Związek

Czy można zaufać po zdradzie? Jest to trudne, ale nie niemożliwe

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
6 września 2019
Fot. iStock / praetorianphoto
 

Czy można zaufać po zdradzie? I nie pytam, czy można zaufać partnerowi, który zdradził, ale też każdemu następnemu? Nauka zaufania po zdradzie może być naprawdę trudna, ale nie niemożliwa. Jesteś zrozpaczona, z niskim poczuciem własnej wartości, zmiażdżona i wściekła?

Chcesz trwać w tych emocjach, czy pomóc sobie i się od nich uwolnić, by móc pójść dalej i albo próbować odbudować swój związek, albo stworzyć nowy, bez obciążenia zdradą? Jeśli tak, mam dla ciebie kilka wskazówek, które przede wszystkim pozwolą ci odbudować i odzyskać poczucie własne wartości.

Uświadom sobie, że twoja przyszłość różni się od przeszłości

Twoja przeszłość nie równa się twojej przyszłości. To, że ktoś cię zranił, nie oznacza, że zdarzy się to ponownie w przyszłości. Jeśli jednak wchodzisz w relacje z mężczyznami, którzy cię oszukują, zdradzają, powinnaś zająć się swoją przeszłością, wyczyścić ją i zacząć od czystej kartki.

Wyobraź sobie, że w swojej torebce masz mnóstwo kamieni. Im dalej idziesz, tym zbierasz ich coraz więcej. Jak się poczujesz dźwigając je? Zmęczona? A co, gdy na swojej drodze spotkasz kogoś, kto te kamienie wysypie i dzięki temu będzie w stanie iść do przodu? Będzie lżej?

Czasami potrzebujemy wsparcia, aby stworzyć coś nowego, więc pamiętaj, że zawsze warto skorzystać z pomocy kogoś, kto będzie w stanie zamknąć to, co powinno zostać zamknięte w przeszłości.

Poznaj swoje przekonania na temat innych

Nasze przekonania mogą nas prowadzić lub ograniczać. W cokolwiek uwierzysz, przyciągniesz to. Kluczowe wydaje się określenie swojego przekonania na temat zdrady i tego, jak wpłynęło ono na postrzeganie innych ludzi. Istnieje bardzo ważna zasada: to, na czym się koncentrujesz, rozszerza się i doświadczasz tylko tego, w co wierzysz, i to właśnie przyciągasz. Jednym z powodów, dla których boisz się ponownie zaufać, jest to, że uważasz, że nie warto tego robić.

Jednym ze sposobów uświadomienia sobie swoich przekonań jest dokończenie kilku zdań zaczynających się od: „Nie ufam ludziom, ponieważ …”. Kiedy uświadomisz sobie swoje przekonania, będziesz w stanie je zmienić.

Zacznij znów ufać sobie

To jest podstawa. Trudno nam zaufać innym, ponieważ nie ufamy samym sobie. Ty już jesteś fantastyczną osobą, tylko nie możesz tego zobaczyć z powodu fałszywych przekonań na swój temat i błędnej interpretacji tego, co cię spotkało w związku. Myślisz, że wszystko, co się wydarza spowodowane jest twoimi błędami – stąd się bierze brak zaufania do siebie. Zamiast skupiać się na tym, spisz do 40 dobrych decyzji, które podjęłaś w przeszłości, od tych najbardziej błahych, po konkretne, zobacz – nie jest tak, że zawsze się mylisz, a co więcej, zdarza ci się to bardzo rzadko tak naprawdę.

Zrozum, że nie chodzi tylko o ciebie

Nasze myślenie napędza nasze zachowanie i od tej zasady nie ma ucieczki. To też wywołuje zachowania innych prowadzące do zdrady. Nie chodzi o usprawiedliwianie tego, co zrobili, ale o to, by zrozumieć, że zdrada nie jest twoją winą, ale często jej powodem staje się twoje myślenie. Pytania: „Dlaczego mnie skrzywdził?” mogą doprowadzić do szaleństwa. Zdrada nie ma nic wspólnego z tobą, a już na pewno z chęcią skrzywdzenia ciebie.

