie pomaga w miłości, ponieważ to uczucie trudno jest racjonalizować. Emocje i chłodna analiza nie idą ze sobą w parze.

4. Cechują się szczególną ostrożnością 

Trudno im uwierzyć w założenia miłości od pierwszego wejrzenia, tym bardziej, im mocniej zostali dotychczas zranieni. Nadmierna ostrożność nie jest wyrachowaniem, ale zwykłą obawą przed kolejnym zranieniem.

5. Odkładają życie uczuciowe na później

Świadomie odkładają miłość na później, by najpierw osiągnąć satysfakcję w materii, na której zależy im najbardziej np. w pracy. Zazwyczaj przysięgę małżeńską składają nieco później niż rówieśnicy, ale to nie zawsze jest minusem. Takie podejście może zadziałać na ich korzyść, ponieważ działają tak, by ich związek był szczęśliwy i spełniony.


źródło: www.lifehack.org


Związek

10 codziennych mantr, które zmienią twoje życie na lepsze. Ostatecznie, stajesz się tym, co wielokrotnie powtarzasz

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 grudnia 2016
10 codziennych mantr, które zmienią twoje życie na lepsze. Ostatecznie, stajesz się tym, co wielokrotnie powtarzasz
Fot. iStock/VisualCommunications

Życie zmienia się każdego dnia, my też możemy tego dokonać. Jednak często uciekamy przed zmianami, które mogłyby w istotny sposób wpłynąć na naszą sytuację, bo coś nas blokuje, trzyma w miejscu. Co to takiego? Lęk, obawy, niepewność co do tego, jak się sprawy potoczą i wewnętrzne przekonanie, że teraz jeszcze trudniej będzie nam kierować naszym życiem. (Zmiana to przecież podróż w nieznane.)

Gdzieś w połowie drogi do celu, między decyzją a konkretnymi działaniami, czujemy się zdezorientowani i zagubieni. Przypominamy sobie wszystko, co się do tej pory wydarzyło, żeby zrozumieć jakie jest ono właściwie jest, to nasze życie. Ale przypominanie sobie własnych historii często przynosi nam więcej szkody niż pożytku. Pomóc może nam mantra.

Czym jest mantra? Powtarzaną sylabą, słowem lub zdaniem, wybraną przez nas po to, by jej znaczenie zmieniło nas gdzieś głębiej, w podświadomości. Mantra powinna pomóc nam zmienić nasze negatywne przekonania na lepsze.

Jak recytować mantry

Nie należy być głośnym, bo nasza uwaga nie powinna się rozpraszać, ale kierować się do naszego wnętrza. Warunkiem udanej medytacji jest skupienie. Przed samym rozpoczęciem recytacji można wziąć kilka głębszych wdechów i oczyścić umysł z trosk. Nie zwracaj uwagi na to, jak wymawiasz poszczególne słowa, ważne jest to, co za nimi stoi, a nie jak brzmią. Po zakończeniu medytacji zasłuchaj się na chwilę w ciszy.

10 codziennych mantr, które zmienią twoje życie na lepsze

1.Pozwalam sobie być „początkującym”. Nikt nie odnosi sukcesu od razu. Działam najlepiej jak potrafię, wiem coraz więcej, uczę się. Gdy wiem coraz więcej, działam coraz lepiej.

2.Przestaję uciekać. Oddycham. Pozwalam sobie być tam, gdzie jestem. To jest właśnie to miejsce, w którym powinienem teraz być. Każdy krok w moim życiu i każde doświadczenie jest konieczne i ma sens.

3. Potrafię wykorzystać moje poczucie rozczarowania i frustrację, aby się lepiej zmotywować, a nie rozdrapywać stare rany. Jestem świadomy. Jestem w stanie kontrolować sposób, w jaki odbieram życiowe zawirowania. Mam kontrolę nad swoimi reakcjami.

4. To kim jestem, nie wynika z okoliczności, w których żyję. Jestem tym, czym zdecyduję, że chcę być. Nie pozwalam negatywnym uczuciom, frustracji i lękom, decydować o mojej przyszłości.

5. Nie porównuję się do innych. Każdy z nas podróżuje w swoim własnym czasie. Koncentruję się na tym, co jest tu i teraz, staram się wykorzystać ten czas jak najlepiej.

6. Uczę się czym jest piękno wysiłku, cierpliwości i wytrwałości. Jestem silny, jestem wytrwały. Trzymam się moich pozytywnych, codziennych rytuałów.

7. Cierpliwość jest autentycznym wyrazem zaufania, akceptacji, spokoju i wiary we własne możliwości. Jest oznaką mojej siły. Praktykuję cierpliwość.

8. Moja walka jest częścią mojej historii. To, że nie udało mi się osiągnąć tego, co chciałem, oznacza tylko tyle, że zostałem skierowany ku czemuś, czego potrzebuję. To następny krok naprzód.

9. Życie stawia przede mną wyzwania i przeszkody. Lepiej jest czuć się zmęczonym życiową nauką niż być zmęczonym życiową stagnacją.

10. Żadna życiowa historia nie jest tylko jednym rozdziałem. Jeden rozdział nie opowie całej historii mojego życia. Moje błędy nie określają mnie.

Jeśli chcesz dokonać istotnej zmiany w swoim życiu – znaleźć nową pracę, otworzyć firmę, rozwinąć nową relację, założyć rodzinę, odbyć jakąkolwiek, inną, osobistą podróż, która wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania – musisz zadać sobie pytanie: „Skoro jestem gotów poświęcić trochę czasu każdego dnia na medytację i spędzić go zupełnie inaczej niż większość ludzi, to może mogę też zacząć żyć inaczej, niż większość ludzi i doprowadzić do istotnych zmian w moim życiu?” .

Pomyśl o tym. Ostatecznie stajemy się tym, co wielokrotnie powtarzamy. Sama świadomość i wiedza nie oznaczają, że się rozwijasz. Rozwijasz się wtedy, kiedy twoja świadomość i wiedza zmieniają twoje życie. Każdego dnia.


Źródło: marcandandangel.com, milabo.pl

 


Zobacz także

Wydaje ci się, że związałaś się z socjopatą?

Cztery nieoczywiste sprawy, na które nie powinnaś pozwalać facetowi

Kotku, misiaczku, skarbeńku... Idealny związek

Kotku, misiaczku, skarbeńku… Idealny związek