Psychologia Związek

Sekrety dobrej komunikacji w związku. Czyli jak rozmawiać z partnerem

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
2 lutego 2016
Fot. iStock/AlpamayoPhoto
 

Komunikacja ważna jak miłość – święte słowa. Co słyszymy, kiedy pytamy o najczęstszą przyczynę rozstań? Właśnie brak komunikacji.

Bo niby mówimy, niby rozmawiamy, ale jakoś efektów brak. Narasta frustracja: „Ile razy mogę mu to samo tłumaczyć”, „On mnie w ogóle nie słucha” – i cały czas pryska jak bańka mydlana. A może warto spróbować jeszcze raz?

Oto 8 zasad dobrej komunikacji w związku:

  1. Skup się tylko na rozmowie

Powiedz: „Chcę porozmawiać” i poczekaj na odpowiedni moment, albo stwórz atmosferę, która będzie sprzyjać rozmowie. Nie w biegu, w trakcie sprzątania kuchnia, albo gdy on ogląda ulubiony serial czy film. Nie wyskakuj z tym, że to ma być już tu i teraz. Zaproponuj, że może jak dzieci pójdą spać, usiądziecie i porozmawiacie .

  1. Zapanuj nad emocjami

Nie zaczynaj rozmowy emocjami. Jesteś wściekła, rozżalona – poczekaj. Ochłoń. Ustalenie choćby czasu na rozmowę pozwoli ci zapanować nad emocjami, a dzięki temu rozmawiać rzeczowo. Masz do niego pretensje, żal? Zupełnie inaczej to odbierze, kiedy zaczniesz konkretnie rozmowę, poprzesz swoje uwagi argumentami przykładami, niż gdy będziesz krzyczeć i ciskać piorunami. Taką rozmową niewiele osiągniesz.

  1. Dialog, nie monolog

Nie wpadaj w ciągłość wypowiedzi. Każdy najcierpliwszy w końcu przestanie cię słuchać uważnie. Skupi się na pewnej myśli i nie będzie słuchać dalej. Dlatego rozmawiaj, a nie wypowiadaj się. Reaguj, gdy on chce coś powiedzieć.

  1. Słuchaj uważnie

Kiedy on mówi, słuchaj uważnie, nie lekceważ tego, co ma do powiedzenia. Pamiętaj nie jest ważne tylko to, co ty mówisz, jego uwag też wysłuchaj, choć mogą być dla ciebie bolesne i trudne do zaakceptowania. Nie reaguj na nie złością czy zniecierpliwieniem. Skoro on ciebie słucha, ty powinnaś wysłuchać jego.

  1. Zachęcaj do rozmowy

Pytaj, co o tym myśli, czy się zgadza? Co on uważa, jaki jest jego punkt widzenia. Niech widzi, że ci naprawdę zależy na rozmowie, a nie jedynie wylaniu swoich żalów, czy wiadra pomyj na niego. Szanuj go jako rozmówcę. Mężczyznom ciężko rozmawiać o uczuciach, ale naprawdę jeśli ich trochę zachęcimy, można wiele osiągnąć. Nie pytaj: „Zgadzasz się/nie zgadzasz się”, bo to pytaie wywołuje tylko „tak” lub „nie”, gdy spytasz „co sądzisz?” możesz liczyć na dłuższą wypowiedź.

  1. Nie oceniaj

Nie mów: „Co za bzdury opowiadasz”, „Jak ty to wymyśliłeś, skąd to wziąłeś”. Chciałabyś, by on mówił w ten sposób o tym, co ty masz do powiedzenia? Możesz po jego słowach, które ciężko ci zaakceptować zacząć: „Czyli uważasz, że…”, a on doprecyzuje, może wyprowadzi z błędu, pozwoli ci zrozumieć, co miał na myśli.

  1. Skup się na problemie

Jeśli chcesz rozmawiać o wychowaniu dzieci, to o tym właśnie rozmawiaj. Jeśli masz żal, że ci nie pomaga w domu – mów tylko o tym. Nie zbaczaj z tematu, nie zaczynaj mówić o teściowej czy o mężu przyjaciółki. Nie wypominaj mu tysiąca rzeczy zupełnie nie związanych z rozmową. Faceci są jednozadaniowi (czasami im tego zazdroszczę), jak zaczniesz się rozdrabniać na milion spraw, on zgubi sens rozmowy. A ty w końcu już sama nie będziesz wiedzieć, o co chodziło ci na początku. Rozmowę o teściowej odłóż na inną okazję. Osobną.

  1. Do czego dążysz

To ważne – rozmowa ma czemuś służyć, czy to rozwiązaniu problemu, czy ustaleniu kompromisu, wspólnego stanowiska, wyjaśnienia. Rozmowa o problemach tylko dla samej rozmowy do niczego nie doprowadzi. „I co z tym wszystkim zrobimy?”. To ważne pytanie, każdy powinien na nie odpowiedzieć ze swojego punktu widzenia. Możesz coś zaproponować, ale też wysłuchać kontrpropozycji. „Chciałabym, żebyś…” – powiedz, jeśli masz jakieś konkretne oczekiwania, kiedy znasz już jego zdanie w danym temacie. Ale też słuchaj, co on mówi – bo może nie czuć się na siłach, może widzi rozwiązanie gdzie indziej. Niech twoja racja nie będzie najlepszą i jedyną słuszną racją.

