Go to content

15 rzeczy, które każdy powinien wiedzieć o waginie – nie tylko kobiety

Fot. iStock / Alexmia

Wiedza to potęga, zwłaszcza jeśli chodzi o waginę. Dociera do nas jednak wiele sprzecznych informacji, zwłaszcza tych zasłyszanych, gdy dorastamy. Zebraliśmy więc kilka całkowicie prawdziwych faktów na temat kobiecych stref intymnych, by łatwiej było kobietom (ale też panom) docenić nasze ciało w pełnej okazałości.

Twój srom nie jest twoją pochwą, ale wiemy, co masz na myśli

Pochwa jest ok 6-8 cm kanałem mięśniowym, który biegnie od szyjki macicy na zewnątrz ciała. Srom jest wszystkim co na zewnątrz – wargami sromowymi, cewką moczową, łechtaczką i otwarciem pochwy.

Większość kobiet nie może osiągnąć orgazmu wyłącznie przez penetrację pochwy

Jedynie nieco ponad 18 procent właścicielek pochwy twierdzi, że może osiągnąć orgazm po samej penetracji. Dla pozostałych 80 procent kluczowym składnikiem orgazmu jest łechtaczka.

Niektóre kobiety mogą doświadczyć jednocześnie orgazmu pochwowego i łechtaczkowego, zwanego również „mieszanym orgazmem”, który jest całkowicie możliwy do osiągnięcia. Warto też wiedzieć, że są kobiety, które rzadko lub nigdy nie osiągają orgazmu i nie jest to winą budowy ich organizmu.

Pochwy rozrywają się podczas porodu, ale to normalne

Nie ma co się bać ani załamywać. Ponad 79 procent kobiet doświadcza nacięcia lub rozerwania pochwy podczas porodu. Te „obrażenia” mogą być małymi łzami lub dłuższym cięciem (nazywanym nacięciem krocza) dokonywanym celowo w szpitalu przez położną, gdy zachodzi taka potrzeba.

Warto zapamiętać, że pochwa jest sprężysta i dzięki wystarczającemu dopływowi krwi goi się szybciej niż inne części ciała.

Jeśli masz „punkt G”, prawdopodobnie to zasługa twojej łechtaczki

Popkultura od dziesięcioleci ma obsesję na punkcie punktu G, co sprawia, że wielu mężczyzn, ale też kobiet, czuje presję, by znaleźć rzekomą erogenną mekkę. Okazuje się jednak, że w przeprowadzonym w 2017 roku badaniu nie zdołano zlokalizować punktu G, a kolejne duże badanie wykazało, że tylko jedna czwarta kobiet osiąga orgazm dzięki penetracji. Nie ma więc mocnych dowodów na istnienie anatomiczne punktu G.

Jeśli lubisz dotykać lub stymulować przednią ścianę pochwy, podziękuj wewnętrznej sieci łechtaczki.

Łechtaczka jest jak wierzchołek góry lodowej

Historycznie łechtaczka była rozumiana jako zbiór zakończeń nerwowych wielkości grochu schowanego pod fałdem skóry zwanym kapturem łechtaczki, który jak brutalnie żartowano, mężczyznom bardzo trudno było znaleźć.

Teraz wiemy, że łechtaczka jest ekspansywną siecią zakończeń nerwowych, z których ogromna większość istnieje pod powierzchnią. Potrafi osiągnąć wielkość 10 cm i bardzo trudno ją przegapić.

„Punkt A”. Czy to możliwe centrum przyjemności?

Tajemniczy „punkt A” znajduję się w górnej części wejścia do pochwy. To mała wnęka, która znajduje się w przedsionku pochwy, o wiele bliżej niż punkt G, dzięki czemu łatwiej o jej stymulację.

Według badania z 1997 r. stymulowanie punktu A jest łatwym sposobem na zwiększenie nawilżenia pochwy. Co więcej, 15 procent uczestników badania osiągnęło orgazm od 10 do 15 minut stymulacji „punktu A’. Może to jego właśnie powinniśmy szukać.

Łechtaczka ma dwa razy więcej zakończeń nerwowych niż penis

Słynny penis ma około 4000 zakończeń nerwowych. Słynna łechtaczka „trudna do znalezienia” ma ich 8000. To jeszcze jeden powód, aby zwrócić na nią szczególną uwagę.

