Związek

Martwi cię, że on żyje przeszłością? Poprzednim związkiem? Pięć sygnałów, że faktycznie tak jest

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
9 września 2018
Fot. iStock / anyaberkut
 

Martwi cię, że jego przeszłość cały czas wraca? On tłumaczy, że kontakt z eks jest czymś normalnym, jest świadectwem dojrzałości, tego, że potrafili rozstać się w cywilizowany sposób. Jednak ty odczuwasz niepokój. Masz wyrzuty sumienia, że jesteś zazdrosna, że wywołujesz kłótnie po kolejnym telefonie jego byłej. Może zamiast obwiniać siebie, przyjrzyj się swojemu partnerowi, oceń, czy on wciąż patrzy na swoją eks w lusterku wstecznym zamiast skierować wzrok na waszą wspólną drogę.

Zakończył związek niecały miesiąc wcześniej

Miłość nie ma ukrytego przełącznika, nie włączysz jej i nie wyłączyć ot tak po prostu. Po rozstaniu potrzeba czasu na mentalne, emocjonalne i fizyczne uwolnienie się od tej miłości. Jeśli facet deklaruje, że się zakochał, że życia poza tobą nie widzi, a niecały miesiąc wcześniej zakończył swój związek – bądź ostrożna, bo możesz skończyć w samym środku miłosnego trójkąta.

Jego nastrój jest zmienny

Początki miłość, to najczęściej sama słodycz i silna potrzeba bycia razem, to uczucie, które uskrzydla, a nie wkłada cię na wagoniku na rollecoasterze. Jeśli czujesz się niepewnie, jeśli on cię przyciąga, lgnie do ciebie, by za chwilę odepchnąć i zniknąć, to znak, że nie jest gotowy na nowy związek, na dojrzały romans.

Często mówi o swojej byłej

Podobno wiele mówi o mężczyźnie to, jak wypowiada się o swojej byłej dziewczynie, ale mówienie o niej non stop? Poza tym używanie zaimka „my”, powinno być dla ciebie ostrzeżeniem – ona nadal zajmuje bardzo ważne miejsce w jego głowie i sercu.

Ma z nią częsty kontakt

Nie ma nic złego w pozostaniu w dobrych relacjach ze swoimi eks, jeśli oboje akceptujecie tę sytuację. Wiadomo jednak, że z czasem kontakt z byłymi partnerami słabnie, to naturalna rzecz, dlatego jeśli twój facet ma stały kontakt ze swoją eks, jeśli dzwonią do siebie, spotykają się, rozmawiają, masz prawo czuć się niepewnie, bo to ona okazuje się być na pierwszym planie.

Nie wyciągnął wniosków

Czy on nadal emocjonuje się swoim byłym związkiem? Czy obarcza winą za wszystkie trudności swoją byłą? Dopiero, kiedy facet może spokojnie podzielić się tym, dlaczego jego ostatni związek się nie udał, potrafi wyciągnąć wnioski, by uniknąć między wami tych samych błędów, to znaczy, że jest gotowy na nowych związek.


źródło: Yourtango


Związek

ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY. Każdego dnia w Polsce śmiercią samobójczą ginie 15 osób

Redakcja
Redakcja
9 września 2018
Fot. iStock
 

Każdego dnia w Polsce śmiercią samobójczą ginie 15 osób. W zeszłym roku zmarło w ten sposób 5276 Polaków – to więcej, niż w wyniku wypadków drogowych. Jednak o przeciwdziałaniu tym tragediom – o zrozumieniu ich przyczyn i poszukiwaniu rozwiązań – mówi się niewspółmiernie rzadziej, niż o bezpieczeństwie na drogach. Przepisy bezpiecznego ruchu zna niemal każdy, ale jak rozpoznać i uratować samobójcę nie słyszał prawie nikt.

W dniu kolejnych obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom (World Suicide Prevention Day), 10 września 2018 roku, Polskie Towarzystwo Suicydologiczne we współpracy z Samorządem Doktorantów Wydziału „Artes Liberales” UW organizuje w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, mieszczącej się przy ulicy Dobrej 56/66, ogólnodostępny Dzień Wykładów Otwartych. Jego myśl przewodnia brzmi: Życie Warte Jest Rozmowy. Zapowiadać i promować to wydarzenie będzie kampania społeczna pod tym samym hasłem, która została uruchomiona dnia 27 sierpnia br.

Wykłady o charakterze popularnonaukowym mają na celu przede wszystkim przybliżenie szerokiej publiczności podstawowych faktów na temat zjawiska samobójstw w Polsce oraz przekazanie rzetelnej wiedzy dotyczącej możliwości im zapobiegania.

Forma wykładów otwartych pozwala stworzyć́ swobodną, inkluzywną przestrzeń́ do wymiany wiedzy wśród przedstawicieli wszystkich środowisk społecznych, włączając ich do rozmowy na temat zachowań suicydalnych, dotykających całego przekroju społeczeństwa. Prelekcje wygłoszą eksperci, podejmując w ciągu około 20-minutowych wykładów różne aspekty problemu w relacji do grup wiekowych i wyzwań prewencyjnych wobec nich. Po każdej wypowiedzi słuchacze będą mogli zadawać pytania i wdać się w rozmowę wokół tematu.

