Psychologia

Szanuj się, kobieto… Co to właściwie dzisiaj dla nas znaczy?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
29 lipca 2016
Fot. iStock/Alessandro Di Noia
 

Kobieto, szanuj się. Szanuj się bo raz utraconej cnoty nie odzyskasz. Szanuj się, bo dobre imię masz jedno. Szanuj się, bo nikt nie będzie cię chciał. Czy może być coś gorszego, kobieto, niż być niechcianą przez mężczyznę? Szanuj się, bo tego oczekuje od ciebie świat. Ale szanuj się tak, jak tego wymagają inni.

A oni nauczyli cię, że szanować siebie, to:

Pozwolić uwierzyć, że lepiej wiedzą, co dla ciebie dobre

Bo kobieta świadoma siebie i pewna swoich racji to ktoś, kim trudno manipulować, komu trudno wmówić żeby postępowała wbrew własnym uczuciom i przekonaniom, ktoś kto nie zadowoli się bylejakością z związku. Ktoś kto w relacji z drugą osobą będzie oczekiwał zrozumienia i partnerstwa, a nie narzucania z góry gotowych rozwiązań i wyborów.

Pozwolić innym decydować w sprawach dotyczących twojego ciała i życia

Bierzesz pigułki antykoncepcyjne? Jakim prawem chcesz sama zdecydować o tym, czy w twoim organizmie ma rozwijać się nowe życie? Dlaczego uważasz, że sama wiesz lepiej kiedy jest na to odpowiedni czas? Naprawdę sądzisz, że to sprawa twoja i twojego partnera?

Pozwolić innym, by mieli wpływ na twoje osobiste decyzje

Spotykasz się z ateistą, Muzułmaninem, obcokrajowcem? Nie oczekuj, że wszyscy zaakceptują ten związek. A jeśli on okaże się niewłaściwym człowiekiem, możesz być pewna, że zamiast okazać wsparcie, niektórzy powiedzą ci: to twoja wina, trzeba było się szanować. Decydujesz się na zmianę stanowiska pracy na takie, które wiąże się z większa liczbą obowiązków? Powinnaś to skonsultować z kimś, kto lepiej niż ty zna twoje możliwości.

I pamiętaj jeszcze, że na szacunek musisz sobie zapracować. Najlepiej skromną postawą i życiem zgodnym z oczekiwaniami innych, życzliwych ci osób. Bądź sobą kobieto, ale taką sobą, jaką oni chcą cię widzieć.

Bo gdybym to ja miała stworzyć twój portret, powiedziałabym, że dla kobiety szanować siebie to:

♥ Szanować swoje emocje

Masz prawo odczuwać złość i nienawiść, choć te uczucia są dla ciebie niszczące. Ale to twoim wyborem pozostaje co z nimi zrobisz, czy je w sobie zdusisz, stłamsisz, czy pozwolisz wypłynąć im na powierzchnię, wybuchnąć i zgasnąć. Szanować emocje to także nie pozwalać innym wpływać negatywnie na twoje nastroje i destrukcyjnie na ciebie.

♥ Szanować swoje potrzeby

I wymagać od partnera, w którym jesteś w związku by również traktował je poważnie, by nie pozwolił ci zepchnąć ich na dalszy plan. To czego pragniesz, to czego potrzebujesz w bliskiej relacji i od tych dalszych, z ludźmi, których spotykasz na co dzień, jest ważne w tworzeniu

♥ Kochać tak, jak tego chcesz i kogo chcesz z zachowaniem miłości własnej…

Bo szanować siebie, to wybierać miłość budującą, pozwalającą rozwijać skrzydła, a nie niszczyć cię od środka i popychać w relację, w której ograniczono twoją rolę do zadowalania potrzeb drugiej strony. Szanować siebie to kochać mądrze i dążyć do bycia szczęśliwą w związku z drugim człowiekiem, nie zważając na opinie innych.

♥… ale również pozwolić sobie nie kochać wcale

Jeśli tego naprawdę chcesz. Szanować siebie to umieć być samą z wyboru, szczęśliwą, że jesteś na takim, a nie innym etapie życia. Szanować siebie to umieć podjąć decyzję zgodną ze swoim sumieniem: nie, nie chcę mieć dzieci, nie stworzę domu, to nie da mi szczęścia.

♥ Być kim chcesz i sięgać po marzenia

A nie pozwalać innym bezdusznie tłamsić w tobie przekonanie o twojej wartości i umiejętnościach, które posiadasz. Szanować siebie to nie znaczy ciągle udowadniać innym, że jesteś coś warta. Szanować siebie, to stawiać sobie samej poprzeczki, dążyć do samorozwoju, odważyć się być autentyczną i świadomą celów, które – ty sama – chcesz osiągnąć.

