Zdrowie

Dbanie o zdrowie piersi to nie jednorazowy temat

Redakcja
Redakcja
26 września 2019
Fot. Materiały prasowe / Siostry ADiHD
 

Celem kampanii Dotykam=Wygrywam jest promocja profilaktyki raka piersi poprzez regularne samobadanie piersi i noszenie dobrze dobranego biustonosza. Kampania rusza 1 października i zbiera fundusze na wsparcie działań fundacji charytatywnych. Do akcji dołączyły gwiazdy, które wzięły udział w nagraniu filmu nawołującego do wypracowania w sobie nawyku dbania o zdrowie piersi. Są nimi: Beata Sadowska, Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Marzena Rogalska, Aleksandra Kisio, Karolina Szostak, Lidia Kalita, Lidia Popiel, Anna Gzyra-Augustynowicz, Anna Iberszer, Olga Kozierowska, Anna Męczyńska oraz pierwszy mężczyzna, który stał się ambasadorem kampanii –  Qczaj, a także  influencerki: siostry ADiHD, Anka Dziedzic Fit Mom, Karolina Cwalina, Mum Me oraz przedstawicielki młodego pokolenia: Olciiak i Lila Janowska. Pomysłodawczynią projektu, który odbywa się po raz 8 jest Izabela Sakutova, międzynarodowa ekspertka brafittingu, którą w organizacji akcji wspiera bieliźniana marka Panache, specjalista w zakresie rozmiarów D+.

EDUKACJA OD PODSTAW

Kampania Dotykam=Wygrywam wspiera dwie fundacje. Jedną z nich jest Wsparcie na Starcie, której wolontariusze będący profesjonalnymi salonami brafittingowymi w swoich miejscowościach od września tego roku będą edukować w szkołach nastolatki z tego, jak dbać o zdrowie piersi poprzez zaszczepianie w nich od samego początku nawyku samobadania piersi i noszenia dobrze dobranego biustonosza.

Fot. Materiały prasowe / Lidia Kalita

Na cele wsparcia fundacji Wsparcie na Starcie, ambasadorka kampanii Dotykam=Wygrywam Lidia Kalita zaprojektowała przemawiającą do wyobraźni bluzkę. Całkowite zyski z jej sprzedaży wesprą stworzenie pierwszej w Polsce aplikacji moblinej skierowanej do nastolatek. Głównym zadaniem aplikacji jest promowanie profilaktyki raka piersi poprzez naukę samobadania oraz poznanie i zapobieganie symptomom źle dobranego biustonosza, które mogą stać się przyczyną problemów związanych ze zdrowiem fizycznym, a także brakiem pewności siebie u młodych kobiet. Limitowaną wersję koszulki tegorocznej kampanii Dotykam=Wygrywam można zakupić w przedsprzedaży na stronie kampanii https://bit.ly/KoszulkaDotykamWygrywam , a od 1  października także w sklepach bieliźnianych biorących udział w kampanii Dotykam=Wygrywam.

Fot. Materiały prasowe / Qczaj

Re(CYC)ling

Dotykam=Wygrywam to tradycyjnie re(CYC)ling, czyli zbiórka w salonach bieliźnianych na terenie całej Polski starych biustonoszy, z utylizacji których całość środków wspiera stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny w walce z rakiem piersi. Każdy ma szansę wesprzeć projekt. Wystarczy oddać swój stary, źle dopasowany biustonosz do pobliskiego sklepu biorącego udział w kampanii. Celem jest zebranie 1 tony staników.

Dla zachęty charytatywnych działań, każdy kto odda swój stary stanik do reCYClingu otrzyma od sklepów współpracujących z bieliźnianą marką Panache bon o wartości 20 zł na zakup nowego biustonosza, połączony z bezpłatną ekspercką poradą profesjonalnej brafitterki.

Biustonosze można oddawać do 31 października do specjalnie przygotowanych pojemników ustawionych w salonach z bielizną w całej Polsce, oznaczonych logiem kampanii DOTYKAM = WYGRYWAM. Lista sklepów znajduje się na stronie: www.dotykamwygrywam.pl. W poprzednich edycjach  kampanii udało się w sumie zebrać ponad 67 000 sztuk biustonoszy do re(CYC)lingu 94 tony!!!).