Dbaj o siebie

Pamiętaj, nie tylko po zdradzie, ale zawsze, by robić dla siebie miłe rzeczy, bo to sprawi, że szybko poczujesz się lepiej. Jesteś warta tego. Dbanie o siebie ma niesamowitą moc, z której często nie zdajemy sobie sprawy. Ważną częścią odbudowywania pewności siebie jest opiekowanie się sobą. Zobaczysz, poradzisz sobie sama. Zaufasz sobie. Poczujesz się pewnie, a wtedy dopiero masz szansę, żeby ponownie zaufać.


Związek

Kneipp® wprowadza naturalne kosmetyki pielęgnacyjne do stóp, bezpieczne i zalecane również dla diabetyków

Redakcja
Redakcja
6 września 2019
Fot. iStock
 

Seria składa się z 3 kosmetyków: kryształki soli do kąpieli stóp, masło i intensywny krem na zrogowaciały naskórek Nagietek & Olejek pomarańczowy.

Stopy to ważna część naszego ciała, niestety często o nich zapominamy. To jedna z najbardziej obciążanych i eksploatowanych części ciała. Zdarza się, że zaczynamy o nich myśleć dopiero, gdy bolą. Aby zachować estetyczny i przede wszystkim zdrowy wygląd, stopy wymagają odpowiedniej, regularnej pielęgnacji. Pielęgnacja stóp jest bardzo ważna pomimo, nie tylko latem. Stopy noszą nas przez cały dzień, dlatego potrzebują relaksu i dobrych kosmetyków. Właściwie pielęgnowane stopy nie sprawiają kłopotów i są naszą ozdobą. Warto poświęcić im chwilkę każdego dnia, zwłaszcza, że pielęgnacja stóp nie jest trudna, czasochłonna i można ją swobodnie wykonać w warunkach domowych. Kosmetyki do pielęgnacji stóp Kneipp® dzięki starannie dobranym składnikom zalecane są także dla diabetyków.

Jak dbać o stopy? Jaka pielęgnacja jest najwłaściwsza?

Podstawą w pielęgnacji stóp jest zmiękczenie i pozbycie się zrogowaciałego naskórka. Pomoże nam w tym kilkuminutowa  kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. Dzięki temu nie tylko zmiękczymy naskórek, ale również podarujemy sobie chwilę głębokiego relaksu.

Fot. Materiały prasowe

Kneipp® Kryształki do kąpieli stóp Nagietek & Olejek pomarańczowy 40 g

Działają dezodorująco, myją i pielęgnują!

Kryształki do kąpieli stóp Kneipp® delikatnie oczyszczają zmęczone stopy, działają dezodorująco i zmiękczają zrogowaciały naskórek. Optymalne przygotowanie do dalszej pielęgnacji stóp! Kryształki do kąpieli stóp Kneipp® zawierają dużą ilość naturalnie czystej termalnej soli solankowej. Jest ona pozyskiwana w jedynej pozostałej w Europie warzelni panwiowej, Salinie Luisenhall, z czystej solanki naturalnej, która odkłada się na głębokości 460 metrów ze złóż soli liczącego 250 milionów lat pradawnego morza. Cytrusowy zapach kąpieli, dzięki naturalnemu, eterycznemu olejkowi pomarańczowemu, orzeźwia i odświeża. Naturalna czysta solanka jest wolna od dodatków chemicznych i wpływów środowiska. Produkt ze znakiem vege i ekspert w dziedzinie natury.

Sposób użycia: kryształki do kąpieli stóp wsypać do naczynia z ciepłą wodą i całkowicie je rozpuścić. Kąpiel stóp powinna trwać  ok. 10 minut (diabetycy w temperaturze max. 37°C nie dłużej niż 5 minut).

