Psychologia

Mężczyzna czy kobieta? To, co widzisz na tym obrazku, powie ci wiele o twojej obecnej sytuacji i o tym, co wydarzy się w niedalekiej przyszłości

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 października 2017
Fot. Screen/Twitter/lasikplus
 

Gotowi na małe rozluźnienie? Psychologowie twierdzą, że za pomocą tego prostego testu można sprawdzić, jakie życiowe zmiany są ci najbardziej potrzebne. Wystarczy tylko odpowiedzieć na jedno pytanie…

Przyjrzyjcie się tej iluzji optycznej. Którą postać dostrzegliście jako pierwszą? Interpretację znajdziecie pod rysunkiem.

 

Interpretacja

Twarz kobiety

Jeśli jesteś kobietą i najpierw dostrzegłaś twarz kobiety, możesz przygotować się na jakieś szczęśliwe wydarzenie w niedalekiej przyszłości. Dziewczyna z obrazka patrzy w górę, ty również patrzysz w niebo z nadzieją w sercu. Jesteś zadowolona z tego, kim jesteś i w pełni siebie akceptujesz. To twój czas.

Jeśli jesteś mężczyzną i widzisz twarz kobiety, to może oznaczać, że właśnie teraz chciałbyś znaleźć życiową partnerkę.  Być może jesteś w związku, który nie daje ci szczęścia. Nadszedł czas, aby zrozumieć, że pora ruszyć dalej. Skup się na bardziej na twoim życiu zawodowym, miłość pojawi się sama, nieproszona.

Twarz mężczyzny

Jeśli jesteś kobietą i najpierw dostrzegłaś twarz mężczyzny, symbolizuje to twoje pragnienie znalezienia odpowiedniego partnera lub rychłe spotkanie z kimś, kto mógłby nim być. Twarz mężczyzny zwiastuje zmiany w życiu miłosnym – zdrową, dobrą relację, dokładnie taką jakiej potrzebujesz.

Jeśli jesteś mężczyzną i widzisz twarz faceta, możesz mieć jakieś zmartwienie związane z mężczyzną w pracy, w rodzinie, w grupie, do której wspólnie należycie. To coś, co zbija ci sen z powiek. Pora nieco wyluzować, odpuścić i nie marnować na to dłużej cennej energii.

 

 


Psychologia

Mgła mózgowa. Jeśli często zapominasz i masz problemy z koncentracją, być może to zjawisko dotyczy również ciebie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 października 2017
Fot. iStock/Dziggyfoto
 

Dopada głównie osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy oraz Hashmito, ale nie tylko. Pojęcie „mgły mózgowej” nie jest szczególnie często używane przez specjalistów, pojawia się natomiast w różnego rodzaju artykułach dotyczących naszego zdrowia. Warto wiedzieć czym jest to zjawisko, szczególnie, że jego objawy mogą budzić nasz niepokój i chęć sprawdzenia, czy na pewno „wszystko z nami w porządku”.

Objawy

O „mgle mózgowej” możemy mówić jeśli:

– zdarza ci się zapomnieć o czym rozmawiałeś godzinę temu albo nie możesz się skupić podczas rozmowy,

– zauważyłeś, że nieco więcej czasu niż zwykle zajmuje ci zrozumienie tego, co ktoś do ciebie mówi lub tego, co czytasz,

– łapiesz się na tym, że mylisz imiona znajomych,

– dłużej niż zwykle przyswajasz nowe informacje,

– nie potrafisz się „wysłowić”, bo trudno ci sformułować czytelnie własne myśli.

Skąd to się bierze

Mgła mózgowa najczęściej towarzyszy chorobom  autoimmunologicznym, które powodują stan zapalny naszego mózgu, co znacznie osłabia jego prawidłowe funkcjonowanie. Inaczej mówiąc, mózg traci zwykłą sprawność.

