Psychologia

Jeśli masz jedną z tych 8 cech, jesteś kimś wyjątkowym, jesteś „Rzecznikiem”

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
9 marca 2018
Fot. istock/fcscafeine
Następny

Osobowość “Rzecznika”, (inaczej INFJ ang. Introverted Intuitive Feeling Judging), jest bardzo rzadkim rodzajem osobowości. Ma go jedynie około dwa procent, a według niektórych źródeł, nawet mniej z nas. Jeśli w dzieciństwie czułeś, że różnisz się od swoich rówieśników, być może jesteś jednym z Rzeczników, jesteś w stanie osiągnąć wyżyny sukcesu, podobnie jak wiele wybitnych osobowości, takich jak Nelson Mandela czy Beethoven. INFJ są introwertyczni, kierują się intuicją, są uczuciowi i lubią osądzać innych.

8 cech osobowości Rzecznika

Kochasz pisać

INFJ mają talent pisarski i traktują pisanie jako osobistą terapię. Lubią oczyszczać się z negatywnych uczuć pisząc. Są bardzo introwertyczni i nie lubią wchodzić w interakcję z ludźmi, więc „wypuszczają na wolność” swoje emocje na piśmie. Pisanie przynosi im spokój i jest wygodne. Lubią swoją prywatność i intymne spotkania w mniejszej grupie osób.

Jesteś empatą

Empatia to umiejętność łatwego nawiązywania więzi z ludźmi, odczuwania ich emocji i rozumienia ich energii. Ty masz dużą empatię i jesteś osobą, do której wszyscy zwracają się ze swoimi problemami. w przypadku problemu. Potrafisz  zapewnić wsparcie emocjonalne wszystkim bliskim i znajomym. Dzięki empatii bardzo łatwo „odczytujesz” ludzi, wiesz, czy dana osoba kłamie, czy mówi prawdę.

Doświadczasz bardzo skrajnych odczuć

Często sam sobie zaprzeczasz, a twój nastrój zmienia się bardzo szybko. W jednej chwili jesteś szczęśliwy, za chwilę płaczesz. Ponieważ jesteś tak nieprzewidywalny, ludziom trudno za tobą nadążyć. Te wahania nastroju są jedną z najbardziej charakterystycznych cech osobowości INFJ.

Nawiązujesz silne więzi

Jesteś osobą, która wywołuje skrajne emocje, ale jeśli są one pozytywne, bardzo łatwo się do ciebie bardzo mocno przywiązać. Za tobą się tęskni, ciebie się potrzebuje.

Ciężko pracujesz

Wierzysz, że aby coś osiągnąć, musisz ciężko pracować. Nie boisz się wyzwań, jesteś ambitny, zawsze znajdziesz sposób, by „zadziałało”.  Szukasz rozwiązań tam, gdzie inni ich nie szukają. Jesteś świadomy przyszłości i masz wizję tego jak ona ma wyglądać.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

Nietypowe objawy cukrzycy. Sprawdź, czy ktoś z twoich bliskich może być chory

Redakcja
Redakcja
9 marca 2018
Fot. iStock/PeopleImages
Następny

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób metabolicznych. Poza wszystkimi, zdiagnozowanymi osobami, jest też całe mnóstwo tych, które zmagają się z cukrzycą, a nie mają o tym zielonego pojęcia. Wszystko dlatego, że cukrzyca może rozwijać się stopniowo, nawet przez kilka lat, dając subtelne objawy, które łatwo można zbagatelizować. Problemy z cukrem i produkcją insuliny najczęściej wychodzą podczas rutynowych badań, a że niewiele osób regularnie się im poddaje, cukrzyca bywa diagnozowana w zaawansowanym stadium. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w 2014 r. na świecie żyło około 422 mln dorosłych osób z cukrzycą. International Diabetes Federation szacuje, że w 2040 roku ta liczba może wzrosnąć aż do 642 mln. Problem dotyczy też Polski. W naszym kraju również z roku na rok wzrasta liczba osób, zmagających się z cukrzycą.

Dzieje się tak przede wszystkim z powodu niezdrowego stylu życia. Mowa oczywiście o diecie, bogatej w cukry i żywność wysokoprzetworzoną. Chętnie sięgamy po fast-foody i niezdrowe przekąsy, pijemy alkohol, palimy papierosy i do minimum ograniczamy codzienną aktywność fizyczną. Czasem jednak, mimo prowadzenia zdrowego stylu życia zdarza się, że dana osoba i tak zachoruje. Niestety, ryzyko wzrasta, jeśli ktoś w rodzinie zmagał się z cukrzycą. Dlatego tak ważne jest, by takie osoby regularnie monitorowały poziom cukru we krwi i obserwowały swój organizm, ponieważ cukrzyca może dawać nietypowe objawy.