Holistyczne ujęcie zagadnienia pozwala na  dotarcie do osób reprezentujących różne grupy wiekowe, instytucje społeczne, placówki edukacyjne, służby pomocowe etc. Szczególnie do tych ostatnich skierowane będą odbywające się po ostatnim wykładzie warsztaty moderowanego Forum Dyskusyjnego, mającego służyć wymianie doświadczeń pomiędzy praktykami na co dzień zaangażowanymi w niesienie pomocy osobom w kryzysie. Równolegle do wykładów i forum, przez cały czas trwania wydarzenia, możliwe będzie dla każdego potrzebującego swobodne skorzystanie ze specjalistycznej konsultacji i porady u dyżurujących w wydzielonych, prywatnych przestrzeniach Pokojów Wsparcia, specjalistów – psychologów, psychoterapeutów, specjalisty od spraw uzależnień, pedagoga i pracownika socjalnego .

Wydarzenie, jak i przyświecającą mu ideę zrozumienia, detabuizacji i świadomego zapobiegania zjawisku samobójstwa wśród Polaków, promować będzie kampania społeczna pod hasłem Życie Warte Jest Rozmowy, której głównym elementem będzie pierwszy w Polsce profesjonalny klip prewencyjny, wyprodukowany na podstawie konceptu i scenariusza ekspertów Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

Przy wydarzeniu współpracują i wspierają organizatorów m.in.: International Association for Suicide Prevention (globalny inicjator Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom), Fundacja Pogotowie Kryzysowe, Fundacja „Nagle Sami” oraz Centrum Wsparcia. Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016–2020.

Strona kampanii https://www.facebook.com/
Strona wydarzenia Dnia Wykładów Otwartych www.facebook.com/events/329100117835536/

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom 2018

DZIEŃ WYKŁADÓW OTWARTYCH pod hasłem:

ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Dobra 56/66, Warszawa
– sala 256

10 września 2018 r.
10:00 – 18:30

Pokoje Wsparcia – w salach 254, 264, 265 przez cały czas trwania wydarzenia

Harmonogram prelekcji w sali nr 256:

10:00 – 10:15 prof. Brunon Hołyst – otwarcie wydarzenia

10:15 – 11:00  prof. Łukasz Święcicki – wykład pt. „Depresje a samobójstwa. Fakty i mity”

11:00 – 11:45 Małgorzata Łuba – wykład pt. „Prewencja depresji i samobójstw wśród dzieci
i młodzieży”

11:45 – 12:00     przerwa

12:00 – 12:45 prof. Anna Kieszkowska – wykład pt. „Udział młodego pokolenia w profilaktyce samobójstw seniorów”

12:45 – 13:30 prof. Andrzej Bałandynowicz – wykład pt. „Ochrona wartości życia osób w okresie senioralnym jako element polityki zapobiegania samobójstwom”

13:30 – 14:00     przerwa na lunch

14:00 – 14:45 Marta Soczewka – wykład pt. „Samobójstwo jako fakt prawny i społeczny. Rola mediów w zapobieganiu samobójstwom”

14:45 – 15:30 Halszka Witkowska z zespołem– wykład pt. „Problem samobójstwa a nowe media”

15:30 – 15:45     przerwa

15:45 – 16:30 Lucyna Kicińska – wykład pt. „Rola Telefonu Zaufania Dla Dzieci I Młodzieży 116 111 w zapobieganiu samobójstwom dzieci w Polsce”

16:30 – 18:30 Forum Dyskusyjne dla psychologów i operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz dyżurnych Policji, prowadzone przez prof. Agnieszkę Gmitrowicz, Lucynę Kicińską (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę), Natalię Bielak (psycholog w CPR w Łodzi), mł. asp. Annę Kornacką (Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi) oraz Jolantę Palmę (Fundacja Pogotowie Kryzysowe)

suicydologia.org/zycie-warte-jest-rozmowy


Związek

14 korzyści dla twojego ciała z picia herbaty. Każdej herbaty

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
9 września 2018
Fot. iStockk / Halfpoint
Następny

Dlaczego warto wprowadzić herbatę, jako element zdrowego stylu życia? Zbyt częste spożywanie kofeiny może spowodować negatywny wpływ na twoje ciało. Czy czujesz, że twoje serce bije szybciej po czwartej filiżance kawy?  Ale spożywanie kofeiny w umiarkowany sposób zapewnia korzyści zdrowotne takie, jak zapobieganie cukrzycy i dostarczanie organizmowi bogatej dawki przeciwutleniaczy, o których wiadomo, że pozytywnie wpływają na odporność organizmu. Jak pogodzić te interesy? Pomoże herbata.

Istnieje szeroki wybór herbat, z których można wybierać. Niektóre z nich takie, jak czarna i zielona herbata, zawierają pewną ilość kofeiny.

