Go to content

Jak spać, żeby nie bolało, czyli kilka pozycji dla tych, których bolą plecy

Fot. iStock/supkkato

Bóle pleców, niezależnie od podłoża na jakim występują, potrafią być bardzo uciążliwe. Fizyczne cierpienie wyczerpuje również psychicznie, bo sprawia, że nie możesz zasnąć, wiecznie odczuwasz zmęczenie i rozdrażnienie. Warto dowiedzieć się jak spać, żeby nie bolało.

Kilka pozycji dla tych, których bolą plecy:

1. Na boku z poduszką między nogami 

Obróć się na bok. Cała boczna linia ciała – z wyjątkiem głowy jeśli trzymasz ją na poduszce  – powinna dotykać materaca. Połóż niewielką poduszkę między kolanami. Dostosuj jej położenie jeśli jest ci niewygodnie.

Jeśli między talią a materacem pozostała jakaś przestrzeń, użyj jeszcze jednej małej poduszki, żeby podeprzeć ten fragment ciała.

Jak to pomaga: Spanie na boku z poduszką między kolanami wyrównuje linię, w której leżą biodra, miednica i kręgosłup. Ból w tych trzech części ciała, promieniuje szczególnie w dolnej części pleców. Ważne jest, aby pamiętać, aby od czasu do czasu zmieniać strony.

2. Na boku w pozycji embrionalnej

Najpierw połóż się na plecach i powoli przewróć na bok. Zegnij kolana pod klatką piersiową. Od czasu do czasu zmieniaj strony, szczególnie gdy pojawi się dyskomfort.

Jak to pomaga: Spanie na boku w „pozycji płodu” jest często preferowane przez osoby z przepukliną. Pozycja płodu zasadniczo rozszerza zwężoną przestrzeń, powodując mniejszy nacisk  na korzeń nerwowy.

3. Na brzuchu z poduszką pod brzuchem

Wejdź na łózko na czworakach i połóż wygodną poduszkę pod brzuchem. Powoli opuść się do pozycji do spania.

Jak to pomaga: Osoby ze zwyrodnieniami kręgosłupa lub przepukliną w odcinku lędźwiowym mogą przekonać się, że ta pozycja przynosi największą ulgę. Uniesienie brzucha „w spoczynku” zmniejsza napięcie w tym konkretnym odcinku kręgosłupa.

Należy jednak pamiętać, że spanie na brzuchu może powodować większy nacisk na szyję, zwiększając ryzyko innych problemów z kręgosłupem.

4. Na plecach z poduszką pod kolanami

Połóż się płasko na plecach. Utrzymując kręgosłup w miejscu, ułóż poduszkę pod kolanami. Kształt poduszki może mieć znaczenie. Jeśli czujesz się niekomfortowo, zmień ją na inną. Jeśli w dolnej części pleców odczuwasz dyskomfort, spróbuj umieścić zwinięty ręcznik pod plecami, aby uzyskać dodatkowe podparcie.

Jak to pomaga: Spanie na plecach pomaga rozłożyć ciężar ciała, a poduszka „rozszerza” przestrzeń w dolnej części pleców. Plecy są najszerszą częścią twojego ciała, a takie rozłożenie ciężaru również odciąża niektóre punkty nacisku. Poza tym, jest to najbardziej naturalna pozycja do spania.


Na podstawie: powerofpositovity