Lifestyle Zdrowie

Jedzenie szparagów zwiększa ryzyko raka piersi? Czy to przełomowe badania?

Redakcja
Redakcja
12 lutego 2018
Fot. iStock
 

Od ponad czterech lat prowadzone są badania, które sprawdzają, jakie produkty obecne w naszej codziennej diecie mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi. Okazuje się, że ryby, pełnoziarniste produkty, a także szparagi – wszystkie te, które są reklamowane, jako zdrowa żywność zawierają specyficzny aminokwas zwany asparaginą, który może sprzyjać rozwojowi raka piersi. 

Naukowcy przyznają, że badania mogą okazać się przełomowe, gdyż pokazują, że nowotwory karmią się różnymi składnikami naszej diety. Ich rozpoznanie może ułatwić leczenie, wyeliminowanie tych najbardziej szkodliwych w momencie zachorowania lub w przypadku genetycznego obciążenia. Modyfikowanie diety pacjenta ma szansę zoptymalizować reakcję na terapię.

Dr Charles Shapiro, ekspert od badań nad rakiem piersi w szpitalu Mount Sinai, przyznaje jednak, że badania nadal dalekie są od praktycznego zastosowania. „Nie przestawajcie jeść szparagów” – apelował podkreślając, że na poprawę stanu zdrowia wpływa przede wszystkim zwiększenie aktywności fizycznej i dobrze zbilansowana, rozsądna dieta.

„Mniej czerwonego mięso, więcej zieleni” – powiedział Shapiro. „Gotujcie jedzenie, zamiast kupować przetworzoną żywność”.


źródło: newyork.cbslocal.com

 


Lifestyle Zdrowie

Dlaczego ktoś nieproszony mówi nam, jak mamy żyć? Jest przynajmniej 9 powodów…

Redakcja
Redakcja
13 lutego 2018
Fot. iStock/lechatnoir
Następny

Mówi się, że dobre rady zawsze są w cenie, ale w wielu przypadkach są one zupełnie nietrafione. Rodzice, siostra, sąsiadki, a bywa, że i obcy ludzie w przypływie impulsu mówią, co należy zrobić w konkretnej sytuacji. Ci bardziej cierpliwi, na siłę uszczęśliwiani złotymi myślami, niezastąpionymi poradami, potakują, wywracając w myślach oczami.

Ci mniej cierpliwi mówią wprost, że jeśli będą potrzebować wsparcia, poproszą o nie. Niestety mimo tego, niektórym trudno zrozumieć, że ich rady nie są pożądane.

Niektórzy odczuwają przymus doradzania

Chyba każdy, a na pewno większość z nas, ma w swoim otoczeniu nadgorliwą osobą, która z prędkością światła wypowiada stos myśli, które mogłyby się przydać. Najczęściej ci, którzy nieproszeni doradzają, mają naprawdę dobre lub przynajmniej nieszkodliwe zamiary, tylko nie potrafią się przed tym powstrzymać. Bywa także, że „doradca” jest wilkiem w owczej skórze i ma na celu nie nasz interes, a własne dobro. Nie zawsze jednak potrafimy prawidłowo odczytać ich intencje.

Dlaczego ktoś nieproszony mówi nam, jak mamy żyć? Jest przynajmniej 9 powodów

1. Chęć pomocy

Dobre rady mogą być w rzeczywistości podyktowane głęboką i szczerą chęcią niesienia pomocy. Ktoś po prostu może chcieć dla nas jedynie dobrych rzeczy i wydaje się mu, że bez tej wiedzy będzie nam trudniej. Ktoś inny chciałby nas wyręczyć, dać gotowe rozwiązania, które u niego się sprawdziły. Przeświadczony o słuszności swego działania nie zauważa, że na dłuższą metę jest to irytujące.

2. Chęć nawiązania kontaktu

Czasem gdy nie wiadomo jak złapać nić porozumienia, zbliżyć się do kogoś, dobre rady i wskazówki wydają się być idealnym pretekstem do zawiązania relacji. Okazywanie szczególnego rodzaju troski i poświęcenie czasu drugiej osobie jest doskonałym wstępem do dalszej znajomości.

