Lifestyle Zdrowie

Torbiel jajnika – jakie są objawy, jak się leczy i czy należy się martwić, gdy zostanie wykryta?

Redakcja
Redakcja
13 sierpnia 2018
Fot. iStock/elenaleonova
 

Torbiel jajnika to grupa różnorodnych zmian znajdujących się w jajniku. I choć niby wszyscy o niej słyszeli, to duża część kobiet nie wie skąd się bierze, jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

Otóż czasami zdarza się tak, że na jednym z naszych jajników rozwija się wypełniona płynem torebka zwana właśnie torbielą. Wiele kobiet cierpi na co najmniej jedną taką cystę podczas całego życia. Przy czym w większości przypadków cysty są bezbolesne i nie powodują żadnych objawów. Nie mamy pojęcia, że w ogóle coś się z naszymi jajnikami dzieje.

Torbiel jajnika – rodzaje 

Warto jednak wiedzieć, że występują różne typy torbieli jajników, takie jak cysty torbielowate i torbiele endometrialne. Jednak najczęstszym typem są torbiele funkcjonalne. Dwa typy torbieli funkcjonalnych obejmują torbiele pęcherzyka i ciałka żółtego.

Torbiel pęcherzyka

Doskonale wiemy, że podczas cyklu miesiączkowego jajo rośnie w worku zwanym pęcherzykiem, który się wewnątrz jajników. W większości przypadków pęcherzyk pęka i uwalnia jajo. Jeśli tak się nie stanie, płyn wewnątrz pęcherzyka może tworzyć torbiel na jajniku.

Torbiele ciałka żółtego

Pęcherzyki zwykle rozpuszczają się po uwolnieniu jaja. Bywa jednak, że w worku może powstać dodatkowy płyn, a jego nagromadzenie spowoduje powstanie torbieli ciałka żółtego.

Torbiel jajnika – objawy

Bardzo często torbiele jajników nie powodują żadnych objawów. Mogą się one objawić wraz z ich wzrostem i obejmować:

 • wzdęcia lub obrzęki brzucha
 • bolesne ruchy jelit
 • ból miednicy przed lub w trakcie cyklu miesiączkowego
 • bolesne współżycie
 • ból w dolnej części pleców lub ud
 • nadwrażliwość piersi
 • nudności i wymioty

Ciężkie objawy torbieli jajnika wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej obejmują:

 • silny lub ostry ból w miednicy
 • gorączka
 • omdlenia lub zawroty głowy
 • szybkie oddychanie

Takie objawy mogą wskazywać na pękniętą torbiel lub skręt jajnika. Obie komplikacje mogą mieć poważne konsekwencje, jeśli nie zostaną wcześnie leczone.

Powikłania na skutek torbieli jajnika

Większość torbieli jajnika jest łagodna i ustępuje samoistnie bez leczenia. Takie cysty wywołują małe, jeśli w ogóle, objawy. Jednak w rzadkich przypadkach lekarz może wykryć nowotworową torbielowatą masę jajnika podczas rutynowego badania.

Kolejnym rzadkim powikłaniem jest skręt jajnika. Dzieje się tak, gdy duża torbiel sprawia, że jajnik się skręca lub przesuwa z pierwotnej pozycji. Wówczas dopływ krwi do jajnika zostaje odcięty i jeśli nie jest leczony, może spowodować uszkodzenie lub śmierć tkanki jajnika. Skręt jajnika stanowi prawie 3 procent nagłych operacji ginekologicznych.

Torbiel jajnika – diagnoza i leczenie

Lekarz może wykryć torbiel jajnika podczas rutynowego badania. Może zauważyć obrzęk na jednym z twoich jajników i zlecić badanie USG w celu potwierdzenia obecności torbieli.

Ponieważ większość cyst znika po kilku tygodniach lub miesiącach, nie dziwcie się, gdy na początku ginekolog nie zleci żadnego leczenia, tylko każe poczekać i powtórzyć USG za kilka tygodni lub miesięcy.

Należy jednak pamiętać, że u kobiet przed menopauzą i z zaburzeniami równowagi hormonalnej, mogą wystąpić nawracające torbiele jajników. Nieleczone mogą zmniejszyć płodność, dlatego też czasami lekarz podejmuje decyzję o ich usunięciu lub zmniejszeniu.

Chociaż niektórzy ginekolodzy stosują podejście: „poczekamy – zobaczymy”, to jednak lekarz może zlecić zabieg w celu usunięcia i zbadania jakiejkolwiek torbieli rozwijającej się na jajnikach po menopauzie. Dzieje się tak dlatego, że ryzyko rozwoju rakowej torbieli lub raka jajnika zwiększa się w okresie przekwitania kobiet. Same torbiele nie zwiększają jednak ryzyka zachorowania na raka jajnika.

Chodźmy do ginekologa, badajmy się. Nie lekceważmy objawów, które daje nam nasze ciało.

Zobacz również: Rak jajnika objawy – na co zwracać uwagę, by zapobiec tragedii?


źródło: Healthline 


Lifestyle Zdrowie

Pięć typowych objawów endometriozy, o których powinnaś wiedzieć

Redakcja
Redakcja
13 sierpnia 2018
Fot. iStock/Carlo107
 

Uważa się, że endometrioza, która dotyka prawie jedną na dziesięć kobiet, jest diagnozowana na całym świecie i zazwyczaj dotyczy kobiet w wieku 15 – 44 lata.

