Psychologia

Pierwsza rzecz, jaką dostrzegasz na tym obrazku mówi wszystko o tym, jak postrzegasz świat

Redakcja
Redakcja
20 stycznia 2022
 

Co zobaczyłaś jako pierwsze na tym obrazku? Wypróbuj ten zabawny quiz obrazkowy, podobny do testu plam atramentowych Rorschacha, i dowiedz się, co to mówi o Twojej osobowości i sposobie postrzegania świata.

Życie jest pełne wyborów. Świadomie i nieświadomie decydujemy i wybieramy nasze ścieżki, dokonując setek, jeśli nie tysięcy wyborów każdego dnia: co zjeść na obiad, co założyć, jechać rowerem czy samochodem, jaki film obejrzeć, co powiedzieć, co zrobić etc. Lista jest długa. Czasami jesteśmy pewni naszych wyborów, a czasami nie jesteśmy pewni, co najlepiej zrobić.

Ponieważ nasze decyzje wpływają na wynik naszego życia, w jaki sposób podejmowane są te wybory? Co kieruje naszymi decyzjami? Umysł jest pięknym, skomplikowanym narzędziem, którego musimy używać, a kombinacje przeszłych doświadczeń, osobistych preferencji, instynktu, wykształcenia i intuicji wpływają na nasz proces podejmowania decyzji.

Niedawne badanie wykazało, że określone neurony w korze oczodołowo-czołowej (OFC) odgrywają kluczową rolę w wielu prostych decyzjach, które podejmujemy każdego dnia. Naukowcy odkryli, że określone neurony w OFC przypisują wartość do każdej opcji, podczas gdy inne neurony w OFC aktywują się, aby dokonać ostatecznego wyboru. Wszystkie te neurony mają zdolność do ponownego mapowania się i zmiany biegu, aby podjąć inną decyzję, jeśli okoliczności ulegną zmianie. Krótko mówiąc, badanie wykazało, że mózg przypisuje wartość pewnym przedmiotom, takim jak różne rodzaje żywności, a nasze decyzje odzwierciedlają wartość, jaką przypisaliśmy danemu przedmiotowi.

Wcześniejsze uwarunkowanie może również wpływać na sposób, w jaki postrzegamy rzeczy, a wartości, które przypisujemy niektórym rzeczom, mogą wpływać na to, na czym się skupiamy i na to, co zwykle widzimy.

Rzuć okiem na poniższe zdjęcie i zapamiętaj pierwszy, który zobaczysz:

 

Jako pierwsze zobaczyłam owoce na drzewie:

Masz wspaniałe i bystre oko do szczegółów. Jabłka korespondują z czujnością, dzięki której szybko i bez wysiłku znajdujesz rozwiązania wyzwań i problemów. Jeśli jako pierwsze dostrzegłaś jabłka, nie musisz cały czas mieć racji, skupiasz się na znalezieniu najlepszego rozwiązania, a nie na próbie udowodnienia, że ​​to ty masz rację. Wykraczasz poza własne uwarunkowania i potrafisz myśleć nieszablonowo.

Jabłka na tym obrazie to owoce, ale też oczy w wielkiej głowie. Jeśli jako pierwsze zwróciły twoją uwagę, masz tendencję do dostrzegania wartości w sytuacjach, w których inni ich nie widzą. Poszukujesz i odkrywasz możliwości w problemie i postrzegasz je jako wyzwania, których należy się nauczyć, a nie trwałe problemy. Masz również zdolność wglądu w głębszy sens życia, uświadomienie sobie, że cenne wspomnienia i czas spędzony z bliskimi są ważniejsze niż dobra materialne, a życzliwość jest ważniejsza niż stawianie na swoim.

Jako pierwszą zobaczyłam siedzącą osobę

Jeśli jako pierwszą zobaczyłaś osobę siedzącą, oznacza to, że jesteś w kontakcie ze swoim prawdziwym wnętrzem. Masz tendencję do wyrażania swoich uczuć i myśli otwarcie i szczerze. Bardziej cenisz bycie prawdziwą niż bycie postrzeganą jako „doskonała” przez osoby wokół ciebie, ponieważ rozumiesz, że prawdziwi ludzie nie są doskonali, a idealni ludzie nie istnieją.

