Go to content

Harry i Oprah przygotowali serial o zdrowiu psychicznym. „Zastąpmy wstyd mądrością i współczuciem”

fot. materiały na prawach cytatu/insider.com

Oprah Winfrey i książę Harry pokazali światu zwiastun serii filmów dokumentalnych „The Me You Can’t See”, poruszających temat zdrowia psychicznego. Premiera już 21 maja w AppleTV+.

– Ludzie na całym świecie odczuwają jakiś rodzaj psychicznego, psychologicznego, emocjonalnego bólu – mówi Oprah, siadając naprzeciwko Harry’ego. – Kluczowym jest mieć możliwość powiedzenia głośno o tym, co się z nami dzieje – dodaje.

– Podjęcie decyzji o sięgnięciu po pomoc nie jest oznaką słabości. W dzisiejszym świecie, bardziej niż kiedykolwiek, to znak siły

– mówi Harry, który już w zwiastunie mówi o własnych doświadczeniach, zwłaszcza tych, związanych ze śmiercią mamy w 1997 r.

Dwuminutowy zwiastun zawiera archiwalny film z pogrzebu Dian, przedstawiający Harry’ego, wtedy zaledwie 12-letniego, stojącego z pochyloną głową, gdy obok przechodzi trumna jego matki.

W serialu o zdrowiu psychicznym opowiedzą też największe gwiazdy. Zobaczymy tam Lady Gagę czy Glen Close. Kilku rozmówców wydaje się bliskich łez, kiedy mówią o swoich doświadczeniach. Winfrey mówi: „To po prostu coś, co zaakceptowałam”.

 

 

 

Harry mówi w zwiastunie: „Skutki tego roku będą odczuwalne przez dziesięciolecia. I dotkną wszystkich: dzieci, rodzin, mężów, żon”.

Harry i Winfrey są współtwórcami i producentami wykonawczymi projektu. Witryna internetowa Archewell w Sussexes mówi, że będą prowadzić „szczere rozmowy na temat zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia emocjonalnego, dotykając jednocześnie na temat ich osobistych podróży i zmagań”.

Już wcześniej Harry zdawał się sugerować, że jego ojciec, królowa i książę Edynburga zawiedli jako rodzice. Przemawiając w podcaście Armchair Expert, powiedział, że chce „przerwać cykl genetycznego bólu i cierpienia” ze względu na własne dzieci.

Powiedział o Karolu: „Traktował mnie tak, jak był traktowany, więc jak mogę to zmienić dla moich własnych dzieci?”

Harry wspominał wcześniej o emocjonalnej tragedii, z jaką się zmierzył po tym, jak jego matka zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu w 1997 roku, mówiąc, że spędził prawie dwie dekady „nie myśląc” o jej śmierci, zanim ostatecznie uzyskał pomoc po okresie „totalnego chaosu”.