Lifestyle Zdrowie

Żyj w zgodzie ze swoim ciałem

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
6 lutego 2017
Fot. iStock / ArthurHidden
 

Współcześnie obserwuje się coraz większe zainteresowanie kobiet sferą własnego życia intymnego. Seksualność jest wrodzoną, naturalną potrzebą ludzkiego organizmu. Jednak lęk przed niepożądaną ciążą często zakłóca relacje między partnerami, dlatego też jest tak duże zainteresowanie antykoncepcją, która stanowi podstawowy element kontroli urodzin.

Płodność człowieka zależy w dużej mierze od wieku – najwyższa jest u kobiet młodych, ale należy o niej myśleć przez ok. 30 lat życia. Ostatnie dziesięciolecia przyniosły bardzo dynamiczny rozwój nowych metod regulacji poczęć. W roku 1960 została wprowadzona hormonalna tabletka antykoncepcyjna, która na ponad 50 lat zdominowała rynek antykoncepcji. W Polsce dostępne są także systemy transdermalne, iniekcje i implanty podskórne, pierścienie dopochwowe, hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne, wkładki wewnątrzmaciczne z miedzią lub srebrem.

Decyzja o wyborze metody antykoncepcyjnej zależy od kobiety, musi ona być w pełni przez nią akceptowana. Często jest to trudne, a wręcz niemożliwe bez konsultacji z lekarzem ginekologiem, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badania dobierze odpowiednią metodę lub zaproponuje alternatywę. Mimo znacznego postępu wiedzy nie ma takiej metody, o której można powiedzieć, że jest stuprocentowo skuteczna, nie wiąże się z nią żadne ryzyko i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Należy też mieć świadomość, że istnieją różne przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji.

Ekologiczna antykoncepcja

Jest wiele kobiet, które ze względów zdrowotnych lub kulturowo-religijnych nie chcą stosować antykoncepcji, która ingeruje w ich organizm. Kobiety te chcą być nowoczesne, mieć świadomość własnego ciała i zachodzących w nim procesów i jednocześnie mieć wpływ na swoją płodność. Aby sprostać temu wyzwaniu, we współczesnym świecie poszukującym najlepszych, ale i najzdrowszych rozwiązań wykorzystano doświadczenia minionych lat w zakresie fizjologii i wsparto je nowoczesnymi technologiami.

Takie rozwiązanie oferują urządzenia monitorujące płodność kobiety – komputery cyklu. Te niewielkie urządzenia wykorzystywane są przez kobiety na całym świecie od ponad 30, a w Polsce od ponad 10 lat. Cechują się skutecznością wynoszącą 99,36%, co jest potwierdzone badaniami i pozytywną opinią Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Najnowsze badanie opublikowane w Ginekologii Polskiej w grudniu 2016, pokazuje skuteczność na poziomie 99,50%.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Komputery cyklu to diagnostyczne urządzenia określające fazy płodności. Ich działanie oparte jest na metodzie termicznej. W swoim działaniu komputery cyklu dopasowują się do użytkowniczki, ucząc się jej organizmu, często rządzącego się własnymi indywidualnymi prawami. Są przeznaczone dla każdej kobiety w okresie rozrodczym, również po porodzie i w trakcie karmienia piersią.

Bezpieczne działanie

Niewątpliwą zaletą stosowania komputera cyklu jest brak przeciwwskazań do jego zastosowania, brak ingerencji czynnościowej i mechanicznej w organizm kobiety, a co za tym idzie – wyeliminowanie działań niepożądanych. Urządzenia te wskazują, kiedy kobieta jest płodna, a także określają moment owulacji. Analizują cykl menstruacyjny poprzez porównanie zmian temperatury użytkowniczki, charakterystycznych dla poszczególny jego faz, z bazą danych zawierającą ponad milion cykli innych kobiet. Działanie komputera oparte jest na codziennym, wykonywanym zaraz po przebudzeniu, kilkudziesięciosekundowym pomiarze temperatury. Dzięki niezwykle dokładnym pomiarom i algorytmicznym porównaniom otrzymanych wyników następuje określenie fazy cyklu oraz precyzyjne określenie płodności. Komputery cyklu to proste w obsłudze urządzenia, idealne dla aktywnych, dbających o zdrowie, świadomych własnego ciała kobiet.