Osoba siedząca czyta książkę, co oznacza, że ​​twój umysł zwraca się w kierunku nauki, że jesteś inteligentna i prawdopodobnie nauczyłaś się już wielu rzeczy. Twoja wiedza o sobie rozciąga się na sposób myślenia i świadomą wiedzę o swoich uczuciach. Zazwyczaj decydujesz się myśleć pozytywnie i rozumiesz, że ten sposób myślenia zwykle przynosi dobre uczucia i dobre doświadczenia. Chociaż nie zawsze głośno, starasz się być w centrum uwagi. To, co wiesz o sobie, swoim sercu i ogólnie o świecie, jest bardzo cenne i wiele osób skorzystałoby, gdybyś była nauczycielką.

Zintegruj praktykę współczucia dla siebie ze swoją już rozległą wiedzą o sobie, a twoje serce może naprawdę rozkwitnąć.

ZOBACZ TEŻ: Kobieta czy czaszka? To, co zobaczysz, jako pierwsze na obrazku, świadczy o twojej obecnej sytuacji emocjonalnej

Jako pierwszą zobaczyłam twarz

Jeśli jako pierwsza twoim oczom ukazała się tutaj twarz, oznacza to, że jesteś piękną osobą, zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Wielu podziwia Twoje piękne serce, a ludzie ci bliscy mogą naprawdę liczyć na Twoją dobroć. Posiadasz elegancję, która pozwala zachować wdzięk nawet w obliczu wyzwań, a także traktujesz siebie w sposób szlachetny i delikatny. Twoja energia jest silna, ale jednocześnie też miękka, wrażliwa. Jesteś pewna siebie i dzięki swojej głębokiej mądrości stałaś się właśnie taką osobą, jaką dziś jesteś. Masz również tendencję do dostrzegania dużego obrazu w życiu, co pozwala ci przejść przez tymczasowe wyzwania w celu osiągnięcia wielkich celów.

Jesteś z natury dobra. Tak, jak siebie traktujesz też  innych i chciałabyś, żeby była to norma na całym świecie. Przemawiasz do innych z autentycznego i skoncentrowanego na sercu miejsca, masz tendencję do bycia uprzejmą nawet dla tych, którzy nie są uprzejmi dla Ciebie. Być może nie zawsze „pasowałaś”, ale to nic – nie miałaś „pasować” do świata, Ty miałaś pomóc w stworzeniu nowego. Takiego, który jest bardziej miły, bardziej kochający i bardziej zgodny z twoją wewnętrzną naturą.

Słuchaj serca i podążaj tam, gdzie cię ono prowadzi. Zastanów się nad spędzeniem czasu na rozwijaniu się, zgłaszając się na wolontariat do lokalnej organizacji charytatywnej i ucząc się wszystkiego, co możesz, gdy tam będziesz. Po prostu może pojawić się ekscytująca inspiracja, która może zmienić twoje życie i świat na lepsze.

 


Psychologia

Odzyskaj prawo do gniewu! 8 sposobów na toksyczne tłumienie złości

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
20 stycznia 2022
Fot. iStock / FotoDuets
 

Dlaczego tłumimy złość? Dlaczego nadal tak wiele osób postrzega gniew jako coś złego, wstydliwego i niemoralnego? Coś, co trzeba w sobie szybko stłumić i ukryć! Zapominamy, że irytacja, frustracja i złość są naturalnymi emocjami — ani dobrymi, ani złymi. One po prostu istnieją. A nawet pełnią potrzebne funkcje. – To co jest stłumione, nie znika automatycznie – twierdzi Imi Lo, która pracuje w Londynie z osobami wysokowrażliwymi jako terapeuta holistyczny, korzystając z filozofii buddyjskiej. Co się z nami dzieje, jeśli latami tłumimy złość?

Ludzie, którzy uwewnętrzniają gniew, kumulują go w swoich ciałach i psychice. Kiedy skierują złość na siebie, mogą cierpieć, m.in. na depresje, lęki i różne somatyzacje. Jak rozpoznać, że tłumimy w sobie emocje, które postrzegamy jako nieodpowiednie i wstydliwe?

