Go to content

Czy można zaufać po zdradzie? Jest to trudne, ale nie niemożliwe

Fot. iStock / praetorianphoto

Czy można zaufać po zdradzie? I nie pytam, czy można zaufać partnerowi, który zdradził, ale też każdemu następnemu? Nauka zaufania po zdradzie może być naprawdę trudna, ale nie niemożliwa. Jesteś zrozpaczona, z niskim poczuciem własnej wartości, zmiażdżona i wściekła?

Chcesz trwać w tych emocjach, czy pomóc sobie i się od nich uwolnić, by móc pójść dalej i albo próbować odbudować swój związek, albo stworzyć nowy, bez obciążenia zdradą? Jeśli tak, mam dla ciebie kilka wskazówek, które przede wszystkim pozwolą ci odbudować i odzyskać poczucie własne wartości.

Uświadom sobie, że twoja przyszłość różni się od przeszłości

Twoja przeszłość nie równa się twojej przyszłości. To, że ktoś cię zranił, nie oznacza, że zdarzy się to ponownie w przyszłości. Jeśli jednak wchodzisz w relacje z mężczyznami, którzy cię oszukują, zdradzają, powinnaś zająć się swoją przeszłością, wyczyścić ją i zacząć od czystej kartki.

Wyobraź sobie, że w swojej torebce masz mnóstwo kamieni. Im dalej idziesz, tym zbierasz ich coraz więcej. Jak się poczujesz dźwigając je? Zmęczona? A co, gdy na swojej drodze spotkasz kogoś, kto te kamienie wysypie i dzięki temu będzie w stanie iść do przodu? Będzie lżej?

Czasami potrzebujemy wsparcia, aby stworzyć coś nowego, więc pamiętaj, że zawsze warto skorzystać z pomocy kogoś, kto będzie w stanie zamknąć to, co powinno zostać zamknięte w przeszłości.

Poznaj swoje przekonania na temat innych

Nasze przekonania mogą nas prowadzić lub ograniczać. W cokolwiek uwierzysz, przyciągniesz to. Kluczowe wydaje się określenie swojego przekonania na temat zdrady i tego, jak wpłynęło ono na postrzeganie innych ludzi. Istnieje bardzo ważna zasada: to, na czym się koncentrujesz, rozszerza się i doświadczasz tylko tego, w co wierzysz, i to właśnie przyciągasz. Jednym z powodów, dla których boisz się ponownie zaufać, jest to, że uważasz, że nie warto tego robić.

Jednym ze sposobów uświadomienia sobie swoich przekonań jest dokończenie kilku zdań zaczynających się od: „Nie ufam ludziom, ponieważ …”. Kiedy uświadomisz sobie swoje przekonania, będziesz w stanie je zmienić.

Zacznij znów ufać sobie

To jest podstawa. Trudno nam zaufać innym, ponieważ nie ufamy samym sobie. Ty już jesteś fantastyczną osobą, tylko nie możesz tego zobaczyć z powodu fałszywych przekonań na swój temat i błędnej interpretacji tego, co cię spotkało w związku. Myślisz, że wszystko, co się wydarza spowodowane jest twoimi błędami – stąd się bierze brak zaufania do siebie. Zamiast skupiać się na tym, spisz do 40 dobrych decyzji, które podjęłaś w przeszłości, od tych najbardziej błahych, po konkretne, zobacz – nie jest tak, że zawsze się mylisz, a co więcej, zdarza ci się to bardzo rzadko tak naprawdę.

Zrozum, że nie chodzi tylko o ciebie

Nasze myślenie napędza nasze zachowanie i od tej zasady nie ma ucieczki. To też wywołuje zachowania innych prowadzące do zdrady. Nie chodzi o usprawiedliwianie tego, co zrobili, ale o to, by zrozumieć, że zdrada nie jest twoją winą, ale często jej powodem staje się twoje myślenie. Pytania: „Dlaczego mnie skrzywdził?” mogą doprowadzić do szaleństwa. Zdrada nie ma nic wspólnego z tobą, a już na pewno z chęcią skrzywdzenia ciebie.

Dbaj o siebie

Pamiętaj, nie tylko po zdradzie, ale zawsze, by robić dla siebie miłe rzeczy, bo to sprawi, że szybko poczujesz się lepiej. Jesteś warta tego. Dbanie o siebie ma niesamowitą moc, z której często nie zdajemy sobie sprawy. Ważną częścią odbudowywania pewności siebie jest opiekowanie się sobą. Zobaczysz, poradzisz sobie sama. Zaufasz sobie. Poczujesz się pewnie, a wtedy dopiero masz szansę, żeby ponownie zaufać.