Lifestyle Związek

6 błędów jakie mężczyźni popełniają w związku. Gdyby udało się ich uniknąć…

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 sierpnia 2016
Fot. iStock/Geber86
 

Nie od dziś wiadomo, że faceci są z Marsa, a kobiety z Wenus, że jesteśmy tak różni, a jednak nie potrafimy bez siebie nawzajem żyć. Siadasz z przyjaciółką i jesteście w stanie wyrecytować bez zastanowienia wszystko, co uwiera was w związku. I niby mówicie to swojemu partnerowi, tłumaczycie, ale bywa, że nie przekłada się to na żadne zmiany, na wyciągnięcie wniosków.

A gdyby tak przygotować listę błędów, jakie faceci popełniają w związku, i przybić ją wielkim gwoździem na drzwiach waszego mieszkania z adnotacją: „Nim zdecydujesz się wejść, zapoznaj się”. Nie byłoby prościej dla obu stron?

6 błędów jakie mężczyźni popełniają w związku:

Uważają, że kobiety nie da się zrozumieć

No może nie jest to łatwe, ale przecież dla chcącego nic trudnego. Wystarczy naprawdę odrobina chęci i zrozumienia, żeby poplątaną kobiecą logikę traktować, jak coś, co ubarwia wasze wspólne życie. Jeśli tak faceci podchodziliby do kobiecej emocjonalności, nie rzucając nam co jakiś czas: „Przestań histeryzować”, „Gdzie widzisz problem”, „Znowu ryczysz?”, to z pewnością byłoby nam łatwiej razem żyć. Zobaczcie, to jak kolorowanka – męska logika to kontury rysunku – czytelne, proste, śmiałe kreski, kobieca emocjonalność to kolory, które rysunek uczynią głębszym, wielowymiarowym, piękniejszym, ale też zaskakującym, bo do końca nie będziemy znać efektu końcowego. Każde z nas wnosi do związku coś innego. Prościej chyba wytłumaczyć się tego nie da.

Nie sprawiają, że kobieta czuje się ważna

A czasami chce się poczuć najważniejsza. Szybciej pomogą kumplowi wymienić oponę, niż z nią wyjść do kina, umówić się z kolegami na mecz, niż zaprosić ją na kolację. Kobieta potrzebuje uwagi i męskiej obecności. Poczucia, że partner interesuje się jej życiem, chce w nim uczestniczyć, wiedzieć, co się wydarzyło. I nie chodzi o to, żeby nie odstępować jej na krok, skupić całej uwagi na niej, ale znaleźć równowagę. Kobieta, która zasypia i budzi się przy mężczyźnie nie jest stałą, nie jest pewnikiem, o nią trzeba zabiegać. Jeśli facet tego nie zrozumie, ona odejdzie, bo nie będzie czuła się ważna. Proste?

Nie zwracają uwagi na kobiece uczucia

Wiem, że tych uczuć i emocji jest całe mnóstwo i że trudno to czasami ogarnąć. Ale najczęstszym błędem facetów jest zostawienie nas z całą masą tych emocji, które nami targają. A gdyby tak czasami się pochylić, dać odrobinę empatii, wyczuć, że właśnie w tym momencie jesteś potrzebny, że wystarczy wziąć za rękę, przytulić, usiąść obok i naprawdę niczego więcej nie potrzeba. Wystarczy świadomość, że facet, którego kochamy, jest obok, że nie traktuje naszej emocjonalności jako kobiecego widzimisię, ale daje nam wsparcie.

Są zbyt pochłonięci sobą

Dla mężczyzn o ich wartości stanowi zdolność rozwiązywania problemów, realizowanie i osiąganie celów, dlatego dla nich najczęściej priorytetem jest praca. To miejsce, gdzie mogą pokazać innym, ile są warci, gdzie zaspokajają swoje potrzeby i ambicje. Tyle tylko, że w ten sposób poświęcają się swojemu zawodowemu życiu, zupełnie nie dbając o związek, o osobę, która kocha. Jeśli mężczyzna nie znajdzie równowagi między pracą a swoim związkiem, to jest to równia pochyła, na której końcu może zostać sam lub unieszczęśliwić tę drugą osobę.

Nie dostrzegają wartości związku

Pochłonięci przez własne ambicje, przez potrzebę rywalizacji  i udowadniania sobie (czasami i innym) jak są dobrzy, nie dostrzegają, jaką wartość wnosi do ich życia związek, miłość drugiej osoby. Dają z siebie więcej na zewnątrz, innym ludziom, niż najbliższej osobie. A to właśnie związek może czynić lepszym, może być inspiracją do rozwoju, i wsparciem, którego każdy potrzebuje. Co z tego, że facet osiągnie najwyższe cele, kiedy ostatecznie nie będzie miał z kim świętować swojego zwycięstwa?