Co możesz zrobić

Podstawową sprawą jest oczywiście zadbanie równowagę każdego z „podsystemów” naszego organizmu (np. należy wyrównać niedobory witamin, monitorować poziom cukru we krwi, zadbać o prawidłową gospodarkę hormonalną, obniżyć poziom stresu). Ale trzeba również pamiętać o tym, że sprawność mózgu zależy od tego, czy go…ćwiczymy. Rozwiązujmy krzyżówki, czytajmy, uczmy się tekstów na pamięć.

Nie zapominajmy, że mgła mózgowa to pojęcie opisujące symptomy, a nie schorzenie. Jeśli zauważymy u siebie jej objawy, poza leczeniem choroby podstawowej zajmijmy się aspektami pozamedycznymi, czyli naszymi strategiami radzenia sobie ze stresem, umiejętnością efektywnego odpoczywania oraz eliminacją z naszego otoczenia zbyt dużej liczy bodźców.


 

Na podstawie: odzywiajsiezdrowo.pl

 


Psychologia

On nagle się od ciebie oddalił, a ty czujesz, że coś jest nie tak. Co możesz zrobić?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
13 października 2017
Fot. iStock/nd3000

Wydawało ci się, że wszystko między wami jest „OK”. Jasne, jak każda para macie czasem gorsze dni. Są spięcia, awantury. W końcu wciąż się docieracie, a każde z was próbuje przeforsować swoje zdanie. Intensywne, silne emocje czy nawet ciskanie piorunami, najczęściej świadczą o dużym zaangażowaniu w relację. Co jednak zrobisz, gdy któregoś dnia zauważysz, że on stał się jakiś taki milczący, wycofany, zamknięty w sobie?

Ewidentnie się zdystansował. Widzisz, że nie rozmawiacie tak otwarcie, jak kiedyś. Szczerego, dźwięcznego śmiechu też jakby mniej. Pierwsze, co w takiej chwili przychodzi ci na myśl? W jego życiu pojawiła się inna. Niekoniecznie. Mężczyźni czasem oddalają się od z nas z bardzo prozaicznych powodów. Niekiedy należy dać im spokój i przestać nagabywać, innym razem trzeba postawić na stanowcze rozwiązania. Czasem bolesne dla obu stron.

Ciśnienie

Jesteście razem i jest wam ze sobą dobrze na tyle, że zaczynasz planować wspólną przyszłość. To moment, w którym niektórzy faceci, z powodu silnej presji, często nieświadomie się wycofują. Boją się zmian i poważnych deklaracji. Jeżeli zauważyłaś, że twój facet coraz bardziej zamyka się w sobie, gdy zaczynasz mówić o rodzinie, ślubie, dzieciach, przystopuj i zacznij go obserwować. Być może to jeszcze nie ten moment. Ale może też okazać się, że wasze wizje się nie pokrywają. Jedno jest pewne – pod wpływem presji oddali się od ciebie jeszcze bardziej.

Stres

Tak, my kobiety potrafimy ogarniać jednocześnie wiele spraw. Mężczyźni natomiast z reguły skupiają się na jednym problemie i angażują wszystkie siły do wyjścia z opresji. Najczęściej stresują się pracą, ale przejmują się też relacjami ze swoimi rodzicami czy rodzeństwem. Jeżeli zauważyłaś, że nie poświęca ci tak wiele uwagi, jak wcześniej lub ciągle gdzieś ucieka myślami, zapytaj go po prostu czy nie ma problemów w pracy. Jeśli tak, pozwól mu działać i nie atakuj.

Pewność

Faceci uwielbiają zdobywać. Teraz, gdy jesteście już razem, on wie, że będziesz zawsze wtedy, gdy będzie cię potrzebował. Już nie musi starać się i zabiegać, więc… jest nieco znudzony. To nie do końca tak, że przestaje się tobą interesować. Po prostu wie, że nie musi już tak się prężyć i może zająć się innymi sprawami. W takiej sytuacji nie pozostaje ci nic innego, jak sprawić, by znów zaczął o ciebie zabiegać. Odrobina zazdrości dobrze wam zrobi. Nie zapomnij jednak, że i ty powinnaś odrobić pracę domową – zacznij uwodzić, kusić i flirtować z nim.

