Lifestyle Psychologia

Skąd czerpać energię, by żyć?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
22 maja 2018
Fot. istock/CoffeeAndMilk
 

Energia i motywacja są bardzo ważnymi elementami życia. Potrzebujemy energii, aby iść wciąż przed siebie i potrzebujemy motywacji do pracy nad naszymi celami i marzeniami. Będą chwile, kiedy poczujesz się wyjątkowo zmotywowany, kiedy zechcesz podjąć konkretne działania. Będą też takie momenty, kiedy poczujesz się zmęczony, zrezygnowany i po prostu nie będzie ci się chciało nic zrobić. To całkowicie normalne. Co zrobić, by mieć w sobie tę siłę? Skąd czerpać energię, by żyć?

1. Zrób coś, co sprawi, że będziesz się uśmiechać

Najlepszym sposobem na bycie bardziej energicznym jest bycie szczęśliwym. Zrób coś, co sprawi, że będziesz się uśmiechać. Jednak nie przesadzaj, ponieważ jeśli za dużo się śmiejesz, zużywasz za dużo energii i czujesz się zmęczony.

Obejrzyj zabawne wideo lub przeczytaj zabawną historię, która „rozjaśni” twój dzień. Nie musisz poświęcać na to godziny, wystarczy kilka minut.

2. Pij dużo wody

Czy wiesz, że 60% naszego ciała to woda? Twoje serce i mózg zawierają 73% wody. Naukowcy sugerują , że powinniśmy pić co najmniej 8 szklanek wody dziennie. Zacznij zaraz po przebudzeniu, poczujesz się świeżo, zmobilizujesz swój organizm do działania.

3. Zbliż się do natury

Jeśli musisz spędzać przed komputerem przez długie godziny, wyjście na dłuższy spacer do parku czy lasu to bardzo skuteczna metoda utrzymania odpowiedniego poziomu energii.

Nawet dwadzieścia minut dziennie może sprawić, że poczujesz się bardziej kreatywny. Wyjdź na zewnątrz i odetchnij świeżym powietrzem.

4. Pij kawę

Nie, nie 10 filiżanek dziennie. Wystarczy jedna, koło południa. Jeśli nie możesz pić kawy, wypij herbatę, w spokoju i bez pośpiechu.

5. Zdrzemnij się

Krótka drzemka (około 15 minut) sprawi, że poczujesz się świeżo i odzyskasz czujność. Po przebudzeniu umyj twarz. Naucz się nie zasypiać na dłużej, bo będziesz „ciężki” i ospały.

6. Wykonaj kilka ćwiczeń

Zwykle, kiedy jesteś śpiący i zmęczony, twoje plecy są zgarbione, twój oddech płytki, a ty możesz nie usiąść prosto. Wykonaj kilka ćwiczeń. Porozciągaj się, spraw, że twój oddech przyspieszy. Nawet się nie spodziewasz, jak to wpłynie na twoje samopoczucie. Poczujesz się zupełnie inaczej – przytomny, energiczny i gotowy do podjęcia działań.

7. Jedz kilka mniejszych posiłków

Aby utrzymać odpowiedni poziom energii przez cały dzień, musisz spożywać mniejsze posiłki częściej, a nie jeden duży raz w ciągu dnia. Mniejsze posiłki pozwalają organizmowi lepiej trawić pokarm. Kiedy spożywasz duży posiłek, twój żołądek musi wykonać więcej pracy i zużyje więcej energii.

8. Słuchaj muzyki

Możesz tworzyć własne listy utworów. Szybka muzyka obudzi cię i zmotywuje. Nie słuchaj powolnych, smutnych piosenek, gdy jesteś zdołowany. To tylko pogorszy sytuację.