Nie dają poczucia bezpieczeństwa

Przez skupienie się na sobie, a nie na relacji, przez brak empatii w związku, nonszalancję w traktowaniu codzienności, i minimalnym zainteresowaniu drugą osobą faceci nie dają kobiecie tego, co dla niej jest najważniejsze – poczucia bezpieczeństwa. Tak, my chcemy być niezależne, chcemy decydować o sobie, ale chcemy też mieć obok mężczyznę, na którego możemy liczyć, który będzie stałą w naszym życiu, na kim będziemy mogły polegać. To tak trudno zrozumieć?

Wydaje się takie proste. Prawda? Jeśli mężczyźnie zależy na kobiecie, na miłości, na związku i tej wyjątkowej relacji, która ich łączy, z pewnością tych błędów nie będzie chciał popełniać. Ale one się zdarzają, z czasem, po wielu latach wspólnego życia. Może czasami warto o nich przypomnieć, nim będzie za późno.

P.S. Tak, a teraz zastanawiam się, jakie błędy popełniają kobiety. Porozmawiam z facetami i napiszę. 🙂


Lifestyle Związek

Siostrzane więzi – co daje im siłę, a co je osłabia

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
11 sierpnia 2016
Mat. prasowe
 

Na początku jest ciekawość. Jaki jest ten nowy człowiek, któremu mama poświęca teraz tak dużo uwagi? Czy razem z jej czasem, zabrał mi również jej miłość? Potem przychodzi ulga – jest prawie tak, jak wcześniej, a nawet lepiej: można się razem pobawić, ścigać z wiatrem, przeskakiwać kałuże. Z czasem rodzi się świadomość: to moja siostra, już zawsze będziemy mieć siebie nawzajem. A razem z nią między dziewczynkami plecie się nierozerwalna nić porozumienia, sztama i cudowne wspomnienia dobrego dzieciństwa i młodości, które połączą je na całe życie.Ale bywa też inaczej, gorzej, wtedy, kiedy brak wzajemnej akceptacji, kiedy uczucia i relacje są skomplikowane, a do przyjaźni daleko. Między siostrami wywiązuje się rywalizacja o uczucie i uwagę rodziców, o sukcesy – najpierw te szkolne i towarzyskie, potem życiowe i te w miłości. To, co mogłoby dać siłę, niszczy i osłabia. Dwie, potencjalnie najbliższe sobie osoby stają się swoimi wrogami. Ale to ciągle nic straconego.

Jak (od)budować dobre stosunki z siostrą

1.Dopuść do siebie myśl, że ona może nie chcieć bliższej relacji

I dowiedz się jakie są tego prawdziwe przyczyny. Nie myśl o tym jako o odrzuceniu, nie bój się. Podłoże tego konfliktu może leżeć zupełnie gdzie indziej, niż się tobie wydaje. Być może w waszej wspólnej przeszłości wydarzyło się coś, do czego nie przywiązujesz wagi, ale dla niej to zdarzenie, które zaważyło na waszej relacji? Nie mów: jesteśmy rodziną, powinnyśmy się tolerować, powinnyśmy się spotykać, tak wypada. Powiedz: spróbujmy się zrozumieć.

2. Nigdy nie wiń jej za swoje nieudane relacje z rodzicami

Nie rób z niej „kozła ofiarnego”, nie kieruj w jej stronę wszelkich negatywnych emocji wynikających z twoich nieporozumień z rodzicami. Wasza sytuacja jest skomplikowana, bo to wy nie potraficie usiąść i porozmawiać o tym, co wam leży na sercu. Nie myśl „gdyby nie ona, wszystko byłoby inaczej”. Pomyśl „to dobrze, że ją mam”.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

3. Patrz na nią jak na potencjalną… przyjaciółkę

To nic, że się od siebie tak bardzo różnicie (czy na pewno?…), przecież różnice mogą tylko wzbogacić wasze relacje, otworzyć oczy na sprawy, na które ty nigdy nie popatrzyłabyś w taki sposób jak ona. Nie chodzi o to, żeby się na siłę tolerować, chodzi o to, by twój emocjonalny związek z siostrą wnosił do waszego życia coś dobrego.

