Go to content

Chcesz mieć lepszą pamięć? Uprawiaj seks

Fot. iStock/Peopleimages

O korzyściach z uprawiania seksu chyba nie musimy nikomu przypominać. Odchudza, poprawia nasz nastrój, redukuje stres – to tylko niektóre pozycje z listy. I do tego poprawia pamięć. Dlatego nie wykręcaj się więcej, kiedy partner będzie cię zachęcał do miłosnych uniesień. Dzięki temu na dłużej zachowasz młody umysł.

Kanadyjscy naukowcy z McGill University postanowili sprawdzić, jak regularny seks wpływa na naszą pamięć. Do badań zaproszono 78 kobiet w wieku od 18 do 30 lat. Wzięły udział w testach sprawdzających, jak radzą sobie z zapamiętywaniem słów i twarzy. Następnie wypełniły formularz, w którym określiły częstotliwość uprawiania seksu.

Kobiety otrzymały zestaw 60 słów i twarzy, następnie poproszono je o ich wskazanie z grupy 90 słów i twarzy. Okazało się, że te, które uprawiały seks regularnie, lepiej zapamiętują słowa, ale mają słabszą pamięć do twarzy.

Naukowcy odnaleźli związek pomiędzy seksem, a rozwojem tkanki nerwowej w hipokampie, czyli obszarze mózgu kontrolującym emocje, pamięć i układ nerwowy. To połączenie może wynikać z faktu, że seks jest formą ćwiczeń oraz pomaga złagodzić stres i depresję, które wpływają na pamięć.

O tym, że seks pozwala zachować bystrość umysłu na starość, przekonują niemieccy uczeni z Uniwersytetu w Rostocku. Dowiedli, że osoby uprawiający seks po 70. roku życia, są mniej narażeni na problemy z pamięcią. Naukowcy przeprowadzili 170 wywiadów z osobami pomiędzy 63. a 75. rokiem życia.

Zapytano o ich aktywność seksualną w przeszłości i czy czerpali z niej przyjemność. Emeryci zostali także poddani testom neuropsychologicznym sprawdzającym pamięć, uwagę i funkcje wykonawcze.

Wyniki potwierdziły, że satysfakcja seksualna była bezpośrednio związana z młodym umysłem.

Dlatego uprawiajmy seks na zdrowie! Nasz mózg będzie nam wdzięczny, a my będziemy dłużej cieszyć się dobrą pamięcią. Którą my kobiety musimy mieć zawsze niezawodną.

Źródło: independent.co.uk, dailymail.co.uk