Właściwość ta może być wykorzystywana nie tylko w celu zapobiegania ciąży, ale także w sytuacji odwrotnej – u par starających się o dziecko. Dzięki komputerom cyklu można unikać poczęcia lub świadomie do niego dążyć.

Decyzja o wyborze metody antykoncepcyjnej zależy od kobiety, musi ona być w pełni przez nią akceptowana.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

linia 2px

bogumila_klimowicz_2awatarTekst: dr Bogumiła Klimowicz, Centrum Zdrowia Kobiety – Nowaja,www.nowaja-czk.pl

Artykuł powstał we współpracy z LadyComp


Lifestyle Zdrowie

Myślisz sobie: „Do diabła, dlaczego innym się udaje, a ja cały czas stoję w miejscu?”. Czas to zmienić!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
6 lutego 2017
Fot. iStock/gruizza
 

Co czujesz, kiedy słyszysz, że Anka awansowała, Monika zmieniła pracę, a Agata poznała świetnego faceta? Co myślisz, kiedy dostajesz SMS-a: „Udało się, przeprowadzamy się!”?. Masz takie momenty, kiedy myślisz: „kurde, każdy coś robi, rozwija się, idzie do przodu, tylko ja stoję w tym cholernym miejscu i ruszyć się nie mogę”.

Znany schemat: poranek, budzik, wyłączana pięciokrotnie drzemka, kawa, śniadanie dla dzieci, szkoła, praca, zakupy, dom. Ufff. A przecież obiecałaś sobie, że to nie będzie tak, że tylko na chwilę to mieszkanie, ta firma, w której pracujesz już kolejny – wstyd się przyznać 12-ty rok. Utknęłaś i nijak nie widzisz rozwiązania, jak się z tego wyrwać?

Zmiany nigdy nie są proste

Na dzień dobry, mało pocieszające, ale nic nie dzieje się ot tak, jak pstryknięcie palcem, chociaż dla nas tak to właśnie wygląda. Ktoś podejmuje decyzję, działa i ma.

I to nie jest kwestia odwagi

Bo samą odwagą niewiele osiągniemy. Myślisz, że wystarczy być odważny, żeby wysłać CV do nowych firm, żeby się przeprowadzić, rozstać, odejść? Każda zmiana to na początku ogromny lęk przed tym, co może nas spotkać, a co dla nas kompletnie nieznane.

Zmiana to zawsze proces

Spytaj kogoś, kto postanowił zmienić coś w swoim życiu, jak długo podejmował decyzję. Zdziwisz się, bo z perspektywy czasu wiemy, że może to trwać nawet rok, czy dwa lata – wszystko zależy od tego, jak wiele to, co chcemy zrobić zmieni w naszym życiu. Kobiety odchodzą od facetów latami, ktoś inny zmienia pracę po roku walki z samym sobą i odpowiadaniem sobie na pytanie, czy to się uda. Nawet zrezygnowanie z relacji, z kontaktów z ludźmi, którzy burzą nas życiowy spokój to także proces.

Strach przed odpowiedzialnością to norma

Dlaczego? Bo boimy się konsekwencji, bo kiedy już podejmiemy decyzję musimy unieść za nią odpowiedzialność, często nie tylko za swoje życie, ale też pośrednio za życie naszych dzieci, partnerów, kolegów z pracy, przyjaciół. A co jak się nie uda?

Myśl o porażce paraliżuje

A dlaczego z góry zakładać, że się nie uda? Może lepiej zamiast roztrząsać widmo porażki rozsnuwać wizję tego, jak będzie, gdy zmiana się wydarzy, gdy się na nią zdecydujemy. Wizją porażki nasz mózg broni się przed tym, co dla niego nieznane.

Dlatego zrób jedną nową rzecz

Choćby dziś. Po co czekać. Ostatnio z przyjaciółmi późnym wieczorem przepytaliśmy siebie nawzajem o nową rzecz, którą ostatnio w swoim życiu zrobiliśmy… Nie było łatwo coś znaleźć. A przecież nie chodzi o rzeczy wielkie, tylko nawet te drobne, jak chociażby wypicie kawy bez cukru – rozwijamy się tylko wtedy, gdy ćwiczymy nasz mózg, a ćwiczymy go ucząc się nowego. Spójrzcie na dzieci, one nie mają problemu z podaniem rzeczy, które właśnie zrobiły pierwszy raz w życiu.

