Zdrowie

9 sposobów, by pomóc partnerowi wytrwać na diecie

Redakcja
Redakcja
9 czerwca 2017
Fot. iStock / domoyega
 

Nie tylko kobiety mają potrzebę (czy też konieczność) dbania o swoją linię i zdrowie. Mężczyźni, najczęściej, gdy wyhodują sobie brzuszek, również czują, że nadszedł czas na zmiany. Ostatnie piwo, ostatni kotlet w grubej panierce i można zaczynać. Mężczyznom na diecie wcale nie jest lekko, szczególnie, gdy ich partnerki na diecie nie są i bez skrępowania zajadają to, na co przychodzi im ochota. 

Dlatego, drogie panie, jeśli zależy wam na tym, by partner wytrwał na diecie, pomóżcie mu w tym. Najprościej by było dołączyć do dietetycznego wyzwania. Ale jeśli nie macie takich planów, ale chcecie wesprzeć swojego faceta, są na to skuteczne sposoby.

9 sposobów, by pomóc partnerowi wytrwać na diecie:

1. Okaż życzliwość

Dbaj o regularnie o zdrowe jedzenie oraz o dobrą atmosferę, która pomoże w pozytywnym nastawieniu do wyzwania. Wspieraj postanowienia partnera, nawet jeśli nie pierwszy raz planuje on schudnąć. Bądź elastyczna dla jego potrzeb, a sama wzmocnisz swoje zdrowie i polepszysz samopoczucie psychiczne.

2. Nagradzaj sukcesy

Nie tylko dzieci są zmotywowane na myśl o czymś miłym, o nagrodzie za starania. Nagradzaj sukcesy partnera i nie uzależniaj ich jedynie od zauważalnego spadku masy ciała, ale doceń nawet rezygnację z alkoholu czy podjadania. Podaruj książkę motywacyjną czy nowe, mniejsze ubranie, które będzie namacalnym dowodem na dobre zmiany. Skup się na małych kroczkach, które prowadzą do trwałych zmian w życiu.

3. Nie zamieniaj się w strażnika

Poważne zmiany najczęściej są żmudnym procesem, który wymaga czasu. Partner musi dojrzeć do swojej decyzji, ty nie powinnaś stać nad nim i pociągać za sznurki, określając co i jak powinien zrobić. Odpuść sobie ciągłe pilnowanie ilości zjadanego jedzenia przez partnera i podnoszeniu alarmu, gdy czasem zje więcej, niż powinien. Bądź wspierającą partnerką, a nie oceniającym surowo strażnikiem.

4. Odpuść sobie docinki

Osoby otyłe często cechują się niskim poczuciem wartości, podatnością na bodźce zewnętrzne i rezygnację. Wszelkie docinki są bardzo przykre i zdecydowanie nie motywują do starania. Nawet żarty podszyte drobną złośliwostką, które kiedyś rozbawiłyby partnera, mogą prowadzić do pogorszenia nastroju i przerwania odchudzania. Motywuj, zamiast zniechęcać.

Fot. iStock / domoyega

Fot. iStock / domoyega

5. Słuchaj i nie oceniaj

Jeśli jesteś szczęściarą i nigdy nie musiałaś się odchudzać, wiedz, że próba zgubienia kilogramów to prawdziwa walka. Nagle trzeba zmienić nawyki, jeść mniej, inaczej, wprowadzić aktywność fizyczną. Wszystkie zmiany naraz mogą być trudne do wprowadzenia, nie oceniaj starań zbyt krytycznie. Gdy partner cierpi z powodu gorszego samopoczucia lub zdarzyło się jemu odpuścić trening czy zjeść za dużą porcję na obiad, zamiast gderać mu nad uchem, że czegoś nie powinien, zwyczajnie z nim porozmawiaj. Rozmowa daje potrzebne wsparcie.

6.  Zachęcaj do prowadzenia dziennika żywności

Co prawda jest to żmudne zadanie, ale pozwala na stałą obserwację postępów. Ponieważ systematyczne uzupełnianie informacji może się znudzić, zachęcaj partnera do prowadzenia dzienniczka, czy korzystania z odpowiednich aplikacji na telefon. W razie niepowodzenia, w prosty sposób przejrzycie to, co się działo podczas prób schudnięcia i odkryjecie przyczynę porażki.

7. Przyłącz się do ruchu

Wybierzcie sporty, które pozwolą wam wspólnie spędzić czas. Osoba i na diecie i bez niej powinna się ruszać, więc zyskacie oboje motywując się wzajemnie. Ruch jest potrzebny dla zdrowia, dlatego sprawdźcie się na basenie, korcie czy wycieczce rowerowej.