Pochwy powinny mieć zapach

Wszyscy muszą to wiedzieć. W pochwie znajduje się wysoce wyspecjalizowana armia bakterii, które działają przez całą dobę, aby utrzymać zdrowe i zrównoważone pH. I podobnie jak inne bakterie te także mają zapach.

Pochwa jest samoczyszcząca

Wspomniana wyżej armia wyspecjalizowanych bakterii istnieje wyłącznie w celu utrzymania pH pochwy na optymalnym poziomie, aby zapobiec innym wrogim bakteriom. Zupełnie normalną jest wydzielina, którą zauważamy na koniec dnia. Jest ona wynikiem wysiłków związanych z czyszczeniem pochwy.

Możesz stać się „wilgotna” bez podniecenia seksualnego

Kiedy pochwa jest wilgotna, kobieta musi mieć ochotę na seks? Nie. Pochwy mogą stać się wilgotne z wielu powodów.

To hormony powodują codzienne wydalanie śluzu szyjki macicy. Srom ma wysoką koncentrację gruczołów potowych. Mężczyzno pamiętaj: wilgotności pochwy nigdy nie należy traktować jako sygnału zgody. Zgoda musi być zwerbalizowana. Kropka.

Pochwy pogłębiają się podczas seksu

Zwykle pochwa ma od 8 do 15 cm długości o od 2,5 do 5 cm szerokości. Podczas podniesienia górna część pochwy wydłuża się, popychając szyjkę macicy i macicę nieco głębiej w ciało, aby zrobić miejsce na penetrację.

Większość orgazmów nie jest trzęsieniem ziemi i to jest w porządku

Zbyt teatralne przedstawianie przez media jak wygląda orgazm, stworzyło nierealistyczny standard tego, czym tak naprawdę orgazm powinien być. Prawda jest taka, że ​​orgazmy występują we wszystkich kształtach i rozmiarach – a to oznacza, że ​​intensywne gryzienie warg lub głośne krzyki i jęki nie muszą być jego synonimem.

Wiele orgazmów jest krótkich i słodkich, podczas gdy inne stają się potężniejsze i głębsze. Staraj się nie być zbyt skupiona na wielkości swojego orgazmu. Pamiętaj, że seks to podróż, a nie cel.

Poród nie rozciąga na stałe pochwy, ale oczekuje pewnych zmian

W dniach bezpośrednio po porodzie naturalnym twoja pochwa i srom prawdopodobnie będą czuć się jak posiniaczone i opuchnięte. Często pochwa czuje się bardziej otwarta niż normalnie ze względu na dziecko, które niedawno przez nią przeszło. Nie martw się, opuchlizna i otwartość ustępują w ciągu kilku dni. Potem przychodzi suchość. Ciało poporodowe wytwarza mniej estrogenu, który częściowo odpowiada za wilgotność pochwy. To właśnie dlatego po porodzie poczujesz się bardziej sucho, a zwłaszcza podczas karmienia piersią, ponieważ ono dodatkowo hamuje produkcję estrogenów.

W pochwie niczego nie można zgubić

Ten moment paniki podczas seksu, kiedy zdajesz sobie sprawę, że na pewno rano włożyłaś tampon? Tak, wszyscy tam byliśmy. Ale nie martw się, twój tampon nie zginie. Na głębokim końcu pochwy znajduje się szyjka i dolna część macicy. Podczas porodu szyjka macicy rozszerza się – otwiera – gdy dziecko się rodzi. Ale przez resztę czasu szyjka pozostaje zamknięta, więc naprawdę nie można w pochwie niczego przypadkowo zgubić.

Jednak często zapomina się o tamponie przez kilka dni lub nawet tygodni. W takim przypadku może zacząć wydzielać zgniły, martwy zapach podobny do organizmu.

Rozmiar i lokalizacja twojej łechtaczki ma znaczenie dla orgazmu

Według badania z 2014 r. powodem, dla którego niektóre kobiety mają problem z orgazmem podczas penetracji jest mała łechtaczka, która znajduje niecko za daleko od otworu pochwy. Należy ją zatem dodatkowo stymulować.