Rozterki

Być może on nie jest pewny, czy jesteś „tą jedyną”. My również przeżywamy przecież takie rozterki. Owszem, jest miłość, zaangażowanie, pożądanie, przyjaźń i bezpieczeństwo. Mimo to wciąż mogą pojawiać się (zarówno w twojej, jak i jego głowie) pytania z serii – czy to aby na pewno ta/ten? Czy chcę z nią/nim spędzisz resztę życia? Czy podjąłem/am dobrą decyzję? Chociaż jest to bolesne, musisz się pogodzić z tym, że takie rzeczy zaprzątają czasem jego myśli. Co więcej, wcale nie musi dojść do wniosku, że popełnił błąd, wiążąc się z tobą.

Zabawa

Być może już od początku byłaś dla niego tylko „opcją”, a nie „priorytetem”. Jasne, dobrze się razem bawiliście, seks też był całkiem niezły. Nigdy jednak nie planował niczego na dłużej. Na pewno też nie chciał, by relacja ta przerodziła się w poważny związek. Jeśli jego wycofanie wynika ze strachu przed twoim zaangażowaniem, którego on przede wszystkim NIE CHCE, czas się rozstać.

Niska samoocena

Mężczyzna, który nie czuje się potrzebny, przestaje być aktywny w związku. Skoro ty doskonale sobie ze wszystkim radzisz i jesteś samowystarczalna, po co on ma się starać? Ty i tak tego nie zauważysz. On albo zamknie się w sobie, by nie narazić się na kpinę i odtrącenie albo pójdzie tam, gdzie ktoś będzie go potrzebował.

Koniec

Nagle zauważasz, że już jakiś czas temu przestał cię całować i dotykać. Rzadziej opowiada ci o swoich sprawach, nie pyta już jak minął ci dzień. Możliwe, że on już podjął decyzję za was oboje, a teraz tylko oswaja cię z rozstaniem, które nieuchronnie się zbliża. Albo inaczej – chce zwalić na ciebie winę i spowodować, byś to ty zakończyła ten związek. Żebyś to ty była stroną, która wszczyna awantury i ma pretensje. Tak, czas na poważną rozmowę.

Pożądanie

Być może przestałaś go pociągać. To smutne, ale zdarza się częściej niż myślisz. Z reguły wtedy, gdy pojawia się na świecie dziecko, ty zaczynasz realizować się w roli matki, a on widzi cię w innym świetle. To czas, by na chwilę się zatrzymać i zastanowić, jak moglibyście poprawić swoje relacje. Co zrobić, by wyjść z kryzysu i wspólnie pielęgnować związek, który stworzyliście. To nie jest tak, że facet, którego partnerka przestała pociągać, natychmiast leci w ramiona innej. On to naprawdę przeżywa i często demonstruje poprzez dystans i wycofanie.

Ludzie, którzy są ze sobą naprawdę blisko, szybko zauważą, że w związku coś nie gra. Widzą zmiany w zachowaniu drugiej osoby. Kluczem do sukcesu jest szybka reakcja. Zamiast bagatelizować niepokojące sygnały – a wycofanie się do nich zalicza – powinniśmy czym prędzej usiąść przy stole i porozmawiać. Nawet jeśli przyczyna okaże się błahostką, lepiej nie pozwolić jej osiągnąć rozmiaru problemu nie do przeskoczenia.


 

Na podstawie: Love Panky


Zobacz także

„Pójdę do sądu i zrobię z ciebie wariatkę”. Kilka sprytnych taktyk przemocy słownej. Dałaś się zmanipulować?

Jak przetrwać żałobę, nie oszaleć i pamiętać?

Nawet w mrocznych okresach życia, kiedy trudno wstać z łóżka, możemy świadomie, kawałek po kawałku, odbudować poczucie szczęścia