A gdy już dojdziecie do porozumienia warto podsumować wnioski. „Okey, to ustaliliśmy, że…”. Dobrze jest głośno sformułować wszystkie ustalanie, by mieć pewność, że nic nie pominęliście i że oboje się z nimi zgadzacie. To też pozwoli ci na przypominanie, jeśli on o czymś zapomni.

Rozmowa jest trudna, bo boimy się usłyszeć, co druga osoba ma o nas samych do powiedzenia. Często właśnie dlatego jej unikamy. Ale uwierzcie – nic tak nie zespala związku jak szczera rozmowa. Jak przyjęcie tego, co usłyszałyście i spokojne przedyskutowanie. Rozmowa oczyszcza, a wy macie wrażenie, że zrobiliście nagle ogromny krok do przodu.


Psychologia Związek

To, co dzieje się w łazience, w łazience pozostaje… Coś dla ciała – “BE ATOMIC” BATH & VELVETY BODY

Redakcja
Redakcja
2 lutego 2016
Fot. iStock / stevecoleimages
 

Z jednej strony ślicznie ozdobiona linia kąpielowa w limitowanej edycji, niesamowicie sexy, przygotowana specjalnie by zadziałała magia… Z drugiej, aksamitny, odżywczy krem do ciała o konsystencji bitej śmietany, jak obietnica jedwabiście gładkiej skóry. A efekt tego wszystkiego? Wymuskane ciało, ochota na czułości, pieszczoty i pocałunki… Z zachowaniem pełnej dyskrecji: to, co dzieje się w łazience, w łazience pozostaje…

 « BE ATOMIC » BATH COLLECTION

Lip Balm

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Do stosowania w dowolnej chwili w ciągu dnia, podrasowany balsam do ust przyciągający pocałunki… Spróbuj, przekonaj się.

Balsam do ust – 15,00 pln

Hand Wash

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Wśród nieodzownych produktów Sephora, poszukiwany… Krem myjący do rąk w nowej, nieodparcie kuszącej edycji o zapachu kwiatu bawełny. Myje i pozostawia na dłoniach miły zapach.

Krem myjący do rąk (250ml) – 19,00 pln 

Bubble Bath & Shower Gel

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Niezastąpiony kosmetyk marki Sephora, urozmaicony unoszącymi się w żelu serduszkami o zapachu kwiatu bawełny: niezły pomysł na ożywienie płomienia, nie?!

Bain Douche Moussant (260ml) – 39,00 pln

Nourishing Velvet Cream

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Okazały flakon, a w nim delikatny krem do ciała o gęstej, puszystej konsystencji nawilża skórę utulając ją delikatnymi nutami zapachowymi…

Velouté Corps Nourrissant (250ml) – 49,00 pln

Ktoś potrafi lepiej? VELVETY BODY

Nourishing Velvet Cream

Aksamitny krem do ciała o konsystencji „bitej śmietany”, gęstej i puszystej, o delikatnym zapachu, rozprowadza się komfortowo, zmysłowo i lekko. Okazały format, efekt rozkosznie nawilżający i intensywnie odżywiający. A wiedząc, że występuje we wszystkich zapachach linii kąpielowej Sephora, nie sposób nie ulec pokusie!

VELOUTE CORPS COCO ferme BD VELOUTE CORPS FLEUR DE CERISIER ouvert BD VELOUTE CORPS LAGON ouvert BD  VELOUTE CORPS MANGUE ferme BD

Aksamitnym odżywczy krem do ciała (250ml) – 49,00 pln


Psychologia Związek

Barbie – reaktywacja. Kultowa lalka wreszcie zyskuje nową figurę i nową cerę

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 lutego 2016
https://youtu.be/hQVY_al1vZ4
Fot. Screen z YouTube / Barbie

Kultowa już lalka Barbie zaczyna wyglądać jak… człowiek. Najwyższa pora, niedługo skończy 60 lat! W wielu rodzinach jest to zabawka międzypokoleniowa, bawiły się nią zarówno mamy jak i córki. Ostatnio jednak, producent lalki firma Mattel odnotowała spore straty w sprzedaży tej kultowej już zabawki. Coraz więcej rodziców świadomie nie decyduje się na zakup tej zupełnie odrealnionej od prawdziwych kobiecych proporcji figurki. Kieruje nimi głównie chęć ochrony swoich córek przez pułapkami kultu wyidealizowanego ciała.

Być może właśnie pod napływającej już od kilku lat fali krytyki, firma Mattel wypuści na rynek w 2016 roku trzy nowe modele legendarnej zabawki: będzie więc Barbie niska, wysoka i Barbie o zaokrąglonych kształtach. Zmienią się też odcienie jej skóry i pojawią się nowe fryzury. W założeniu z lalką ma być teraz łatwiej się identyfikować.

Przedstawiciele producenta mówią, że taką decyzję podjęto z myślą o miłośnikach Barbie, a także o tych, którzy mieli do niej do tej pory negatywne nastawienie. Czy jest szansa na Barbie-reaktywację? Obserwatorzy rynku zabawek są sceptyczni. Obecnie dąży się tutaj raczej do eliminacji podziału na produkty przeznaczone tylko dla dziewczynek i tylko dla chłopców.

A co wy myślicie o Barbie? Kupujecie je swoim córkom?


Źródło: Polityka


Zobacz także

Jak silny jest twój związek? [QUIZ]

Dla mnie najgorsza nie jest śmierć, tylko to, co długo przed nią. Trudna ta miłość, przyjmując ją, obierasz komuś szansę na zwyczajne życie

Chce mi się wyć. Może kiedyś zrozumiem, że masz prawo do życia „po nas”