Seks

3 szokujące prawdy o atrakcyjności seksualnej (o których niekoniecznie chcesz wiedzieć)

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
1 stycznia 2017
fot. jacoblund/istock
 

Dorosłe jesteśmy, z niejednego pieca chleb jadłyśmy i często wydaje nam się, że o seksie wiemy już prawie wszystko. Prawie robi jednak różnicę – wciąż istnieją prawdy i fakty, które mogą nas zaszokować i o których czasami wolałybyśmy nie wiedzieć. Kto wie, może zbyt dużo wiedzy doprowadzi nad do pogłębionej analizy i seks już nigdy nie będzie dla nas taki sam jak kiedyś? Tym odważnym i mniej bojaźliwym przedstawiamy dzisiaj trzy szokujące prawdy o atrakcyjności seksualnej. Gotowe?

Istnieje pociąg seksualny pomiędzy nami, a naszym rodzicem odmiennej płci

Mamy pociąg do naszych rodziców płci odmiennej! To nie brzmi dobrze i pewnie pierwszymi myślami wielu z was było „ble”, „fuj” i „ohyda”, ale choć na co dzień możemy sobie tego nie uświadamiać, wiele badań pokazuje, że taka jest prawda. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że nawiążemy romans z mężczyzną, który w jakimś stopniu, jakąś cechą, przypomina nam naszego ojca. Mało tego, osoby ze starszymi rodzicami czują większy pociąg fizyczny do starszych partnerów.

To nie muszą być od razu sobowtóry, wyglądające kropka w kropkę jak nasz rodzic, wystarczy ten sam kolor oczu, włosów, wzrost lub postura. Rozejrzyjcie się wśród waszych znajomych i zastanówcie, ilu z nich ma partnera/ partnerkę podobną do własnych rodziców. I na wszelki wypadek nie mówcie im o tym fakcie – to może im na pewien czas zrujnować życie seksualne.

Kolor czerwony jest dla nas atrakcyjny ze względu na… obrzęk narządów płciowych

Różne badania mówią jasno, że i kobiety, i mężczyźni, za bardziej atrakcyjne uznają osoby ubrane na czerwono. Co takiego jest w tym kolorze, że pobudza nas i uruchamia naszą seksualną fantazję? Naukowcy uważają, że to poniekąd wynik naszej ewolucji – samice naczelnych (np. szympansów czy pawianów) czerwonymi genitaliami sygnalizują swoją płodność i zdolność do rozrodu, czym przyciągają partnerów. A jako, że z małpami łączą nas wspólni przodkowie…

fot. iStock/ KovacsAlex

fot. iStock/ KovacsAlex

A wiecie, dlaczego facetom tak bardzo podoba się czerwona szminka u kobiet? Bo gdy kobiety stają się podniecone, to ich wargi czerwienią się, nabrzmiewają i stają się bardziej wrażliwe. Zarówno te na górze, jak i na dole. Z kolei mężczyzna ubrany na czerwono jawi się kobietom jako bardziej silny i władczy, co wpływa na zwiększenie jego atrakcyjności i większy pociąg ze strony płci pięknej.

Pociąg seksualny sprawia, że coś obrzydliwego staje się łatwiejsze do przyjęcia

Pociąg seksualny sprawia, ze bardziej obrzydliwe bodźcie łatwiej jest nam przyjąć – i to niezależnie od naszej płci. Mężczyźni, którzy właśnie przed momentem oglądali pornograficzne zdjęcia, mieli mniejsze opory przed zrobieniem czegoś uważanego za nieprzyjemne, a kobiety po krótkich filmach erotycznych były bardziej skłonne do zaangażowania się w paskudne zadanie, typu składanie czyjejś używanej bielizny czy dotykanie prezerwatyw pokrytych lubrykantem.

Nic więc dziwnego, że często zanim poprosimy o coś partnera, zapewniamy mu ekscytujący moment w sypialni – pod wpływem przyjemności nawet wyniesienie śmieci, skręcenie szafki lub wizyta teściowej mu nie straszne.


Na podstawie: www.psychologytoday.com

Zapisz

Zapisz

Zapisz


Seks

Noworoczne zasady żywieniowe. Postanowienie – zdrowsze tłuszcze w diecie, zdrowszy organizm!

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
1 stycznia 2017
Noworoczne zasady żywieniowe. Postanowienie – zdrowsze tłuszcze w diecie, zdrowszy organizm!
Fot. iStock / Anchiy
 

Nowy Rok to szczególny czas, w którym chcemy postawić na „nowe Ja”, stąd postanowienia dotyczące poprawy wyglądu i zdrowego odżywiania się. Jednym z istotnych elementów, które pomogą osiągnąć ten cel jest zmiana nawyków żywieniowych, na przykład tych dotyczących spożywania tłuszczów. Eksperci kampanii „Poznaj się na tłuszczach” podpowiadają kilka wskazówek, które ułatwią wprowadzenie w życie styczniowych postanowień.

