Go to content

On nagle się od ciebie oddalił, a ty czujesz, że coś jest nie tak. Co możesz zrobić?

Fot. iStock/nd3000

Wydawało ci się, że wszystko między wami jest „OK”. Jasne, jak każda para macie czasem gorsze dni. Są spięcia, awantury. W końcu wciąż się docieracie, a każde z was próbuje przeforsować swoje zdanie. Intensywne, silne emocje czy nawet ciskanie piorunami, najczęściej świadczą o dużym zaangażowaniu w relację. Co jednak zrobisz, gdy któregoś dnia zauważysz, że on stał się jakiś taki milczący, wycofany, zamknięty w sobie?

Ewidentnie się zdystansował. Widzisz, że nie rozmawiacie tak otwarcie, jak kiedyś. Szczerego, dźwięcznego śmiechu też jakby mniej. Pierwsze, co w takiej chwili przychodzi ci na myśl? W jego życiu pojawiła się inna. Niekoniecznie. Mężczyźni czasem oddalają się od z nas z bardzo prozaicznych powodów. Niekiedy należy dać im spokój i przestać nagabywać, innym razem trzeba postawić na stanowcze rozwiązania. Czasem bolesne dla obu stron.

Ciśnienie

Jesteście razem i jest wam ze sobą dobrze na tyle, że zaczynasz planować wspólną przyszłość. To moment, w którym niektórzy faceci, z powodu silnej presji, często nieświadomie się wycofują. Boją się zmian i poważnych deklaracji. Jeżeli zauważyłaś, że twój facet coraz bardziej zamyka się w sobie, gdy zaczynasz mówić o rodzinie, ślubie, dzieciach, przystopuj i zacznij go obserwować. Być może to jeszcze nie ten moment. Ale może też okazać się, że wasze wizje się nie pokrywają. Jedno jest pewne – pod wpływem presji oddali się od ciebie jeszcze bardziej.

Stres

Tak, my kobiety potrafimy ogarniać jednocześnie wiele spraw. Mężczyźni natomiast z reguły skupiają się na jednym problemie i angażują wszystkie siły do wyjścia z opresji. Najczęściej stresują się pracą, ale przejmują się też relacjami ze swoimi rodzicami czy rodzeństwem. Jeżeli zauważyłaś, że nie poświęca ci tak wiele uwagi, jak wcześniej lub ciągle gdzieś ucieka myślami, zapytaj go po prostu czy nie ma problemów w pracy. Jeśli tak, pozwól mu działać i nie atakuj.

Pewność

Faceci uwielbiają zdobywać. Teraz, gdy jesteście już razem, on wie, że będziesz zawsze wtedy, gdy będzie cię potrzebował. Już nie musi starać się i zabiegać, więc… jest nieco znudzony. To nie do końca tak, że przestaje się tobą interesować. Po prostu wie, że nie musi już tak się prężyć i może zająć się innymi sprawami. W takiej sytuacji nie pozostaje ci nic innego, jak sprawić, by znów zaczął o ciebie zabiegać. Odrobina zazdrości dobrze wam zrobi. Nie zapomnij jednak, że i ty powinnaś odrobić pracę domową – zacznij uwodzić, kusić i flirtować z nim.

Rozterki

Być może on nie jest pewny, czy jesteś „tą jedyną”. My również przeżywamy przecież takie rozterki. Owszem, jest miłość, zaangażowanie, pożądanie, przyjaźń i bezpieczeństwo. Mimo to wciąż mogą pojawiać się (zarówno w twojej, jak i jego głowie) pytania z serii – czy to aby na pewno ta/ten? Czy chcę z nią/nim spędzisz resztę życia? Czy podjąłem/am dobrą decyzję? Chociaż jest to bolesne, musisz się pogodzić z tym, że takie rzeczy zaprzątają czasem jego myśli. Co więcej, wcale nie musi dojść do wniosku, że popełnił błąd, wiążąc się z tobą.

Zabawa

Być może już od początku byłaś dla niego tylko „opcją”, a nie „priorytetem”. Jasne, dobrze się razem bawiliście, seks też był całkiem niezły. Nigdy jednak nie planował niczego na dłużej. Na pewno też nie chciał, by relacja ta przerodziła się w poważny związek. Jeśli jego wycofanie wynika ze strachu przed twoim zaangażowaniem, którego on przede wszystkim NIE CHCE, czas się rozstać.

Niska samoocena

Mężczyzna, który nie czuje się potrzebny, przestaje być aktywny w związku. Skoro ty doskonale sobie ze wszystkim radzisz i jesteś samowystarczalna, po co on ma się starać? Ty i tak tego nie zauważysz. On albo zamknie się w sobie, by nie narazić się na kpinę i odtrącenie albo pójdzie tam, gdzie ktoś będzie go potrzebował.

Koniec

Nagle zauważasz, że już jakiś czas temu przestał cię całować i dotykać. Rzadziej opowiada ci o swoich sprawach, nie pyta już jak minął ci dzień. Możliwe, że on już podjął decyzję za was oboje, a teraz tylko oswaja cię z rozstaniem, które nieuchronnie się zbliża. Albo inaczej – chce zwalić na ciebie winę i spowodować, byś to ty zakończyła ten związek. Żebyś to ty była stroną, która wszczyna awantury i ma pretensje. Tak, czas na poważną rozmowę.

Pożądanie

Być może przestałaś go pociągać. To smutne, ale zdarza się częściej niż myślisz. Z reguły wtedy, gdy pojawia się na świecie dziecko, ty zaczynasz realizować się w roli matki, a on widzi cię w innym świetle. To czas, by na chwilę się zatrzymać i zastanowić, jak moglibyście poprawić swoje relacje. Co zrobić, by wyjść z kryzysu i wspólnie pielęgnować związek, który stworzyliście. To nie jest tak, że facet, którego partnerka przestała pociągać, natychmiast leci w ramiona innej. On to naprawdę przeżywa i często demonstruje poprzez dystans i wycofanie.

Ludzie, którzy są ze sobą naprawdę blisko, szybko zauważą, że w związku coś nie gra. Widzą zmiany w zachowaniu drugiej osoby. Kluczem do sukcesu jest szybka reakcja. Zamiast bagatelizować niepokojące sygnały – a wycofanie się do nich zalicza – powinniśmy czym prędzej usiąść przy stole i porozmawiać. Nawet jeśli przyczyna okaże się błahostką, lepiej nie pozwolić jej osiągnąć rozmiaru problemu nie do przeskoczenia.


 

Na podstawie: Love Panky