Psychologia Związek

Dlaczego mądry facet jest lepszym partnerem i czy głupszy musi być tym gorszym

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
29 stycznia 2018
Fot. iStock/Ivanko_Brnjakovic
 

Fińscy badacze udowodnili coś, co wydaje nam się dość oczywiste: im mądrzejszy partner (chodzi tu o mężczyzn) tym lepszy związek i szczęśliwsza partnerka. Czy jednak oznacza to, że gdy u naszego ukochanego inteligencja szwankuje, nie jest on w stanie dać nam tego, czego pragniemy?

Naukowcy są zgodni, że inteligencja mężczyzny może mieć bezpośredni wpływ na jego „sprawność” jako partnera w małżeństwie. Mądrzejszy facet ma po prostu więcej narzędzi, by odpowiednio wspierać swoje potomstwo, ale także – co ważne przy potomstwie – osiągną większy sukces materialny. Badania wykazały także, że kobiety pragną mądrzejszych mężczyzn, ale pragną również mężczyzn z drogimi samochodami J. I nie ma w tym nic z bezdusznego materializmu – to nasz instynkt podpowiada nam, kto będzie w stanie zapewnić potencjalnej rodzinie dostatek.

Co z panami, którzy inteligencją nie grzeszą?

Naukowcy twierdzą, że i ci mogą dać swoim ukochanym szczęście, ale tutaj sukces materialny w dużej mierze zależy od intelektu ich partnerki. Okazuje się, że o ile różnica w inteligencji partnerów nie jest zbyt duża, mądre panie potrafią tak pokierować małżonkiem, że jest on wstanie wznieść się wysoko ponad przeciętność, w której utknąłby bez swojej partnerki. Hmmm, czy nie wiedziałyśmt tego wcześniej?…

Tyle na ten temat nauka. A życie? Cóż, życie bywa kapryśne i sprawia, że inteligentni mężczyźni nie zawsze potrafią dobrze wykorzystać swój intelekt, a co gorsza mają paskudny charakter… A wtedy warto zbudować swoje szczęście u boku tego mniej błyskotliwego partnera, ale takiego, który jest po prostu dobrym człowiekiem…


Na podstawie: psychologytoday.com


Psychologia Związek

Krótki poradnik, jak zniszczyć związek. Tylko 10 kroków! Ile z nich masz za sobą?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
29 stycznia 2018
Fot. iStock/Pekic
Następny

Nam się wydaje, że wszystkie problemy można pokonać, kompromisy wypracować, pewne zachowania zmienić, a cechy charaktery ukształtować. I że to tylko prawdziwe dramaty mogą dwoje ludzi na dobre od siebie oddalić. Niewątpliwie zdrada jest czymś, co trudno wybaczyć. Ale czy faktycznie możemy spać spokojnie, jeśli zachowujemy wierność w związku? Oj nie… Niektóre z nas nieświadomie robią rzeczy, które sabotują miłość. Czasem zdarza się też, że robimy coś w słusznej wierze, bo gdzieś usłyszałyśmy, że tak powinno być albo w takim modelu rodziny zostałyśmy wychowanie.

Oto krótki poradnik, jak zniszczyć związek. Będzie trochę groteskowo. Dlaczego? Bo może w ten sposób dotrze do ciebie, ile błędów popełniasz.


 

Na podstawie: Relationship Rules

Psychologia Związek

4 oznaki, że jesteś na skraju załamania nerwowego

Redakcja
Redakcja
29 stycznia 2018
Fot. iStock/millann

Codzienność niesie wiele sytuacji stresowych, z którymi trzeba sobie radzić. Jednej osobie nie sprawi to większego problemu, natomiast ktoś mniej odporny psychicznie może ciężko odreagować stresujące sytuacje. Ważne, by umieć sobie radzić z negatywnymi emocjami i znaleźć sposób, by złapać dystans, odpocząć od tego, co sprawia nam szczególną trudność. 

Nawarstwienie przykrych sytuacji może być trudniejsze do udźwignięcia i wtedy przychodzi kryzys, załamanie nerwowe. Objawy tego  stanu często mylone są z depresją, jednak załamanie w przeciwieństwie do depresji nie przychodzi gwałtownie, ale po silnym bodźcu i trwa do kilku tygodni. Trudno wtedy wypełniać zwykłe obowiązki, brakuje motywacji do działań, które w zazwyczaj sprawiały radość. Psychika i umysł w jasny sposób mogą komunikować, że stres jest zbyt silny, a granica wyczerpania jest bliżej, niż mogłoby się wydawać.

4 oznaki, że jesteś na skraju załamania nerwowego

1. Stały napływ złych myśli i negatywnych emocji

Nadchodzące załamanie nerwowe może objawiać się na początku nawracającymi złymi myślami, czarnowidztwem, stałym niepokojem. Obniżony nastrój może utrudniać zwykłe, codzienne funkcjonowanie. Trudno jest uwolnić się od negatywnych emocji, co może prowadzić do depresji.

2. Objawy ze strony organizmu

Organizm może informować o problemach poprzez subtelne sygnały. Przewlekły stres może powodować podniesione tętno, zahamowanie łaknienia, problem z regenerującym snem, wzmożoną czujność. A wszystko dlatego, że stara się utrzymać gotowość do walki lub ucieczki w sytuacji zagrożenia, którą powodują sytuacje stresowe.

3. Dolegliwości bólowe

Na skutek długotrwałego stresu pojawiają się bóle bez określonej przyczyny. Z medycznego punktu widzenia wszystko może być dobrze, a jednak osoba na skraju złamania nerwowego odczuwa kłucie w klatce piersiowej, kołatanie serca, bóle głowy, skarży się na problemy z trawieniem i problemy ze swobodnym oddechem.

4. Obniżona odporność

Stres obniża zdolności organizmu do obrony przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Częściej niż zwykle pojawiają się infekcje i trwają dłużej, zdolność komórek do regeneracji i zwalczania zmian chorobowych maleje. Pojawia się wyczerpanie organizmu, na skutek którego mogą rozwinąć się poważne choroby.

Nie wolno bagatelizować tych objawów, ponieważ długotrwałe załamanie może skutkować depresją i próbą samobójczą. Gdy pojawią się sygnały alarmowe, mądrze jest przyjrzeć się swojemu życiu, zatrzymać się na chwilę i sięgnąć po pomoc specjalisty.

źródło: zdrowie.gazeta.plzdrowie.tvn.pl


Zobacz także

Zdrada. „Jest tyle jej odcieni i subtelności, że nie wiadomo, od czego zacząć”

Co każda kobieta powinna wiedzieć wchodząc w kolejny związek?

„Wiesz, czas może nieodpowiedni, ale chcę być z tobą uczciwy. Bo ja mam dwoje dzieci, no i żonę jakby też mam”