Ile i jakich tłuszczów nam potrzeba?

W kategorii tłuszczów, kluczem do zdrowej diety nie jest całkowite eliminowanie z niej tego składnika, lecz dobór odpowiednich, zdrowych tłuszczów w zbilansowanych proporcjach. Musimy pamiętać, że tłuszcze są niezbędnym składnikiem diety – głównym źródłem energii, i składnikiem, w którym rozpuszczone są ważne dla zdrowia witaminy A, D, E i K, a także źródłem egzogennych kwasów tłuszczowych, których nasz organizm nie potrafi sam wyprodukować. Tłuszcz chroni również przed nadmierną utratą ciepła przez organizm oraz utrzymuje narządy w odpowiednim ułożeniu i zapobiega ich urazom np. podczas upadku.

W diecie dorosłej zdrowej osoby według większości europejskich zaleceń żywieniowych, dziennie tłuszcze powinny stanowić około 25-35% całkowitej energii pożywienia. Kluczowy dla zachowania zdrowia jest rodzaj spożywanego tłuszczu. Powinniśmy ograniczać spożycie tłuszczów nasyconych, które spożywane w nadmiarze podnoszą stężenie cholesterolu w surowicy krwi, a zwiększać spożycie tłuszczów wielonienasyconych. Zalecenia mówią o tym, aby z tłuszczów nasyconych pochodziło nie więcej niż 10% całkowitej energii, zaś pozostałe 20 – 25% energii powinniśmy przyjmować w postaci tłuszczów jedno- i wielonienasyconych. Istotne jest także, aby dużą część tłuszczów nienasyconych stanowiły tłuszcze omega-9, natomiast do minimalnego poziomu powinniśmy ograniczać kwasy tłuszczowe trans – mówi ekspert Kampanii Poznaj się na tłuszczach, dietetyk Ewa Kurowska.

Jak zastosować w praktyce zalecenia dietetyków i instytucji żywieniowych, by odpowiednio komponować tłuszcze w diecie? Rozpoczynając Nowy Rok i realizację postanowień dotyczących zdrowego odżywiania, możemy zastosować się do kilku prostych zasad, które pozwolą spożywać więcej dobrych tłuszczów nienasyconych, ograniczać tłuszcze nasycone i unikać niezdrowych tłuszczów typu trans.

Noworoczne zasady żywieniowe do wdrożenia:

Kontroluj ilość tłuszczu w diecie

W tylko jednym gramie tłuszczu znajduje się aż 9 kalorii, ponad dwa razy więcej niż w gramie białka czy węglowodanów, dlatego powinniśmy zwracać uwagę na ilość spożywanego tłuszczu, a także produktów, które mają go w swoim składzie – czytaj etykiety! Większość europejskich zaleceń żywieniowych mówi o tym, że spożycie tłuszczu powinno wynosić około 25-35% całkowitego dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Zwróć uwagę na profil kwasów tłuszczowych

Duże znaczenie w zachowaniu zdrowej diety ma nie tylko ilość ale i jakość spożywanego tłuszczu. Od Nowego Roku możesz zacząć spożywać więcej tłuszczów nienasyconych. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, mają pozytywny wpływ nie tylko na pracę układu sercowo-naczyniowego, ale także na rozwój układu nerwowego i zmysłu wzroku, oraz regulację gospodarki lipidowej organizmu. Organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie, dlatego ważne jest aby pojawiały się one w diecie. Gdzie znaleźć tłuszcze nienasycone? Oliwki, olej rzepakowy, orzechy (pistacjowe, laskowe, migdały), orzeszki ziemne, awokado oraz oleje z tych produktów to dobre źródło tłuszczów jednonienasyconych. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 znajdziemy w rybach np. łososiu, makreli, śledziu, pstrągu (szczególnie bogate w kwasy omega-3 EPA czyli kwas eikosapentaenowy oraz DHA czyli dokosaheksaenowy), a także orzechach włoskich, oleju rzepakowym, soi i lnie oraz olejach z tych produktów (szczególnie bogatych w kwas omega-3 typu ALA – alfa-linolenowy). W kwasy omega-3 bogate są także wysokiej jakości margaryny produkowane na bazie oleju rzepakowego. Kwasy omega-6 zawierają ziarna słonecznika, sezam, orzechy włoskie, kiełki pszenicy, soja, kukurydza  oraz oleje z tych produktów[1]. Pamiętać należy o zachowaniu zalecanych proporcji około  1:4-5 kwasów Omega-3 do Omega-6.

Noworoczne zasady żywieniowe. Postanowienie – zdrowsze tłuszcze w diecie, zdrowszy organizm!

