Go to content

Szanuj się, kobieto… Co to właściwie dzisiaj dla nas znaczy?

Fot. iStock/Alessandro Di Noia

Kobieto, szanuj się. Szanuj się bo raz utraconej cnoty nie odzyskasz. Szanuj się, bo dobre imię masz jedno. Szanuj się, bo nikt nie będzie cię chciał. Czy może być coś gorszego, kobieto, niż być niechcianą przez mężczyznę? Szanuj się, bo tego oczekuje od ciebie świat. Ale szanuj się tak, jak tego wymagają inni.

A oni nauczyli cię, że szanować siebie, to:

Pozwolić uwierzyć, że lepiej wiedzą, co dla ciebie dobre

Bo kobieta świadoma siebie i pewna swoich racji to ktoś, kim trudno manipulować, komu trudno wmówić żeby postępowała wbrew własnym uczuciom i przekonaniom, ktoś kto nie zadowoli się bylejakością z związku. Ktoś kto w relacji z drugą osobą będzie oczekiwał zrozumienia i partnerstwa, a nie narzucania z góry gotowych rozwiązań i wyborów.

Pozwolić innym decydować w sprawach dotyczących twojego ciała i życia

Bierzesz pigułki antykoncepcyjne? Jakim prawem chcesz sama zdecydować o tym, czy w twoim organizmie ma rozwijać się nowe życie? Dlaczego uważasz, że sama wiesz lepiej kiedy jest na to odpowiedni czas? Naprawdę sądzisz, że to sprawa twoja i twojego partnera?

Pozwolić innym, by mieli wpływ na twoje osobiste decyzje

Spotykasz się z ateistą, Muzułmaninem, obcokrajowcem? Nie oczekuj, że wszyscy zaakceptują ten związek. A jeśli on okaże się niewłaściwym człowiekiem, możesz być pewna, że zamiast okazać wsparcie, niektórzy powiedzą ci: to twoja wina, trzeba było się szanować. Decydujesz się na zmianę stanowiska pracy na takie, które wiąże się z większa liczbą obowiązków? Powinnaś to skonsultować z kimś, kto lepiej niż ty zna twoje możliwości.

I pamiętaj jeszcze, że na szacunek musisz sobie zapracować. Najlepiej skromną postawą i życiem zgodnym z oczekiwaniami innych, życzliwych ci osób. Bądź sobą kobieto, ale taką sobą, jaką oni chcą cię widzieć.

Bo gdybym to ja miała stworzyć twój portret, powiedziałabym, że dla kobiety szanować siebie to:

♥ Szanować swoje emocje

Masz prawo odczuwać złość i nienawiść, choć te uczucia są dla ciebie niszczące. Ale to twoim wyborem pozostaje co z nimi zrobisz, czy je w sobie zdusisz, stłamsisz, czy pozwolisz wypłynąć im na powierzchnię, wybuchnąć i zgasnąć. Szanować emocje to także nie pozwalać innym wpływać negatywnie na twoje nastroje i destrukcyjnie na ciebie.

♥ Szanować swoje potrzeby

I wymagać od partnera, w którym jesteś w związku by również traktował je poważnie, by nie pozwolił ci zepchnąć ich na dalszy plan. To czego pragniesz, to czego potrzebujesz w bliskiej relacji i od tych dalszych, z ludźmi, których spotykasz na co dzień, jest ważne w tworzeniu

♥ Kochać tak, jak tego chcesz i kogo chcesz z zachowaniem miłości własnej…

Bo szanować siebie, to wybierać miłość budującą, pozwalającą rozwijać skrzydła, a nie niszczyć cię od środka i popychać w relację, w której ograniczono twoją rolę do zadowalania potrzeb drugiej strony. Szanować siebie to kochać mądrze i dążyć do bycia szczęśliwą w związku z drugim człowiekiem, nie zważając na opinie innych.

♥… ale również pozwolić sobie nie kochać wcale

Jeśli tego naprawdę chcesz. Szanować siebie to umieć być samą z wyboru, szczęśliwą, że jesteś na takim, a nie innym etapie życia. Szanować siebie to umieć podjąć decyzję zgodną ze swoim sumieniem: nie, nie chcę mieć dzieci, nie stworzę domu, to nie da mi szczęścia.

♥ Być kim chcesz i sięgać po marzenia

A nie pozwalać innym bezdusznie tłamsić w tobie przekonanie o twojej wartości i umiejętnościach, które posiadasz. Szanować siebie to nie znaczy ciągle udowadniać innym, że jesteś coś warta. Szanować siebie, to stawiać sobie samej poprzeczki, dążyć do samorozwoju, odważyć się być autentyczną i świadomą celów, które – ty sama – chcesz osiągnąć.

♥ Wymagać szacunku od innych

I tego, by zrozumiano, że twoje „nie”, nie oznacza „być może”. Wiedzieć, że masz prawo oczekiwać, że twoja opinia zostanie potraktowana poważnie.  I pamiętać, że nikt nie może cię obrażać ani poniżać..

Szanuj się, Kobieto.