Psychologia

Zrób sobie test Kocha i narysuj drzewo

Redakcja
Redakcja
2 września 2018
Fot. iStock/Gawrav Sinha
 

Test drzewa  doktora Kocha wykonuje się jak każde inne ćwiczenie, podczas którego analizie poddawany jest nasz rysunek, kolory, które wybraliśmy, figury, które nakreśliliśmy. Te wybory i decyzje tworzą obraz naszej osobowości. Oznaczają również, na jakim etapie emocjonalnym się znajdujemy, mierzy naszą stabilność, obecność lub brak wewnętrznych konfliktów, wrażliwość a nawet zawartość naszej podświadomości.

Jak wykonać test drzewa

Potrzebne ci będzie kilka białych kartek, kredki i gumka. Narysuj drzewo – z korzeniami, pniem, gałęziami – dokładnie takie, jakie chcesz narysować w tym momencie. Masz na to od 10 do 30 minut.

Analiza rysunku (w uproszeczeniu)

Ziemia

Rysunek, w którym nie ma linii gleby lub korzeni, może wskazywać na brak stabilności emocjonalnej i osobistej jego autora. Niewspółmierne korzenie w kształcie promienia mogą być także wskaźnikiem problemów, ograniczeń emocjonalnych oraz problemów z nienawiścią.

Pień

 • Bardzo cienki: kojarzy się z bardzo wrażliwymi i delikatnymi ludźmi lub, z drugiej strony, może oznaczać obecność napięć lub zewnętrznych wymagań, które negatywnie wpływają na spokój i dobre samopoczucie rysującego.
 • Bardzo gruby pień: oznacza ludzi impulsywnych, o silnych emocjach i słabej zdolności do samokontroli.
 • Pień o normalnych proporcjach pokazuje wewnętrzną równowagę.
 • Pień zbudowany z lini prostej: osoba z umiejętnością abstrakcyjnego myślenia.
 • Pień z falistymi liniami: towarzyska, łagodna osoba, która nie ma problemów społecznych.
 • Pnie z rozszerzeniem, dziurami, punktami, które się wyróżniają: obecność lęków, urazów, zawarte emocje, zahamowania

Gałęzie

 • Gałęzie drzewa odzwierciedlają interakcję ze środowiskiem fizycznym i zewnętrznym. Podczas gdy korzenie i pień są bardziej związane ze światem wewnętrznym i emocjonalnym, zakłada się, że gałęzie reprezentują zupełnie inny poziom psychiczny.
 • Małe gałęzie: 9-latki zawsze rysują małe gałęzie, i to normalne. Może to oznaczać pewną niedojrzałość, związek z infantylnym światem.
 • Duże gałęzie: można powiedzieć, że osoba, która wykonała rysunek, ma wielką wyobraźnię, wielki entuzjazm, a nawet skłonności do narcyzmu.
 • Drzewo bez gałęzi: może to oznaczać, że osoba, która wykonała rysunek, ma problemy z samorozwojem.
 • Gałęzie spiralne: może to być osoba komunikatywna, z wyczuciem smaku, delikatna.
 • Gałęzie w postaci szprych lub patyków: uparta, impulsywna osoba, skrywająca w sobie nienawiść lub trudne uczucia
 • Gałęzie z liśćmi: otwartość, wrażliwość na naturę i świat zwierzęcy.
 • Gałęzie z owocami: osoba mająca jasne cele do osiągnięcia i pragnąca zaspokoić przede wszystkim swoje potrzeby.

Na podstawie: nospensees.fr


Psychologia

Między młotem a kowadłem. Kiedy rodzina nie akceptuje twojego wybranka

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 września 2018
Fot. iStock / KatarzynaBialasiewicz
 

To wcale nie jest taki rzadki scenariusz. Fundamenty naszego związku słabną, a relacje zaczynają być coraz bardziej skomplikowane, gdy rodzina próbuje wpływać na to, co dzieje się między tobą a twoim ukochanym. Właśnie wtedy uczymy się radzić sobie z sytuacjami, na które nie byliśmy przygotowani. Warto pomyśleć o tym całkiem poważnie: kiedy zdecydujemy się dzielić z kimś życie, w jakiś sposób wybieramy także jego rodzinę.

Problem nie jest niczym nowym. Kilka badań, opublikowanych w czasopiśmie Psychology Today, ujawniło, że ​​trzy na cztery pary mają poważne problemy ze swoimi teściami, a 60% kobiet jest skonfliktowanych z matkami małżonków.

Skąd bierze się ta sytuacja? Niektórzy rodzice nie widzą swoich dzieci jako wolnych ludzi, którzy mogą wybierać własne ścieżki, cele lub ludzi do kochania. Widzą ich bardziej jako osobiste projekty, na których projektują serię ideałów. Rozczarowanie pojawia się wtedy, gdy ktoś ten obraz, ten projekt psuje. gdy zaczyna się „nie taki” związek.

Między młotem a kowadłem: odrzucenie małżonka przez rodzinę

Rodziny są różne i bywają również tacy rodzice, którzy szanują zasady zdrowia emocjonalnego. Rozumieją, że istnieją pewne granice, w pełni szanują związki swoich dzieci oraz ich partnerów.

