Go to content

Lista lęków, których doświadczysz podczas rozwodu. Często boimy się podobnych rzeczy

„Rozwód” – już na sam dźwięk tego słowa, większość z nas ma ciarki na plecach. Bez względu na to, czy znajdujemy się w związku czy wiedziemy życie singla, słowo rozwód staje się dla nas synonimem życiowej porażki. A któż tak naprawdę nie boi się przegranej? Wszyscy się boimy, bo przegrać, oznacza przede wszystkim stracić.

A czego ty boisz się najbardziej? Być może znajdziesz tu któreś ze swoich lęków i obaw. Nie da się ich uniknąć, ale można je pokonać. Nie bez powodu chętnie mówimy, że „nie taki diabeł straszny…”. Bo gdy uczymy się przyjmować życie, zamiast mu się opierać, najtrudniejsza nawet droga może prowadzić nas we właściwe miejsce.

Żeby ujarzmić swoje lęki trzeba wykonać dwa kroki: odnaleźć je i nazwać. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie łatwe. Choć każdy ma zupełnie inne doświadczenia i bagaże, bardzo często boimy się podobnych rzeczy.

Lista lęków, których prawdopodobnie doświadczysz podczas rozwodu:

1. Boisz się niepewnej przyszłości

To naturalne. Rozstanie, zwłaszcza po długim związku oznacza zaczynanie na nowo. Nie zawsze takie zmiany przyjmujemy z otwartymi ramionami. Boimy się nieznanego, działa to podobnie w związku ze wszystkimi dużymi zmianami w życiu.

Boimy się tego, co czeka nas po drodze i tak naprawdę jeszcze nie wiemy, gdzie nas ta droga zaprowadzi. Boimy się tego, czego dowiemy się w czasie tej wędrówki o sobie i o innych. Chyba nie ma osoby, która nie odczuwałaby tego lęku – przecież przez lata budowaliśmy swoje życia, nawyki, schematy i przyzwyczajenia.

Cała sztuka oswojenia tego leku polega na pozwoleniu sobie na to, co przyniesie życie. Szybko zobaczysz, że świat się nie skończył i życie dzień po dniu będzie coraz łatwiejsze. Pozwól sobie doświadczyć na własnej skórze, z każdą sytuacją pomalutku i po swojemu sobie radzisz.

2. Boisz się bycia rozwodnikiem

Bo to nadal spory stygmat. Rozwodnik – ten zły, wyklęty, nie dość dobry by być w związku i na niego zasłużyć lub nie dość wartościowy, by o niego walczyć. Bez względu na to, czy jesteś porzucony czy to ty podejmujesz decyzję o odejściu – często mierzysz się z ludzkim niezrozumieniem. Nic dziwnego, że powoduje to strach. Nikt nie chce doświadczać dodatkowego odizolowania w już i tak trudnej sytuacji.

Na szczęście nasze społeczeństwo powoli dorasta do dojrzałego zrozumienia sytuacji rozwodu. Nigdy nie myśl o sobie w kategorii nieudacznika – to krzywdzący mit.

3. Boisz się ujawnienia rodzinnych sekretów

Publiczne pranie brudów – czyli sytuacja dla każdego upokarzająca. To trudne doświadczenie, zwłaszcza gdy rozstanie nie przebiega po przyjacielsku. Nagle masz wrażenie, że absolutnie wszyscy szepczą sobie na ucho o twoim rozstaniu, o tym, że „się nie udało…”. Oczywiście to nic przyjemnego, ale sporo obaw nieco urosło w twojej głowie. Nie każdy będzie cię oceniał i nie powinieneś się tym w ogóle przejmować.

4. Boisz się podjęcia decyzji

A tych decyzji do podjęcia pojawia się mnóstwo. Prawnik, życie, dzieci, rachunki. Gdzie zamieszkać, co powiedzieć, czy umówić się ze znajomymi, czy lepiej unikać tych wszystkich pseudo-pocieszeń? Ledwo podejmiesz decyzję, a już następne trzy siedzą ci na karku. Nic dziwnego, że się boisz. Ale niech ten strach cię nie paraliżuje. Pamiętaj, że życie już takie jest, że czasem trzeba się pomylić. Na szczęście zawsze można zmienić zdanie, spróbować, dać sobie czas. Bądź dla siebie wyrozumiały i nie bój się prosić o pomoc czy wsparcie, jeśli tego potrzebujesz.

5. Boisz się o pieniądze

Bo wcześniej zawsze jeszcze był ktoś drugi, kto brał na siebie połowę odpowiedzialności za utrzymanie rodziny. Teraz będziesz zdany tylko na siebie i boisz się… Pamiętaj, że wcześniej też mogła cię spotkać sytuacja kryzysowa, a wtedy poprosiłbyś o pomoc…? Właśnie, rozwód nie oznacza, że zostajesz sam jak palec, pamiętaj o swojej rodzinie i przyjaciołach. Nawet jeśli inne relacje w twoim życiu ulegną przewartościowaniu, zmienią się, nie jesteś sam.

6. Boisz się bycia samotnym rodzicem

Obarczasz się winą, za niepełną rodzinę, za patchworkowe roszady i nawet za to, jak w tej sytuacji zachowa się twój były partner. Bo chcesz dla swoich dzieci jak najlepiej, często nawet kosztem własnego szczęścia. Zaufaj sobie mocniej, trzeba czasu byście ułożyli sobie życie na nowo, inaczej. Inaczej nie musi znaczyć źle.