Cukrzyca typu 2

Ten rodzaj cukrzycy bywa trudniejszy do zdiagnozowania, ponieważ rozwija się bardzo powoli. Objawy początkowo są niewinne i łatwo je zignorować. Bo w sumie co w tym dziwnego, że czujemy się zmęczeni po obfitym posiłku i potrzebujemy drzemki? Co z tego, że mamy napady głodu krótko po zjedzonym posiłku? Najwyraźniej się nie najedliśmy. A to są właśnie pierwsze sygnały ostrzegawcze! Gdy dochodzą do tego jeszcze problemy z gojeniem się ran, swędząca skóra i częste infekcje (zwłaszcza narządów rodnych), należy czym prędzej udać się do lekarza.

Cukrzyca typu 1

Ten rodzaj cukrzycy łatwiej zdiagnozować, ponieważ ma intensywniejszy przebieg i trudniej zbagatelizować objawy. W przeciągu dwóch tygodni od wystąpienia pierwszych symptomów, stan chorego może się znacznie pogorszysz. Przede wszystkim niepokojące jest nadmierne uczucie pragnienia i suchość w ustach. Do tego dochodzi częstomocz, nagły i drastyczny spadek masy ciała i ogromne zmęczenie. Gdy pojawią się takie objawy, należy pilnie skontaktować się z lekarzem. Szczególnie, gdy wystąpiły u dziecka lub osoby starszej.

Gdy wystąpi zapach acetonu z ust, ból brzucha, wzrost temperatury ciała, nudności i wymioty, a także całkowita utrata apetytu, należy wezwać pogotowie. Tak objawia się ostra faza cukrzycy typu 1, która jest stanem zagrożenia życia.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

Oczy zdradzają wiele. Zwróć uwagę na 4 rzeczy, które powiedzą więcej, niż słowa

Redakcja
Redakcja
9 marca 2018
Fot. iStock/SrdjanPav

Nie bez przyczyny mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Patrząc komuś prosto w oczy możemy wyczuć prawdziwe emocje, to co chcemy powiedzieć lub odwrotnie, ukryć. Brak odwagi spojrzenia prosto w oczy podczas rozmowy, uciekanie wzrokiem na boki, pojawiające się łzy, są dodatkowymi informacjami, z których możemy wyczytać więcej, niż ze słów.

Umiejętność interpretacji wymowy spojrzenia pozwoli rozgryźć prawdziwe intencje rozmówcy.

4 rzeczy, które zdradzają twoje oczy 

1. Mruganie

Mruganie dostarcza cennych informacji  na temat naszych emocji. Badacze uważają, że gdy jesteśmy czymś zaskoczeni, zdenerwowani lub oburzeni, mrugamy znacznie szybciej. Częstsze mruganie może również wskazywać na to, że rozmówca nam się podoba lub onieśmiela. Może również świadczyć o tym, że myślimy o kilku rzeczach naraz.

2. Spoglądanie na boki

Z reguły osoby, które kłamią, nie patrzą prosto w oczy, tylko rzucają spojrzenia na boki. To może świadczyć o nieczystych intencjach lub wielkiej nieśmiałości, skrępowaniu daną sytuacją.

3. Synchronizacja wzroku

Synchronizacja, czyli zgrywanie się ze wzroku dwóch osób w danym momencie, wskazuje na podobne działanie, ułatwia porozumienie i nawiązanie głębszej relacji, np. przyjaźni.

4. Reakcja źrenic

Źrenice rozszerzają się i zwężają niezliczoną ilość razy w ciągu dnia. Powodów może być wiele — uszkodzenie mózgu, ciemność, wpływ narkotyków. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn rozszerzanie źrenic towarzyszy pobudzeniu seksualnemu oraz wyraźnemu zainteresowaniu drugą osobą lub podczas szoku. Źrenice zwężają się natomiast, gdy coś nas brzydzi lub złości.

źródło: pieknoumyslu.com, charaktery.eu


Zobacz także

8 rzeczy, których nikt nie powinien do ciebie mówić. Słyszysz je? Odwróć się na pięcie

13 błędów poznawczych. Jak uprzedzenia negatywnie wpływają na nasze życie

13 błędów poznawczych. Jak uprzedzenia negatywnie wpływają na nasze życie

Pierwsza randka? Może być cudownie. Po prostu nie rób tych kilku rzeczy

Pierwsza randka? Może być cudownie. Po prostu nie rób tych kilku rzeczy