Go to content

„Bo on jest taki tajemniczy”, czyli dlaczego kobiety kochają introwertyków

Czy borderline tęskni? – Jak wygląda związek z osobą chwiejną emocjonalnie?
Fot. iStock/Milan_Jovic

Zdarza się dość często, że naszą uwagę przykuwają osoby, które wydają się nieśmiałe, milczące, takie, które wolą obserwować wszystko z daleka i roztaczać wokół siebie aurę tajemniczości. Taka postawa zdecydowanie pobudza naszą wyobraźnię, sprawia, że chcemy kogoś lepiej poznać, odkryć ten „sekret”. Skłonność do introwertyzmu wydaje nam się szalenie pociągająca, zwłaszcza na początku relacji. Dlaczego?

Mężczyzna – introwertyk posiada pewne cechy, które w początkowej fazie relacji czynią go szczególnie atrakcyjnym:

Umiejętność słuchania

Introwertycy są zwykle lepszymi „słuchaczami”. Nie tylko słuchają tego, co się mówi, ale też myślą o tym, analizują, parafrazują to, co zostało powiedziane, aby rozmówca czuł się słuchany i rozumiany. To bardzo ważna umiejętność w miłości, Bezowocne jest wchodzenie w relacje, które nie będą trwać. Słabe umiejętności słuchania szybko zabiją związek, pamiętajmy o tym.

Tajemnica do odkrycia

Ktoś, kto nie wpuszcza do swojego świata natychmiast wszystkich nowych znajomych, kto zachowuje dystans i wyraźnie stawia granice, intryguje i wzbudza ciekawość.  Wiele z nas daje się złapać na ten „wabik”. Jeśli mężczyzna nie mówi wiele o sobie, nie chce się od razu „odkryć”, wyobrażamy sobie to, co nie zostało powiedziane. Bywa, że to staje się początkiem katastrofy, kiedy on okazuje się kimś zupełnie innym, niż myślałaś…

Poważna postawa i uczciwość

Jako, że żyje trochę „wewnątrz siebie”, mężczyzna – introwertyk ceni sobie prostolinijność i szczerość  – zwłaszcza wobec samego siebie. Ma kilka cech, które sprawiają, że uczciwość jest dla niego podstawową wartością. Bycie samoświadomym, rozumienie osobistych mocnych i słabych stron, brak potrzeby imponowania innym, docenianie wysokiej jakości relacji… Introwertycy są zazwyczaj uczciwi w tym, co robią, o czym myślą, jak się czują i udzielają uczciwych informacji zwrotnych.

Zmysł obserwacji

Introwertyk przygląda się ludziom i sytuacjom z dystansu, zatem widzi więcej. Jeśli podzieli się z tobą swoimi wnioskami, może cię naprawdę zaskoczyć. Zobaczysz w nim kogoś, kto z uwagą patrzy na innych i potrafi ich zrozumieć. Takie cechy u mężczyzny, wraz z jego „niedostępnością” i zdystansowaniem stanowią bardzo interesującą mieszankę.

Umiejętność sprawienia, że poczujesz się wyjątkowo

Jakże mogłoby być inaczej, skoro mimo całej jego skomplikowanej natury, to ciebie właśnie zapragnął poznać lepiej i, co ważniejsze to tobie postanowił dać się „odkrywać”?…

Jak rozwinie się dalej ta znajomość? Wszystko pozostaje sprawą indywidualną, warto jednak pamiętać, że żadna relacja nie ma przyszłości, jeśli nie ma w niej dobrej komunikacji między partnerami. W miłości introwertyk musi zatem nauczyć się mówić więcej o swoich uczuciach i myślach, choćby jedynie z uwagi na swoją partnerkę i dobro związku.