Go to content

Jak rozpoznać toksyczną przyjaciółkę? Niektóre potrafią maskować się latami

Ludzie, którymi się otaczamy, mają ogromny wpływ na nasze życie. Kluczową rolę odgrywa oczywiście najbliższa osoba, czyli partner. Tuż za nim znajdują się przyjaciele. Niektórzy mają ich sporo, inny natomiast uważają, że tylko wybrane jednostki mogą zasłużyć na to miano. Niezależnie od tego, czy otaczasz się wieloma ludźmi czy też skrupulatnie dobierasz  najbliższy krąg przyjaciół, możesz trafić na osobę, która wnosi do twojego życia więcej bólu niż radości. Często tego nie zauważamy lub świadomie przymykamy oko. Bo może ktoś ma po prostu specyficzny charakter lub wyjątkowo zły czas w życiu. Bywa też, że nie potrafimy uwolnić się od toksycznej osoby, ponieważ każda próba rozluźnienia kontaktów jest okazją do manipulacji. Najczęściej jednak nie potrafimy określić cech dobrej przyjaciółki, a co dopiero tej złej. A przecież ona wcale musi jawnie działać na twoją niekorzyść. Są jednak momenty, kiedy wyczuwasz, że coś jest nie tak. Intuicja wysyła nam pewne sygnały. Może unikasz z nią pewnych tematów? Nie zdradzasz wszystkich sekretów? To o czymś świadczy. Jak rozpoznać toksyczną przyjaciółkę? Musisz dobrze ją obserwować, a przede wszystkim zacząć właściwie odczytywać swoje reakcje…

Masz wrażenie, że cię nie słucha

Każdy z nas ma czasem rozproszoną uwagę z różnych powodów, ale da się wyczuć, czy ktoś tylko przytakuje ci, żeby odczekać aż skończysz mówić czy po prostu jest zamyślony. Toksyczna przyjaciółka nie słucha, tylko nadstawia uszu. I to wyłącznie wtedy, kiedy mówisz coś, co może w jakiś sposób wykorzystać – dla siebie lub przeciwko tobie. Nie zdziw się, że nie zarejestruje żadnych drobnych i nieistotnych elementów twojego życia.

Szydzi z twoich pomysłów

No dobrze, może nie wszystkie są genialne i z niektórych nawet trzeba się pośmiać, ale bez przesady. Toksyczna przyjaciółka będzie szydziła z każdego twojego pomysłu po to, żeby pokazać ci, jaka jesteś głupia. Ona nie chce, żeby coś ci się w życiu udało, żebyś była pewna siebie. Nie będzie cię więc wspierać w dążeniu do celu. Nie powinno cię zdziwić, jeśli za jakiś czas okaże się, że sama wykorzystała twój pomysł. Pamiętaj, że prawdziwi przyjaciele będą dodawać ci skrzydeł i zawsze staną za tobą, choćbyś nie wiem co chciała zrobić i jak wywrócić swoje życie do górny nogami. Mogą się nie zgadzać i odpowiednio argumentować swoje stanowisko, ale zawsze ostateczna decyzja będzie należała do ciebie. Gdy ją podejmiesz, możesz na nich liczyć.

Odzywa się, gdy czegoś potrzebujesz

Zauważyłaś, że nie dzwoni po to, żeby zapytać, co u ciebie słychać? A nawet jeśli to pytanie pada, to tylko po to, żeby jakoś kulturalnie zacząć rozmowę. Twoja odpowiedź wpadnie jej jednym uchem, a wypadnie drugim. Najgorzej jak się rozgadasz – ona nie po to się kontaktuje. Po prostu czegoś od ciebie chce. Może potrzebuje rady? Wsparcia? Pieniędzy? Nie ma co zrobić z psem? Na pewno zaraz się dowiesz, po co właściwie dzwoni.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/selimaksan

1/1 Jak rozpoznać toksyczną przyjaciółkę? Niektóre potrafią maskować się latami

Nie ufasz jej tak do końca

Czy to normalne, że pewne rzeczy zachowujesz tylko dla siebie? Wolisz coś przemilczeć, ale właściwie to nie wiesz, dlaczego? Bo rozpowie dalej? A może wyśmieje cię lub osądzi? To zły znak, jeśli boisz się powiedzieć o czymś przyjaciółce. To ona powinna być twoją powiernicą. Musisz mieć pewność, że wszystko zachowa tylko dla siebie. Inaczej nie ma mowy o przyjaźni.

Czujesz niepokój, gdy coś razem planujecie

Może chodzić o różne rzeczy. Zauważyłaś, że twoja przyjaciółka często zmienia plany w ostatnim momencie i zostawia cię na lodzie? To oznacza, że nie szanuje ani ciebie, ani twojego czasu. A może musisz się mentalnie przygotować do waszych spotkań, bo często zdarzają się jakieś nieprzyjemne sytuacje? Irytuje cię jej zachowanie, sposób bycia, dziwne pomysły, na które wpada? To wszystko źle świadczy o waszej znajomości. Gdybyś czuła się w jej towarzystwie doskonale, przebierałabyś nogami, oczekując.

Psuje ci humor

Niektórzy ludzie potrafią wyssać z drugiego człowieka całą energię. Wpędzają w innych zły nastrój lub poczucie winy. To normalne, że czujesz się przytłoczona, kiedy przyjaciółka dzieli się z tobą jakąś przykrą wiadomością, ale wszystko ma granice rozsądku. Ona ewidentnie psuje ci humor? Na przykład dzwoni do ciebie przed pracą i męczy cię rozmową po zakończeniu której ty czujesz się zdołowana i bezwartościowa? Albo przestaje cieszyć cię to, co jeszcze przed chwilą wprawiło cię w dobry nastrój? Czym prędzej musisz się od niej odciąć.

Na podstawie: LovePanky