Na podstawie: stunningmotivation.com

 


Lifestyle Psychologia

Zasada trzech minut, którą powinni stosować wszyscy rodzice

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
22 maja 2018
Fot. istock/GeorgeRudy
 

Ile czasu spędzasz z dzieckiem po pracy? Teoretycznie potrzebujesz tylko około 30 minut, aby ugotować mu obiad, około 15 minut na przeczytanie książki i tylko chwilę, by pocałować je na dobranoc. Jednak według ekspertów, są 3 minuty, które mogą być najważniejsze w waszej relacji. Psycholog Nataliya Sirotich wyjaśnia zasadę 3 minut. Jej przestrzeganie zagwarantuje ci zaufanie twojego dziecka, nawet gdy będzie ono nastolatkiem.

Zasada 3 minut

Reguła mówi, że musisz codziennie przywitać się z dzieckiem tak, jakbyś nie widział go przez długi czas (nawet jeśli nie widziałeś się z nim przez 5 minut, gdy byłeś w sklepie). Poza tym bardzo ważne jest, aby w tym momencie zniżyć się do poziomu dziecka (tak by wasze oczy były w tej samej linii) i poświęcić 3 minuty przytulając je i pytając, co się wydarzyło, gdy nie byłeś w pobliżu. Szczególnie istotne jest przestrzeganie tej zasady, gdy odbierasz dziecko z przedszkola, szkoły lub po powrocie z pracy do domu.

Dlaczego to jest konieczne

Zdaniem psychologa, w pierwszych minutach po tym, jak cię zobaczy, dziecko powie ci wszystkie informacje, które zapamiętało. Ktoś, kto nie ma szansy powiedzieć wszystkiego rodzicom, nie będzie rozmawiać z nimi o bardzo ważnych rzeczach i po jakimś czasie, niektóre fakty będą mu się wydawać niewystarczająco istotne, aby o nich mówić. W takim przypadku rodzice mogą przegapić wiele naprawdę ważnych lub niepokojących sytuacji.

Dodatkowe zalecenia

Ważne jest, aby pamiętać, że zasada 3 minut nie oznacza, że ​​powinieneś spędzać z dzieckiem tylko 3 minuty dziennie. Oznacza to tylko, że musisz spędzić 3 minuty z dzieckiem zaraz po tym, jak je zobaczysz aby upewnić się, że usłyszysz wszystko, co jest dla niego ważne.

Ponadto, aby osiągnąć poziom pełnego zrozumienia ze swoim dzieckiem, możesz zastosować się do poniższych zaleceń psychologów :

 • Poświęć trochę czasu każdego dnia, aby zrobić coś, czym i ty i dziecko jesteście zainteresowani.
 • Pozwól swoim dzieciom zrozumieć, że je słyszysz. Na przykład możesz powtórzyć informacje, które usłyszałeś od dziecka, aby upewnić się, że wszystko rozumiesz prawidłowo.
 • Nie udawaj zainteresowania.
 • Wróć do rozmów nieco później, daj im znać, że pamiętasz o czym rozmawiają.
 • Unikaj długich i bezużytecznych dyskusji, nawet jeśli dotyczą one czegoś całkowicie oczywistego. Po prostu powiedz swojemu dziecku: „OK, rozumiem, że nie zgadzasz się ze mną.”

Na podstawie: brightside.me

 


Lifestyle Psychologia

„Pamiętaj, że ludzie są tylko ludźmi i popełniają błędy, Ty też je popełnisz i masz do nich prawo”. Akcja „List do dziecka”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
22 maja 2018
fotomontaż/istock

