Zdrowie

Jak spać, żeby nie bolało, czyli kilka pozycji dla tych, których bolą plecy

Redakcja
Redakcja
8 sierpnia 2019
Fot. iStock/supkkato
 

Bóle pleców, niezależnie od podłoża na jakim występują, potrafią być bardzo uciążliwe. Fizyczne cierpienie wyczerpuje również psychicznie, bo sprawia, że nie możesz zasnąć, wiecznie odczuwasz zmęczenie i rozdrażnienie. Warto dowiedzieć się jak spać, żeby nie bolało.

Kilka pozycji dla tych, których bolą plecy:

1. Na boku z poduszką między nogami 

Obróć się na bok. Cała boczna linia ciała – z wyjątkiem głowy jeśli trzymasz ją na poduszce  – powinna dotykać materaca. Połóż niewielką poduszkę między kolanami. Dostosuj jej położenie jeśli jest ci niewygodnie.

Jeśli między talią a materacem pozostała jakaś przestrzeń, użyj jeszcze jednej małej poduszki, żeby podeprzeć ten fragment ciała.

Jak to pomaga: Spanie na boku z poduszką między kolanami wyrównuje linię, w której leżą biodra, miednica i kręgosłup. Ból w tych trzech części ciała, promieniuje szczególnie w dolnej części pleców. Ważne jest, aby pamiętać, aby od czasu do czasu zmieniać strony.

2. Na boku w pozycji embrionalnej

Najpierw połóż się na plecach i powoli przewróć na bok. Zegnij kolana pod klatką piersiową. Od czasu do czasu zmieniaj strony, szczególnie gdy pojawi się dyskomfort.

Jak to pomaga: Spanie na boku w „pozycji płodu” jest często preferowane przez osoby z przepukliną. Pozycja płodu zasadniczo rozszerza zwężoną przestrzeń, powodując mniejszy nacisk  na korzeń nerwowy.

3. Na brzuchu z poduszką pod brzuchem

Wejdź na łózko na czworakach i połóż wygodną poduszkę pod brzuchem. Powoli opuść się do pozycji do spania.

Jak to pomaga: Osoby ze zwyrodnieniami kręgosłupa lub przepukliną w odcinku lędźwiowym mogą przekonać się, że ta pozycja przynosi największą ulgę. Uniesienie brzucha „w spoczynku” zmniejsza napięcie w tym konkretnym odcinku kręgosłupa.

Należy jednak pamiętać, że spanie na brzuchu może powodować większy nacisk na szyję, zwiększając ryzyko innych problemów z kręgosłupem.

4. Na plecach z poduszką pod kolanami

Połóż się płasko na plecach. Utrzymując kręgosłup w miejscu, ułóż poduszkę pod kolanami. Kształt poduszki może mieć znaczenie. Jeśli czujesz się niekomfortowo, zmień ją na inną. Jeśli w dolnej części pleców odczuwasz dyskomfort, spróbuj umieścić zwinięty ręcznik pod plecami, aby uzyskać dodatkowe podparcie.

Jak to pomaga: Spanie na plecach pomaga rozłożyć ciężar ciała, a poduszka „rozszerza” przestrzeń w dolnej części pleców. Plecy są najszerszą częścią twojego ciała, a takie rozłożenie ciężaru również odciąża niektóre punkty nacisku. Poza tym, jest to najbardziej naturalna pozycja do spania.


Na podstawie: powerofpositovity


Zdrowie

Małgorzata Ohme: „Chcesz wychować dziecko na szczęśliwego dorosłego? Kształtuj w nim dobre nawyki”

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
8 sierpnia 2019
Fot. istock/RichVintage
 

Kształtowanie dobrych nawyków jest jedną z podstaw wychowania dzieci. Jako dorośli często nie zdajemy sobie sprawy z automatyzmów, które mamy wdrukowane w nasze zachowanie właśnie od dzieciństwa. Jak kształtować dobre nawyki, dlaczego są one takie ważne i właściwie do czego nam potrzebne rozmawiamy z Małgorzatą Ohme.

Ewa Raczyńska: Banałem jest mówić, że rodzice chcą wychować swoje dziecko na szczęśliwego człowieka, ale nadal wielu z nas zadaje sobie pytanie: jak to zrobić? Czy jest jakiś złoty środek, recepta, którą można zastosować wiedząc, że nie popełnimy błędu w wychowaniu naszych dzieci?