Czasami jednak dzieje się odwrotnie. Uczucie rodziny staje się toksyczne. Matka lub ojciec stają się kontrolerami, próbują zamanifestować swoją władzę, czy też „większe prawo” do swojego dziecka niż jego partner. Zaczyna się czepianie, wtrącanie we wszystko, krytykowanie powodujące coraz większe napięcie między zakochanymi. I regularna walka z przekonaniem, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy dla tej rodziny. Związek zaczyna się chwiać, a my kwestionujemy własne uczucia. Musimy sprostać tej sytuacji, bez szkody dla naszej miłości i uświadomić sobie oraz drugiej osobie, że rodzina wpływa na nasze relacje i przekracza granice naszej prywatności.

Co mogę zrobić?

 • Utrzymuj stałą komunikację ze współmałżonkiem. Konieczne jest pokazanie mu, w jaki sposób wpływają na nas określone słowa, działania lub okoliczności. Unikajmy krytyki. To tylko kwestia uwypuklenia rzeczywistości, bez popadania w pogardę i nienawiść.
 • Sytuacja każdej rodziny jest wyjątkowa. Konieczne jest zatem rozróżnienie między tym, co jest dopuszczalne, a tym, co nie. Pomiędzy tym, co zrozumiałe, a tym, co stanowi nadużycie.
 • Powiedz małżonkowi jakie są twoje granice. Porozmawiaj o tym, co zaakceptujesz i czego nie będziesz skłonna nigdy zaakceptować.
 • Trzeba też zawsze podkreślać, co nas boli. Albo, co przeszkadza nam w tej teściowej, która nas krytykuje, lub w teściu, który chce wiedzieć wszystko i wszystko kontrolować. Ćwiczyć asertywność, aby oni również zrozumieli negatywny wpływ swojego zachowania na ten związek.

Na podstawie: nospensees.fr


Psychologia

Jak kochać kobietę, która przeżyła emocjonalne piekło

Redakcja
Redakcja
2 września 2018
Fot. iStock/AleksandarNakic

Dziś coraz więcej i coraz bardziej otwarcie mówimy o ofiarach emocjonalnych nadużyć. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, że przemoc emocjonalna jest zjawiskiem dość powszechnym w związkach. Jednak wciąż nie bardzo wiemy, jak postępować w stosunku do tych, którzy jej doświadczyli. Jak kochać kobietę, którą skrzywdzono, zawiedziono i wykorzystano?

1. Musisz jej powiedzieć, że jest godna miłości

Spotkała kiedyś na niewłaściwego faceta, tego, który uczynił jej życie nieszczęśliwym i który sprawił, że uwierzyła, że ​​nie jest „wystarczająco dobra”. Boi się, żeby te same rzeczy się nie powtórzyły. Daj jej czas na uzdrowienie i naucz ją, jak znowu kochać siebie. Powiedz jej, że jest piękna i wyjątkowa taka, jak jest i że nie chcesz, żeby się zmieniła, chyba że sama tego pragnie.

2. Wiedz, że jest bardzo ostrożna

Kiedy spędzasz trochę czasu ze sprawcą przemocy, ucz się chodzić na palcach. Teraz nie pozwoli ci łatwo wejść w jej życie, jeśli nie pokazujesz jej, jak bardzo się o nią troszczysz.

3. Czasami jest zdezorientowana

Bycie w niewłaściwym związku z pewnością pozostawiło głębokie blizny. Właśnie z tego powodu czasami będzie zdezorientowana. Przeszła przez piekło, więc potrzebuje trochę więcej czasu, aby uświadomić sobie, co jest jej priorytetem. Więc jeśli naprawdę zależy ci na niej, daj jej czas na podjęcie decyzji. I pamiętaj, wielkie rzeczy po prostu nie zdarzają się z dnia na dzień!

4. Jest niezwykle emocjonalna

Jeśli znasz jej historię, to wiesz również, że była częścią czegoś dramatycznego i złego. Z powodu tych wszystkich rzeczy jest bardziej emocjonalna niż inne dziewczyny. Możesz  zranić ją nawet to, kiedy mówisz coś swoim donośnym głosem. Małe rzeczy mogą zrujnować jej dzień. Więc jeśli chcesz ją zatrzymać, uważaj na te małe rzeczy, ponieważ one liczą się najbardziej.

5. Jest wojownikiem

Przeszła wiele, ale to ją wzmocniło. Nie jest tą samą dziewczyną, którą była wcześniej. Nie chce już być ofiarą i zrobi wszystko, co w jej mocy, aby historia się nie powtórzyła.

6. Tym razem chce, żeby było inaczej

Chce wszystkiego, czego nie mogła mieć w poprzednim związku. Jej historia była pełna bólu, ale jeśli znajdzie człowieka, któremu może uwierzyć, i tego, który sprawi, że znowu będzie szczęśliwa, z pewnością będzie się go trzymać.

7. Ona chce, żebyś ją zaakceptował taką, jaka jest

Ma świadomość, że czasami jesteś zmęczony tym uczuciowym bałaganem. Ale w głębi duszy bardzo by chciała, żebyś po prostu został i walczył o nią.


Na podstawie: herway.net


Zobacz także

Dzieckiem być – dla każdego oznacza coś innego…

Nie można kochać za bardzo, więc nie bój się, że miłością „zepsujesz” dziecko

Polacy są zadowoleni z seksu. Kobiety deklarują, że to najlepszy sposób, by zbliżyć się do partnera