4. Zmień perspektywę

Bądź bardziej otwarta, staraj się rozumieć, akceptuj. Do kłótni, jak do tanga, trzeba dwojga. Przeszłość nie powinna was dzielić, ani wpływać na wasze postrzeganie siebie dziś: obie się zmieniłyście, obie zrozumiałyście wiele rzeczy i obie patrzycie na życie inaczej niż kiedyś. Skup się na sobie, na swoim zachowani i emocjach: to na nie masz największy wpływ. Nie patrz na jej wady przez pryzmat swoich doświadczeń. Choć wychowałyście się w jednym domu, obie odebrałyście inne życiowe lekcje i wyciągnęłyście z nich odmienną naukę.

5. Daj tej relacji czas

Nie spodziewaj się fajerwerków i uścisków po latach milczenia lub ograniczonych kontaktów. Żeby naprawić siostrzaną relację trzeba wiele czasu, wiele wylanych łez i wielu rozmów do świtu.

6. Zawsze jasno komunikuj swoje potrzeby

Bo tego wymaga relacja dwóch dorosłych kobiet. Nie manipuluj i nie bądź sarkastyczna, nie stosuj także słownej agresji. Staraj się zawsze rozwiązywać konflikty na bieżąco. Szanuj swoją siostrę za to, kim ona jest. Ona może mieć zupełnie inne podejście do różnych spraw, ale to nie znaczy, że jest gorsza czy lepsza. Po prostu nie jest tobą.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

7. Nigdy nie pozwól, by ktoś wszedł „pomiędzy was”

Żadna, nawet najbliższa osoba nie wie, co tak naprawdę was dzieli lub łączy, jakie macie za sobą doświadczenia, jakie emocje przeżywacie jeśli wasza relacja jest trudna. Nie pozwól by konflikt pogłębił się z powodu kogoś, kto jest w twoim życiu obecny o wiele krócej niż twoja siostra. Nie rywalizuj też nigdy z twoją siostrą o miłość tego samego człowieka.

8. Pozwól jej się poznać, buduj wspólne wspomnienia

Mów jej o swoich uczuciach, o tym, co cię boli i jakiej relacji dla was pragniesz. Nie wstydź się, w gruncie rzeczy na pewno są takie momenty, kiedy jesteście do siebie bardzo podobne, kiedy odczuwacie podobne emocje. Wasze wspomnienia nie muszą być szalone i radosne. Wystarczy pamięć o wspólnej kawie w knajpce na rogu, czy ważnej rozmowie, dzięki której zrozumiałaś, że możecie na siebie liczyć. To wy nadajecie sens takim wydarzeniom, wy sprawiacie, że są wyjątkowe.

9. Nie kontroluj jej życia, nie oceniaj

Tak postępują przyjaciółki, one po prostu są obok, bez względu na wszystko. A twoim celem jest przyjaźń, nie kontrola, nie udowadnianie, że jesteś „tą lepszą”. To samo działo w drugą stronę: nie oczekuj od siostry, że naprawi twoje życie.

Siostrzana miłość bywa trudna. Nie zawsze pojawia się już na początku wspólnej drogi. Czasem rodzi się w bólach i wymaga od obu stron wiele dobrej woli i chęci niepamiętania o dawnych żalach. A bywa, że nie zjawi się wcale. Trudne relacje rodzinne między dwiema dorosłymi kobietami mogą przynieść w ich życiu wiele komplikacji i napełnić serca nienawiścią.  Jeśli chcecie się dowiedzieć do czego może doprowadzić tyle negatywnych emocji i  nieświadomość motywów postępowania drugiej strony, koniecznie obejrzyjcie film: „Łowca i Królowa Lodu”. Premiera na DVD  już 11. sierpnia.

Mat. prasowe

Mat. prasowe


Lifestyle Związek

6 rzeczy, które szczęśliwe pary robią przed pójściem do łóżka

Agnieszka Sierotnik
Agnieszka Sierotnik
10 sierpnia 2016
fot. iStock/AleksandarNakic

Myślisz, że tylko dzieci muszą mieć swoje wieczorne rytuały? Pora zmienić przekonania! Z czasem w związku pojawia się rutyna. „Co chcesz robić w życiu” przechodzi w „co na obiad”, „kocham cię” w „będę później”, a intymność w łóżku ustępuje miejsca laptopowi, który towarzyszy nam przez cały dzień. Zanim się obejrzycie, będziecie żyli obok siebie, a wasz związek stanie się jałowy. Dlatego też pora na wspólną, intymną wieczorną rutynę. Zacznij już dziś!