Fot. Materiały prasowe

Wybieraj dobre tłuszcze do smażenia

Zasada doboru tłuszczów do smażenia jest prosta- powinno się wybierać przede wszystkim oleje rafinowane o wysokim punkcie dymienia, dużej stabilności oksydacyjnej, a także wysokiej zawartości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Wysoka temperatura dymienia  oznacza przydatność tłuszczu do smażenia, a wysoka stabilność oksydacyjna – mniejszą podatność na utlenianie co daje dłuższy termin przydatności do spożycia. Oleje rafinowane  np. ceniony olej rzepakowy, zachowują wszystkie korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe oraz są oczyszczone z substancji, które poddane wysokiej temperaturze mogą mieć zły wpływ na zdrowie. Smalec czy olej kokosowy są tłuszczami o wysokim punkcie dymienia, jednak są też bogatym źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, których spożycie według zaleceń żywieniowych powinno być ograniczane.

Sięgaj po odpowiednie produkty do smarowania pieczywa

Nowy Rok to dobra okazja do zmiany nawyków związanych z codziennym rytuałem przygotowywania kanapek i przekąsek na bazie pieczywa. Wybór odpowiedniego smarowidła to łatwa metoda włączenia do diety nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz ograniczenia ogólnej puli tłuszczów i kalorii z nich płynących. Szczególnie sprawdzi się w tym przypadku wysokiej jakości margaryna o zmniejszonej zawartości tłuszczu, bogata w omega-3 lub z dodatkiem kwasów DHA albo dojrzałe awokado. Osobom o wysokim poziomie cholesterolu i chcącym zadbać o profilaktykę układu sercowo-naczyniowego, poleca się margaryny wzbogacone o sterole roślinne. Masło to wybór w żywieniu dzieci do lat 3, jak również w diecie kobiet ciężarnych czy osób starszych cierpiących na schorzenia związane z zaburzeniami wchłaniania tłuszczu. Pamiętać trzeba jednocześnie, że jest ono źródłem mniej korzystnych dla zdrowia nasyconych kwasów tłuszczowych.


O kampanii

„Poznaj się na tłuszczach” to kampania skierowana do ogółu społeczeństwa, której nadrzędnym celem jest edukacja na temat tego czym są tłuszcze, czym różnią się poszczególne kwasy tłuszczowe oraz jakie znaczenie wykazują dla zdrowia człowieka. Naszą misją jest podniesienie wiedzy Polaków w zakresie zdrowego odżywiania się z naciskiem na  przemyślany wybór produktów zawierających korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Dzięki temu Polacy będą bardziej świadomymi konsumentami, będą żywili się zdrowiej i wybierali mądrzej.

Patronat nad kampanią objęły wiodące w naszym kraju instytucje wyznaczające i promujące zalecenia oraz normy w zakresie żywienia dla całej populacji, takie jak: Instytut Żywności i Żywienia, Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością oraz Zakład Medycyny Zapobiegawczej i Higieny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W ramach kampanii prowadzone są działania o charakterze edukacyjno-informacyjnym o zasięgu ogólnopolskim obejmujące m.in.: przedstawienie wyników badania opinii publicznej o przywiązaniu polskiego społeczeństwa do zdrowego odżywiania się oraz wiedzy na temat rodzajów tłuszczów spożywczych, prowadzenie strony internetowej z artykułami ekspertów www.poznajsienatluszczach.pl, fan page’a kampanii na Facebooku oraz warsztaty dla mediów.


[1]http://www.eufic.org/article/pl/artid/49/


Seks

Nie potrzebujesz niczyjej zgody, by być tym, kim chcesz i spełniać swoje marzenia

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
1 stycznia 2017
Fot. iStock/AntonioGuillem

Przestać czuć się źle myśląc o sobie, o swoich marzeniach i planach. Przestań w tej chwili. Wystarczy, zbyt długo to trwało. Robisz sobie krzywdę, twoje negatywne przekonania przytłaczają cię, ciągną w dół. Myślisz naprawdę, że ktoś inny jest w stanie wybrać dla ciebie lepiej niż ty sam? To niemożliwe, z dwóch powodów. Po pierwsze jedyną osobą, która cię zna i wie, co jest dla ciebie dobre, jesteś ty sam. Po drugie, większość ludzi jest skoncentrowana na swoich potrzebach, a nie na problemach innych, nawet najbliższych osób.

Nie potrzebujesz niczyjej zgody być czuć się ze sobą wspaniale. Nie czekaj na przyzwolenie, by powiedzieć sobie, że na coś zasługujesz. Nie oczekuj z napięciem aż ktoś przyjdzie i powie ci: brawo, piątka z plusem! Wystaw sobie szóstkę, już dziś.

