Go to content

Na początku wszyscy udajemy. Wystarczy zadać mu kilka podchwytliwych pytań, żeby odsłonił prawdziwą twarz

Fot. iStock/Merlas

Na początku każdej znajomości staramy się zaprezentować od jak najlepszej strony. Jedne fakty z życia celowo pomijamy, o innych opowiadamy tak, by nie zrazić drugiej osoby. To normalne i większość z nas nieświadomie działa w ten sposób. Do tego chodzi jeszcze idealizowanie partnera – często zakochujemy się w naszym wyobrażeniu, a nie w danej osobie, a nawet jeśli dostrzegamy znaki ostrzegawcze, mówiące o tym, że ten facet do nas nie pasuje, staramy się  jakoś je wytłumaczyć. Często też mówimy sobie: „Ja go zmienię” albo „Na pewno mu się odwidzi”. Mijają miesiące, lata… i nagle orientujemy się, że ten człowiek, z którym się związaliśmy, jest kimś zupełnie innym. Że tak naprawdę wcale go nie znałyśmy i co gorsze, nie akceptujemy go takim, jaki jest. 

Czy naprawdę trzeba z kimś zjeść beczkę soli, żeby go poznać? Czy trzeba razem wiele przejść, żeby druga osoba odsłoniła swoją prawdziwą twarz? Na szczęście nie. Chociaż oczywiście bardzo trudno jest przewidzieć, jak druga osoba zachowa się w sytuacjach ekstremalnych, zagrażających zdrowiu i życiu, przy pomocy kilkunastu pytań można z łatwością lepiej poznać jej poglądy i życiowe priorytety. A dzięki uzyskanym odpowiedziom określić, czy do siebie pasujecie, czy też nie. Mowa o sprawach kluczowych, takich jak finanse, rodzicielstwo czy więzi rodzinne.

Dlaczego rozstałeś się ze swoją byłą żoną/partnerką?

Jeżeli zacznie wypowiadać się o niej w najgorszych słowach, powinnaś dobrze się nad tym zastanowić. Dojrzali ludzie potrafią rozstać się z klasą i nie mówią później złych rzeczy o swoich byłych partnerach. Problemy, które mieli zostały między nimi. Istnieje ryzyko, że kiedy się rozstaniecie, podobnie będzie mówił o tobie. Możesz też zapytać, ile miał wcześniej partnerek. Raczej mało prawdopodobne, że tylko jedną jak mówi… Pewnie woli, żebyś nie wiedziała. Niepokojąca będzie też liczba dwucyfrowa. Ale to twoja sprawa, co uznasz za normę.

Jak wyglądają twoje relacje z rodziną?

To, czy ktoś ma szacunek to rodziców, bardzo wiele o nim mówi. Zakładając, że w jego rodzinie nie doszło do żadnej tragedii i nie było patologii, nie powinien wyrażać się o rodzicach źle. Możesz również zapytać o relacje z rodzeństwem (jeśli je posiada). Niepokojące jest unikanie odpowiedzi.

Na co chciałbyś oszczędzać pieniądze?

Może się okazać, że oszczędności w ogóle nie mają dla niego znaczenia, bo żyje chwilą. Jeśli oszczędza, zapytaj na co. Na realizację marzeń? Na spokojną starość? Na wkład własny do kredytu? Na czarną godzinę? Nie chodzi o to, żeby podważać jego motywację, ale żeby sprawdzić, czy potrafi obronić swoje plany i czy jest konsekwentny.

Myślisz, że człowiek z natury jest monogamistą?

Jeśli wierność jest dla ciebie ważna, a on zacznie coś kręcić, będziesz miała jasny sygnał, że ten człowiek nie jest dla ciebie.

Jakie są twoje poglądy polityczne?

Nie musi wcale obstawać za jedną konkretną partią. Ważne jednak, żeby umiał określić, co mu pasuje, a co niekoniecznie. Jak, jego zdaniem, powinien funkcjonować kraj, w którym żyje. To ważne, ponieważ pozwala ocenić jego priorytety życiowe.

Jakie jest twoje największe osiągnięcie?

Może powiedzieć o jakiejś nagrodzie albo o wycieczce w odległe kraje. Może pochwalić się tym, że schudł 20 kg albo rzucił palenie. Albo za największe swoje osiągnięcie może uznać fakt, że stać go było na samochód. Ty oceń, co według ciebie jest płytkie, a co nie.

Gdyby pieniądze nie były ważne, jaką pracę byś wykonywał?

Odpowiedź na to pytanie pokaże, co jest jego największą, życiową pasją. Zastanów się, czy jest to coś, co nie koliduje z twoimi przekonaniami i wartościami. Możesz też zapytać, jaki wybrałby dla siebie talent, gdyby mógł lub w jakiej dziedzinie chciałby być ekspertem. To wiele mówi o jego ambicjach. Ludzie, którzy czymś się interesują i mają marzenia często są pełni pasji.

Co najgłupszego zrobiłeś w życiu?

To bardzo ciekawe pytanie, ponieważ jest zasadnicza różnica między „Zaczepiłem obcą kobietę na ulicy i nie dała mi numeru” a „Miałem wypadek po pijaku”.

Co zmieniłbyś w sobie, gdybyś mógł?

Świadomość własnych wad jest ogromnie ważna. Nikt nie jest doskonały, a jeśli on twierdzi inaczej, chyba masz do czynienia z panem narcyzem.

Czego najbardziej w życiu się boisz?

Odpowiedź na to pytanie wiele o nas mówi. Boi się utraty pracy? A może choroby? A co zrobisz, jeśli zdradzi, że najbardziej boi się poniżania przez kobietę, zdrady lub utraty kontroli? Nasze lęki często są odzwierciedleniem słabości i pragnień. Zastanów się, czy przerażają go sprawy ważne i zmieniające życie diametralnie, czy może takie, które wpływają wyłącznie na jego autorytet.


 

Inspiracja: LovePanky