Psychologia

Harry i Oprah przygotowali serial o zdrowiu psychicznym. „Zastąpmy wstyd mądrością i współczuciem”

Redakcja
Redakcja
18 maja 2021
fot. materiały na prawach cytatu/insider.com
 

Oprah Winfrey i książę Harry pokazali światu zwiastun serii filmów dokumentalnych „The Me You Can’t See”, poruszających temat zdrowia psychicznego. Premiera już 21 maja w AppleTV+.

– Ludzie na całym świecie odczuwają jakiś rodzaj psychicznego, psychologicznego, emocjonalnego bólu – mówi Oprah, siadając naprzeciwko Harry’ego. – Kluczowym jest mieć możliwość powiedzenia głośno o tym, co się z nami dzieje – dodaje.

– Podjęcie decyzji o sięgnięciu po pomoc nie jest oznaką słabości. W dzisiejszym świecie, bardziej niż kiedykolwiek, to znak siły

– mówi Harry, który już w zwiastunie mówi o własnych doświadczeniach, zwłaszcza tych, związanych ze śmiercią mamy w 1997 r.

Dwuminutowy zwiastun zawiera archiwalny film z pogrzebu Dian, przedstawiający Harry’ego, wtedy zaledwie 12-letniego, stojącego z pochyloną głową, gdy obok przechodzi trumna jego matki.

W serialu o zdrowiu psychicznym opowiedzą też największe gwiazdy. Zobaczymy tam Lady Gagę czy Glen Close. Kilku rozmówców wydaje się bliskich łez, kiedy mówią o swoich doświadczeniach. Winfrey mówi: „To po prostu coś, co zaakceptowałam”.

 

 

 

Harry mówi w zwiastunie: „Skutki tego roku będą odczuwalne przez dziesięciolecia. I dotkną wszystkich: dzieci, rodzin, mężów, żon”.

Harry i Winfrey są współtwórcami i producentami wykonawczymi projektu. Witryna internetowa Archewell w Sussexes mówi, że będą prowadzić „szczere rozmowy na temat zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia emocjonalnego, dotykając jednocześnie na temat ich osobistych podróży i zmagań”.

Już wcześniej Harry zdawał się sugerować, że jego ojciec, królowa i książę Edynburga zawiedli jako rodzice. Przemawiając w podcaście Armchair Expert, powiedział, że chce „przerwać cykl genetycznego bólu i cierpienia” ze względu na własne dzieci.

Powiedział o Karolu: „Traktował mnie tak, jak był traktowany, więc jak mogę to zmienić dla moich własnych dzieci?”

Harry wspominał wcześniej o emocjonalnej tragedii, z jaką się zmierzył po tym, jak jego matka zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu w 1997 roku, mówiąc, że spędził prawie dwie dekady „nie myśląc” o jej śmierci, zanim ostatecznie uzyskał pomoc po okresie „totalnego chaosu”.

 


Psychologia

Waga (23.09 – 23.10)

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
18 maja 2021
i.Stock
 

Po bardzo ciężkich latach, rok 2021 się zapowiada świetnie. W tym trudnym dla świata okresie, osoby spod znaku Wagi czekają bardzo dobre chwile. Przyczyną pomyślności są szczęśliwe trygony Jowisza i Saturna. Obie planety znajdują się w Wodniku, a więc tworzą harmonijny trygon do Wagi.

To dobry czas na kreatywne pomysły, nowe kontakty towarzyskie, spotkania. Pojawi się szansa na nowe przedsięwzięcia o charakterze społecznym, ludzkim, towarzyskim. Nowe idee, innowacje, kreatywne rozwiązania biznesowe i zawodowe. Wagi czeka także bardzo dobry czas w partnerstwie, czas stabilizacji i uspokojenia sytuacji. To bardzo dobry czas na przewidywalność i spokój w związku. Nie dotyczy to jednak osób urodzonych pomiędzy 17. a 22. października, bowiem w ich przypadku bolesne rozstania będą nieuchronne, w wszystko za sprawą kwadratury Plutona.

Kalendarium zdarzeń: Niezbyt przyjemnym momentem roku będzie maj i czerwiec. Druga
połowa wiosny okaże się niezwykle skomplikowana. Pod względem zdrowotnym i
kondycyjnym, sporo przeciążeń, gonitwy, napięć. Pierwsza połowa wakacji okaże się
stagnacyjna, ale w tym dobrym tego słowa znaczeniu. Druga połowa roku będzie dla Wagi
rewelacyjna.