♥ Wymagać szacunku od innych

I tego, by zrozumiano, że twoje „nie”, nie oznacza „być może”. Wiedzieć, że masz prawo oczekiwać, że twoja opinia zostanie potraktowana poważnie.  I pamiętać, że nikt nie może cię obrażać ani poniżać..

Szanuj się, Kobieto.


Psychologia

Kiedy mężczyźni parodiują kobiety, efekt musi być oszałamiający. Genialne!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
29 lipca 2016
Fot./ Facebook
 

Najważniejsze to mieć dystans do siebie. Kto ma go więcej? Kobiety czy mężczyźni? Nie nam rozstrzygać, ale patrząc na zdjęcia, na których mężczyźni parodiują to, jak kobiety pozują do zdjęć, jak zachowują się w konkretnych sytuacjach i jakie foty umieszczają na społecznościowych portalach, trudno się nie uśmiechnąć, a momentami nawet roześmiać w głos.

Warto czasami pośmiać się z samych siebie, żeby nie traktować się zbyt poważnie. Obejrzyjcie i koniecznie podajcie dalej!

 

 

It’s the most wonderful gift of the year! ????? Completely OBSESSED with @FabFitFun’s winter box filled with amazing, full-size products like Juara Candlenut Body Creme for #SilkySoftSkin, reed diffuser for setting the mood, @dermalogica travel set (my FAVE skincare brand!), fab @frends earbuds (so I can rock Bieber’s Christmas album at the gym, duh?), exclusive #FabFitFun wine stopper + charm (HAPPY #WINESDAY, betches!???), the best fingerless gloves by @whitneyeveport, and so much more. You can get ALL OF THIS (value: $250+) for just $40 using code BASIC — shop at **fabfitfun.com** One box and you can cross off the ladies on your list…or keep it all for yourself. ?? (Disclaimer: Hot bro not included.) #TreatYoSelf #HappyHolibaes #GetGiftyButKeepItThrifty? #BaeCaughtMeBoxin? #PresentGoals #JingleBalls? #brOChristmasTree #brOChristmasTree? #LongHairDontCare #PanteneBroV #FatFitAndFunOnFleek #BrosBeingBasic @tribblereese | Get your box at fabfitfun.com + use code BASIC to save! ? Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Ashley Hesseltine (@brosbeingbasic)

źródło: borderpanda


Psychologia

Wykorzystaj swój wolny czas na mini wakacje!

Agnieszka Sierotnik
Agnieszka Sierotnik
29 lipca 2016
fot. iStock/Petar Chernaev

Pomimo tego, że wakacje w pełni, nie każda z nas ma okazję wypocząć na piaszczystych plażach czy górskich szlakach, o których tak marzymy. Praca, obowiązki, dom, znajomi – żyjemy w ciągłym biegu, nie mając czasu nawet pomyśleć o sobie. Nawet jeżeli wakacje nie są dla ciebie w tym roku równoznaczne z podróżami, nie musisz usypiać w sobie pierwiastka turysty! Poświęcają tylko godzinę dziennie, możesz zrobić coś dla siebie, a przy okazji odkryć na nowo okolicę, w której mieszkasz.

Oczami turysty

Możesz mieszkać w jednej okolicy całe życie, a i tak nie będziesz znała jej tak dobrze jak turyści czy ludzie, którzy przeprowadzili się całkiem niedawno. Pora to zmienić! Kup przewodnik, poszperaj w Internecie, zainstaluj aplikacje, która pozwala na sprawdzenie polecanych miejsc w okolicy. Oglądanie swojej okolicy oczami turysty może cię naprawdę zaskoczyć! Nagle okazuje się, że nie odwiedziłaś najważniejszych punktów twojego regionu, a kilka kilometrów od twojego domu znajduje się najpiękniejsza kamienica na świecie. W przewodniku szukaj historii i legend, bo o tych naprawdę rzadko się mówi, a są warte uwagi – zawsze będziesz mogła zabłysnąć wśród znajomych opowieściami o waszych ulubionych miejscówkach.

Game on!

