Go to content

Jak zacząć medytować. To naprawdę proste

Fot. iStock / da-kuk

Korzyści wynikające z medytacji są oczywiste i nawet badania naukowe wykazały, że ludzie, którzy uczą się medytować, mają o wiele zdrowsze nawyki, takie jak choćby pozytywne myślenie. Wielu z nas chciałoby spróbować, ale nie wie jak się do tego zabrać. Obawiamy się przede wszystkim tego, że nie będziemy w stanie wytrwać w jednej pozycji przez dłuższy czas. Dziś kilka prostych porad dla początkujących. Zacznijcie koniecznie od tych kilku kroków.

Przygotuj się do medytacji

Usiądź ze skrzyżowanymi nogami na podłodze lub na krześle z prostym oparciem (wtedy ustaw stopy  na podłodze). Połóż dłonie wygodnie na kolanach lub udach, weź powolny, głęboki oddech i zamknij oczy. Jesteś gotowy do medytacji.

Zaczynamy

Weź kolejny powolny, głęboki oddech, licząc do czterech podczas wdechu. Wyobraź sobie, że wdychasz pozytywną energię, pozwalając powietrzu osiąść głęboko w twoich płucach.

Wstrzymaj ten wdech, licząc do 2. Nie stresuj się –  uczenie się medytacji wymaga cierpliwości i akceptacji twojego ciała i jego potrzeb. Zero presji!

Na koniec, wydychaj powoli powietrze licząc do 4 w swobodny sposób, opróżniając całkowicie płuca, tak jakbyś uwalniał się od wszystkich stresów.

Zatrzymaj się licząc do dwóch, a  następnie spokojnie powtórz sekwencję ponownie: wdychaj licząc do 4, trzymaj oddech licząc do 2, wydychaj licząc do 4, zrób pauzę licząc do 2.

Gratulacje! Nauczyłeś się medytować. Sesja medytacyjna trwająca 3 – 5 minut jest idealna dla początkujących. Mistrzowie medytują przez około godzinę, ale nauka medytacji nie jest konkurencją; to osobista ścieżka do dobrego samopoczucia, gdzie liczy się tylko zdrowie i spokój ducha.


Na podstawie: powerofpositivity.com