Skarbie mojego życia,

Bez względu na to, co spotka Cię w życiu pamiętaj o tym, że masz je tylko jedno i musisz je tak przeżyć by niczego nie żałować, i by nie marnować okazji z powodów swoich lęków, obaw, że ktoś coś może sobie pomyśleć. Nie zajmuj się ocenianiem, tylko żyj by przeżyć możliwie najwięcej. Pamiętaj, że nic nie dzieje się bez przyczyny i każda tragedia, niepowodzenie ma swój sens- staraj się  go dostrzegać. Na świecie jesteśmy tylko przechodniami, ludzie pojawiają się i znikają, staraj się być uważnym człowiekiem i bacznym obserwatorem by nie przegapić tego, co może okazać się dla Ciebie najważniejsze. Nie rań innych, pamiętaj, że karma wraca zarówno pod postacią słów jak i czynów, nie skupiaj się na gniewie i złości, szukaj na świecie piękna i dobra i staraj się je chwytać, by zawsze były przy Tobie. Świat będzie taki dla Ciebie, jakim będziesz chciał by dla Ciebie był. Życie to nie koncert życzeń, ale ma sens- zawsze go szukaj, a przynajmniej bądź obecnym w swojej codzienności.  Kolekcjonuj chwile, buduj wspomnienia, dbaj o ludzi, których kochasz, którzy są dla Ciebie ważni, nigdy nie pozwól by ktokolwiek Cię poniżał, lub ujmował Twojemu poczuciu godności, ale wiedz, że bogactwo to nie szczęście, a czasami ślepota w gonitwie za pieniądzem, może nas oślepić na całe życie. Jesteś wartościowym człowiekiem, możesz wiele dokonać-, ale nie musisz, to Ty wyznaczasz sobie cele, które będziesz chciał osiągnąć,   a myślę, że najważniejsze jest to by być szczęśliwym i nie mieć na sumieniu kogoś nieszczęścia. Wierzę w Ciebie, jestem z Ciebie dumna i akceptuję Cię w całości. Trzymaj się swoich wartości, nie odkrywaj do końca swoich tajemnic i pamiętaj, że ludzie są tylko ludźmi i popełniają błędy, Ty też je popełnisz i masz do nich prawo. Żyj, doświadczaj, kochaj, tańcz, śpiewaj,   rozwijaj się, podróżuj, zaznawaj, obserwuj, baw się, akceptuj, rozum, czasem odpuszczaj, zamiast oceniania staraj się zrozumieć, a przede wszystkim bądź sobą i nie pozwól by ktokolwiek Cię stłamsił.

Kocham Cię – świat Ci sprzyja, bo jesteś jego częścią.

Mój list do Ciebie brzmi trochę jak drogowskaz z głównymi zasadami życia, bo to właśnie chce Ci przekazać w pigułce. Moją miłość, uwagę, czas po darowuję Ci w swojej codzienności i będę to robiła z przyjemnością, bo Cię Kocham uczuciem pełnym i świadomym.

Twoja Mama, która zawsze będzie w Ciebie wierzyć i Cię wspierać.

 

Akcja „List do dziecka”

Co trzeba zrobić?

„Napisz list do swojego dziecka (dzieci) i prześlij go do nas. To może być podziękowanie, dobra rada, a może powiedzenie tego, co nie przechodzi przez gardło ze wzruszenia w ważnych dla was momentach. Wszystko co tylko chcesz i czujesz. Miłość rodzica bywa trudna, a rodzicielstwo to jedno z najbardziej bogatych (i w upadki i wzloty) doświadczeń w życiu. To może być list „na tu i teraz” lub taki, który chciał(a)byś, żeby twoje dziecko przeczytało w przyszłości. Czasem taki list do bliskiej osoby pomoże nie tylko jej, ale też tobie.Wybrane listy opublikujemy. A spośród nich wybierzemy laureatów.”

List przesyłajcie na adres [email protected] z dopiskiem „List do dziecka” oraz informacją, jak chcecie zostać podpisani.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Zasady:

1. Aby wziąć udział w Konkursie, należy wykonać zadanie konkursowe.

2. Czas trwania akcji: 17.05. 2018 – 1.06.2018 roku.

3. Za moment dokonania zgłoszenia Konkursowego w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na serwerze pocztowym Organizatora.

4. Jedna osoba, może wygrać jedną nagrodę.

Tym razem mamy dla was nie lada niespodziankę, do naszej akcji włączyli się cudowni Partnerzy i Sponsorzy i… przygotowali dla was świetne nagrody! Zresztą zobaczcie sami!