Małgorzata Ohme: Gdyby istniał taki złoty środek, to nie rozmawiałybyśmy teraz, bo wszyscy by go znali. Czegoś takiego jednak nie ma, tak jak nie ma idealnego wzoru na rodzicielstwo. I całe szczęście! Idealni rodzice są nie do zniesienia, a przede wszystkim pokazują model życia, który jest nieprawdziwy. Wszyscy popełniamy błędy. Ale na pewno warto czytać, rozwijać się, a przede wszystkim słuchać siebie.

Czyli mamy liczyć tylko na własną intuicję?

Intuicja jest bardzo ważna, ale to nie jest tak, że rodzice zostają bez wsparcia. Z pomocą zawsze przychodzi wiedza. W tym przypadku bardzo przydatna jest psychologia, która mówi o tym czego na danym etapie rozwoju potrzebują dzieci, jak powinniśmy zareagować na niespodziewane sytuacje, które „funduje” nam maluch.

O czym na przykład powinniśmy wiedzieć?

Chociażby o nawykach, jakie kształtujemy w naszych dzieciach. Nawyki to tak naprawdę druga natura człowieka. Są wszechobecne w naszym życiu i podczas wychowywania dzieci. To właśnie rodzice mają na nie niebagatelny wpływ. Część z nich przekazujemy poprzez edukacje, ale zdecydowanie, w znacznej mierze, dzieci uczą się przez naśladowanie.

Na przykład?

Wyobraźmy sobie, że każdego dnia po kolacji zasiadamy w domu z dzieckiem na kanapie przed telewizorem. Bezrefleksyjnie przełączamy kanały. Powtarzamy to codziennie. Nie trudno sobie wyobrazić, co wieczorami będzie robić nasze dziecko, jako dorosły człowiek. Będzie siedzieć przed telewizorem, zamiast, na przykład, ze swoimi dziećmi pograć w planszówki. To oczywiście skrajny przykład, ale często nie zdajemy sobie sprawy, ile źle wpływających na dorosłe życie naszych dzieci automatyzmów im implikujemy: jedzenie przy telewizorze, poranek z telefonem w ręku, odsyłanie do swojego pokoju po powrocie z przedszkola, brak rozmowy, oglądanie bajek zamiast czytania książek na dobranoc. Niestety takich przykładów można by mnożyć, dlatego warto zdać sobie sprawę, że to, co dziś pokazujemy naszemu dziecku, wróci gdy będzie ono dorosłe. W tym przypadku same słowa: idź pooglądaj książkę, jeśli sami nie czytamy, lub – nie pij coli, bo jest niezdrowa, gdy sami ją popijmy Tak jest z wieloma innymi rzeczami.

Jak więc kształtować dobre nawyki u dzieci?

Nauka nawyków powinna opierać się na dwóch wspomnianych przeze mnie kanałach: edukacji i modelowaniu. Warto wytłumaczyć dziecku, dlaczego dana czynność, jak na przykład mycie rąk przed jedzeniem, jest ważne dla naszego zdrowia. Podobnie jest ze zdrowymi nawykami żywieniowymi. Nie wystarczy dziecka uczyć samych zasad. Warto wyjaśnić, dlaczego w naszej diecie muszą znaleźć się warzywa i owoce, dlaczego zbyt duża ilość słodyczy szkodzi. Kiedy dziecko zrozumie, dlaczego dany nawyk jest ważny, istnieje ogromna szansa, że zostanie on przez niego uwewnętrzniony. Poza tym musimy pamiętać, że jesteśmy dla dziecka przykładem, wzorem do naśladowania, dlatego nawyki, których chcemy je nauczyć, dziecko powinno obserwować w naszym codziennym zachowaniu.

Które z nawyków są ważne?