8. Gotujcie wspólnie

Nie tylko razem spędzicie czas, ale łatwiej będzie wam wejść w nawyk zdrowego gotowania, gdy oboje będziecie zwracać uwagę na to, co na talerzach ląduje. Razem sprawdzajcie ubogokaloryczne produkty żywnościowe, sprawcie sobie wagę kuchenną. Wspólne zaangażowanie pozwoli wam unikać błędów.

9. Nie kuś partnera

Nie przemycaj do szafek własnych zapasów słodkości. Jeśli masz ochotę na coś, czego osoba na diecie jeść nie powinna, odwiedź kawiarnię czy zjedz batonika w drodze do domu. Nie wystawiaj jego siły woli na próbę, bo pokusa może kosztować go zaprzepaszczenie tego, co do tej pory udało się osiągnąć. Oczywiście jeden batonik nie zniszczy tego, co zostało wypracowane, ale może pociągnąć za sobą kolejne odstępstwa od diety.


źródło: www.wikihow.comdieta.mp.pl


Zdrowie

Batony BA! Zero dodatku cukru – świetny wybór dla osób aktywnych

Redakcja
Redakcja
9 czerwca 2017
Fot. Materiały prasowe
 

Żyjemy aktywnie, nieustannie jesteśmy w ciągłym biegu: dom, praca, szkoła, dlatego coraz więcej z nas stara się żyć świadomie. W tym celu wybiera wartościowe produkty, zmienia swoje przyzwyczajenia żywieniowe, a także stawia na aktywność jaką jest sport. Jest to nie tylko forma dbania o siebie i swoje zdrowie, ale cała filozofia życia. Podjęcie wyzwania, jakim jest regularna aktywność fizyczna i racjonalne odżywianie, nie od razu przychodzi z łatwością. Wymaga to często silnej woli. Całe szczęście, pojawiają się produkty, które wspierają osoby aktywne w ich postanowieniach. Z pomocą przychodzi nowa linia batonów zbożowych BA! Zero dodatku cukru, w trosce o zdrowie nie zawierają one syropu glukozowego, tłuszczy utwardzonych oraz cukru.

Bieg po zdrowie

Żyjąc aktywnie każdy moment dnia masz wykorzystany w 100%. Starasz się zawsze stawać na wysokości zadania, regularnie ćwiczysz i realizujesz się zawodowo. Twój dzień wypełniony jest co do minuty, dlatego warto abyś sięgała po pełnowartościową przekąskę, która pomoże Ci złapać równowagę przed treningiem, w trakcie pracy czy nauki. Bakalland BA! składają się ze zbóż i owoców, nie zawierają cukru, syropu glukozowego, ani tłuszczów utwardzonych, doskonale wpisują się w potrzeby osób, chcących zdrowo i z energią działać przez cały dzień.

Idealna propozycja dla Ciebie od Bakalland

Właśnie dla osób aktywnych i poszukujących najwyższej jakości produktów, staramy się działać na co dzień. Nowe produkty z linii Bakalland BA! wzbogacone są popularnymi SuperFoods (quinoa, amarantus, chia) oraz najwyższej jakości owocami. To odpowiedź na potrzeby osób świadomie wybierających przekąski, chcących urozmaicić swoją dietę smacznymi, wysokobłonnikowymi produktami.

3 wyjątkowe smaki

Batony BA! Zero dodatku cukru to kompozycja pięciu zbóż: owsa, pszenicy, jęczmienia, żyta i ryżu w trzech wariantach smakowych: BA! 5 zbóż Truskawka & Quinoa, BA! 5 zbóż Wiśnia & Amarantus oraz BA! 5 zbóż Kokos & Chia. Batony zawierają dodatek naturalnego błonnika – inuliny, wytwarzanej z korzenia cykorii, która wspiera funkcjonowanie korzystnej mikroflory układu pokarmowego (Bifidobacterium).

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

BA! Zero dodatku cukru 5 zbóż Truskawka & Quinoa (30 g)

Nowy baton Bakalland BA! Zero dodatku cukru 5 zbóż Truskawka & Quinoa to kompozycja 5 chrupkich zbóż z aromatyczną truskawką, wzbogacona dodatkiem komosy ryżowej (quinoa). Porcja zawiera 113 kcal.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

BA! Zero dodatku cukru 5 zbóż Wiśnia & Amarantus (30 g)

Baton BA! Zero dodatku cukru 5 zbóż Wiśnia & Amarantus jest kompozycją 5 chrupkich zbóż ze słodko-kwaśną wiśnią z dodatkiem ziarna amarantusa. Porcja zawiera 112 kcal.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

BA! Zero dodatku cukru 5 zbóż Kokos & Chia (30 g)

Baton Bakalland BA! Zero dodatku cukru 5 zbóż Kokos & Chia to innowacyjna kompozycja, będąca połączeniem chrupkich zbóż z kokosem i nasionami chia (szałwia hiszpańska). Porcja zawiera 120 kcal.