Oto pięć typowych objawów, o których powinnaś wiedzieć.

1. Ból miednicy i brzucha

Niektóre kobiety mogą odczuwać długotrwałe bóle w dolnej części pleców, brzucha i miednicy, które mogą pojawiać się wraz z rozpoczęciem miesiączki i prowadzić do poważnych skurczy. Ból może być także zlokalizowany w okolicy pachwiny, pleców lub odbytu. Lekarze obawiają się, że wiele kobiet nie zauważa tych objawów, będąc przekonanymi, że mają bóle miesiączkowe silniejsze niż inne kobiety.

2. Nadmierne krwawienie

Jedna trzecia kobiet z endometriozą nadmierne krwawi podczas miesiączki, a także w okresach między nimi, określanymi jako menometrorrhagia. Powinno to zwrócić uwagę lekarza, ponieważ może to być oznaką także innych problemów, takich jak zaburzenia równowagi hormonalnej, suchość pochwy lub rak.

3. Bolesny stosunek seksualny

Ból podczas seksu, znany jako dyspareunia, jest dość powszechnym objawem endometriozy. Podczas seksu tkanka endometrium może zostać pociągnięta lub rozciągnięta, co wywołuje ból. Kiedy penis sięga głęboko w tył pochwy, możesz wywierać nacisk na więzadła utrzymujące macicę w miejscu, a to jest niezwykle bolesne w przypadku endometriozy.

4. Trudności z zajściem w ciążę

Szacuje się, że od 25 do 50 procent niepłodnych kobiet cierpi na endometriozę, która może powodować wewnętrzne blizny lub stany zapalne. Takie powikłania mogą uniemożliwić uwolnienie jaj, zablokowanie plemników przed wejściem do jajowodów lub zaszkodzić rozwojowi zarodka.

Wiele kobiet odkrywa, że ​​cierpi na endometriozę dopiero gdy zaczyna się leczyć na niepłodność.

5. Problemy żołądkowo-jelitowe 

W przypadku objawów, takich jak zaparcia i biegunka, wielu pacjentów błędnie ocenia, że cierpi na stan zespołu jelita drażliwego. Ponadto ból podczas oddawania moczu lub nagła/niewyjaśniona zmiana częstotliwości jego oddawania powinna zwrócić naszą uwagę.


źródło: Medicaldaily


Lifestyle Zdrowie

Nie ćwicz zbyt dużo, bo nabawisz się depresji. Sport to zdrowie, ale tylko uprawiany rozsądnie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
13 sierpnia 2018
Fot. Pixabay / RyanMcGuire / CC0 Public Domain

Wszyscy teraz ćwiczą. Jedni biegają, inni chodzą na siłownię, fitness, basen. W końcu się nasłuchaliśmy, że w zdrowym ciele zdrowy duch. 

Pamiętam koleżankę, którą namówiłam na wspólne bieganie. Później opowiadała, jak po pierwszy razie przyszła do domu wykończona, ale jeszcze wszystkie okna pomyła, tak ją nakręciły endorfiny. W ogóle u osób, które lubią aktywnie spędzać czas łatwiej dostrzec uśmiech i pozytywne nastawienie do świata. Tak to już jest z chemią naszego mózgu, że wysiłek wyzwala w nas szczęście. Okazuje się jednak, że nie ma co przesadzać. Naukowcy odkryli, że zbyt duża ilość ćwiczeń może mieć odwrotny dla nas skutek – pogorszyć nasze psychiczne samopoczucie.

Badania przeprowadzone przez uniwersytety w Yale i Oksfordzie wykazały, że ci, którzy ćwiczą mniej rzadziej miewają chandry i obniżony nastrój. Dlatego też naukowcy doszli do wniosku, że 45 minut ćwiczeń od trzech do pięciu razy w tygodniu to optymalna ilość czasu, jaką powinniśmy przeznaczać na aktywność, by wyciągać z niej jak największe korzyści dla naszego zdrowia psychicznego.

Dodatkowo okazało się, że podczas gdy wszystkie rodzaje aktywności w odpowiedniej ilości poprawiają naszą kondycję psychiczną, tak najskuteczniejsze są sporty zespołowe, jazda na rowerze, aerobik i siłownia.

Zaczynając ćwiczyć powinniśmy pamiętać, żeby nie popadać w skrajności. Ruch ma być dla nas przyjemnością, a nie narzucanym reżimem, presją osiągnięcia wyników. Ja zawsze powtarzam, że już nikt mnie na igrzyska nie zabierze, ale mogę poruszać się dla siebie, dla swojego dobrego samopoczucia, a nie dla pokazania innym na Endomondo jak szybko jestem w stanie biegać. Jeśli chcemy z kimś rywalizować, to przede wszystkim z samym sobą, co drugi dzień wstając z kanapy i wychodząc na ulubione ćwiczenia. W ten sposób wzmacniamy nie tylko swoje ciało, ale także naszą psychikę.


źródło: Independent


Zobacz także

Jak odróżnić narcyza od osoby pewnej siebie? To bardzo proste

13 cech, które zdradzają prawdziwego narcyza

Tydzień do ślubu: domowe zabiegi, dzięki którym panna młoda poczuje się piękna

Czasem myślę, że życie tylko czeka, by zamienić nas w klauny. Nigdy nie gódź się na bycie kimś, kogo nie cierpisz. Nawet w imię miłości