Kuchnia Zdrowie

Owocowe smoothie w mgnieniu oka? To proste, o ile wykorzystasz ten pomysł

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
1 czerwca 2016
smoothie
Fot. Pixabay / StockSnap / CC0 Public Domain
 

Jeśli w ciągu dnia narzekasz na chroniczny brak czasu, a przygotowanie zdrowych i pożywnych przekąsek sprawia ci kłopot, wypróbuj sprytny pomysł na mrożone porcje do smoothie.

Aby mieć szybki dostęp do zdrowych własnoręcznie dobranych składników do smoothie, wystarczy posłużyć się odpowiednio wcześniej torebkami do mrożenia. Wybierz zdrowe i jędrne owoce, które smakują ci najbardziej, wrzuć w woreczku do zamrażalnika. Gdy najdzie cię ochota na szybki i odżywczy posiłek, wyjmij porcję owoców, dolej do naczynia zwykłe lub smakowe mleko, wodę i zmiksuj. Zimne smoothie będzie jak znalazł na nadchodzące upały. Szczególnie latem warto mrozić świeże, pełnowartościowe owoce, a zimą, gdy skończą się zapasy, można poratować się gotowymi owocami z mrożonek.

Oto kilka pomysłów na pyszne kombinacje owoców do mrożenia:

1. Smak lata

2. Słoneczny mix

3. Tropikalne witaminy

  • 2 obrane, pokrojone pomarańcze
  • 1 duże obrane i pokrojone na kawałki dojrzałe mango

    smoothie


    Fot. Pixabay / strecosa / CC0 Public Domain

4. Słodko-kwaśna energia

5. Melonowe orzeźwienie


Kuchnia Zdrowie

Jesz co chcesz i chudniesz? Co warto wiedzieć o diecie 80/20

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
1 czerwca 2016
Całe życie na diecie? Krzątam się, gotuje i TYJĘ… i tak mi dobrze. Dieta 80/20, na czym to polega?
Fot. iStock – Całe życie na diecie? Krzątam się, gotuje i TYJĘ… i tak mi dobrze
 

Diety to temat doskonale znany przez większość kobiet. Tylko nieliczne, te które szczycą się rewelacyjną przemianą materii oraz zadeklarowane sportsmenki, nie muszą się różnym odchudzającym „wynalazkom” specjalnie przyglądać. Bo trzeba przyznać, że dietetyczny rynek widział już chyba wszystko – począwszy od diet drastycznych, niebezpiecznych dla zdrowia, skończywszy na tych, które nie miały najmniejszego sensu.

Oczywiście, co jakiś czas uwagę na siebie zwracają nowe diety lub style żywienia, które propagują często artyści i gwiazdy filmowe. Kolejnym przykładem tego rodzaju stylu żywienia jest dieta 80/20, którymi fanami stali się np. Miranda Kerr, Gisele Bündchen i Tom Bradley, Karlie Kloss, Jessica Alba oraz znana trenerka fitness Jillian Michaels, propagująca szeroko tę dietę.

Dieta 80/20, na czym to polega?

Zasada brzmi bardzo prosto: 80% tego co zjadamy w ciągu dnia, powinny stanowić zdrowe posiłki. Pozostałe 20 % to nasze przyjemności, czyli przekąski, np ciasteczka lub inne słodkości, które podczas trwania wielu innych diet, byłyby po prostu zakazane. Układając w  ten sposób jadłospis, łatwiej zabezpieczyć się przed męczącym rygorem i natrętnymi myślami o czymś zakazanym do spożycia. To właśnie jest klucz do zniwelowania presji, która komplikuje trzymanie się nowych zasad i nawyków żywieniowych, oraz daje pretekst do rezygnacji i powrotu do starego stylu życia. Powyższe zasady należy oczywiście połączyć z ruchem i aktywnością fizyczną, bo bez tego efekty jakiejkolwiek diety nie byłyby zachwycające.

Posiłki co 4 godziny

Jillian Michaels, zwolenniczka zasad 80/20 proponuje, by spożywać cztery posiłki co cztery godziny.Taki rozkład ma na celu stabilizację poziomu cukru we krwi, optymalizację produkcji insuliny, oraz niedopuszczenie do powstania uczucia głodu. Tak samo, jak nie powinno się pomijać dużych posiłków, nie można również pomijać małych przekąsek przy uwzględnianiu ich w codziennym spożyciu kalorii.

