Go to content

Test, który pokaże ci, jak naprawdę wyglądają twoje relacje z najbliższymi i kto jest dla ciebie najważniejszy

Czy zdarza Ci się odczuwać, że w twoich relacjach z bliską osobą lub rodziną coś ”jest nie tak”, ale nie wiesz dlaczego? Psycholog i terapeutka Marilyn Murray jest autorką techniki, która może pomóc ci w interpretowaniu i tworzeniu silnych i zdrowych relacji między tobą a innymi ludźmi.

Jak to działa

Narysuj siedem okręgów, każdy następny będzie większy i okalający poprzedni. Twój wykres ma przypominać tarczę strzelniczą. W każdym z kręgów umieść jedno pojęcie oznaczające osobę, rzecz, wartość, pasję, która jest dla ciebie ważna. Musisz spojrzeć na swoje życie i przypisać jedno pojęcie do każdego kręgu, kierując się zasadą, że to, co najważniejsze znaduje się w środku, a to, co mniej ważne coraz bardziej na zewnątrz.

Interpretacja

 • Pierwsze koło, centrum twojego schematu: Tylko ty powinnaś się tu znajdować. Jeśli ktoś jest z tobą lub zamiast ciebie, oznacza to, że w twoim życiu tej osoby jest za dużo. Może to być szkodliwe dla twojego zdrowia psychicznego i fizycznego oraz dla samorozwoju.
 • Drugie koło: Tutaj powinien znajdować się twój współmałżonek lub partner i nikt inny. Ta relacja jest najbliższa emocjonalnym, fizycznym i duchowym aspektom. Jeśli nie jesteś w związku, krąg ten powinien pozostać pusty.
 • Trzecie koło:Tutaj powinnaś umieścić swoje dzieci, które nie ukończyły 18 lat i mieszkają z tobą. Dzieci dorosłe, które opuściły dom rodzinny nie powinny wypełniać tego kręgu, nie przeszkadzaj im w budowaniu własnego życia.
 • Czwarte koło: To miejsce dla dorosłych dzieci i twoich rodziców. Są to ludzie, z którymi możesz dzielić się swoimi myślami i uczuciami, ludzie, którzy sprawiają, że czujesz się spokojna i bezpieczna.
 • Pozostałe koła są przeznaczone dla twoich bliskich, przyjaciół. Możesz w nich również umieścić swoją pracę, hobby, zwierzęta i wiele innych pojęć, które wypełniają twoje życie.

A na koniec – ciekawostka. Czy wiecie, że…

Typowy schemat występujący u kobiet prezentuje się następująco:

 1. Mąż
 2. Dzieci
 3. Praca
 4. Mama
 5. Sport
 6. Przyjaciele
 7. Pies.

Co może nam powiedzieć to koło?

Przede wszystkim pokazuje, że związek jest współzależny: kobieta poświęca zbyt dużo czasu swojemu mężowi, w związku z czym dla niej nie zostaje już nic.Jeśli ich dziecko jest już dorosłe i żyje samodzielnie, wtedy jest prawdopodobne, że zajmuje to miejsce, w którym powinien znajdować się mąż. W tym przypadku dziecko albo będzie „wiecznie” mieszkało z rodzicami, albo spróbuje jak najszybciej założyć własną rodzinę tylko po to, aby uciec z domu.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

1/1 Test relacji

Typowy wariant występujący wśród mężczyzn:

 1. Praca
 2. Sport
 3. Żona
 4. Przyjaciele
 5. Dzieci
 6. Matka
 7. Hobby

Co może nam powiedzieć to koło?

Mężczyzna jest zbyt oddany swojej pracy i zapomina o swojej rodzinie. Tego związku nie można nazwać zdrowym. Sport „zastępuje” żonę, co jest całkowicie niedopuszczalne i może prowadzić do całego szeregu problemów emocjonalnych.

Żona „zastępuje” dziecko, co również jest złe, ponieważ „kradnie” ona się uwagę, której potrzebuje dziecko. Tymczasem mąż sprawuje większą kontrolę nad żoną. Przyjaciele są dla mężczyzny ważniejsi niż dzieci. Gdy tak się dzieje,  wwykle, gdy dziecko dorasta, ojciec nie jest już dla niego postacią o odużym znaczeniu.


Na podstawie: brightside.me