Go to content

Patologiczny kłamca. Jak go rozpoznać?

Wiele razy odniosłaś wrażenie, że to, co mówi, jakoś nie trzyma się kupy. Kilka razy ewidentnie złapałaś go nawet na kłamstwie. Fakt, boli. Co więcej, każde takie przyłapanie rodzi niepokój. Ale przecież wszystko można jakość wytłumaczyć, prawda? Bo nie chciał źle, bo ty jakoś tak na opak zrozumiałaś, bo się nie dogadaliście… No i obiecał, że już więcej cię nie oszuka nawet w dobrej wierze! Zapewnił, że już zawsze będzie starał się mówić ci o wszystkim w sposób jasny i klarowny, żeby nie było nieporozumień. I ty mu uwierzyłaś, prawda?Większość z nas czasem mija się z prawdą. Z różnych powodów i w różnej skali. Choć nie ma na to usprawiedliwienia, czasem można przymknąć oko. Gorzej, gdy ktoś notorycznie kłamie i to robi to celowo, by manipulować i osiągać swoje cele. Zła wiadomość jest taka, że patologicznego kłamcy nie da się zmienić. Oszukuje, bo to lubi i co więcej, kłamstwa pomagają mu zdobyć to, co chce. Już sam fakt, że może ci coś wmówić, a ty łykasz to jak młody pelikan, podnosi jego mniemanie o sobie.

Nie jesteś przekonana, czy masz do czynienia z patologicznym kłamcą? Zacznij dobrze go obserwować i wsłuchuj się w to, co mówi…

Przyziemne sprawy

Większość z nas kłamie, by wybrnąć z jakiejś trudnej sytuacji lub uniknąć problemów. Patologiczny kłamca będzie opowiadał bajki na każdy temat, nawet opowiadając o tym, co jadł na śniadanie, będzie zmyślał. Zastanawiasz się, po co? On już tak po prostu ma.

Sekrety i sekreciki

Zawsze nosi przy sobie telefon, nigdy nie podał ci żadnych haseł dostępu? On chce w ten sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo. Im mniejszy masz dostęp do różnych informacji, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że przyłapiesz do na kłamstwie.

Przekonywanie

Będąc w związku z patologicznych kłamcą, wciąż i wciąż zastanawiasz się, co się dzieje. Nawet jeśli byłaś o czymś przekonana lub miałaś swoje zdanie, on szybko przekona cię, że jesteś w błędzie. Sztukę manipulacji ma opanowaną do perfekcji. Jeśli będziesz zdezorientowana, to tylko lepiej dla niego.

Ciągła niepewność

Czasem masz wrażenie, jakby on miał dwie osobowości? Albo to, co mówi nie przekłada się na czyny i odwrotnie? To normalne, gdy jesteś z kimś, kto ciągle gra i udaje. Ty natomiast coraz częściej zadajesz sobie pytanie, kim on właściwie jest i czy ta miłość na pewno jest prawdziwa.

Brak hamulców

Nawet jeśli czasem zdarza ci się skłamać, masz pewne granice. Wiesz, że można się bawić czyimiś uczuciami i oszukać, że się go kocha. Patologiczny kłamca nie ma żadnych hamulców. Może ściemniać na temat miłości, zdrowia, finansów… Wymyśli dowolną historyjkę, byle tylko odnieść sukces.

Zero skruchy

Bycie przyłapanym na kłamstwie to bardzo upokarzające doświadczenie. Normalny człowiek jest zażenowany i nie wie, jak wybrnąć z sytuacji, czerwieni się. A kłamca? On będzie kręcił i zmieniał wersje. Co więcej, w końcu mu i tak uwierzysz!

Strona 1 z 2
Czytaj dalej…

Fot. iStock/twinsterphoto

1/1 Patologiczny kłamca. Jak go rozpoznać?

Usprawiedliwienie

Nawet jeśli w jakieś sytuacji nie uda mu się wybrnąć (a to naprawdę musiałby być cud), szybko znajdzie usprawiedliwienie. Najprawdopodobniej zastosuje jedną z dwóch metod – albo przerzuci odpowiedzialność na ciebie, albo będzie się kajał i biczował. Sprawi, że poczujesz się zawstydzona lub zakłopotana tym, że kwestionujesz jego prawdomówność. Nie będzie miał skrupułów, żeby wyprowadzić cię z równowagi lub zrobić z ciebie kretynkę. Jest doskonałym manipulantem.

Narcystyczne zapędy

Notoryczne kłamstwa często wynikają z innych problemów, a nawet zaburzeń psychicznych. W takiej sytuacji same oszustwa nie są wcale najgorsze. Tacy ludzie często wciągają innych w toksyczne relacje, są wampirami energetycznymi lub narcyzami. Manipulacja sprawia im satysfakcję. To na ogół źli ludzie, którzy potrafią zadawać niewyobrażalny ból.

Brak przyjaciół

Zastanawiało cię kiedyś, dlaczego wszystkie jego poprzednie związki były krótkotrwałe? Albo dlaczego on właściwie nie ma żadnych przyjaciół? Odpowiedź jest prosta: ponieważ niszczy każdą relację. Ludziom wcześniej czy później coś w nim nie pasuje i dlatego się odsuwają, choć mogą nawet nie mieć świadomości, że chodzi o jego notoryczne kłamstwa. Jeśli dobrze pójdzie, i ty niedługo się od niego uwolnisz.

Brak wyrzutów sumienia

Możesz przy nim płakać i mówić o swoich zranionych uczuciach, a on i tak pozostanie niewzruszony. Ten człowiek nie wie, czym są wyrzuty sumienia. Jego to kompletnie nie dotyczy. Nawet jak już odejdziesz (albo on cię zostawi), nie będzie się zastanawiał, czy wyrządził ci jakąś krzywdę.

Wiesz, dlaczego nie warto tkwić w związku z patologicznym kłamcą? Ponieważ niszczy on cały twój świat, depcze wartości, w które wierzyłaś i które były dla ciebie ważne, takie jak: bezpieczeństwo, prawda, lojalność. Im dłużej będziesz tkwić w tej relacji, tym większe prawdopodobieństwo, że sama zaczniesz stosować podobne mechanizmy. W skrócie: staniesz się nim. Nie pozwól na to.

Źródło: LovePanky