Kaloryczność ma znaczenie

Kaloryczność potraw i przekąsek powinna zostać wzięta pod uwagę, przy ustalaniu posiłków wg schematu 80/20. Aby łatwiej było się zorientować, jak wyliczyć dopuszczalną kaloryczność zdrowych posiłków i niekoniecznie zdrowych przekąsek, można pokierować się tą wskazówką: o ile w ciągu dnia we wszystkich posiłkach spożywamy 2000 kcal, wówczas podczas diety 80/20 zdrowa żywność powinna dostarczać organizmowi 1800 kcal, a przegryzki lub słodki deser – 200 kcal. W codziennym menu należy uwzględnić trzy większe posiłki zawierające białka, tłuszcze i węglowodany oraz jedną przekąskę.

Zasada jednego dnia luzu

Na co dzień dobrze jest zastosować zasadę rotacji posiłków. Jeśli podczas trwania diety 80/20, na talerzu wylądował  niezdrowy posiłek, należy zrobić wszystko, by  następne trzy posiłki były maksymalnie zdrowe. Wiele osób modyfikuje styl żywienia 80/20 i wprowadza raz w tygodniu dzień bez obostrzeń. Niestety, to co traktowane jest jako nagroda, może okazać się niezwykle zgubne, bo niczym dobrym nie może być trzymanie się diety przez sześc dni w tygodniu, a siódmego dnia, w ramach nagrody popuszcza się pasa, bez zwracania uwagi na pochłaniane kalorie. To może skutkować przejadaniem się, co najzwyczajniej rujnuje całotygodniowe starania o zachowanie szczupłej sylwetki.


źródło: fitness.sport.plportal.abczdrowie.pl


Kuchnia Zdrowie

„Każda Twojego ślicznego imienia litera powód mojej miłości do Ciebie w sobie zawiera!”. Akcja „List do dziecka”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
1 czerwca 2016
Fotomontaż istock / Pixabay CC0

Zosieńko najdroższa, moja miniaturowa kobietko,

przy Tobie mama czuje się wręcz poetką!
Każdy moment z Twoim uśmiechem jest wprost liryczny,
a innych bawi i cieszy Twój wyraz buźki sympatyczny.
Dlaczego nazwałam Cię Zosia? To prosta sprawa!
Mój mały szkrabie, dla Ciebie proponowana zabawa!
Każda Twojego ślicznego imienia litera
powód mojej miłości do Ciebie w sobie zawiera!
Z – ZAWSZE gdy widzę Twoje pulchne nóżki z rozkoszy umieram
O – OPLATASZ RĄCZKAMI palec tatusia:) Masz go za bohatera!
F – FANTASTYCZNIE patrzysz, tak mądrze, wielkimi oczami
I – INTELIGENTNY błysk w nich widzę, a tak wiele przed nami!
A – ATRAKCJI co nie miara dostarczę Ci na całe życie
Moja malutka Zofio! Kocham Cię niesamowicie 🙂
Parę lat należy poczekać, aż przeczytasz ten list całkiem sama,

ale to pisałam ja – Twoja ukochana, najbliższa sercu Mama


„Kochana córeczko, najdroższy synku, chcę ci powiedzieć, że…”.
„List do dziecka” – nasza nowa akcja na Dzień Dziecka z super nagrodami

AKCJA DD BANER DO LISTOW

Co trzeba zrobić?

„Napisz list do swojego dziecka (dzieci) i prześlij go do nas. To może być podziękowanie, dobra rada, a może powiedzenie tego, co nie przechodzi przez gardło ze wzruszenia w ważnych dla was momentach. Wszystko co tylko chcesz i czujesz. Miłość rodzica bywa trudna, a rodzicielstwo to jedno z najbardziej bogatych (i w upadki i wzloty) doświadczeń w życiu. To może być list „na tu i teraz” lub taki, który chciał(a)byś, żeby twoje dziecko przeczytało w przyszłości. Czasem taki list do bliskiej osoby pomoże nie tylko jej, ale też tobie.Wszystkie listy opublikujemy. Wybrane nagrodzimy!”. ♥WEŹ UDZIAŁ W ZABAWIE TUTAJ ♥

Zobacz wszystkie listy biorące udział w akcji


Zobacz także

Kalejdoskop smaków. Co mają wspólnego paluszki surimi z krabem?

Ciągle tłumaczysz się stresem? A może to coś więcej? Zwróć uwagę na te niepokojące znaki

Rewolucja w leczeniu raka? Co oznacza medycyna integracyjna