Fot. Materiały prasowe / Elżbieta Romanowska

ŚWIADOMOŚĆ ZACHOROWALNOŚCI W POLSCE

Rak piersi w Polsce jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów u kobiet.  Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, iż co roku chorobę tą diagnozuje się u około 18 tys. kobiet, z czego ponad 5 tys. umiera. Dlaczego? Pierwszym powodem jest zbyt późne wykrycie nowotworu. Choroba wykryta we wczesnym etapie jest niemal w 100 proc. wyleczalna. Według specjalistów najlepszym sposobem na wczesne wykrycie nowotworu jest dokładne poznanie własnych piersi i comiesięczne samobadanie. Niestety poprawnie i regularnie wykonuje jedynie 2-3 proc. kobiet!

Działając w branży bieliźnianej, która jest tak blisko związana z kobiecymi piersiami, uważam za swój obowiązek popularyzowanie i podnoszenie świadomości kobiet w temacie dbania o zdrowie piersi. Dlatego nieprzerwanie od 8 lat organizuję właśnie kampanię DOTYKAM=WYGRYWAM.” – tłumaczy swój zapał pomysłodawczyni kampanii Izabela Sakutova, międzynarodowy ekspert brafittingu i lingerie styling.  – „W tym roku, by wesprzeć przekaz kampanii i działania fundacji Wsparcie na Starcie, edukującej nastolatki m.in. profilaktyki raka piersi, zaprosiliśmy do współpracy znaną i cenioną polską projektantkę Lidię Kalitę, by zaprojektowała charytatywne t-shirty. Zyski z ich sprzedaży w całości zostaną przekazane na stworzenie pierwszej polskiej aplikacji mobilnej skierowanej do nastolatek, promującej walkę z rakiem piersi i budującej w nich zdrowe nawyki od samego początku.” – dodaje na koniec.  

Fot. Materiały prasowe / Daria Widawska

Partnerzy kampanii Dotykam=Wygrywam:

Panache Lingerie — ciesząca się uznaniem już od blisko 40 lat firma produkująca bieliznę w szerokim zakresie rozmiarów i krojów, które zaspokajają potrzeby bieliźniane kobiet posiadających różne typy sylwetki.

Clear Channel Polska, jedna z wiodących firm OOH, która wspiera corocznie akcję i nagłaśnia ją na bilboardach oraz w sieci digitali w galeriach handlowych premium, w największych polskich miastach.

3R Recycling Solutions, duża firma sektora recyclingu tekstylnego w Polsce, która od czterech lat współtworzy akcję DOTYKAM=WYGRYWAM, poddając recyclingowi zebrane podczas kampanii biustonosze i przekazując zysk z tego procesu na rzecz stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Miesięcznik Claudia, który swoimi ogromnymi zasięgami wsparł w tym roku przekaz DOTYKAM=WYGRYWAM wśród ogromnej rzeszy swoich Czytelników.

Hotel Belotto. To w pięknych wnętrzach tego zabytkowego pałacu w centrum Warszawy co roku odbywa się uroczysta inauguracja kampanii, podczas której wszyscy ambasadorzy i zwolennicy naszej inicjatywy mogą się spotkać i zainicjować reCYCling, oddając na miejscu pierwsze biustonosze.

Wolf Studio — wyjątkowe miejsce, w którym zorganizowano sesję fotograficzną i nagranie fimów do kampanii Dotykam=Wygrywam.

Karolina Chabel – Williams – utalentowana fotografka, która od lat wspiera kampanię Dotykam=Wygrywam swoimi zdjęciami.

Anna Kolatorska – autorka filmów kampanii Dotykam=Wygrywam.

Poznaj historię kampanii na stronie www.dotykamwygrywam.pl

#DotykamWygrywam

FB: @PanachePolska  @zdrowepiersi @izabelasakutova

IG: FB: @PanachePolska  @wsparcienastarcie @izabelasakutova

Fot. Materiały prasowe / Izabela Sakutova -pomysłodawca DotykamWygrywam


Zdrowie

23 sposoby na to, by zbliżyć się do partnera w ten weekend

Redakcja
Redakcja
27 września 2019
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Może jesteście ze sobą bardzo blisko, a może jednemu z was tej bliskości brakuje. Niby umiecie o siebie zadbać, ale powoli zaczynacie rozumieć, że w codziennym chaosie bardzo łatwo popaść w rutynę. Pomyślcie o tym, co możecie zrobić już teraz, w ten weekend, by się do siebie zbliżyć, by ożywić uczucia i emocje. Jeśli brak wam pomysłu, zajrzyjcie niżej, przepis nie jest wcale taki trudny…

23 sposoby na to, by zbliżyć się do partnera w ten weekend

1. 6 sekund pocałunku

Sześciosekundowy pocałunek jest wystarczająco długi, aby poczuć się intymnie z partnerem, by nawiązać kontakt, by wywołać miłe wspomnienia…

2. Spanie w oddzielnych łóżkach

Hmmm… Jak to ma was zbliżyć? W bardzo prosty sposób – pomoże uświadomić sobie, że nam siebie brak.

