Lifestyle Psychologia Związek

Dlaczego twój związek się chwieje? Style związków, jakie tworzą ludzie

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
13 maja 2018
Fot. iStock / anyaberkut
Następny

Nie udało się? Mimo wielkich słów, prób, drugich i trzecich szans, zawsze kończy się tak samo? Nic dziwnego, każdy z nas uprawia pewien styl związków w relacji z drugim człowiekiem. To one często determinują, czy wiążące nas uczucia mogą przetrwać codzienność. Co ciekawe, z siedmiu stylów, tylko jeden jedyny jest „zdrowy”, dobry dla obojga partnerów, rokujący na wspólną i szczęśliwa przyszłość.

Według terapeutki rodzinnej Virgini Satir, najłatwiej zilustrować nasz związki za pomocą postaw ciała. Ilustracje przemawiają do wyobraźni, ale jeszcze lepiej jest spróbować odwzorować daną pozycję z inną osobą, przekonać się, co czujesz i co stanie się, gdy któreś z was zachwieje fundamentem wspólnej zależności.

To właśnie dlatego tak trudno nam przestać powielać nawet złe, szkodliwe schematy, bo czasem, gdy ruszymy choćby ręką – może runąć cała konstrukcja. Może upaść twój partner, ty lub oboje…

Style związków, jakie tworzą ludzie:

  1. ZWIĄZEK TYPU A

  2. ZWIĄZEK TŁAMSZĄCY

  3. ZWIĄZEK Z PIEDESTAŁEM

  4. ZWIĄZEK PANA I NIEWOLNIKA

  5. ZWIĄZEK PRZYLEGAJĄCY

  6. ZWIĄZEK MĘCZENNIKA

  7. ZDROWY ZWIĄZEK MIŁOSNY

Przyjrzyjcie się ilustracjom i oceńcie, który styl rozgościł się w waszej relacji i czy grozi wam upadek…


Na podstawie: „Rozwody i rozstania. Sprawdzony program odbudowy życia”, Bruce Fisher, Robert Alberti, Samo Sedno

Lifestyle Psychologia Związek

9 sygnałów, które mówią, że twój związek nie jest wart walki

Redakcja
Redakcja
13 maja 2018
Fot. iStock / flyparade
Następny

Budowanie związku nie jest łatwym zadaniem. Pogodzenie dwóch odrębnych jednostek we wspólnym funkcjonowaniu może przysparzać pewne kłopoty, przez co przechodzi większość związków. Jedni nie mają z tym większych problemów, inni walczą na wspólnym froncie  wytrwale, a jeszcze inni rozstają się i schodzą co jakiś czas.

Niekiedy pary osiągają punkt z którego już nie ma powrotu. Skoro coś przez długi czas nie funkcjonuje tak, jak powinno, nie ma sensu inwestować w to więcej emocji, lepiej jest odpuścić. Szczególnie, gdy partner nie wyciąga odpowiednich wniosków, a zaproponowana terapia nie przyniosła oczekiwanego rezultatu.

9 sygnałów, które mówią, że twój związek nie jest wart walki

1. Partner stosuje wobec ciebie przemoc

Przemoc w każdej postaci jest nie do zaakceptowania. Toksyczna relacja zawsze będzie nastawiona na niszczenie drugiej osoby, a jakakolwiek forma nadużycia sił jest absolutnym zaprzeczeniem szacunku, którym partner powinien ciebie obdarzać. Jeżeli ty masz problem ze zbyt porywczym partnerem, który uważa, że problem nie istnieje, powinnaś głęboko się zastanowić, czy jest sens walczyć o przemocowy związek.

2. Jedna osoba walczy, a druga pozostaje bierna

Do tanga trzeba dwojga, więc jeżeli tylko jedna osoba angażuje się w ratowanie związku, staje na rzęsach, aby drugiej osobie było jak najlepiej, a ze strony partnera nie ma odpowiedzi, związek być może jest już martwy. Obojętność partnera jest znakiem, że czas przestać dawać z siebie więcej i nie brać nic w zamian.