PS: Zestawy nagród znajdziecie na dole. 😉

Partnerzy:

ADAMADA_logo logo_Baltin2-1

 Facebook Instagram

 Facebook Instagram

logo-FOXGAMES_bez_tla  ziajka jeż logo

Facebook Instagram

 Facebook Instagram

Befado_logo Floradix-Logo (1)

 Facebook | Instagram

 Facebook 


Nagrody:

NAGRODA I STOPNIA

1 x rodzinny weekend w Hotelu Baltin*

Jesień nad morzem jest wspaniała. Powietrze przepełnione jodem, szum fal i ciepłe promienie jesiennego słońca. Dla tych, którzy cenią sobie uroki tej pory roku przygotowaliśmy specjalną ofertę.

 • wyśmienite śniadania w formie bufetu szwedzkiego
 • obiadokolacje z dużym wyborem dań ciepłych i zimnych
 • Wi-Fi
 • darmowy dostęp do basenu, jacuzzi, sauny, łaźni
 • bezpłatne wypożyczenie rowerów
 • nielimitowany dostęp do sali ćwiczeń
 • nieograniczona zabawa w sali Baltinek dla najmłodszych Gości
 • możliwość korzystania z pokoju do gier (X-Box, bilard, piłkarzyki)
 • rozległy ogród z siłownią zewnętrzną oraz dużym placem zabaw

Wejscie_glowne

Weekendowy pobyt dla rodziny  Baltin Hotel w zarezerwowanym uprzednio terminie, w okresie 1.10 – 31.12.2018 roku,  z wyłączeniem okresu Świąt Bożego Narodzenia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

*Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) wydanie nagród, o których mowa w ust.1 powyżej, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Obowiązek podatkowy ciąży na Laureacie, wygrywającym nagrodę. W celu dopełnienia formalności, należy skontaktować się z organizatorem. Warunkiem wydania nagrody jest uregulowanie zaliczki na podatek dochodowy.

linia 2px

NAGRODA II STOPNIA

3 x zestaw nagród, składający się z:

1 x gra Pingolo

Kto zostanie na lodzie? Wesołe pingwiny to niezłe zgrywusy, zawsze gotowe na figle i zabawy. Chowają przed innymi kolorowe jajka. Gracze rzucają 2 kostkami i starają odgadnąć, który pingwin ukrywa jajka w kolorze wskazany przez kostki. Pierwszy gracz, który zbierze na swojej górze lodowej 6 pingwinów wraz z ich kolorowymi jajkami, wygrywa grę. W tej wesołej rywalizacji przydadzą się dobra pamięć i odrobina szczęścia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1 x gra Gobblety

Chyba każdy z nas grał kiedyś w kółko i krzyżyk. Nikt jednak nie wyobrażał sobie pewnie, że tę prostą grę można nieco ulepszyć i sprawić, że będzie wymagała jeszcze większych umiejętności taktycznych i dawała jeszcze więcej radości! Wydawnictwo Fox Games stworzyło jednak coś niepowtarzalnego – kółko i krzyżyk z możliwością „zjadania” pionków przeciwnika (albo nawet własnych). Zasady są proste – każdy z graczy dostaje 5 pionków w 3 różnych rozmiarach, aby móc pod nimi schować pionki drugiego gracza. Trzeba więc dobrze rozegrać rundę, aby nie zostać zbyt szybko zjedzonym i jednocześnie móc zjeść przeciwnika.