Nie sposób wymienić wszystkich. Na pewno podstawowym jest trening czystości. Imam na myśli mycie rąk po wyjściu z toalety, odkładanie swoich ubrań w wyznaczone miejsce. Nauka nawyków wymaga od rodziców przede wszystkim cierpliwości i konsekwencji. Dziecko nie robi nam na złość zostawiając bieliznę na podłodze, ono nie wie zwyczajnie, co powinno z tym zrobić. Nie możemy podnosić głosu , straszyć karami. Przeciwnie – naukę nawyków można zamienić w zabawę. Pamiętam kiedyś zasłyszaną historię, gdy rodzic tłumaczył dziecku, że aby wejść do wanny musi mieć trzy bilety – dwie skarpetki i majtki w koszu na brudną bieliznę. Albo, że buty to rodzeństwo i zawsze muszą stać razem, żeby nie było im smutno. Podobnie jest ze sprzątaniem zabawek – za każdym razem pokazujmy dziecku jak ważne jest ich układanie, mówmy, że zabawki mają swoje miejsce, za którym tęsknią, tak jak dziecko za swoim łóżeczkiem. Nie wymagajmy, ale swoim zachowaniem wspierajmy naukę nawyków. Mówienie „dzień dobry” pani w sklepie, „dziękuję”, gdy ktoś nam coś poda, odstawianie naczyń ze stołu do zlewu jest bardzo ważne. Takich nawyków jest mnóstwo w naszym życiu, a z tego, że sami mamy je we krwi, zdajemy sobie sprawę właśnie wtedy, gdy pojawiają się dzieci, ponieważ trzeba je tego nauczyć.

Jak długo może trwać nauka nawyków?

To zależy. Naukowcy mówią, że już kilka powtórzeń nowej aktywności prowadzi do szybkiego wzrostu automatyzmu zachowania, czyli siły nawyku. Do jego utrwalenia według ekspertów potrzeba około 60 dni.

Nie wiem, czy jest szansa, żeby moi synowie nawykowo myli zęby, choć nieustannie tego pilnujemy.

Mycie zębów to gorączka wielu rodziców. Jednak, jak w przypadku wypracowania każdego nawyku, warto zdać się na dobry sposób. Dzieci chętniej będą myć zęby, gdy będziemy z nimi w tym uczestniczyć, myć je wspólnie. Można stosować różnego rodzaju szczoteczki zachęcające do mycia. Dziecko szybciej będzie chciało powtarzać daną czynność, gdy będzie ona kojarzona z czymś przyjemnym, a nie przymusem: wspólne śpiewanie, smarowanie się pastą, konkurs kto dokładniej umyje zęby – wszystko to buduje w dziecku bardzo dobry nawyk.

Podobnie jest z jedzeniem. Jeśli chcemy, by nasze dziecko zdrowo się odżywiało, kiedy tylko zaczyna samodzielnie jeść, powinniśmy ćwiczyć z nim dobre nawyki żywieniowe, chociażby na początek wprowadzić zasady, że do obiadu wszyscy zawsze jemy warzywa, nie słodzimy mleka, nie pijemy słodkich gazowanych napojów, a fast foody, są okazją, a nie normą. Nie inaczej powinno być z oglądaniem telewizji, korzystaniem z telefonów i tabletów, zachowaniem się przy stole, czy – segregowaniem śmieci. Jeśli dziś pozwalamy dwuletniemu dziecku oglądać bajkę na telefonie, gdy ono je, bo tak nam jest wygodniej, to nie możemy oczekiwać, że z tym telefonem nie będzie w przyszłości siadało do stołu…Dobre nawyki trzeba „wdrukować” w dziecięcy umysł. Warto o nie zadbać i poświęcić temu czas. Najpierw kształtujemy w dziecku daną czynność – na przykład mycie zębów, a z czasem doprowadzamy do odruchowego zachowania. Dziecko wie, że po kolacji idzie myć zęby i nawet się nad tym nie zastanawia. Robi to automatycznie. Jeśli nauczymy je zdrowych nawyków z całą pewnością będzie mu bliżej do bycia szczęśliwym dorosłym, a nasze relacje z dzieckiem z całą pewnością staną się mniej konfliktowe.


Zdrowie

Witaj Szkoło! Praktyczny poradnik od marki Activejet

Redakcja
Redakcja
8 sierpnia 2019
Mat. prasowe

Wraca szkoła a wraz z jej nadejściem kończy się beztroski, wakacyjny czas. Już od 1 września nasze pociechy porzucą wakacyjne lenistwo na rzecz wczesnych porannych pobudek, intensywnej pracy w czasie lekcji i równie intensywnej pracy po lekcjach – przy odrabianiu prac domowych. Aby ułatwić dziecku codzienne obowiązki i uprzyjemnić ich wykonywanie – warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jakich? Podpowiadamy!