7. Boisz się, że stracisz dzieci

Szczególnie jeśli były partner nieustannie cię szantażuje. Niestety w trakcie rozwodu ludzie posuwają się o wiele za daleko, na szczęście, zazwyczaj to tylko zaplanowana gra, by jeszcze mocniej zranić i odegrać się na partnerze. Jeżeli jesteś w tak trudnej sytuacji, skup się na znalezieniu fachowej pomocy. Nie pozwól, aby były partner niszczył się psychicznie.

8.  Boisz się gniewu

Bo ten gniew sprawia, że czasem siebie nie poznajesz. A gniew pojawi się na pewno. Możesz kręcić głową, wypierać z całych sił to uczucie, ale ono i tak przyjdzie. Możesz bać się swojego gniewu albo gniewu partnera. Każdy gniew po rozstaniu ma swoje etapy, które trzeba przejść. Zacznij od zaakceptowania faktu, że masz prawo go czuć, to nic złego. Od ciebie zależy, co z tym dalej zrobisz.

9. Boisz się utraty kontroli

Bo nie na wszystko, co wydarzy się podczas rozwodu, będziesz mieć wpływ. Pamiętaj jednak, że wcześniej również twoja kontrola była ograniczona, przecież nie podejmowałeś wszystkich decyzji samotnie. Pozwól sobie czasem odpuścić, spróbować raz zrobić coś inaczej i przekonać się, że nie wszystko w życiu trzeba mieć pod ścisłą kontrolą. Przecież na tak wiele rzeczy nie mamy żadnego wpływu…

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

1/1 Lista lęków, których doświadczysz podczas rozwodu

Lista lęków, których prawdopodobnie doświadczysz podczas rozwodu:

10. Boisz się sądu

Bo to niecodzienna sytuacja, już sama nazwa sąd… dreszcze na plecach. Przecież chodzi się tam po to, by zostać osądzonym, a tego nikt nie lubi. I tak „formalność” staje się dla nas ciążącym mocno kamieniem u szyi. Zresztą nasłuchałaś się już od znajomych, jak to było strasznie. Jasne słyszałeś też opowieści o 20-minutowych rozprawach, na których w zasadzie trzeba było się tylko pojawić, ale…

Pamiętaj, że to również nowe i nieznane dla ciebie doświadczenie. Spróbuj się uspokoić, spróbuj podejść do rozprawy jak najmniej emocjonalnie.

11. Boisz się rozmawiać z innymi

Chciałbyś się wygadać, potrzebujesz wsparcia, ale jednocześnie boisz się odrzucenia. Bo czy ktoś cię teraz zrozumie? Podczas rozwodu pewnie zweryfikujesz sporo swoich znajomości. Nie każdy będzie dla ciebie empatycznym przyjacielem i z pewnością nie zabraknie „złotych rad” – oczywiście tych nieproszonych i oderwanych od rzeczywistości. Nie przejmuj się tym. Być może poczujesz się pewniej, gdy porozmawiasz z kimś z podobnymi doświadczeniami lub wybierzesz się na „wygadanie” do terapeuty? Warto spróbować.

12. Boisz się życia w pojedynkę

Bo dotychczas zawsze było „koło awaryjne”. Nie bój się na zapas, w naszych życiach jest więcej osób niż partner. Pamiętaj, że nie musisz być samotna. Masz na pewno sporo przyjaciół, znajomych i rodzinę, ludzi, których zawsze możesz się poradzić!

13. Boisz się, że nie da się ciebie kochać

Bo czy można jeszcze pokochać kogoś takiego, jak ty? Kogoś, komu się „nie udało”? Uwierz, można! A dlaczego by nie, hę?

Często zbyt mocno obwiniamy się za rozpad związku, przyjmujemy na swoje barki wszystkie winy. A przecież rozpad związku przed rozwodu trwa miesiącami, latami. Nic nie dzieje się tylko z powodu jednej osoby. Cały czas podejmujemy rożne decyzje, czasem walczymy, czasem czekamy biernie na zmiany i innym razem podejmujemy szybką decyzje o rozstaniu.  I za każdym razem rozpad związku nie definiuje nas totalnie, jako ludzi. Twoje życie wcześniej nie składało się tylko i wyłącznie ze związku, małżeństwa. Na pewno jesteś wyjątkowym i wartościowym człowiekiem, uwierz w siebie.

14. Boisz się, że będzie bolało

I nie chcesz czuć tego bólu. Ale z bólu wyleczyć można się tylko wtedy, gdy znajdziesz jego źródło. Rozwód boli – każdego trochę inaczej i w innym miejscu, czasem dopiero po czasie, innym razem krótko i intensywnie. Bądź dla siebie dobry, daj sobie czas.

15. Boisz się nowej miłości

Boisz się, że znów się nie uda, nie będziesz musiał przechodzić przez to samo. Pamiętaj, że bardzo często osoby po rozwodzie opowiadają, że dziś są o wiele bogatsze o doświadczenie w dojrzałym budowaniu relacji. Wiedzą – nie muszą się domyślać, próbować i zgadywać, bo doświadczyli tego, co może zniszczyć relację. Dziś o wiele lepiej wiedzą jak dbać o nowy związek, by nie powtórzyć tych samych błędów.


Na podstawie: „Rozwody i rozstania. Sprawdzony program odbudowy życia”, Bruce Fisher, Robert Alberti, Samo Sedno