Większość młodych ludzi wychodzi aktualnie z domu przede wszystkim po to, by łapać Pokemony. Jest to oczywiście jakaś alternatywa, która motywuje do przemierzania ulic miast, miasteczek i wsi, a na pewno pozwala lepiej zapoznać się z topografią własnej miejscowości. Gdybyś jednak nie była fanką japońskich kreskówek, możesz skorzystać z Questingu. To gra terenowa, która zmusza cię do spacerów. Na czym to właściwie polega? Dzięki ciekawym i interaktywnym zajęciom w terenie, uczestnik zdobywa wiedzę o danym regionie i jego historii, kulturze, przyrodzie przy okazji nabywając lepszą orientację w terenie. Odkrywasz szczegóły, które wyróżniają region i miasto, nieważne czy to zapomniana legenda czy piękny krajobraz.

Gastro wyzwanie

Masz ulubioną pizzerię lub sushi bar, a tak poza tym, to raczej jadasz w typowych fastfoodach? Podejmij wyzwanie i znajdź najlepsze jedzenie w mieście! Zakładając, że na mini wakacje masz tylko przerwę lunchową, możesz wybrać się w podróż dzięki kuchni odległych krajów. Od kiedy cała Polska zaczęła gotować i każdy zna się na gastronomii, powinno być ci łatwiej znaleźć dobre knajpy w twojej okolicy, tak byś nie traciła czasu na dojazdy. Sprawdź blogi lub aplikacje takie jak Foursquare, dzięki którym będziesz wiedziała czego oczekiwać. I najważniejsze – nie bój się nowych smaków! Eksperymentuj i zamawiaj rzeczy, których normalnie bałabyś się spróbować. Wakacje właśnie od tego są, żeby próbować nieznanych smaków.

Muzeum jak drugi dom

Masz godzinę przerwy na lunch? Spędź ją w ulubionym muzeum! Jeżeli takiego nie masz, odkryj coś zupełnie nowego. Pewnie, nie każdy lubi spędzać czas w salach wypełnionych starymi rzeczami lub obrazami, które mało kto rozumie. Muzea mają jednak w sobie dozę tajemnicy i pięknej historii, która w pewien sposób wpływa przecież na naszą teraźniejszość. W wielu serialach i filmach sale muzealne są przedstawiane idealne miejsce na odpoczynek, bo w końcu panuje w nich idealna cisza. Zamki, galerie, muzea, nie ma różnicy – najważniejsze, żeby choć trochę odetchnąć, odciąć się od teraźniejszości i zainspirować się historią.

Fotograf amator

Na wakacjach zawsze robisz zdjęcia i nie ma w tym nic dziwnego. Skoro próbujemy stworzyć sobie mały urlop w krótkim czasie, pora zostać fotografem amatorem w swojej okolicy! Nie potrzebujesz do tego żadnego specjalnego aparatu, wystarczy telefon komórkowy, który przecież i tak zawsze masz przy sobie. Wymyśl temat przewodni swojego spaceru, na przykład kamienice czy wszystko, co niebieskie. Nie dość, że zrobisz sobie niezłą wycieczkę, możesz odnaleźć naprawdę piękne szczegóły, których na co dzień nie zauważasz. Kto wie, może przy okazji odkryjesz w sobie ogromny talent?! Gdybyś jednak nie miała zbytniej motywacji do samotnego spacerowania z aparatem, w wielu miastach organizowane są spacery fotograficzne z przewodnikiem i instruktorem fotografii. Dzięki temu poznasz nowych ludzi, a przy okazji wiele się nauczysz!

Bądź na czasie

Lato to czas koncertów, festiwali i wszelkiego rodzaju imprez na świeżym powietrzu. W ogromnej części są one darmowe, więc jedyne czego potrzebujesz to odrobina chęci i dobre buty, które pozwolą ci na świetną zabawę! Skąd brać informacje o lokalnych wydarzeniach? Większość miast ma swoje profile na Facebooku oraz kalendarze kulturalne na oficjalnych stronach. Na pewno znajdziesz coś dla siebie, bo wybór jest naprawdę ogromny! W weekend pokuś się o wypad na koncert czy kiermasz do pobliskich miast, przy okazji zbierając znajomych lub organizując romantyczny wypad dla ciebie i twojego ukochanego. Niby to nic takiego, a jednak zawsze miło wybyć z domu chociaż na chwilę.


Zobacz także

Jeśli mówią ci, że jesteś zbyt wrażliwa...

13 problemów wysoko wrażliwych osób. Nie wpadnij w pułapkę bycia „zbyt miłym”

Dlaczego kobiety pragną żonatych mężczyzn?

Decyduj mądrze: otaczaj się przyjaciółmi, a wrogom współczuj. Jak odróżnić wrogów od przyjaciół?

Decyduj mądrze: otaczaj się przyjaciółmi, a wrogom współczuj. Jak odróżnić wrogów od przyjaciół?