14 korzyści dla twojego ciała z picia herbaty. Każdej herbaty

Niezależnie od zawartości kofeiny w herbacie, każdy rodzaj herbaty posiada w sobie unikalne składniki, które zapewniają ogromne korzyści. A te przynoszą pozytywne zmiany w codziennym życiu i ogólnej „formie”. Dlaczego warto zaparzyć sobie filiżankę ulubionej herbaty?

1. Czarna herbata pomaga rozwiązać problemy trawienne

Następnym razem, gdy dopadnie cię biegunka, rób sobie herbatkę Zaparz sobie trochę czarnej herbaty i wyciśnij do niej trochę świeżej cytryny lub limonki.

Picie czarnej herbaty z cytryną uwalnia od dyskomfortu i wzdęć spowodowanych przez biegunkę. Czarna herbata jest bogata w garbniki, o które posiadają właściwości przeciwzapalne. Czarna herbata nie tylko pomaga w rozstroju żołądka, ale również jej regularne spożywanie poprawia procesy trawienne w twoim ciele.

Jeśli masz problemy żołądkowe, lekki napar z czarnej herbaty bez cukru również pomoże.

2. Zielona herbata jest naturalnym pomocnikiem w IBS

Zespół jelita drażliwego (IBS) dotyka coraz więcej osób. Jeśli cierpisz na IBS, wiesz, że nawet najlżejszy z „wyzwalaczy” może spowodować, że przed tobą wiele marnych godzin.

Wprowadzenie do diety zielonej herbaty, może znacznie pomóc w złagodzeniu twoich objawów. Zielona herbata zawiera polifenole, które pomagają złagodzić stan zapalny.

3. Zielona herbata pomaga spalić więcej kalorii

Jeśli lubisz być sprawny i aktywny, nie zapomnij o  codziennej filiżance.

Wiadomo, że zielona herbata pozytywnie wpływa na tempo przemiany materii. To pobudza proces spalania kalorii. Zielona herbata może być jednym z rozwiązań, które mogą ci pomóc w osiągnięciu twoich celów fitness.

4. Herbata z cytryną pomaga odzyskać zdrowie po przeziębieniu i grypie

Istnieje nieskończona różnorodność ziołowych herbat, które można zaparzyć w domu. Różne rodzaje herbat pomagają rozprawić się z różnymi dolegliwościami i zdusić je w zarodku.

Weźmy na przykład przeziębienie. Jeśli padłeś ofiarą sezonowego przeziębienia, zacznij pić herbatę z cytryną. Kaszel i kichanie mogą powodować obrzęk gardła. Picie herbaty z cytryną pomaga złagodzić objawy. Aby była jeszcze smaczniejsza bardziej skuteczna, możesz dodać odrobinę miodu i imbiru.

5. Zielona herbata zatrzymuje zatrucie pokarmowe podczas podróży

Ogromna radość z odkrywania nowej kultury i wyśmienitych potraw, które ma do zaoferowania, jest ekscytująca i sprawia, że ​​podróżowanie jest ekscytujące. Jednakże zatrucie pokarmowe w czasie podróży… to mały dramat.

Skutecznym sposobem zachowania zdrowia podczas podróży jest regularne picie zielonej herbaty. Zielona herbata jest bogata w katechiny. Właśnie ta substancja nadaje mu charakterystyczny gorzki smak. Bakterie, które powodują zatrucie pokarmowe, nie mogą przetrwać w obecności katechiny.

6. Herbatka z rumianku pomaga lepiej spać i przezwyciężyć stres

Stres bywa nieunikniony. Konieczność odniesienia sukcesu ma swoją cenę, która wpływa na jakość życia i snu.

Depresja i niepokój stają się powszechnością, filiżanka herbaty z rumianku może być superbohaterem, który nie zawsze nosi pelerynę. Już sam jej zapach działa relaksująco.

Jeśli  stres sprawia, że masz kłopoty z zaśnięciem? Filiżanka kojącej herbaty przed snem może pomóc ci lepiej spać, a twoje ciało zyska więcej energii.

7. Zielona herbata rozświetla i leczy skórę

Możesz wydać tysiące na drogie kremy do skóry, które obiecują rezultaty w ciągu tygodnia. Jednak system oczyszczający od środka jest niezastąpiony.

Zielona herbata jest jednym z takich środków. Jeśli zmagasz się z niedoskonałościami skóry, włącz zieloną herbatę do swojej diety. Fakt, że herbata jest bogata w antyoksydanty, pomaga zachować zdrową i promienną skórę.

Oprócz zielonej herbaty dobrze jest przyjrzeć się swojej diecie.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Dlaczego twój partner nie może się do ciebie zbliżyć

Panowie, czas się w końcu wziąć z krytyką za jaja, ogarnąć się i pokazać kobiecie, że wam na niej zależy. Inaczej – lepiej spadajcie. Serio

Pięć rzeczy, które najbardziej irytują nas w partnerze. Co byś dopisała do tej listy?