Wpływy trygona Jowisza zaczną ujawniać się mocniej i bardziej. We wrześniu i październiku koniunkcja Marsa bardzo wzmocni Wagi, da im poczucie siły, odporności, witalności. Będzie to czas odrabiania zaległości z całego roku, w bardzo szybkim tempie. Od strony miłosno-partnerskiej będzie to najlepszy czas w skali roku, a nawet dwóch. Bardzo dobry czas na miłość, przygody, szalone wyjazdy, spontaniczne wypady. Jesień będzie dobrym i spokojnym okresem, ale niestety trudniejszym momentem okaże się luty 2022.

Kwadratura Marsa przyniesie osłabienie i gorszą formę. Świetnie zapowiada się marzec i
pierwsza połowa kwietnia. Trygon Marsa przyniesie zdrowie, dobre samopoczucie i fajne
relacje z ludźmi.

Horoskop na podstawie układu gwiazd specjalnie dla portalu OH!ME  przygotowała Klaudia
Kierzkowska we współpracy z Piotrem Gibaszewskim, astrologiem, wykładowcą w Studium
Psychologii Psychotronicznej


Psychologia

Chcesz rozwodu? Najpierw mediacja. Trwają prace nad nowym prawem

Redakcja
Redakcja
18 maja 2021
Photo by Fred Moon on Unsplash
Rodzinne postępowanie informacyjne ma poprzedzać rozwód i separację par posiadających wspólne małoletnie dzieci – takie zmiany przygotowuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Dodatkowo, jak ustaliło Prawo.pl, resort proponuje prostszy sposób liczenia alimentów natychmiastowych. Projekt został już skierowany do zespołu programowania prac rządu.

Ma to być pierwszy etap reformy prawa rodzinnego i procedury cywilnej.

Jak poinformował Prawo.pl Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, ma on objąć trzy filary: alimenty natychmiastowe, postępowanie informacyjne w sprawach rozwodowych i kompleksowe uregulowania postępowania wykonawczego.

Sądy rodzinne będę też musiały, a nie jak obecnie mogły, informować prokuraturę o sprawach dotyczących ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej, w których zagrożone jest dobro dziecka.

Nowe rozwiązanie ma być stosowane tylko w przypadku par posiadających wspólne małoletnie dzieci. Pozew o rozwód takich par ma być poprzedzony wnioskiem o rodzinne postępowanie informacyjne, podczas którego sąd w obecności mediatora będzie informował o możliwości mediacji, wskaże społeczne i indywidualne skutki rozwodu, w szczególności dla dzieci, i zalety mediacji oraz ugody, a następnie skieruje sprawę na miesiąc do mediacji.

„I to jest istotny argument za tym, że zmiany nie zmierzają do przedłużania tego typu spraw, bo praktycznie nie zdarza się, by od momentu złożenia pozwu do wyznaczenia rozprawy minęło mniej czasu aniżeli miesiąc” – powiedział w rozmowie z Prawo.pl wiceminister Romanowski.

Prawnicy do tych propozycji podchodzą z mieszanymi uczuciami.

„Na początku mojej praktyki prawniczej byłem uczestnikiem posiedzeń pojednawczych w sprawach rozwodowych i w 99 proc. przypadków były one stratą czasu dla wszystkich” – ocenia cytowany przez Prawo.pl adwokat Robert Ofiara.

Jednak obecnie wprowadzenie takiego instrumentu należy ocenić pozytywnie, jeśli będą spełnione dwa warunki: sędziowie muszą być edukowani w zakresie tego, co się dzieje w rozpadającej się rodzinie, po drugie – muszą być miejsca zapewniające wsparcie dziecku i rodzicom, konsultacje diagnostyczne, psychologiczne, wychowawcze, miejsca na terapię indywidualną oraz na terapię pary – wylicza ekspert.

Resort chce też, aby wysokość alimentów natychmiastowych była obliczana na podstawie minimalnego wynagrodzenia i liczby dzieci w rodzinie – zgodnie z zasadą 21 proc. jak jest jedno dziecko, 19 proc. przy dwójce, 17 proc. przy trójce, 15 proc. przy czwórce i 13 proc., gdy jest ich pięcioro i więcej.

Więcej: prawo.pl

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Zobacz także

Jak żyć w związku i nie zwariować? Kilka rad szczęśliwej mężatki

Zorkownia powstała z czysto egoistycznych pobudek. Bardzo chciałam przychodzić do hospicjum, ale nie dawałam sobie rady z emocjami.

„Ten świat jest tak skonstruowany, że śmierć musi mieć sens. Że bywa wyczekiwana…”

Porzuć przeszłość i zacznij żyć szczęśliwie. Jak to zrobić? Wystarczy wykonać siedem kroków