3. Partner ignoruje twoje problemy

Jeżeli dajesz partnerowi sygnał, że jest jakiś problem i chciałabyś z nim o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia, a on ignoruje  twoje potrzeby, to jest sygnał, że ten związek zmierza w bardzo złą stronę.

4. Drażni cię bliskość partnera

Gdy między dwojgiem ludzi jest prawdziwe uczucie, bliskość fizyczna i emocjonalna są ze sobą ściśle splecione, co jest bardzo ważne dla stabilności w związku. Gdy uciekasz od dotyku, bliskość partnera staje się drażniąca, wręcz odpychająca, należy się zastanowić nad sensem tkwienia w takim układzie.

5. Przyjaciele sugerują ci pewne rzeczy

Zazwyczaj jest tak, że przyjaciele, którzy lubią angażować się w życie, oceniają nasze wybory z największą troską. Owszem, to nie oni będą za nas w życiu decydować, ale jeżeli osoba, która stoi obok i widzi więcej sugeruje, że dzieje się coś nie tak, warto wziąć pod uwagę te słowa. Często przyjaciel z boku widzi twój związek wyraźniej i może pokazać podstawowe problemy, których jeszcze nie zauważyłaś.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle Psychologia Związek

4 znaki zodiaku, które preferują krótkowałe związki

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 maja 2018
Horoskop miłosny na 2018 rok
Fot. iStock / Delpixart

Niektórzy z nas wolą krótkie, przelotne romanse, inni angażują się „na stałe”. Astrologia mówi, że na te decyzje pewien wpływ ma nasz znak zodiaku. Wiecie, które znaki predysponują nas do krótkotrwałych związków?

Baran (21 marca – 19 kwietnia)

Związki Baranów bardzo często przypominają pościg za czymś interesującym. Osoby spod tego znaku lubią doświadczać zabawy w poznawaniu kogoś nowego. Znakiem tym rządzi Mars, który jest namiętną planetą, dlatego drogi Baranie i ty masz tendencję do intensywnego przeżywania romansów.  Z drugiej strony, jeśli już znajdziesz odpowiednią osobę,  z którą poczujesz się bardziej komfortowo, podejmiesz zobowiązanie.

Bliźnięta (21 maja – 20 czerwca)

Chodzi o to, aby co jakiś czas poczuć świeżość i „coś nowego”…  Zawsze jesteś głodny nowych doświadczeń i uczenia się nowych rzeczy. Bardzo lubisz się spotykać i rozmawiać z nowymi ludźmi. Jesteś niezwykle towarzyski i nie boisz się flirtować. Poza tym, jeśli nie masz ochoty się ustatkować, to zdecydowanie tego nie zrobisz. I już.

Strzelec (22 listopada – 21 grudnia)

Jeśli istnieje znak, który żyje dla wolności i przygody, to zdecydowanie jest to twój znak. Jesteś odkrywcą, kochasz podróże i  nowe doświadczenia w twoim życiu. W długotrwałych związkach się nudzisz lub odczuwasz niepokój. Stąd twoja tendencja do flirtowania. No i „uciekania” ze związku – chcesz zachować swoją niezależność. Kochają się rozwijać i ewoluować, psychicznie, fizycznie i duchowo. Potrzebujesz tego, aby pozostać szczęśliwym. Nie będziesz się angażować, chyba że znajdziesz partnera, który będzie podróżował razem z tobą.

Wodnik (20 stycznia – 18 lutego)

Jesteś wolny i wyjątkowo towarzyski. Otaczasz się dużą liczbą przyjaciół. Masz tendencję do tendencję do większego skupiania się na wprowadzaniu zmian w swoim życiu niż na utrzymywaniu długotrwałego związku. Jesteś otwarty na innych. Zaangażowany pozostaniesz tylko wtedy, gdy poznasz osobę, która pozwoli ci być sobą i pozostać wolnym.

 


Zobacz także

„Kiedyś miałam orgazm na spotkaniu z prezesem. Nieświadoma jęknęłam, gdy przemawiał”

Do pełni szczęścia potrzebujemy emocji. A ty, jaką emocją jesteś, co w tobie siedzi?

100 000 dzieci w całej Polsce pozna zasady prawidłowej higieny jamy ustnej. Rozpoczęła się 7. edycja programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”