Go to content

Czy można zajść w ciążę podczas klimakterium?

Fot. Materiały prasowe

Perspektywa klimakterium – które pociąga za sobą takie objawy, jak uderzenia gorąca czy wahania nastrojów – jest dla wielu kobiet dość niepokojąca, szczególnie dla tych, które dopiero planują założyć rodzinę. Jak wiadomo, w czasie menopauzy zanika funkcja jajników, a miesiączka ustaje, w związku z tym możliwość zapłodnienia spada niemalże do zera. Czy to jednak oznacza, że w określonym wieku nie można już zajść w ciążę? Niekoniecznie. Istnieją sposoby, które pozwalają na wydłużenie okresu płodności.

Klimakterium a antykoncepcja

Do symptomów klimakterium zaliczamy m.in. uderzenia gorąca, rozdrażnienie, zmęczenie, trudności z zasypianiem, bóle mięśni czy też problemy z koncentracją. Wszystko to wynika ze spadku poziomu hormonów płciowych, które są produkowane m.in. przez jajniki. Menopauza zazwyczaj rozpoczyna się od rozregulowania cyklu miesiączkowego, wkrótce po tym mogą się także pojawić inne objawy. Dyskomfort związany z tym zjawiskiem niejednokrotnie sprawia, że kobieta traci ochotę na seks – panie w tym czasie często czują się nieatrakcyjne i są bardziej niż zwykle świadome zbliżającej się starości. Dodatkowo występująca w tym okresie suchość pochwy może utrudnić zbliżenia z partnerem.

Chociaż wiadomym jest, że wraz z wiekiem szanse na zajście w ciążę maleją, a po klimakterium niemal całkowicie znikają, to jednak warto pamiętać o tym, że do zapłodnienia może dojść również w trakcie menopauzy. Nawet jeśli ustała miesiączka, nie należy wobec tego rezygnować ze stosowanej do tej pory metody antykoncepcji, szczególnie jeśli nie jest już planowane powiększenie rodziny.

Skąd wiedzieć, że podczas klimakterium nie dojdzie do zapłodnienia?

Jeśli chcemy odstawić środki antykoncepcyjne, sądząc, że na skutek klimakterium i tak nie jest możliwe zajście w ciążę, warto najpierw przeprowadzić badania krwi. Pozwalają one na ocenę poziomu hormonów i tylko na podstawie wyników takich testów można jednoznacznie stwierdzić, że funkcje rozrodcze zanikły. Podobne badania musi przejść kobieta, która planuje macierzyństwo w dość późnym wieku.

Ciąża w czasie klimakterium

Choć uderzenia gorąca czy też pogorszenie samopoczucia mogą skutecznie zniechęcić do seksu, to jednak wiele pań przechodzących menopauzę pozostaje aktywnych seksualnie. Ponieważ często kariera zawodowa bądź inne obowiązki sprawiają, że kobiety odkładają w czasie myśl o posiadaniu dziecka, może się okazać, że plany na założenie rodziny narodzą się dość późno, nawet po 50. roku życia. Czy trwające klimakterium uniemożliwi zajście w ciążę?

Niezupełnie – mimo że ciąża w dość późnym wieku wiąże się z pewnymi zagrożeniami, to jednak jak najbardziej można rozpocząć starania. Ważne jest jedynie pozostawanie pod stałą opieką ginekologa, tym bardziej, że konieczne jest zastosowanie terapii hormonalnej, która pozwoli na uzupełnienie poziomu hormonów płciowych, niezbędnych do poczęcia dziecka. Dodatkowo zapłodnienie metodą naturalną może sprawiać większe trudności, zatem należy się liczyć z myślą, że w grę będzie wchodziło głównie in vitro.


Artykuł sponsorowany