Gra przeznaczona dla dzieci powyżej 5 roku życia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1 x plecaczek-worek

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1 zestaw kosmetyków marki ziaja (składający się z: emulsji wodoodpornej dla dzieci spf 25, emulsji wodoodpornej dla dzieci spf 50+,  emulsji wodoodpornej dla dzieci spf30, mleczka dla dzieci wodoodpornego w sprayu spf 30, mleczka dla dzieci po opalaniu)

01116_ZIAJKA EMULSJA DO OPALANIA DLA DZIECI SPF 25_46826_bs 01114_ZIAJKA EMULSJA DO OPALAN.DLA DZIECI SPF 50+_46822_bs
01118_ZIAJKA MLECZKO DLA DZIECI PO OPALANIU_SPRAY_46818_bs 01115_ZIAJKA EMULSJA DO OPALANIA DLA DZIECI SPF 30_46824_bs 01117_ZIAJKA MLECZKO DLA DZIECI WODOODPORNE SPF30_SPRAY_46817_bs

Laureaci otrzymują zestawy kosmetyków Ziaja z serii ziajka, które obejmują niezbędne latem preparaty fotoochronne z SPF 25, 30 i 50 oraz łagodzące mleczko po opalaniu. Ziajka już od pierwszych chwil życia Twojego dziecka troszczy się o zdrową pielęgnację i wspomaga naturalne funkcje delikatnej skóry. Przebadane klinicznie, bezpieczne i skuteczne preparaty ziajka powstały w oparciu o długoletnie doświadczenie w opracowywaniu kosmetyków dla dzieci i niemowląt oraz we współpracy ze specjalistami w dziedzinie pediatrii, dermatologii, alergologii i stomatologii.

1 x tonik Floradix Kindervital

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Floradix Kindervital – w trosce o zdrowie Twojego dziecka

 • Zawiera 9 najważniejszych witamin i wapń, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju
 • Wapń i witamina D są potrzebne do utrzymania zdrowych kości i zębów
 • Polecany wszystkim dzieciom w okresie wzrostu
 • Produkt w 100% naturalny, smaczny, dzieci go lubią.

linia 2px

NAGRODA III STOPNIA

5 x zestaw nagród składający się z:

1 x dowolne obuwie tekstylne lub koszulka wybrana przez laureata w sklepie Befado

 242p077  110P311
 251X083  116X234

1 x zestaw dwóch książek od Wydawnictwa Adamada (zestawy zostaną przydzielone laureatom losowo)

zestaw nr 1.

rozowa-walizka.1

Różowa walizka

sam-i-watson-przeganiaja-gniew.1

Sam i Watson przeganiają gniew

zestaw nr 2.

 o-kamilu-ktory-patrzy-rekami.1

O Kamilu, który patrzy rękami

 wielka-ksiega-ciemnosci.1

Wielka księga ciemności

zestaw nr 3.

zwierzeta-wokol-nas-przeciwienstwa.1

Zwierzęta wokół nas. Przeciwieństwa

 wszyscy-ziewaja.1

Wszyscy ziewają

zestaw nr 4.

 skarb-czarnej-mumii.1

Skarb Czarnej Mumii

 ariol-wszyscy-jestesmy-osiolkami.1

Ariol. Wszyscy jesteśmy osiołkami


zestaw nr 
5.

piate-przez-dziewiate.1

Piąte przez dziewiąte

wazne-rzeczy.1

Ważne rzeczy

1 x zestaw kosmetyków marki ziaja  (składający się z: emulsji wodoodpornej dla dzieci spf 25, emulsji wodoodpornej dla dzieci spf 50+,  emulsji wodoodpornej dla dzieci spf30, mleczka dla dzieci wodoodpornego w sprayu spf 30, mleczka dla dzieci po opalaniu)

1 x tonik Floradix Kindervital

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Zobacz także

Czyżby kobiety same sobie były winne? Premier uważa, że przemoc domowa występuje w związkach nieformalnych. Jak weźmiesz ślub przestanie się znęcać?

ZAGADKI DETEKTYWISTYCZNE

Najfajniejsza książka ever! Czyli ZAGADKI DETEKTYWISTYCZNE

Porwana 16-latka został znaleziona dzięki gestowi, którego nauczyła się na Tik-Toku