Go to content

6 błędów jakie mężczyźni popełniają w związku. Gdyby udało się ich uniknąć…

Fot. iStock/Geber86

Nie od dziś wiadomo, że faceci są z Marsa, a kobiety z Wenus, że jesteśmy tak różni, a jednak nie potrafimy bez siebie nawzajem żyć. Siadasz z przyjaciółką i jesteście w stanie wyrecytować bez zastanowienia wszystko, co uwiera was w związku. I niby mówicie to swojemu partnerowi, tłumaczycie, ale bywa, że nie przekłada się to na żadne zmiany, na wyciągnięcie wniosków.

A gdyby tak przygotować listę błędów, jakie faceci popełniają w związku, i przybić ją wielkim gwoździem na drzwiach waszego mieszkania z adnotacją: „Nim zdecydujesz się wejść, zapoznaj się”. Nie byłoby prościej dla obu stron?

6 błędów jakie mężczyźni popełniają w związku:

Uważają, że kobiety nie da się zrozumieć

No może nie jest to łatwe, ale przecież dla chcącego nic trudnego. Wystarczy naprawdę odrobina chęci i zrozumienia, żeby poplątaną kobiecą logikę traktować, jak coś, co ubarwia wasze wspólne życie. Jeśli tak faceci podchodziliby do kobiecej emocjonalności, nie rzucając nam co jakiś czas: „Przestań histeryzować”, „Gdzie widzisz problem”, „Znowu ryczysz?”, to z pewnością byłoby nam łatwiej razem żyć. Zobaczcie, to jak kolorowanka – męska logika to kontury rysunku – czytelne, proste, śmiałe kreski, kobieca emocjonalność to kolory, które rysunek uczynią głębszym, wielowymiarowym, piękniejszym, ale też zaskakującym, bo do końca nie będziemy znać efektu końcowego. Każde z nas wnosi do związku coś innego. Prościej chyba wytłumaczyć się tego nie da.

Nie sprawiają, że kobieta czuje się ważna

A czasami chce się poczuć najważniejsza. Szybciej pomogą kumplowi wymienić oponę, niż z nią wyjść do kina, umówić się z kolegami na mecz, niż zaprosić ją na kolację. Kobieta potrzebuje uwagi i męskiej obecności. Poczucia, że partner interesuje się jej życiem, chce w nim uczestniczyć, wiedzieć, co się wydarzyło. I nie chodzi o to, żeby nie odstępować jej na krok, skupić całej uwagi na niej, ale znaleźć równowagę. Kobieta, która zasypia i budzi się przy mężczyźnie nie jest stałą, nie jest pewnikiem, o nią trzeba zabiegać. Jeśli facet tego nie zrozumie, ona odejdzie, bo nie będzie czuła się ważna. Proste?

Nie zwracają uwagi na kobiece uczucia

Wiem, że tych uczuć i emocji jest całe mnóstwo i że trudno to czasami ogarnąć. Ale najczęstszym błędem facetów jest zostawienie nas z całą masą tych emocji, które nami targają. A gdyby tak czasami się pochylić, dać odrobinę empatii, wyczuć, że właśnie w tym momencie jesteś potrzebny, że wystarczy wziąć za rękę, przytulić, usiąść obok i naprawdę niczego więcej nie potrzeba. Wystarczy świadomość, że facet, którego kochamy, jest obok, że nie traktuje naszej emocjonalności jako kobiecego widzimisię, ale daje nam wsparcie.

Są zbyt pochłonięci sobą

Dla mężczyzn o ich wartości stanowi zdolność rozwiązywania problemów, realizowanie i osiąganie celów, dlatego dla nich najczęściej priorytetem jest praca. To miejsce, gdzie mogą pokazać innym, ile są warci, gdzie zaspokajają swoje potrzeby i ambicje. Tyle tylko, że w ten sposób poświęcają się swojemu zawodowemu życiu, zupełnie nie dbając o związek, o osobę, która kocha. Jeśli mężczyzna nie znajdzie równowagi między pracą a swoim związkiem, to jest to równia pochyła, na której końcu może zostać sam lub unieszczęśliwić tę drugą osobę.

Nie dostrzegają wartości związku

Pochłonięci przez własne ambicje, przez potrzebę rywalizacji  i udowadniania sobie (czasami i innym) jak są dobrzy, nie dostrzegają, jaką wartość wnosi do ich życia związek, miłość drugiej osoby. Dają z siebie więcej na zewnątrz, innym ludziom, niż najbliższej osobie. A to właśnie związek może czynić lepszym, może być inspiracją do rozwoju, i wsparciem, którego każdy potrzebuje. Co z tego, że facet osiągnie najwyższe cele, kiedy ostatecznie nie będzie miał z kim świętować swojego zwycięstwa?

Nie dają poczucia bezpieczeństwa

Przez skupienie się na sobie, a nie na relacji, przez brak empatii w związku, nonszalancję w traktowaniu codzienności, i minimalnym zainteresowaniu drugą osobą faceci nie dają kobiecie tego, co dla niej jest najważniejsze – poczucia bezpieczeństwa. Tak, my chcemy być niezależne, chcemy decydować o sobie, ale chcemy też mieć obok mężczyznę, na którego możemy liczyć, który będzie stałą w naszym życiu, na kim będziemy mogły polegać. To tak trudno zrozumieć?

Wydaje się takie proste. Prawda? Jeśli mężczyźnie zależy na kobiecie, na miłości, na związku i tej wyjątkowej relacji, która ich łączy, z pewnością tych błędów nie będzie chciał popełniać. Ale one się zdarzają, z czasem, po wielu latach wspólnego życia. Może czasami warto o nich przypomnieć, nim będzie za późno.

P.S. Tak, a teraz zastanawiam się, jakie błędy popełniają kobiety. Porozmawiam z facetami i napiszę. 🙂