Go to content

Co pokazuje osoba, która przechodzi emocjonalną traumę. Nie daj się zwieść pozorom

Fot. iStock/amoklv

Osoba, która przechodzi emocjonalne załamanie, kryzys psychiczny, który nie pozwala jej normalnie funkcjonować, nosi w sobie wewnętrzny dokuczliwy głos, który niszczy ją od środka karmiąc przekonaniami niezgodnymi z rzeczywistością.

Co słyszysz, gdy przeżywasz emocjonalny kryzys?

 • „Nie jesteś wystarczająco dobry.”
 • „Jesteś nienormalny.”
 • „Nigdy niczego nie osiągniesz”.
 • „Jesteś porażką.”
 • „Nie zasługujesz na …”

Ta bezsensowna paplanina – fałszywy teatrzyk umysłu – niektórych poprowadzi ku depresji, lęków i traumy. Codzienna walka z własną głową jest szalenie wyczerpująca, a jednak większość z nas wstydzi się do niej przyznać. Zamiast tego pokazujemy nieprawdziwą, beztroską twarz, ale jest to wręcz nadludzki wysiłek. Trauma wpływa na zdolność radzenia sobie z życiem lub normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Uraz emocjonalny może wynikać z dowolnej liczby zdarzeń, w tym:

 • narażenia na nagłe niebezpieczeństwo (np. rozbój z bronią w ręku, włamanie, wypadek samochodowy, gwałt, samobójstwo, akt terroryzmu)
 • narażenia na długotrwałe niebezpieczeństwo (np. wojna, wykorzystywanie dzieci, zaniedbywanie dzieci, molestowanie, wykorzystywanie seksualne)
 • problemów z relacjami, rozpadem związku lub rozwodem
 • śmiercią bliskiej osoby
 • ciężkiej choroby zagrażającego życiu
 • bycia ofiarą zastraszania
 • doświadczenia głębokiej porażki lub upokorzenia
 • Trauma często poprzedza początek silnego lęku i depresji, tak jak w przypadku zespołu stresu pourazowego. Niestety, wiele osób z traumą emocjonalną nie szuka pomocy. Niektórzy mogą nie zdawać sobie sprawy, że w rzeczywistości jej potrzebują.

Poniżej znajdziecie kilka charakterystycznych zachowań osoby dotkniętej traumą. Nie wahajcie się wyciągnąć do bliskiej osoby pomocnej dłoni, jeśli zauważycie u niej wymienione tu objawy.

Przewlekły stan obniżonego nastroju

Dotknięta traumą osoba czuje, że nigdy nie może się w pełni zrelaksować. Jest tak, jakby stale musiała trzymać się  „na baczności”, w psychologii ten stan nazywa się hiperwestancja.

Najpierw jednak wystąpią objawy podobne do symptomów zaburzenia lękowego. Obejmują trudności z koncentracją, drażliwość i nerwowość.

Nadużywanie subtancji

Wiele badań pokazuje wyraźny związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy traumatycznymi doświadczeniami a nadużywaniem substancji psychoaktywnych. Najczęściej przydarza się osobom, które traumy doświadczają od dzieciństwa, co spowodowało zmiany w „strukturze nerwowej” mózgu i zagraża jego funkcjonowaniu. Zmiany te spowodowały różne defekty poznawcze i zaburzenia psychiczne.

Gniew

Trauma przebywa we wczesnym dzieciństwie może również powodować zmiany w mózgu, które utrudniają ofierze kontrolowanie swoich emocji. Wybuchy ekstremalnego gniewu są wówczas bardzo powszechne. Wzrost poczucia gniewu wynika również z poczucia zdrady. Jako takie, ofiary traumatycznych przeżyć często mogły znaleźć się wcześniej w sytuacjach związanych z wyzyskiem lub przemocą.

Paraliżujący lęk

Z powodu zmian w mózgu ofiary traumy częściej doświadczają niepokojących emocji, takich jak lęk, strach i panika. Badacze uważają, że jest to wynikiem nadmiernej aktywności emocjonalnej ośrodka mózgu.

Retrospekcje

W umyśle osoby dotkniętej traumą, odtwarzane są traumatyczne wydarzenie w czasie rzeczywistym. Wywoływanie retrospekcji może mieć miejsce podczas zwykłych codziennych doświadczeń. Na przykład osoba wykorzystywana seksualnie w przeszłości, może doświadczyć retrospekcji, gdy zobaczy kogoś, kto przypomina jej sprawcę.


Na podstawie: powerofpositivity.com