Zacznij od oświetlenia

Oświetleniu w pokoju dziecka powinniśmy poświęcić szczególnie dużo uwagi. Przemyślany dobór lamp zadba o wzrok naszych pociech, pozwoli im skupić się na nauce i rozluźnić w czasie zabawy. Pierwszą zasadą jest stosowanie energooszczędnych źródeł światła – to ze względu na długi czas eksploatacji. Idealne będzie stosowanie lamp LED, których żywotność dochodzi do nawet 30 000 godzin. Lampy montowane w pokoju dziecka powinny być także wytrzymałe – te z oferty Activejet są objęte trzyletnią gwarancją.

Miejsce do nauki powinno wyraźnie odróżniać się od reszty pokoju. Odrębność kącika przeznaczonego do odrabiania lekcji można zaakcentować między innymi za pomocą oświetlenia. Pierwszym krokiem jest ułatwienie dostępu do światła dziennego – z tego powodu biurko powinno być zainstalowane przy oknie. Po zmroku czas oczywiście na światło sztuczne – dobierając je do miejsca pracy dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Mat. prasowe

Lampkę biurkową należy umieścić na brzegu blatu – dla dzieci praworęcznych po lewej stronie, dla leworęcznych odwrotnie. W ten sposób dziecko nie będzie zasłaniało sobie dostępu do światła podczas rysowania lub pisania. Odległość między źródłem światła a biurkiem powinna wynosić około 35- 40 centymetrów – to liczby orientacyjne, które trzeba dopasować do wzrostu dziecka. Lampa natomiast musi być ruchoma, umożliwiająca regulację według potrzeb. Światło do nauki powinno mieć barwę chłodno – białą, mieszczącą się w przedziale 3500 – 4100 K (ten ostatni parametr jest uznawany za idealny do czytania).

Doskonałym wyborem będą lampki biurkowe ORION, CROCO czy RAINBOW marki Activejet, emitujące białe, zimne światło sprzyjające nauce.

Lampki są lekkie i umożliwiają skierowanie strumienia światła w dowolnym kierunku, a WEGA i ORION dodatkowo oferują funkcję zmiany koloru podstawy – coś, co z pewnością urozmaici dziecku czas po skończeniu nauki.

Nie zapomnij o drukarce i tuszach

Kolejnym istotnym elementem dobrze zorganizowanego pokoju jest swobodny dostęp do materiałów ułatwiających naukę i odrabianie lekcji. W pokoju dziecka powinna znaleźć się dobra drukarka i wysokiej jakości tusze lub tonery, dzięki którym z łatwością wydrukuje materiały potrzebne do nauki – w dobie Internetu dzieci chętnie sięgają po zasoby dostępne w sieci.

Tusze Activejet to gwarancja jakości, wydajności i dobrej ceny, a także pełnego bezpieczeństwa dla sprzętu drukującego. Charakteryzują się zwiększoną pojemnością w stosunku do tuszów oryginalnych oraz są obecnie dostępne dla kilkuset najpopularniejszych modeli. Produkty występują w dwóch wersjach: Premium (fabrycznie nowy w technologii regeneracji) oraz Supreme (fabrycznie nowy oparty na nowych komponentach). Wszystkie tusze poddawane są surowym i ścisłym testom jakościowym na każdym etapie produkcji, a stosowany w nich atrament i komponenty pochodzą w zdecydowanej większości z produktów rynku europejskiego.

Mat. prasowe

Korzystanie z alternatywnych materiałów eksploatacyjnych wiąże się z ogromną oszczędnością w skali roku, niemożliwą do osiągnięcia jakąkolwiek inną metodą pracy z drukarką. Wysokojakościowe zamienniki dorównują oryginałom jakością wydruku, a nawet w niektórych przypadkach zapewniają lepszą jakość pracy niż tusze producenta. To szczególnie ważne, gdy nasze dziecko drukuje dużo i ochoczo korzysta z drukarki.