3. Wymiana 

Załóż coś, co należy do twojego partnera. Daj mu coś twojego.

4. Rozmowy o waszej historii

Jak to się wszystko zaczęło, kiedy doszło do pierwszego pocałunku… Zafundujcie sobie emocjonalna podróż po historii waszego związku.

5. Przysługi

Zrób coś dla swojego partnera. Pozwól mu zrobić coś dla ciebie. To nie musi być „ważna sprawa”. To może być całkiem drobna przysługa.

6. Eksperymenty w sypialni

Coś nowego, coś wymarzonego, coś, czego oboje pragniecie. Dajcie się ponieść fantazji.

7. Wspólne przygotowanie posiłku

Wspólne tworzenie czegoś smacznego zbliża i jest kreatywną zabawą.

8. Codzienny rytuał

Stwórzcie sobie codzienny zwyczaj i pielęgnujcie go. To może być wieczorny spacer albo poranna kawa. Ważne, by być razem.

9. Przepracowanie problemów

Jeśli coś was ostatnio poróżniło, porozmawiajcie o tym w jakimś spokojnym, relaksującym miejscu.

10. Rozmowa 

Dobrze jest po prostu usiąść i podzielić się ze sobą tym, co sprawiło nam trudności, a co było naszym sukcesem. Bardzo dużo par żyje ze sobą „z dnia na dzień”, obok siebie, nie wiedząc za wiele o tym, co dzieje się w życiu zawodowym czy osobistym partnera…

11. Randka 

Jak wtedy, kiedy się jeszcze zaczynaliście spotykać, kiedy dobrze się nie znaliście.

12. Późne śniadanie „na mieście”

W waszym ulubionym lokalu. Niech ktoś innym poda kawę i jajecznicę, a wy po prostu odpocznijcie.

13. Wspólna lektura/słuchanie audiobooka

Odkryjcie na nowo to, co was bawi, wzrusza, interesuje.

14. Wyjazd na weekend

Wspólne zwiedzanie, kolacja w małej restauracji, noc w hotelu. Złapcie oddech przed następnym tygodniem pracy.

15. Wspólne wyjście na siłownię/basen/zajęcia jogi

Może jedno z was odkryje w sobie nową pasję? Może hobby połączy was jeszcze mocniej?

16. Dzień „dbania o siebie”

On niech zadba o ciebie, a ty o niego. Bądźcie bardziej niż zwykle uważni i otwarci na swoje potrzeby.

17. Wspólne oglądanie serialu 

Albo programu telewizyjnego, który oboje lubicie.

18. Gry planszowe

Poczciwy „Chińczyk”, czy „Monopoly” – dobrze jest razem przypomnieć sobie

19. Wspólne sprzątanie

I spróbujcie się przy tym nie pokłócić 😉

20. Planowanie wakacji

Obejrzyjcie zdjęcia z poprzednich podróży, pomyślcie gdzie chcielibyście pojechać tym razem.

21. Odwiedziny

Zaplanujcie wyjście do kogoś z rodziny, odwiedziny u przyjaciół, innych bliskich osób. Dobrze jest popatrzeć siebie nawzajem w towarzystwie innych osób.

22. Kino

„Klasyka”, ale jakże odprężająca.

23. Komplementy

W ten weekend mówcie sobie jak najwięcej dobrych rzeczy. Starajcie się zobaczyć w sobie jak najwięcej wspaniałych rzeczy.


Na podstawie: www.bustle.com

 

 

 

 

 


Zdrowie

Czas na budyń – klasyka, która może cię zaskoczyć

Redakcja
Redakcja
26 września 2019
budyń
Fot. iStock

Na ciepło czy na zimno? Z sokiem malinowym czy też może z charakterystycznym kożuchem? Waniliowy, czekoladowy, a może w bardziej nowoczesnej wersji, jak malina z mascarpone? Ile osób, tyle sposobów na przygotowanie budyniu. Marka Delecta zdradza kilka przepisów na desery z wykorzystaniem tej słodkiej leguminy.

O ile większość z nas kojarzy budynie tylko w słodkiej wersji, już sama Ćwierciakiewiczowa pisała o budyniu ze słodką kapustą, z grzybami, ze śledziami, bądź wątróbką. Coś co dla nas wydaje się nie do pomyślenia, stanowiło rarytas na staropolskich stołach. Bez obaw, marka Delecta nie zabierze was w aż tak odległą podróż w czasie. Zaprezentowane przepisy będą bliższe wspomnieniom z wakacji u babci czy podwieczorku w przedszkolu. Zatem do dzieła!