Sama sobie jesteś przeszkodą

Ile wymówek potrafisz znaleźć, by nic nie zrobić? Jak wiele osób potrafisz zaangażować w usprawiedliwianie się? Bo dzieci, bo mąż, bo mama, tata, przyjaciółka? Naprawdę? Naprawdę obawiasz się opinii innych, ich oceny? To tak nie działa. Niby jesteśmy panami swojego losu, a pozwalamy, by mózg rozgościł się w strefie komfortu, gdzie mu ciepło, gdzie nie musi się wysilać. To on ma służyć tobie, pomagać przeżyć wszystko to, na co masz ochotę, co jeszcze przed tobą. Nie daj się zamknąć tylko dlatego, że się boisz. Za rogiem nie ma już lęku, trzeba tylko zza tego rogu się wychylić.

  • Pomyśl, co chciałabyś zmienić, jak byś chciała, żeby wyglądało twoje życie i bierz je w swoje ręce.
  • Ustal, co jest dla ciebie naprawdę ważne
  • Pomyśl, co chcesz zmienić, by żyć szczęśliwe
  • Rozpisz plan działania, co krok po kroku będziesz robić
  • Oswój się ze zmianą, zaakceptuj ją, to twoje pragnienia i twoje potrzeby
  • Porozmawiaj z najbliższymi – od nich otrzymasz niezbędne wsparcie
  • Uwierz w siebie – bo masz tę moc! I naprawdę potrafisz wiele

Działaj – bądź szczęśliwa, żyj tak, jak chcesz, rób to, czego pragniesz. Uwierz, że jest to możliwe, pomimo strachu, ścisku w żołądku, który dziś czujesz. To mija, a ty pójdziesz do przodu, w końcu. 😉


 

Daj się poznać – weź udział w naszej sondzie.


Lifestyle Zdrowie

Salsa i inne atrakcje w Novotel Warszawa Centrum

Redakcja
Redakcja
6 lutego 2017
Fot. Materiały prasowe

Sezon karnawałowy w pełni i nic dziwnego, że wiele firm wykorzystuje ten czas na prezentację swojej oferty. Novotel Warszawa Centrum, hotel należący do światowej sieci Accor Hotel w ostatnich dniach zaprosił swoich klientów i gwiazdy na wielką ucztę dla ducha i ciała, na event Novo Night.

Czasy mamy dynamiczne, klientów coraz bardziej wymagających. Novotel  Warszawa Centrum wykorzystał  zatem swoją zmodernizowaną przestrzeń do prezentacji nowoczesnej, kompleksowej  oferty konferencyjno/eventowej  w bardzo oryginalnej formie. Licznie przybyłe gwiazdy i goście mieli okazję do  degustacji  menu, które podano w postaci przerw kawowych. Jedną z głównych atrakcji wieczoru był konkurs, w którym uczestnicy mogli wygrać weekend w Dubaju, przeprowadzony w nowoczesnej formie w social mediach oraz warsztaty i pokaz salsy.

W wydarzeniu licznie uczestniczyły znane i lubiane gwiazdy: Monika Zamachowska, Agata Steczkowska, Urszula Dudziak, Hanna Bakuła, Bogdan Kierejsza, Ian Roth, Anna Piszczałka, Karolina Pilarczyk, Agata Załęcka, Wiganna Papina, Magdalena Antosiewicz, Cayra, Magdalena Waligórska – Lisiecka, Mateusz Lisiecki – Waligórski. Gospodynią wieczoru była Agnieszka Jastrzębska.

Hanna Bakula

Fot. Materiały prasowe

Vincent Dujardin, dyrektor Novotel Warszawa centurum z żoną i Moniką Zamachowską.

Fot. Materiały prasowe

Urszula Dudziak

Fot. Materiały prasowe

anna piszczałka

Fot. Materiały prasowe

Agata Steczkowska

Fot. Materiały prasowe

 


Zobacz także

7 zaskakujących dolegliwości, które możesz odczuwać podczas ciąży

Planujesz ślub i wesele? Nie popełniaj tych błędów!

I po co tak głupio marzymy, by być tam, gdzie nas nie ma?