Żyjesz już tutaj trochę czasu, poznałeś ludzi, a właściwie ciągle ich poznajesz. Popełniłeś błędy, odczuwałeś szczęście, smutek, radość i zwątpienie. Czemu nie potrafisz zaufać sobie w kwestiach, które są najważniejsze, bo dotyczą ciebie? Co takiego wszyscy „oni wiedzą” o życiu, czego ty nie wiesz, byś musiał stale polegać na ich opinii?

Przestań dawać innym prawo do decydowania za ciebie. Rodzice, partner, przyjaciółka, dla których być może twoje dobro wcale nie jest tak ważne, jak to, by mogli poczuć się kimś ważniejszym, mądrzejszym od ciebie, lepszym…

Zdobądź się na odwagę by być sobą. Przestań przepraszać za to, jaka jesteś. Jesteś niesamowita i jeśli ktoś nie potrafi tego zaakceptować, nie zasługuję na twoją przyjaźń. Nie miej wyrzutów sumienia dlatego, że ci się udało, nie przepraszaj nikogo za to, że odniosłaś sukces, a ktoś inny nie. To nie twoja wina, to jego brak kompetencji, a może talentu czy pracowitości. Każdy odpowiada za siebie przed swoim własnym sumieniem, prawda?

Uważasz, że żeby założyć te dżinsy, trzeba mieć idealne nogi? Twoje nogi są idealne, a ty możesz założyć na siebie to, na co masz ochotę. Boisz się być śmieszną? Wolisz się dobrze czuć sama ze sobą, czy żyć tak, by nie paść

Zdajesz sobie sprawę z tego, że „ludzie zawsze będą gadali”, że zawsze znajdzie się gdzieś w pobliżu osoba, której coś się nie spodoba? Że „krytyków” i „oskarżycieli” jest zawsze więcej niż tych, którzy podejdą do ciebie i powiedzą: „Pięknie wyglądasz, promieniejesz radością?”. Noś, co chcesz, jeśli masz wewnętrzne przekonanie, że dobrze się w tym czujesz.

Nie cierpisz sushi, ale chodzisz na sushi, bo tak robią twoi znajomi. Dlaczego to sobie robisz? Wiesz dobrze, że to tylko przykład. Pewnie jest tysiące takich rzeczy, których chętnie pozbyłabyś się ze swojego życia, ale tego nie zrobisz, bo wydaje ci się, że dzięki nim jesteś „kimś”. To iluzja. Jesteś „kimś”, właśnie dlatego, że nie cierpisz sushi. To czego nie lubisz, to czego pragniesz, o czym marzysz, to wszystko właśnie składa się na to, kim naprawdę jesteś. Na twoją wyjątkowość, którą na pewno ktoś już zauważył i docenił. Widzisz, jednak najważniejsze jest to, żebyś dostrzegła ją i doceniła przede wszystkim ty sama.

Masz tyle do zrobienia w swoim życiu. Cokolwiek zadecydujesz, w którąkolwiek stronę pójdziesz, będziesz mieć świadomość, że żyjesz w zgodzie ze sobą, że to, co się wydarza, jest konsekwencją twoich działań. Nie rezygnuj nigdy z tej największej możliwości, jaką dostajesz w dniu urodzenia: z kreowania swojej rzeczywistości, z dokonywania wyborów.

Uwierz w siebie. Jeśli ty uwierzysz w siebie, ułatwisz tę wiarę innym, uruchomisz lawinę pozytywnych zdarzeń, takich, które przybliżą cię do osiągnięcia celów i marzeń, o których wcześniej bałaś się myśleć. Nie potrzebujesz przeglądać się w oczach innych ludzi, żeby poczuć, że jesteś kimś ważnym. Nie potrzebujesz potwierdzać swojej wartości ich słowami uznania. Zaufaj, że potrafisz wybrać mądrze, dobrze. Że osiągniesz upragnione szczęście, nie uzależniając go od innych ludzi, tego jak cię postrzegają, co o tobie myślą, aż wreszcie – tego, co do ciebie czują.

Największym naszym problemem jest to, że ciągle patrzymy na siebie przez pryzmat oczekiwań i wymagań innych, obecnych w naszym życiu osób. Wpadamy w pułapkę porównywania się, dostosowywania się, gubimy to, co jest naszą największą wartością: autentyzm. Przestańmy tak bardzo wsłuchiwać się w innych. Nauczmy się słuchać siebie i żyć w zgodzie ze sobą.


Zobacz także

po czym poznać kiepskiego kochanka

„Byłaś cudowna”, czyli po czym poznać kiepskiego kochanka

Jak facet, który zamiast mózgu ma fiu*a i w dodatku bardzo małego, może mówić o idealnej kochance? On przecież nigdy takiej w łóżku nie miał!

„To tylko seks? O to mi chodzi” Ona dojrzała, on młodszy. Trzy tygodnie na (nie) miłość