Go to content

14 sekretów, które sprawią, że miesiąc miodowy będzie trwał przez całe wspólne życie

Fot. iStock / AleksandarNakic

Wiele par marzy o szczęśliwym, zgodnym życiu i z początku robią wszystko, by właśnie tak było. Jednak związek tworzą dwa odrębne byty, które wcale nie muszą śmiać się z tych samych rzeczy i zgadzać się w tych samych kwestiach. Z czasem pojawiają się pierwsze zgrzyty i poważne tarcia, które są dalekie od marzeń o małżeńskiej sielance. Nierzadko relacje miedzy partnerami przestają wyglądać tak wspaniale, jak podczas miesiąca miodowego. 

Czas po ślubie kojarzy się z najpiękniejszymi wspomnieniami, wolnością, radością, która nie wymaga tak wiele zaangażowania i poświęceń. Zazwyczaj, dopóki nie ma dzieci, wszystko wydaje się bardzo proste i oczywiste. A im dalej w życie, tym więcej przeszkód napotykamy na wspólnej drodze. Pojawiają się kłótnie i przeprosiny, nowe wyzwania, któremu nie każdy sprosta. Bywa trudno, niekiedy dramatycznie i nie każdemu udaje się wyjść obronną ręką z problemów. Jednak gdy związek trwa i partnerzy pragną szczęśliwej relacji, często wracają pamięcią do najpiękniejszych chwil, chcąc je przywrócić. Wszystko jest do zrobienia.

14 sekretów, które sprawią, że miesiąc miodowy będzie trwał przez całe wspólne życie:

1. Poznajcie języki miłości

Dr Gary Chapman określił 5 języków miłości, pomagających w lepszy sposób wyrazić miłość i emocje. Wg niego, każdy z nas ma dominujące języki miłości: fizyczny dotyk, przyjmowanie prezentów, drobne gesty, szacunek dla wspólnego czasu, słowa afirmacji. Zrozumienie zasad korzystania z nich ułatwia wspólne życie i czyni je szczęśliwszym.

2. Zapomnijcie o układzie 50/50 w związku

Założenie, by dzielić się obowiązkami 50/50 jest w założeniu piękne, lecz nie zawsze możliwe. Czasem jest tak, że musicie iść wobec siebie na ustępstwa, zrezygnować z czegoś lub wziąć na siebie więcej. Nie chodzi tu o wykorzystywanie partnera, ale o elastyczność, bo nie da się być zawsze idealnie pół na pół. Zaangażowanie jest rzeczą płynną, zależną od wielu czynników.

3. Nie obwiniajcie się wzajemnie

Kiedy jesteście sfrustrowani, zbyt łatwo możecie podkreślić wszystkie rzeczy, które druga osoba robi źle. Negatywy od razu wychodzą na pierwszy plan i często są wyciągane w ramach niszczycielskiego nawyku „prania brudów”. Kontrolujcie to, co o sobie mówicie i co robicie. Łatwo powiedzieć jedno słowo za dużo i żałować tego do końca życia.

4. Niech wspólny czas będzie dla was priorytetem

Dzień czy noc — nieistotne. Idźcie na kawę, kolację lub spacer. Bądźcie tylko dla siebie wtedy, gdy macie taką możliwość. Rozmawiajcie ze sobą, kochajcie się i cieszcie najmniejszymi okruchami życia. Wspólny czas mocno cementuje związek.

5. Seks to przywilej, nie prawo

Seks to nie obowiązek. Musicie uszanować prawo drugiej osoby do braku chęci czy chwilowej niedyspozycji. Nikomu nie przyniósł prawdziwej przyjemności seks „z łaski”. Jeśli chcecie być w nastroju do fizycznej bliskości, akcentujcie to nie tylko wieczorem. W ciągu dnia wyślijcie pikantnego SMS-a, przygotujcie posiłek-niespodziankę, czy obiecajcie sobie coś, od czego policzki natychmiast płoną. To ekscytującego, czekać na przyjemność.

6. Uczucia nigdy nie będą stałe

Pamiętajcie o tym, szczególnie gdy dopiero zaczynacie wspólną drogę. Początkowa gorączka uczuć zmienia się w spokojniejszy, choć łagodny nurt miłości i przywiązania. To jest cena za biegnący wspólnie czas, bo przestajecie być dla siebie pociągającą niewiadomą. Pielęgnujcie uczucia, popierajcie je czynem, a miłości nigdy nie będzie wam brakowało.

7. Doceniajcie się

Dobre słowo to balsam na duszę. Mówiąc o partnerze pozytywnie, tak będziecie go postrzegać. Marudząc ciągle, obrzydzicie sobie drugą osobę. Łatwiej jest żyć razem, ze świadomością, że para jest sobie potrzebna, a słowa pochwały i wyrażenie radości, że macie siebie, jest bardzo ważne. Stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa budują każdy związek.

8. Nie macie monopolu na prawdę

Nie upierajcie się bez sensu przy swoich prawdach, mądrościach i racjach. Czasem trzeba odłożyć na bok własne przeświadczenie o nieomylności, bo nikt nie ma monopolu na posiadanie prawdy. Słuchanie się nawzajem pozwala na porozumienie. Twarde obstawanie wyłącznie przy swoich racjach, nie przyniesie rozwiązania, a jedynie kłótnie lub wycofanie drugiej osoby.

9. Myślcie o tym, co was w sobie kręci

Przez kilka minut każdego dnia pomyślcie o tym, co kochacie najbardziej w partnerze. Zobaczycie, jak szybko nasze emocje względem drugiej osoby, przełożą się na wasze samopoczucie. Doceniani i kochani partnerzy odwdzięczają się tym samym. Nie wypominajcie sobie przykrych rzeczy, skupcie się na tym, co lubicie w sobie najbardziej.

10. Dzień ślubu wcale nie był najpiękniejszym dniem w waszym życiu

Tak, to jest ten niesamowity dzień, którego nigdy nie zapomnicie. Ale myślenie, że to najlepszy dzień naszego życia, może kłaść się cieniem na te, które dopiero was czekają. Odrzućcie wygórowane oczekiwania i uczyńcie swoje najlepsze dni PO ślubie.

11. Zmieniajcie zasady

Nie trzymajcie się sztywno tego, co zostało ustalone między wami kilka lat temu. Wy się zmieniacie, podobnie jak sytuacje w życiu. Bądźcie elastyczni i nie oczekujcie, że dawne ustalenia zawsze będą pasowały do obecnego stanu. Delikatna korekta i elastyczne podejście do wielu kwestii oszczędzi wam frustracji niepotrzebnego tarcia o coś, co nie ma już racji bytu.

12. Wspólne pasje zbliżają

To nie tylko opcja ciekawego spędzania czasu, ale i śmiechu, rozmów, poczucia przynależności i dumy. Wspólne pasje zbliżają ludzi do siebie.

13. Bądźcie obecni nie tylko ciałem

Przebywanie w jednym pomieszczeniu nie oznacza, że jesteście razem. Obecność ciał to za mało, zostawcie wszystko, co może was rozpraszać, odrywać od siebie. Rozgraniczcie życie codzienne, poza domem, od tego intymnego, tylko dla was. Odłóżcie telefony, wyłączcie telewizor i poświęćcie się sobie naprawdę, to zbliża.

14. Trudne rzeczy pokonujcie razem

Siła tkwi w jedności i wzajemnym wpieraniu siebie. Wspólnie łatwiej pokonać wszelkie trudności, przepracować to, co boli i wyciągnąć wnioski na szczęśliwą, wspólną przyszłość.


 

źródło: www.mindbodygreen.com