Objawy stłumionego gniewu:

1. Zniewolenie we własnej wściekłości

Niektórzy ludzie nauczyli się od swoich rodzin, czy też w szkole, że nie wolno: krzyczeć, płakać, wściekać się, tupać nogami ani uderzyć pięścią w stół, bo to wszystko jest niegrzeczne, a może nawet skrajnie niemoralne. Jeśli często nam to powtarzano albo karano nas nas za objawy złości i nie uczono, jak mamy sobie z nimi radzić w zdrowy sposób, to nic dziwnego, że w efekcie boimy się własnej wściekłości. Kiedy pojawia się gniew, odczuwamy intensywny wewnętrzny konflikt. Próbujemy za wszelką cenę skupić się na potrzebach innych ludzi, a nie na swoich. Nie mówimy nikomu, co nas złości, by uniknąć konfliktów. „Wybieramy raczej bycie słuchaczem lub rozjemcą i robimy wszystko, aby utrzymać spokój i harmonię w swoim otoczeniu”, mówi Imi Lo.

2. Depresja w odpowiedzi na uciszoną złość

Kierowanie gniewu do wewnątrz kończy się często po prostu depresją. „Wiele osób obawia się, że gdyby wyrazili złość w bezpośredni sposób, zostałby odrzuceni lub porzuceni”, uważa Imi Lo. Kiedy pojawiają się konflikty, wtedy strach, że ich gniew coś popsuje np. zakłóci relacje z mężem czy przyjaciółką, przeważa nad wszystkimi innymi uczuciami. Jeśli taka osoba stale kieruje podobne emocje do wewnątrz, one mogą się zaognić i przekształcić w toksyczny wstyd i poczucie winy. Czy świadomie czy nieświadomie, ten wstyd i poczucie winy torują drogę depresji.

3. Paranoja to lęk skierowany na zewnątrz

To mniej znany wpływ tłumionego gniewu. Wyobraź sobie osobę, która zamiast przyznać, że coś spowodowało, że poczuła się wrogo nastawiona, projektuje własne uczucia na innych i postrzega ich jako wrogich wobec siebie.

„Często doświadcza świata jako niebezpiecznego miejsca i trudno jej komuś zaufać. Czuje też irracjonalny strach, że spotka ją odwet lub zostanie za coś ukarana”, uważa Imi Lo.

4. Krytyk w głowie z szalonymi standardami

Kiedy stłumiony gniew jest połączony z perfekcjonizmem lub tendencjami obsesyjno-kompulsywnymi, można stać się bardzo krytycznym wobec siebie i innych osób. Takie osoby do wszystkiego przykładają nieubłaganie zawyżone standardy.

„Ludzie, którzy są perfekcjonistami, tłumią urazę nagromadzoną nienawiścią do samego siebie za niemożność spełnienia własnych standardów. Mogą też po cichu złościć się na innych za niechlujstwo i brak etyki. Na pierwszy rzut oka wydają się jednak opanowani lub nawet spięci”, twierdzi Imi Lo.

5. Bierna agresja jako atakowanie nie wprost

Osoba, która przywykła swoją złość wyrażać nie wprost, może chłodno traktować swoich partnerów, robić sarkastyczne komentarze, zapominać o obietnicach lub uparcie odmawiać spełnienia jakiejkolwiek prośby. Ktoś z pasywno-agresywnym gniewem najczęściej subtelnie wzbudza w innych poczucie winy i sprawia, że oni czują się odpowiedzialni za jego ukrywane zdenerwowanie, zniecierpliwienie czy irytację.

„Niestety pasywno-agresywny gniew niszczy relacje w sposób cichy i stopniowy. Ci, którzy mają do czynienia z taką osobą, czują się ukarani i zaatakowani, nie wiedząc do końca, jaka jest tego realna przyczyna. Mając najlepsze intencje, nie potrafią sobie poradzić z tym, by poprawić relacje z agresorem”, relacjonuje Imi Lo.

Zobacz także: Trwanie w destrykucyjnej sytuacji prowadzi do choroby. Jakich sygnałów z ciała nie wolno ignorować?

