Go to content

10 rzeczy na temat miłości, które powinien wiedzieć każdy, kto kocha. Psychologia miłości

Fot iStock/Anchiy

Co wiemy o miłości? Właściwie wszystko i nic. Próbujemy ją czasami rozłożyć na części pierwsze i pooglądać z bliska, żeby lepiej ją zrozumieć i lepiej zrozumieć nas samych.

Może odpowiedzi na swoje pytania znajdziecie w tych 10 badaniach psychologicznych, które zdaniem psychologów, każdy, kto chce kochać, powinien znać.

Zakochiwanie się zajmuje jedną piątą sekundy

Nieźle, prawda? Potrzeba 1/5 sekundy, aby chemia naszego organizmu odpowiedzialna za wywołanie euforii zaczęła działać na mózg, gdy patrzymy na tę wyjątkową osobę.

Badania na temat miłości dotyczące obrazowania mózgu sugerują, że w to uczucie zaangażowanych jest 12 różnych obszarów mózgu. Patrząc lub myśląc o ukochanej osoby, uwalniamy koktajl neurotransmiterów w mózgu, w tym oksytocynę, dopaminę, wazopresynę i adrenalinę. To jak mała dawka kokainy dla naszego mózgu.

Kochamy i pożądamy

Miłość jest bardzo często mylona z pożądaniem. Czy wiecie, że wyniki badań nad mózgiem pokazały, że jego podobne obszary są aktywowane zarówno przez miłość jak i pożądanie seksualne.

Psychologia miłości sugeruje, że pożądanie seksualne jest czymś więcej niż tylko podstawową emocją, ponieważ wiąże się z motywacją ukierunkowaną na cel i zaangażowaniem bardziej zaawansowanych myśli.

Wybieramy przez całowanie

Dwa nowe badania dowodzą, że całowanie pomaga nam wybrać partnerów. W przeprowadzone ankiecie zwłaszcza kobiety przyznały, że całowanie to bardzo ważny punkt testowania nowego partnera.

Nie możemy jednak zapominać, że całowanie nie jest ważne tylko na początku związku, odgrywa także istotną rolę w jego utrzymaniu. Naukowcy odkryli korelację pomiędzy ilością pocałunków a jakością długoterminowych związków.

Upodabniamy się do siebie po 25 latach

Wiecie, że jedno z badań nad psychologią miłości wykazało, że w ciągu 25 lat małżeństwa rysy twarzy par stały się bardziej do siebie podobne? Może to wynikać z podobieństwa w diecie, środowisku, osobowości, a nawet empatii.

Związku na odległość mogą się udać

Zgodnie z nowymi badaniami, związki na odległość mogą dobrze funkcjonować. Naukowcy dowiedli, że są dwa czynniki, które pomagają utrzymać przy życiu takie relacje. Pierwszy z nich mówienie sobie bardziej intymnych informacji, niż gdy rozmawiamy twarzą w twarz. Drugi, to nieustanne idealizowanie partnera.

W rezultacie ci, którzy są w związkach na odległość, często mają podobny poziom satysfakcji i stabilności relacji, jak ci, którzy są blisko.

Istnieją cztery rzeczy, które zabijają związek

Od ponad 40 lat psycholog profesor John Gottman analizuje psychologię miłości.

Przez dziesięciolecia śledził pary w wielu badaniach psychologicznych, aby sprawdzić, jakie zachowania świadczą o tym, czy pary pozostaną razem.

Są cztery rzeczy, które zabijają związek: powtarzająca się krytyka, pogarda wyrażana często sarkazmem, nieustanne pozostawanie w gotowości do ataku i zaniechanie rozmów.

Współczesne małżeństwa wymagają samospełnienia

Według nowych badań małżeństwa zmieniły się znacząco na przestrzeni lat. Kiedyś bardziej skupialiśmy się na zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności. Teraz bardziej niż kiedykolwiek oczekujemy, że małżeństwo będzie raczej podróżą do samorealizacji. To jednak wymaga od nas poświęcenia wystarczającej ilości czasu i energii, o czym często zapominamy.

Oglądanie filmów może uratować małżeństwo

Kiedy w związku pojawia się kryzys, wcale nie trzeba od razu biec na terapię. Prowadzone przez trzy lata badania pokazują, że mniejszym ryzykiem rozwodu obciążone były pary, które wspólnie oglądały filmy o związkach, później o nich rozmawiając przenosząc poniekąd sytuację na swój własny obszar.

Związek po rozwodzie nadal trwa

Bywa, że rozwód wcale nie oznacza końca związku, szczególnie gdy są dzieci. Badania nad rozwiedzionymi parami wykazały, że związek może przejść na jeden z pięciu poziomów, z czego trzy uznawane są za funkcjonalne:

– rozwodowe duety, w których (zwykle) znika ojciec

– doskonali kumple – gdy rodzice są przyjaciółmi

– współpracujący koledzy – kiedy funkcjonujemy wspólnie na dobrych zasadach

– walczący po rozwodzie

– wrogowie – kiedy dzieci stają się pionkami w walce między rodzicami.

Miłość karmi się małymi rzeczami

Chociaż w wysoko skomercjalizowanym świecie zachęca się nas do myślenia, że miłość można kupić i sprzedać, to najnowsze badania z psychologii miłości mówią, że najważniejsze są małe gesty. Ponad cztery tysiące dorosłych stwierdziło, że doceniamy w związku i w miłości małe rzeczy, takie jak kawa podana do łóżka, mówienie, że pięknie wyglądamy nago. Te gesty i słowa znaczą dla nas więcej niż kwiaty czy pierścionek z brylantem… choć oczywiście nic nie zaszkodzi, jakbyśmy go dostały. 😉


źródło: spring.org.uk