Babeczki z powidłami i jaglanym kremem budyniowym

Fot. Materiały prasowe

Składniki

Ciasto:

 • 1 opakowanie kruchego ciasta Delecta
 • 100 g zimnej margaryny
 • 1 jajo

Nadzienie:

 • 300 g powideł śliwkowo-cynamonowych
 • 1 opakowanie budyniu jaglanego o smaku waniliowym Delecta
 • 2 łyżki cukru lub miodu
 • 350 ml mleka
 • 75 g masła

Dekoracja:

 • 1 opakowanie żurawiny Bakalland
 • 1 opakowanie mango Bakalland
 • kilka listków świeżej mięty
 • 2 świeże figi (opcjonalnie)

To małe rzeczy sprawiają, że życie nabiera smaku! A więc, komu małą babeczkę? 😉

Na początku nagrzewamy piekarnik do temperatury 190°C (bez termoobiegu). Mieszankę do wypieku domowego ciasta przygotowujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu, wyrabiając ją z margaryną i jajem. Foremki na tartaletki smarujemy margaryną i prószymy mąką, następnie zaś nakładamy ciasto.

Całość wstawiamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez 20 minut, aż ciasto się zarumieni. Po upieczeniu wyciągamy do ostudzenia. Na chłodne spody wykładamy po łyżce powideł śliwkowo-cynamonowych. Następnie przygotowujemy jaglany krem budyniowy, miksując zimny budyń z masłem. Gotowy krem nakładamy na powidła. Babeczki ozdabiamy suszoną żurawiną, suszonym mango, miętą i świeżą figą. Gotowe!

Kilka gryzów, a tyle szczęścia.

Zapiekany budyń z malinami i kruszonką

Fot. Materiały prasowe

Budyń:

 • 1 opakowanie budyniu instant o smaku waniliowym Delecta
 • 175 ml wrzątku
 • 6 łyżek malin
 • 4 łyżki musli o smaku owoców leśnych Bakalland
 • 3 łyżeczki masła lub oleju kokosowego

Kruszonka, budyń i maliny. Czy coś jeszcze jest potrzebne do deseru idealnego? Chyba mamy wszystko.

Na początku nagrzewamy piekarnik do temperatury 180ºC (bez termoobiegu). Przygotowujemy ceramiczne miseczki i smarujemy je masłem. Budyń zalewamy wrzątkiem, zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a następnie rozkładamy do kokilek. Na wierzchu układamy maliny. Masło lub olej kokosowy roztapiamy w kąpieli wodnej, a następnie mieszamy z musli. Tak przygotowaną masą zakrywamy maliny. Całość wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 15 minut. Po tym czasie odczekujemy chwilę do wystygnięcia i serwujemy gościom.

Bardzo łatwy i szybki deser to idealne rozwiązanie na niezapowiedziane wizyty, jak i gorszy dzień.

Budyń kajmakowy ze smażonym ananasem

Fot. Materiały prasowe

Nadzienie:

 • 1 opakowanie budyniu smaku śmietankowy z białą czekoladą Delecta
 • 2 łyżki masła
 • 3 łyżki masy krówkowej o smaku tradycyjnym Bakalland
 • 1 opakowanie żurawiny suszonej Bakalland
 • 1 puszka ananasów w zalewie

Połączenie kajmaku i ananasa to duet, który przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym łasuchom.

Budyń przyrządzamy według przepisu z opakowania, dodając do niego 400 ml mleka i rezygnując z cukru. Gotowy budyń mieszamy z połową puszki masy krówkowej Bakalland i odstawiamy do wystudzenia. Plastry ananasa smażymy na rozgrzanym maśle z dodatkiem suszonej żurawiny. W pucharkach umieszczamy warstwowo budyń na zmianę z kawałkami pokrojonego ananasa. Podajemy według uznania: na ciepło lub na zimno.

Taki deser dodaje energii w pochmurne dni! Jesienne wieczory dzięki niemu z pewnością będą mniej smutne. 🙂

Więcej słodkich inspiracji można znaleźć na www.delektujemy.pl.

Artykuł powstał we współpracy z Delecta.


Zobacz także

4 blokery pokarmowe, które hamują wchłanianie żelaza

Dlaczego sen jest bardzo ważny w życiu dziecka?

Wszystko musi mieć swój czas i swoją emocję, ale życie do przeżycia jest jedno. O tym jak nie stracić gruntu pod nogami