Zalety produktu:

 • Działanie dezodorujące, zapobiega grzybicy stóp
 • Produkt odpowiedni dla diabetyków
 • Roślinne substancje pielęgnacyjne
 • Tolerancja skórna potwierdzona przez dermatologiczną klinikę uniwersytecką
 • Bez substancji konserwujących**
 • Bez olejów parafinowych, silikonowych i mineralnych
 • Opracowane przez specjalistów nauk przyrodniczych
 • Nie testowane na zwierzętach***
 • Kneipp® stawia na zrównoważony rozwój

** Substancji konserwujących zgodnie z Rozporządzeniem UE (WE) o produktach kosmetycznych

*** Testowanie produktów kosmetycznych na zwierzętach jest w UE zabronione

poj.: 40 g, cena: 5,99 PLN, dostępność: drogerie Rossmann

Po umyciu stopy należy starannie osuszyć i wetrzeć w nie odrobinę masła do stóp.

Kneipp® Masło do stóp Nagietek & Olejek pomarańczowy 100 ml

Gładkie stopy już od pierwszego zastosowania

Odżywcze Masło do stóp Kneipp® o bogatym składzie sprawi, że stopy staną się miękkie i gładkie. Specjalna kompozycja cennych substancji pielęgnacyjnych zawiera m.in.: 10% mocznika (urea), który nawilża skórę i zapobiega jej przesuszeniu, łagodzący skórę pantenol i chroniącą komórki skóry witaminę E. Cytrusowy zapach masła to w pełni naturalny eteryczny olejek pomarańczowy, który nie tylko odświeża, działa również dezodorująco i zapobiega grzybicy stóp!. Wyciąg z nagietka głęboko regeneruje i działa kojąco na wyjątkowo wrażliwą i zniszczoną skórę. Masło shea nadaje skórze przyjemne uczucie miękkości, szybko się wchłania i odżywia stopy.

Sposób użycia: nakładać cienką warstwę i delikatnie wmasowywać. Masło do stóp jest bardzo wydajne.

Zalety produktu:

 • Bogata pielęgnacja, szybkie wchłanianie
 • Działa dezodorująco, zapobiega grzybicy stóp
 • Produkt odpowiedni dla diabetyków
 • Roślinne substancje pielęgnacyjne
 • Tolerancja skórna potwierdzona przez dermatologiczną klinikę uniwersytecką
 • Bez substancji konserwujących**
 • Bez olejów parafinowych, silikonowych i mineralnych
 • Opracowane przez specjalistów nauk przyrodniczych
 • Nie testowane na zwierzętach***
 • Kneipp® stawia na zrównoważony rozwój

** Substancji konserwujących zgodnie z Rozporządzeniem UE (WE) o produktach kosmetycznych

*** Testowanie produktów kosmetycznych na zwierzętach jest w UE zabronione

poj.: 100 ml, cena: 34,99 PLN, dostępność: drogerie Rossmann

Bardzo wiele osób boryka się z popękaną i twardą skórą stóp. Problematyczna skóra u stóp nie tylko wygląda mało estetycznie, sprawia dyskomfort, ale może też przyczyniać się do rozwoju poważniejszych dolegliwości.

Kneipp® Intensywny krem na zrogowaciały naskórek Nagietek & Olejek pomarańczowy 50 ml

Skutecznie i trwale redukuje zrogowaciały naskórek!

Skuteczność udowodniona w niezależnym badaniu naukowym*.

*Niezależne badanie, 3 tygodnie stosowania.

Intensywny krem do stóp Kneipp® na zrogowaciały naskórek pielęgnuje już od 1 dnia stosowania dzięki połączeniu wysokiej jakości składników:

 • redukujący zrogowaciały naskórek 25% mocznik (urea)
 • regenerujący wyciąg z nagietka i pielęgnujący olejek jojoba
 • łagodzący skórę i nawilżający pantenol
 • chroniąca komórki skóry witamina E

Po zastosowaniu kremu szorstka i popękana skóra staje się znów miękka i gładka. Cytrusowy zapach dzięki naturalnemu, eterycznemu olejkowi pomarańczowemu odświeża stopy, działa dezodorująco, zapobiega powstawaniu grzybicy.

Sposób użycia: w razie potrzeby stosować kilka razy dziennie na zrogowaciałe miejsca i delikatnie wmasowywać.