6. Objawy psychosomatyczne i dolegliwości fizyczne

Osoby wrażliwe i wysoce empatyczne odnajdują siebie zwykle w stwierdzeniach, że są „zbyt szczere” albo „za bardzo przejmują się drobiazgami”. Aby się dopasować, nauczyli się siedzieć cicho, nawet jeśli czują złość, irytację, bezsilność. W świadomy lub nieświadomy sposób starają się ograniczyć własne podniecenie i energię. Wolą udobruchać innych, aby zachować spokój. Nie chcą otwarcie wyrażać gniewu, bo wtedy ryzykują konflikt. A jeśli postępują tak przed dłuższy czas, ich ciało nie wytrzymuje takiego napięcia. Pojawiają się: bóle głowy, migreny, kaszel (często identyfikowany jako astma), problemy z trawieniem, albo jakieś choroby autoimmunologiczne: Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca albo inne dermatozy.

7. Zachowania autodestrukcyjne

Nieumiejętność stanięcia w obronie siebie i tłumienie złości, może prowadzić do świadomych lub nie działań autodestrukcyjnych. Jak to się zwykle przejawia? Na najróżniejsze sposoby! Możesz się samookaleczać. W sposób świadomy ciąć nadgarstki albo mniej świadomie szczypać swoje ciało lub rozdrapywać je. Możesz też kompulsywnie objadać się i tyć. Ale nie tylko działania na ciele są autodestrukcją. Niektóre skierowane są w inne rejony, bo izolowanie się od bliskich czy przyjaciół jak i pozwalanie na wykorzystywanie w pracy (czyli niestawianie granic i branie na siebie zbyt wielu obowiązków) to też zachowania autodestrukcyjne.

8. Nagłe wybuchy, które zaskakują

Ale nawet osoby spolegliwe, ciche, wycofane, spięte, sztywne, które nie potrafią wyrażać swojego gniewu, raz na jakiś czas zwyczajnie wybuchają. Jest takie bardzo popularne porównacie do gotującego się w garnku z przykrywką rosołu. Nie ma bata! Jeśli w pewnym momencie nie uchylimy tej pokrywki, to buzująca zupa wyleje się z garnka. Eksploduje! Tak jak emocje, które nie mają ujścia, eskalują i w najmniej spodziewanym momencie – wybuchasz. Znasz to? Ktoś ci powie jedno nieprzyjemne słowo, a ty – choć zwykle tak nie reagujesz – nagle czujesz, że krew cię zalewa i nie potrafisz tego powstrzymać.

Gniew jest ważną emocją i nie należy go definitywnie odrzucić. On po prostu istnieje, a możliwość gniewania się, gdy ktoś przekracza nasze granice, to tylko oznaka zdrowia psychicznego! Warto też pamiętać, że jeśli odzyskamy prawo do asertywnego gniewu, często możemy cofnąć szkody, jakie spowodowało jego tłumienie.


Psychologia

Finał WOŚP: Spacer z Małgorzatą Ohme i jej jamniczką Blum!

Redakcja
Redakcja
20 stycznia 2022

Finał WOŚP w ostatnią niedzielę stycznia, ale licytować i wpłacać pieniądze można już. Na aukcji Allegro można wylicytować spacer po Bulwarach Wiślanych z Małgorzatą Ohme i słodką jamniczką Blum. Dołączajcie! 

Spędź miło czas podczas wspólnego spaceru po Bulwarach Wiślanych z prowadzącą „Onet w domu”. A jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem psa, weź go ze sobą. Jamnik Gosi Ohme bardzo lubi towarzystwo.

Termin i miejsce spotkania zostaną ustalone ze Zwycięzcą Aukcji. Pamiętaj! Licytując musisz uwzględniać przyszłą sytuację epidemiczną w Polsce.

Dlatego czas na realizację przedmiotu aukcji to 31 grudnia 2022 r.

Po opłaceniu aukcji Fundacja WOŚP skontaktuje Zwycięzcę z Darczyńcą, w celu ustalenia daty i szczegółów realizacji.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ohme.pl (@ohme.pl)


Zobacz także

Kilka sygnałów ostrzegawczych, które wysyła osoba z myślami samobójczymi. Tragedii można zapobiec

4 stopnie, po których musisz się wspiąć po zakończeniu poważnego związku

Cisza i echo w jej głowie… Schizofrenia