Porządek to podstawa

W bałaganie trudno jest zebrać myśli i skupić się na pracy, a unoszący się

w powietrzu kurz nie poprawia samopoczucia. Regularne porządki nie powinny ominąć także dziecięcej przestrzeni do pracy. Czym możemy wspomóc dziecko, aby mogło efektywnie posprzątać swoje biurko i znajdujące się na nim sprzęty, nie tracąc na to całego dnia? Warto mieć pod ręką bogatą ofertę akcesoriów do czyszczenia marki Activejet – znajdziemy w niej wszystko, co potrzebne do gruntownych porządków – sprężone powietrze, patyczki do czyszczenia, piankę do ekranów czy plastików, chusteczki oraz preparaty do czyszczenia drukarek!

– Sprężone powietrze

Z jego pomocą dziecko może w szybki i prosty sposób pozbyć się kurzu z trudno dostępnych miejsc. Podobno najbrudniejszym miejscem na dziecięcym biurku jest klawiatura – wystarczy powiedzieć, że dotyka ją często zabrudzonymi dłońmi czy niechcący zasypuje okruszkami

z talerza. Dzięki sprężonemu powietrzu doprowadzimy klawiaturę do stanu używalności bez ryzyka uszkodzenia jej elementów. Jego dodatkowym atutem jest zapewnienie sprzętowi odpowiedniej konserwacji, ponieważ zalegające zanieczyszczenia blokują wentylację komputera, doprowadzając do jego przegrzewania.

– Patyczki do czyszczenia

Wygodnym i niezajmującym dużej ilości miejsca gadżetem są patyczki do czyszczenia klawiatury marki Activejet. Ich płaskimi końcówkami można wyczyścić kurz zarówno spomiędzy klawiszy, gdzie przestrzeń jest bardzo mała, jak i spod nich. Patyczki okażą się szczególnie przydatne wszystkim tym, którzy na swojej klawiaturze posiadają plamy po słodkich napojach, sprawiające, że przyciski nie chodzą już tak płynnie jak dawniej. W komplecie znajdziemy również praktyczny płyn przeznaczony do tego rodzaju sprzętu elektronicznego.

– Pianka do ekranów

Choć na co dzień możemy tego nie dostrzegać, to jednak przecierając ekran nawet zwykłą, białą chusteczką, zauważymy, że pokrywa go duża warstwa kurzu. Niestety monitory mają talent do przyciągania wszystkiego, co unosi się w powietrzu. Używając czyszczącej pianki usuniemy z jego powierzchni nawet najbardziej uporczywe plamy oraz zabezpieczymy go przed osadzającym się kurzem, spowalniając jego przyleganie.

– Chusteczki

Do codziennej i szybkiej pielęgnacji polecane są specjalne chusteczki nasączone płynem, dzięki którym za jednym pociągnięciem pozbędziemy się zanieczyszczeń zarówno z naszych ekranów, jak również z obudowy sprzętu. Nie wymagają one dodatkowego przecierania „na sucho” i są jednorazowe. W ofercie Activejet znajdziemy zarówno nawilżane, jak również suche ściereczki zapakowane w plastikowe, wygodne pudełka z zamknięciem zabezpieczającym przed wysychaniem oraz niewielkie, kompaktowe paczki idealne dla fanów laptopów.

– Preparaty do czyszczenia drukarek

Ostatnim, jednak nie najmniej istotnym produktem są środki czyszczące wewnętrzne części drukarki, takie jak głowice igłowe i pozostałe, delikatne mechanizmy. Szczególnym problemem są pozostałości po używanym papierze, który osadza się na elementach ruchomych odpowiadających za podawanie papieru. Zanieczyszczone elementy są powodem zacinania się papieru w drukarce oraz spowolnienia pracy samej drukarki. Większość drukarek posiada proste do zdjęcia pokrywy i klapki, dzięki którym możemy dostać się do ich newralgicznych części.

Szkoła tuż tuż – to już ostatnie chwile na kompletowanie wyprawki i zakup niezbędnych pomocy naukowych. Na szczęście wszystkie wspominane powyżej elementy dziecięcego pokoju szybko i sprawnie zakupicie na wyspach Activejet dostępnych na terenie całego kraju.

Mat. promocyjne


Artykuł powstał przy współpracy z Activejet


Zobacz także

30 lat skończone? Przyszedł czas na zmiany w twoim organizmie

dieta, stres

Jak stres wpływa na dietę, a dieta na stres?

Życie z partnerem z borderline jest jak życie na tykającej bombie. Kiedy przestać walczyć?