Zalety produktu:

 • Działanie dezodorujące
 • Skutecznie i trwale redukuje zrogowacenie naskórka
 • Pielęgnuje od 1 dnia
 • Produkt odpowiedni dla diabetyków
 • Roślinne substancje pielęgnacyjne
 • Tolerancja skórna potwierdzona przez dermatologiczną klinikę uniwersytecką
 • Bez substancji konserwujących**
 • Bez olejów parafinowych, silikonowych i mineralnych
 • Opracowane przez specjalistów nauk przyrodniczych
 • Oczywiście nie testowane na zwierzętach***
 • Kneipp® stawia na zrównoważony rozwój

** Substancji konserwujących zgodnie z Rozporządzeniem UE (WE) o produktach kosmetycznych

*** Testowanie produktów kosmetycznych na zwierzętach jest w UE zabronione

poj.: 50 ml, cena: 29,99 PLN, dostępność: drogerie Rossmann

Porada Kneipp:

podaruj swoim stopom kojącą kąpiel z Kryształkami do kąpieli stóp Kneipp®. Po kąpieli wmasuj delikatnie odżywcze i regenerujące Masło do stóp Kneipp®. Masło szybko się wchłania, doskonale pielęgnuje suche stopy sprawiając, że stają się miękkie i gładkie. W przypadku zrogowaciałej, szorstkiej i popękanej skóry zastosuj Intensywny krem do stóp Kneipp® na zrogowaciały naskórek.

Codzienna pielęgnacja stóp sprawi, że będą one piękne, zadbane i zdrowe.

Kosmetyki Kneipp® posiadają znak „Ekspert w dziedzinie natury” potwierdzający jakość
i skuteczność działania. Kneipp® oznacza skuteczne, innowacyjne i naturalne koncepcje kosmetyków. Ważną podstawą wszelkich działań jest dla nas zdrowie oraz dobre samopoczucie w oparciu o holistyczną naukę Sebastiana Kneippa.

Strona internetowa: www.kneipp.pl, blog: http://swiatkneippa.com/

instagram: Kneipp Polska

Artykuł powstał we współpracy z marka Kneipp


Związek

Kilka ważnych rzeczy, których nauczyłam się razem z wiekiem. Dobrze jest się starzeć

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
6 września 2019
Fot. iStock

Mam cellulit na udach, zmarszczki nie tylko już te od ciągłego śmiania się. Bywam zmęczona, czasami mi się czegoś po prostu nie chce i nie wpadam w euforię, jak wcześniej przy pierwszej lepszej okazji. Mam 40 lat, choć wiek to tylko liczba, ale szczerze – dostrzegam pozytywy bycia kobietą w TYM wieku.

Jestem pewna swoich wyborów

Imprezowałam kiedyś szalenie, teraz bywa, że wolę iść do łóżka o normalnej godzinie niż wyjść na imprezę, czy nowo otwartej knajpy. Kupiłam sobie wygodną parę dresów, na chłodne dni mam ciepłe skarpety i dobrze mi z tym. Zauważyłam, że jestem pewniejsza swoich wyborów, presja znajomych przestała istnieć, co okazało się bardzo uwalniające.

Wyrzuciłam to, co mnie obciążało

Kiedyś myślałem, że im więcej przyjaciół, tym lepiej, ale nie mam czasu ani motywacji, by radzić sobie utrzymaniem przy sobie ludzi. Odcięłam się od jednych, dodałam innych, zwłaszcza tych, którzy mnie inspirują, są dla mnie wyzwaniem, w których towarzystwie wiem, że mogę być sobą. Mój czas jest cenny. Po co marnować go na ludzi, z którymi mi nie po drodze?

Znam swoje mocne i słabe strony oraz to, do czego jestem zdolna

Trochę już przeżyłam. Ostatnio kolejną przeprowadzkę. Stanęłam na kilku życiowych zakrętach, zmieniałam pracę, stawiałam czoło wyzwaniom, nie zawsze z powodzeniem. Dzisiaj wiem, że mogę poradzić sobie ze wszystkim, że ograniczają mnie tylko moje lęki, które coraz częściej udaje mi się przezwyciężyć

Zrozumiałam, że w życiu chodzi o doświadczenia

Uświadomienie sobie, że mój czas na tym świecie kiedyś się skończy, dało mi kopa do działania. Życie mamy tylko jedno, warto ustawić w nim swoje priorytety. Często myślę, co ze mną zostanie. Przecież nie nowy samochód, ciuchy, drogie perfumy, ale wspomnienia i emocje z nimi związane, dlatego ważniejsze stało się dla mnie doświadczanie niż posiadanie. W końcu doświadczenia zmieniają nas na lepsze.