3. Chęć poczucia się potrzebnym

Osoby, które czują się niedowartościowane lub zepchnięte na margines danej relacji chętnie rozdają dobre rady i wskazówki, by zostać zauważonym, poczuć się docenionym. Dzięki zaangażowaniu czują się oni potrzebni.

4. Chęć naprawiania świata

Niektórzy są altruistami z urodzenia i uważają, że ich obowiązkiem jest zatroszczyć się o interes drugiej osoby, nawet, gdy ona sama nie prosi o taką przysługę.

5. Chęć natychmiastowej reakcji

Niektórzy z kolei są w gorącej wodzie kąpani i nie potrafią usiedzieć w miejscu lub milczeć w czasie, gdy my np. znów na to samo narzekamy. U takich osób z automatu uruchamia się tryb szybkiego działania, by zaradzić naszemu „nieszczęściu”.

Strona 1 z 2
czytaj dalej

Lifestyle Zdrowie

24 rzeczy, które każda kobieta powinna usłyszeć i zapamiętać (najlepiej przed 30-tką)

Redakcja
Redakcja
12 lutego 2018
Fot. Unsplash / CC0 Public Domain

Jakby było dobrze czasami dostać zestaw mądrości – ale nie wydumanych, tylko rzeczywistych, na które każdego dnia mogłybyśmy zerkać. Czy życie nie byłoby wtedy łatwiejsze? A my szczęśliwsze.

Z drugiej strony, na mądrości nigdy nie jest za późno. Więc może warto mieć taką swoją listę, która by nam przypominała, o co w tym wszystkim chodzi. Myślę, że każda z nas mogłaby się podpisać pod tymi zdaniami. Przeczytać, zapamiętać i wracać, jak nam źle.

1. Wszystko w końcu zrozumiesz, więc przestań się zamartwiać.

2. Zawsze możesz poprosić o pomoc.

3. Życie nigdy nie zwalnia, ale wzięcie głębokiego oddechu sprawi, że wszystko stanie się odrobinę mniej przytłaczające.

4. Media społecznościowe to tylko ułamek tego, co naprawdę dzieje się w życiu każdego z nas.

5. Wszystko tak naprawdę jest takie, jak powinno być.

6. Ktoś cię kocha, w rzeczywistości jest to nawet kilka osób. Pamiętaj o tym.

7. To, że ktoś inny z ciebie zrezygnował, nie oznacza, że ty masz rezygnować z siebie.

8. Współczucie doprowadzi cię o wiele dalej niż jakikolwiek sąd.

9. Twoja intuicja jest po to, by cię prowadzić dobrą drogą. Słuchaj jej.

10. Jesteś silniejsza niż myślisz.

11. Stajesz się tym, z kim spędzasz czas, więc uważaj, jacy są to ludzie.

12. Nie ma nic bardziej atrakcyjnego niż życzliwość.

13. Samoobsługa nie jest samolubna, ale jest konieczna.

14. Bądź obecną tu i teraz tak bardzo i tak często, jak to możliwe.

15. Jeśli twoja odpowiedź brzmi „nie”, możesz powiedzieć „nie” na głos.

16. Przebaczenie nie toleruje głupiego zachowania, po prostu pozwala tobie iść dalej.

17. Większość rzeczy, o które się martwisz, nigdy się nie wydarzy.

18. Twoje życie nigdy nie będzie wyglądało tak, jak powinno, ale musisz nauczyć się je kochać.

19. Ludzie to po prostu ludzie, więc przestań oczekiwać, że cię uratują.

20. Jeśli ktoś ci powie, że to zły moment, uwierz w to.

21. Miłość nie zawsze wystarcza, aby związek mógł mógł się udać.

22. Świat nie jest przeciwko tobie. Nigdy.

23. Nie możesz nikogo przekonać do tego, żeby cię kochał.

24. Jesteś wystarczająco dobra. Nie musisz być idealna.


 

źrodło: thougtcatalog.com


Zobacz także

5 części ciała, o które każdy powinien szczególnie zadbać. Zęby, oczy, stopy i nie tylko…

Prawie – związek, czyli skąd wiedzieć, że z tej relacji nic głębszego nie będzie

Chałka drożdżowa