Artykuł powstał we współpracy z Bakalland


Zdrowie

Schizofrenia przeraża, bo nic o niej nie wiemy. Zmień to i odrzuć 4 mity dotyczące tej choroby

Redakcja
Redakcja
9 czerwca 2017
Fot. iStock / LaraBelova

Schizofrenia brzmi przerażająco w kontekście obejrzanych filmów czy zasłyszanych historii. Kojarzymy ją z niepoczytalnością i szaleństwem, dziwacznym i zagrażającym otoczeniu zachowaniem. Boimy się chorych, ze względu na objawy, których nie rozumiemy, nie tolerujemy i od których mamy ochotę uciekać. 

Termin „schizofrenia” pochodzi od słów schizisphren, tłumaczonych odpowiednio jako: „rozszczepić” i „umysł”. Należy do tzw. zaburzeń psychotycznych (psychoz), czyli stanów charakteryzujących się zmienionym chorobowo, nieadekwatnym postrzeganiem, przeżywaniem, odbiorem i oceną rzeczywistości. Nie jest to marginalny problem, ponieważ dotyka przede wszystkim kobiety i mężczyzn w wieku ok. 15 – 35 lat, a na świecie cierpi na nią ponad 21 milionów osób. Z tego względu warto spróbować poznać schizofrenię, zrozumieć chorego człowieka. Bo schizofrenik, to przede wszystkim człowiek, a dopiero później chory i nie wolno o tym zapominać.

Najczęstsze mity dotyczące schizofrenii:

1. Schizofrenicy to osoby upośledzone umysłowo

To nieprawda. Często jest wręcz przeciwnie, bo schizofrenicy nie tylko cechują się ponadprzeciętną inteligencją, ale posiadają pamięć absolutną. Znamy wiele przypadków wybitnie uzdolnionych schizofreników, którzy odnieśli sukces: np. Fryderyk Nietzshe, Immanuel Kant, John Nash — laureat Nobla w dziedzinie ekonomii.

2. Chory powinien być izolowany w szpitalu 

Schizofrenia to choroba przewlekła, jej leczenie trwa kilka, kilkanaście lat, a najczęściej do końca życia, ale nie zawsze wymaga leczenia w zamknięciu. W zależności od przebiegu choroby, mogą pojawiać się okresy nasilenia objawów chorobowych/epizodów choroby i powroty do pełnego lub częściowego zdrowia. Schizofrenia nie wyklucza życia w społeczeństwie, prawidłowe leczenie i psychoterapia potrafią w znaczącym stopniu wyeliminować objawy choroby i umożliwić pacjentowi normalne funkcjonowanie.

3. Schizofrenicy są niebezpieczni

To chyba najbardziej żywy mit, mimo że statystyki pokazują coś innego — schizofrenicy stanowią zwykle mniej niż 1% wśród sprawców przestępstw we współczesnych metropoliach. Za to częściej są ofiarami, wskutek braku umiejętności bronienia swych granic. Bardzo często cierpią z powodu niechęci i strachu nie tylko ze strony pracodawców czy znajomych, ale także rodziny.

4. Chorzy nie mają emocji

Schizofrenicy często mają problem z wyrażaniem emocji, ale nie są ich pozbawieni. Potrafią oni doświadczać emocji w stopniu podobnym do przeżywanych przez innych ludzi. Mają trudności z ich wyrażaniem i rozpoznawaniem, choć nie są zamknięci na komunikację z otoczeniem i bliskimi.


 

źródło: psychologiawsieci.plpsychiatria.mp.pl


Zobacz także

Popełniaj błędy, wybaczaj sobie, ucz się od innych. Jak w jeden dzień nabrać dystansu do samego siebie?

czekolada - gorzka, deserowa, do picia na gorąco

Kto nie kocha czekolady? A gdyby tak znaleźć jeszcze więcej powodów, by zjeść kosteczkę…?

Jak przeżyć w upale ciążę i nie zwariować – tak drogie przyszłe mamy, jest to możliwe, ale trzeba to robić z głową…