Nie boję się prosić o to, czego chcę

Na pewnym etapie życia zdajesz sobie sprawę, że jeśli nie poprosisz, nie dostaniesz tego, co chcesz. I ta świadomość na stałe zaczyna gościć w twojej głowie. Już nie próbujesz jej przykryć niczym innym.

Nie boję się powiedzieć „nie”

Zbyt wiele razy powiedziałam tak, godząc się na rzeczy, których nie chciałam, do których nie byłam przekonana, których żałowałam. Teraz? Jeśli nie chcę czegoś robić (i mogę sobie na to pozwolić), odmawiam. Wiem, że mój czas, zdrowie i utrzymanie niskiego poziomu lęku jest ważniejsze niż mówienie wszystkim „tak”.

Jestem dumna z tego, co mnie wyróżnia

Przez wiele lat staramy się przystosować do otoczenia, ludzi, znajomych, oczekiwań. Teraz rozumiem, że to co czyni mnie wyjątkową, także czyni mnie wspaniałą. Niezależnie od tego, czy jest to blizna na mojej nodze, czy też mój zwyczaj mówienia tego, co myślą inni, wszystko jest na swoim miejscu. Myślę, że jeśli inni nie lubią mnie taką, jaką jestem, nie warto się nad tym zatrzymywać. Dzisiaj nie boję się stanąć w obronie tego, w co wierzę, i nie przejmuję się tym, że innym mogą nie spodobać się moje poglądy. To się nazywa bycie sobą i jest fantastyczne.

Mogę zadbać o siebie

Jeśli uważam, że coś nie jest dla mnie dobre, nie robię tego. Staram się również o czas tylko dla siebie, by móc się zatrzymać, pomyśleć, przestać pędzić i przyjrzeć się sobie, swoim emocjom i wartościom. Nauczyłam się zwalniać, co stało się podstawą dbania o moje zdrowie emocjonalne.

Jestem wdzięczna za to, co mam (i za to, czego nie mam)

Mam wrażenie, że kiedy byłam młodsza, nie dostrzegałam często jak wielkie mam szczęście. Teraz wiem, że byłam szczęśliwa.

Jest takie powiedzenie: ostatecznie liczy się tylko to, jak bardzo kochałeś i jak bardzo byłeś kochany. Kiedy myślę o swoim życiu, wiem, że bardzo kochałam i byłam w pełni kochany. Jestem również wdzięczna za doświadczenia, które przeżyłam, także te negatywne, bo one wszystkie zbudowały mnie.

Akceptuję ludzi takimi, jakimi są

Kiedyś usłyszałam, że jak przestaniesz oceniać innych ludzi, przestaniesz czuć się oceniana. To sztuka, której ciągle się uczę. Jest jeszcze jedna ważna rzecz, uświadomienie sobie, że nie możesz zmieniać ludzi, a my często marnujemy wiele czasu, by to zrobić, by komuś uświadomić, że może żyć lepiej. Teraz nie zawracam sobie tym głowy. Rozumiem, że ludzie żyją tylko swoją prawdą, a jeśli to nie pasuje do mojej, wybieram jedną z dwóch opcji: mogę nie wchodzić w interakcje z nimi lub cenię je za wszystko, co wnoszą do mojego życia.


Zobacz także

Dla niej zdrada, dla niego niekoniecznie – mężczyźni i kobiety widzą tę sprawę nieco inaczej

20 rzeczy, na które każdy zasługuje w swoim związku

5 cech prawdziwie intymnego związku. Każdy powinien je znaleźć u siebie

„Co z tego, że odeszłam, skoro wciąż go kocham?”. Jak poradzić sobie z rozstaniem?