1. Kładźcie się o tej samej godzinie 

Bardzo często to kwestia wyboru. Kiedy jedno z was pracuje do późna lub ogląda telewizję, drugie znika w otchłani sypialni. Niespodzianka! Budowanie więzi zazwyczaj wymaga bycia w tym samym miejscu, o tej samej porze. Nawet jeżeli jedno z was zawsze zasypia później, spróbujcie po prostu położyć się razem. To nic trudnego, a może tak wiele zmienić. Jeśli cały dzień spędzacie na pracy, wieczór ma być tylko i wyłącznie dla was. W końcu dla takich chwil zamieszkaliście razem!

2. Elektronice mówimy dobranoc!

Tutaj nie ma wymówki. Wieczorem, kiedy już razem zalegniecie w łóżku, telefony, laptopy i telewizor muszą zostać wyłączone, a przynajmniej wyciszone. Ciągłe powiadomienia czy odgłosy z telewizora powodują, że wytwarza się iluzja intymnego połączenia z drugą osobą, a do tego po prostu przeszkadzają w spokojnym zaśnięciu. Pomijając jednak te fakty, wspólne leżenie w łóżku to najlepszy czas na budowanie tej prawdziwej bliskości, bez żadnej iluzji. To czas na rozmowę, tulenie, pieszczoty… Sypialnia, a przynajmniej łóżko, powinna być waszym małym sanktuarium, w którym panuje zakaz używania telefonów.

3. Rozmowy do poduszki 

Czy nie jest tak, że najlepiej rozmawia się leżąc w łóżku, pod ciepłą kołdrą, będąc totalnie rozluźnioną? To właśnie zasługa intymności i bliskości, jaka wtedy panuje. W końcu nie leżysz w łóżku obok osoby, której nie ufasz, to twoja miłość, najlepszy przyjaciel, któremu ufasz i mówisz prawie o wszystkim. Dlatego zamiast rozmawiać w przerwach reklamowych, wtulcie się w siebie i zacznijcie rozmawiać tak, jak na samym początku związku. Teraz będzie jeszcze lepiej!

4. Gra wstępna przed wstępem do sypialni 

„Ok, to szybki numerek i spać!” Która z nas tego nie przeżyła? Takie podejście to proste zaproszenie rutyny do związku. Dlatego zamiast wpadać w błędne koło „ja zrobię to, ty tamto, a potem i tak zaśniemy”, zacznij grę wstępną jeszcze zanim za oknami zrobi się ciemno. Zostaw mu karteczkę w kalendarzu, wyślij czułego SMS-a i niegrzecznego maila. Podgrzej atmosferę! Faceci może nie są wielkimi romantykami, ale oni także lubią czuć, że są dla nas ważni i wyjątkowi. A czy istnieje lepszy afrodyzjak niż znak od ukochanego, że ma na ciebie ochotę?

5. Odkrywajcie nowy dotyk

Najlepsza gra wstępna to ta, w której oboje dajecie coś od siebie, a nie tylko oczekujecie, że drugie postara się trochę bardziej. Idealnym wstępem będzie dotyk, ale nie taki zwykły. Spróbujcie masażu – długiego i powolnego, najlepiej przy wykorzystaniu specjalnych olejków lub świeczek, które pod wpływem ciepła zamieniają się w przyjemną substancję. Nie tylko sprawisz, że twój partner będzie bardziej zrelaksowany, ale także zaczniesz budować waszą relację na zupełnie nowym poziomie. Tym pełnym zaufania, intymności, przywiązania i prawdziwej jedności.

6. Buziak na dobranoc, każdą noc 

Zakończ dzień dawką pozytywnych emocji. Może nie lubicie spać bardzo blisko siebie, bo potrzebujecie swojej przestrzeni, albo jedno z was owija się w kołdrę niczym „ludzkie burito”. Nie ma w tym nic złego, każdy jest inny. Pomimo wszystko, zamknięcie całego dnia pocałunkiem z kimś, kogo kochasz. To najprostszy sposób na intymność z drugą osobą. Niestety, zanika razem z momentem, w którym związek przechodzi od pełnego namiętności w codzienność. Walcz z tym!  Całuj go, serio całuj! To przecież taka piękna gra!


 

źródło: Self.com


Zobacz także

35 iluzji, które utrudniają nam życie. Wystarczy tylko przejrzeć na oczy

To psia wdzięczność, wierne, mądre spojrzenie i radość ze spotkania z nami sprawiają, że chcemy i potrafimy być lepsi

Ścinamy włosy na peruki dla dzieci po chemioterapii. Gest przyjaźni – wielki „mały gest”